Skocz do zawartości

Steve

Użytkownicy
 • Zawartość

  6
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O Steve

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Toruń
 1. Ok, zrobiłem update, większość części są w drodze. Kwarc, diody, programator, przyciski dodałem. Stabilizator znalazłem LDO. Mostek na razie został - stwierdziłem, że nie pogardzę możliwością 'wstecznego' a wykorzystanie 8 transystorów unipolarnych to byłyby kolejne koszta... Szczególnie przy użyciu IRL. Na schemacie tego nie zamieściłem, ale wszystkie 'moduły' będą łączone goldpinami. Pytania z mojej strony: 1)Kondensator C2 przy Li-Polu jest z noty stabilizatora - powinien on być jak najbliżej stabilizatora czy aku? Wg mojej wiedzy aku, ale chcę się upewnić. 2)czy wyjścia podłączone do programatora(MOSI, MISO, SCK) jestem w stanie pomimo tego wykorzystać jako piny cyfrowe(podłączenie kolejnych elementów)? 3)Wartość rezystorów za fototranzystorami - działam na zasadzie dzielnika napięcia. Czy jest sens dać jeszcze większe opory aby zwiększyć czułość(zakres) ADC? 4)Czy powinienem stosować jeszcze jakieś zabezpieczenia układów(diody, diody schottkiego)? 5)Jak duża różnica jest pomiędzy zastosowaniem kondensatorów zwykłych a Low ESR? czy któreś kondensatory szczególnie powinny być Low ESR?(np te przy kwarcu)
 2. Marek1707 dzięki, nie pomyślałem o tym, że fototranzystory mają już ograniczone pole 'widzenia' i nie muszę się bawić w ręczne ograniczanie fotorezystorów. Jeżeli chodzi o wrzucenie tranzystorów zamiast mostka to rozumiem, że mówisz o takim podłączeniu? Niestety nie jestem pewien jaką wartość rezystorów dać na bazę... Silniki hl149 6V biorą max 200mA(wg Botlandu). Zakładając zastosowanie zwykłego BD135 (datasheet np )tutaj jakie co powinienem wziąć pod uwagę? Collector-Emitter Saturation Voltage dla IC = 500mA, IB = 50mA jest podane 0.5 V, nie wiem jaki z tego wniosek wyciągnąć. Ogólnie myślę o zakupie mostka MOSFET np. DRV8835, ale na razie chciałbym uniknąć dodatkowych kosztów. Za dziwne oznaczenia przepraszam, używam programu Fritzing, byłbym wdzięczny za polecenie jeżeli istnieje coś lepszego. PS. Rozumiem, że kondensatory użyte w projekcie powinny być Low ESR?
 3. Przy Atmega168 nawet do 20MHz według specyfikacji . Myślę, że jest to zbędne przy budowie światłoluba - dodam gdy wezmę się za LF'a . Programuję w C.
 4. A więc tak: Nie mam programatora stwierdziłem, że uC będę programował 'po kablach' przez Arduino. Nie spodziewałem się różnicy w prędkości pomiędzy fotorezystorem a tranzystorem ale spróbuję, dzięki. Mostek wytrzyma, sprawdziłem. Co dałoby dodanie kwarcu? Silniki są na 6V. Stwierdziłem, że mogę zasilać bezpośrednio z 7,4V ponieważ na mostku występują straty rzędu 1,4V(O ile dobrze zrozumiałem datasheet). Jest to dobre założenie?
 5. Po jakimś czasie lektury forum stwierdziłem, że czas się zabrać za pierwszy projekt. Zrobiłem schemat światłoluba z uC - jako nieśmiały start w stronę LF. Jak można się domyśleć, mam prośbę o sprawdzenie schematu i wytknięcie błędów. Pozdrawiam
 6. Dzień dobry wszystkim Szukając po forum zauważyłem, że dane tematy były częściowo poruszane, jednak nie jestem w stanie wydedukować jednoznacznej odpowiedzi. W planie mam 2 światłoluby, pierwszy z użyciem Arduino: Drugi praktycznie prosto z poradnika Problemem są silniki, które posiadam - 6V. W pierwszym przypadku moim pytaniem jest czy przejmować się stratami napięcia na stabilizatorach, w efekcie zamieniając je na przetwornice? Także, czy przy kupieniu Lipola 7,4V zamiast 11V silniki i logika będą w stanie pracować pomimo spadków napięcia na stabilizatorach? W drugim przypadku problem jest podobny, przy czym myślę o zasileniu wszystkiego czterema paluszkami co da 6V, dla silników dobrze a logika na l239d jeżeli dobrze rozumiem może pracować przy takim napięciu. Z góry dziękuję za pomoc
×
×
 • Utwórz nowe...