Skocz do zawartości

piotr1990

Użytkownicy
 • Zawartość

  80
 • Rejestracja

 • Ostatnio

O piotr1990

 • Urodziny 13.12.1990

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Lubliniec/Morecambe
 • Zawód
  pracownik fabryczny
 • Moje zainteresowania:
  Psychologia, elektronika, botanika, astronomia, elektronika, robotyka, ekonomia

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Osiągnięcia użytkownika piotr1990

Entuzjasta

Entuzjasta (7/19)

 • Za 5 postów
 • Za 25 postów
 • Młodszy Juror
 • To już rok!
 • To już 5 lat!

Odznaki

0

Reputacja

 1. Temat ten jest bardziej ciekawostką z historii informatyki. Możliwe że wielu z was zainspiruje omawiana przeze mnie postać jaką jest Ada Lovelace. Kto by pomyślał iż pierwsza programistką była kobieta i to w tak odległej przeszłości 🙂 Augusta Ada King, hrabina Lovelace (ur. 10 grudnia 1815, zm. 27 listopada 1852) – matematyczka i informatyczka głównie znana z tego, że opisała mechaniczny komputer Charlesa Babbage’a, tzw. maszynę analityczną. Obecnie uważana jest za pierwszą programistkę – stworzyła pierwszy w historii algorytm, który miał być wykonany przez maszynę Babbage’a. W dziewięć miesięcy, w latach 1842–1843, Ada przetłumaczyła dla Babbage’a rozprawę włoskiego matematyka, Louisa Menebrei, na temat najnowszej propozycji Babbage’a – maszyny analitycznej. Do artykułu dołączyła zbiór uwag, które opisywały szczegółowo metodę obliczania liczb Bernoulliego za pomocą maszyny, a opis ten uznano za pierwszy program komputerowy. Przypuszczała, że taka maszyna mogłaby tworzyć grafikę albo komponować muzykę. Babbage nigdy nie zbudował działającego modelu. źródło wikipedia
 2. pozycja = map(odczytCzujnika, 0, 900, 0, 180); //Zamieniamy ją na pozycję serwa Treker mógłbyś mi powiedzieć dlaczego masz wartosć w tej linijce "900"?
 3. Dokładnie ale teraz zrobiłem to jak na tym schemacie i podłączyłem zasilanie z płytki. I dzięki tak o to mi chodziło. __________ Komentarz dodany przez: Treker Obraz poprawiłem - Treker, za brak reakcji na na uwagę: ostrzeżenie o wartości 1.
 4. Problem już w sumie rozwiązałem. Po prostu baterie były podłączone do czujnika a jego kabel wyjściowy w porcie A5. Teraz wszystko w arduino jest podłączone. Czy można podłączyć do arduino dodatkowe zasilanie czy 5V to max? Się zastanawiam czy można zasilić oprócz czujnika jakieś diody czy będę musiał używać tranzystorów do tego.
 5. Mase podłączyłem do baterii. Czyli anoda i katoda z baterii do czujnika i kabel sygnałowy do wejścia A5.
 6. int odczytanaWartosc = 0;//Odczytana wartość z ADC float napiecie = 0;//Wartość przeliczona na napięcie w V void setup() { Serial.begin(9600);//Uruchomienie komunikacji przez USART } void loop() { odczytanaWartosc = analogRead(A5);//Odczytujemy wartość napięcia napiecie = odczytanaWartosc * (4.5/1023.0); //Przeliczenie wartości na napięcie Serial.println(napiecie);//Wysyłamy zmierzone napięcie delay(200);//Czekamy, aby wygodniej odczytywać wyniki } Użyłem tego kodu na moim mikrokontrolerze by widzieć jakie jest obecnie napięcie płynące z czujnika odległości sharp. Użyłem do niego 3 baterie AA 1,5V Kod mi coś nie działa prawidłowo. Wyświetla mi się napięcie 4,5 ale potem słabnie powoli do 0 i znowu rośnie mimo że nie macham nawet ręką nad nim. A gdy odłączam czujnik to wyskakuje mi że mam jakieś napięcie pod tym pinem mimo że nic nie jest podłączone.
 7. Po prubie wgrania programu wyskakuje mi "avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00" z czego to jest? ustawiłem płytke i port. problem rozwiązany. mój mikrokontroler był wadliwy. __________ Komentarz dodany przez: Bobby Proszę o poprawienie pisowni - znaki diakrytyczne, wielka litera na początku zdania. Szanujmy swój język 🙂
 8. To się nie uda. Nie będę mieć możliwości sterowania prędkością silniczka czujnikiem. By tranzystor się wyłączył napięcie musiało by być poniżej 0,6V. Musiałbym chyba mocny rezystor zastosować zanim napięcie dotrze do bazy.
 9. Plan był taki by po przybliżeniu się do ściany jeden silnik zwolnił przez co skręcił. Co prawda skręcanie tylko w jednym kierunku.
 10. Tak więc zamierzam zbudować małego robota omijającego przeszkody przy użyciu czujnika odległości sharp. Baterie 4,5V są podłączone do czujnika a czujnik do regulatora napięcia 3,3V by nie przekroczył tej wartości ale napięcie mogło się zmniejszyć podczas przybliżeniu się do ściany. Dalej regulatory są podłączone do silnika. Niby napięcie ładnie idzie tak jak zaplanowałem ale pojawił się problem z prądem. Podejrzewam że czujnik ma niski prąd wyjściowy i ledwo się dioda świeci w miejscu silniczka. I teraz kombinuję jak rozwiązać ten problem.
 11. Szukam tranzystora który wymaga wyższego napięcia na baze by się włączyć. (2-4V) i który może przepuścić prąd z kolektora do emitera około 500mA. Czy zna ktoś jakiś konkretny model?
 12. A ma ktoś może doświadczenie z używaniem płyt PCV? Co do aluminium wiem że przewodzi prąd dlatego napisałem że szukam czegoś najlepiej co nie przewodzi prąd chodź nie koniecznie. Konstrukcja nie musi być wkońcu cała z aluminium.
 13. Lineflowera i inne małe roboty/urządzenia
 14. Rozglądam się za czymś w miarę tanim i najlepiej nieprzewodzącym prądu. Na początku myślałem o aluminium ale jest dosyć drogi. Może płyty PCV? Z czego wy korzystacie?
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.