Skocz do zawartości

Mathew

Użytkownicy
 • Zawartość

  13
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O Mathew

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Mam pytanie odnośnie punktu 8b regulaminu: "Do udziału w konkursie nie zostaną dopuszczone artykułu o ogólnie pojętej elektronice oraz inne niezwiązane bezpośrednio z robotyką." Czy opisanie podstaw działania przetwornic impulsowych kwalifikuje się pod ogólnie pojętą elektronikę niezwiązaną bezpośrednio z robotyką czy też może iść na konkurs?
 2. Jeśli dobrze kojarzę to BLDC charakteryzuje się właśnie tym że musi być sprzężenia zwrotne tj informacja o tym gdzie jest wirnik. Szczelina jest specjalnie tak kształtowana by moment w danej sekcji(pomiędzy dwoma cewkami) był taki sam. Dlatego w przeciwieństwie do silnika krokowego gdzie po załączeniu dwóch cewek magnes ustawi nam się idealnie po środku bo tam go ciągnie siła i po prostu ufamy mu że tak zrobi bo inaczej lipa ze sterowaniem, tak w bldc nie ma powodu ustawiać się akurat po środku bo równie dobrze jest mu w skrajnych punktach 'sekcji' lub jak kto woli- reluktancja obwodu magnetycznego jest taka sama Jednak nadal nie wiem na pewno na co wpływa wypełnienie impulsu sterującego w regulatorze :/ Silnik jeszcze nie dotarł więc jest szansa, że powstrzymam się przed destrukcyjnymi testami
 3. Przyznam, że jeszcze bardziej mi namieszaliście w mojej skromnej wiedzy o bldckach. Potrzebowałem trochę żeby to przetrawić i coś mi tutaj nie pasuje Przecież to które uzwojenia akurat załączamy zależy od tego w jakiej pozycji znajduje się wirnik, a pozycja wirnika zależałaby znowu od tego... kiedy załączamy które uzwojenia? Więc co jest pierwsze? Co przyczyna a co skutkiem? Przecież uzwojeń nie możemy sobie przełączyć za wcześnie ani za późno bo silnik nam szarpnie. A nie powinno być odwrotnie? Jeżeli silnik pobiera duży prąd dający większe moment niż wymagany by pokonać obciążenie to wtedy zaczyna przyspieszać i uzwojenia przez to przełączają się coraz szybciej. Natomiast szybkość jaka się ustali jest taka by wytworzona SEM + spadek na rezystancji były równe zasilaniu (np z PWM) czyli dokładnie tak jak w zwykłym silniku DC ?
 4. Ech, rzeczywiście to nie układ liniowy by tak sobie liczyć straty mocy. Tak więc chyba pozostaje mi wstawić jakiś zwłoczny bezpiecznik który popsuje estetykę.
 5. Czy mogę sobie bezkarnie zmostkować dwie przetwornice obniżające napięcie St1S10PHR? Pozwala ona ciągnąć 3A jednak przy zablokowanych obydwóch silnikach cały układ może ciągnąć nawet 4A. Ostatnio do takiej sytuacji doszło i nóżka wyjściowego prądu wyparowała. Z zastosowaniem innej przetwornicy jest problem bo płytka do docelowego robota została już zamówiona. Skoro jesteśmy już przy odprowadzaniu ciepła to czy podana w katalogu rezystancja termiczna kanał-otoczenie uwzględnia już dolutowanie exposed pada to masy? W przypadku stosowanej przeze mnie obudowy SO-8 jest to 40C/W Spadek napięcia jest z 3S lipola na 9V, licząc z zapasem że spadek to 2.5V dla temperatury otoczenia 25C i kanału max 150C daje mi możliwość poboru gdzieś 1.25A. trochę mało dla katalogowej wartości 3A nie związanej z wydzielanym ciepłem. Czy połączenie exposen pada z rozlaną masą daje mi jakiś(jaki?) spadek rezystancji termicznej to otoczenia? Czy tez te 3A mogę ciągnąć tylko przy dużo mniejszym spadku napięcia?
 6. Chciałem zamówić płytkę do line'a w satland prototype. Przytka z czujnikami będzie oczywiście połączona z resztą robota taśmą a mechanicznie chciałbym to połączyć tak by dawało mi regulację odległości dwóch płytek. Czy trzeba to zamawiać jako dwie oddzielne płytki czy można zrobić jako jedna? Rozmiar płytki wpisać jako dwie razem a do frezowania dodać długość cięcia rozdzielającego obydwie płytki?
 7. W takim razie może jest możliwość zmniejszenia tego napięcia przy pomocy wypełnienia impulsów sterujących? Skoro prędkość silnika zależy od napięcia a od strony sterowania szerokości impulsów to czy w ten sposób właśnie reguluje się napięcia? Czy może regulator to bardziej zaawansowania zabawka i nic w ten sposób nie osiągniemy? Zakładając że tak to czy napięcie to jest liniowo proporcjonalne do szerokości impulsu sterującego? Czyli nasze 11.1V to 2ms a 0V- 1ms? Zależy mi bardzo żeby zasilić napęd z 9V(taki kaprys ). Obniżenie napięcia dla turbiny raczej nie wchodzi w grę bo prądy są konkretne. Coś czuje ze skończy się na oddzielnych Lipolach 2s i 3s. Dostaję dodatkowe 10g co nie jest wielkim utrudnieniem bo robot nie ma być na podium tylko ma mnie oswoić z robotyką, jednak wolałbym mieć jedno zgrabne zasilanie zamiast dwóch:)
 8. Czy zasilanie silnika bez szczotkowego Lipolem 3s podczas gdy normalnie zalecany jest 2s będzie dla niego zabójcze? Oczywiście regulator będzie na 11.1V. Czy ktoś czegoś takiego próbował?
 9. Troszkę odświeżę temat . Jeśli można wiedzieć, po co został zastosowany wzmacniacz tranzystorowy dla turbiny? Czy sterowanie bezpośrednio z uC nie dałoby rady?
 10. Planuje zakupić elementy w botlandzie. Chce spojrzeć na wymiary elementów zanim wybiorę je do pcb. Patrzę kondensatory smd w obudowie 0805 mają 2.03mmx1.27mm, w obudowie 1206 3.2x1.6mm na stronie sklepu. Wybieram z biblioteki rcl element C-EUC0805 w obudowie C0805 oraz C-EU1206 w obudowie C1206. Wchodzę na pcb i używam opcję dimension i otrzymuję wymiary 0805- ok 3.32x1.6mm, 1206- 4.54x1.96mm. Z rezystorami jest podobnie. Gdzie robię błąd? Czy te biblioteki są błędne?
 11. Bardzo fajny kalkulator jednak czy istnieje jakaś uniwersalna wartość ESR która można przyjąć dla typowych elektrolitów low ESR z botlandu ( http://botland.com.pl/212-kondensatory-low-esr) i czy są one wystarczające? Czy muszę szukać gdzieś w sklepach ze szczegółowymi danymi z katalogów? A co w przypadku gdy chcę zasilać z przetwornicy również silniki. Jak wtedy określić prąd wyjściowy dla silnika pololu: http://botland.com.pl/silniki/730-silnik-pololu-hp-30-1.html ? Czy będzie to wartość średnia prądu?
 12. Witam wszystkich robotyków! Od dłuższego czasu czytam forum i staram się notować potrzebne informacje jednak troszkę tego jest, dlatego z góry przepraszam za pytanie, na które odpowiedź już się gdzieś pojawiła. Do rzeczy: 1. Jakie grubości ścieżek stosować na pcb dla logiki a jakie dla zasilania? Czy istnieją jakieś ścisłe wytyczne dla jakich prądów jaka powinna być grubość ścieżki? 2. Jaką średnicę powinny mieć przelotki na pcb, znowu w zależności od prądu? 3. Robocika zamierzam zasilać Lipolem 11.1V, logika 5V, chyba przydałaby się przetwornica impulsowej. Tak więc zakupiłem już ST1S10PHR i zaczął się problem w doborze elementów. Znalazłem taki oto kalkulator http://www.masters.com.pl/pl,tools-st1s10-dc-dc-przetwornica . Jeżeli chodzi o logikę pobór prądu jakoś określę ale co z tym prądem tętnień? Rozumiem że na samym wyjściu przetwornicy impulsowej jeszcze przed filtrem LC mamy poszarpane napięcie, za filtrem w miarę stałe. A co z prądem? Chyba zależy od charakteru obciążenia obciążenia? Czyli im mniej rezystancyjny tym większy udział wyższych harmonicznych, jak to się ma teraz do naszej logiki? Czy jest to rezystancja? Zakładając, że tak i mamy ładny stały prąd wyjściowy to nadal nie rozumiem jak zabrać się za określenie "Prądu tętnień L1 jako % prądu wyjściowego". A co w przypadku gdy obciążeniem są silniki mające charakter indukcyjny? I jak wtedy określić pobierany prąd skoro zależy on od prędkości robota a dławika nie mogę wziąć "z zapasem"? Silniki są na 6-9V więc muszę jakoś obniżyć napięcie, wolałbym to zrobić wydajną przetwornicą impulsową gdyż będzie jeszcze turbina więc liczy się każda mAs. Mam nadzieję że znajdzie się ktoś kto umiałby mi to prosto wyjaśnić. 4.Podczas wytrawiania płytki pcb termotransferem, kiedy chcemy już pozbyć się papieru lepiej wrzucić go do wody z octem, proszkiem do prania czy jeszcze czymś innym? A może nie ma to znaczenia? 5. Jeżeli chodzi o rozmieszczenie elementów na płytce zebrałem parę podstawowych wytycznych: 1. Elementy indykcyjne daleko od scalaków. 2. Kondensatory filtrujące blisko źródła zakłóceń. 3.Ścieżki zasilania z dala od ścieżek sygnałowych Czy jest jeszcze coś o czym powinienem pamiętać? __________ Komentarz dodany przez: Treker
×
×
 • Utwórz nowe...