Skocz do zawartości

Wojciech

Użytkownicy
 • Zawartość

  127
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  6

Wojciech wygrał w ostatnim dniu 24 stycznia 2017

Wojciech ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

24 Dobra

O Wojciech

 • Ranga
  5/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Cześć, przeglądając stare maile otrzymane z Forbota natknąłem się na przykład na taki: I jako, że artykuł mnie zaciekawił to kliknąłem by go odczytać. Niestety link do niego (link) jak i do wielu innych z maili z 2017 roku jest już nieaktualny: Jak długo utrzymywane są takie łącza? Czy jest możliwe odnowienie starszych linków?
 2. Ta linia to podpowiedź co z czym należy połączyć.
 3. Przydałoby się coś więcej powiedzieć / pokazać w tym artykule na temat tego dopasowywania obudowy. PS. 3-go obrazka nie można powiększyć.
 4. 65535 to jest maksymalna wartość dla 16 bitów. Dla 12 jest to 4095.
 5. Tak, to będzie generować zmianę na pinie PB1 100 razy na sekundę, czyli wytworzy sygnał o częstotliwości 50Hz. Zaopatrz się co najmniej w jakiś analizator stanów logicznych, to będziesz mógł to zweryfikować. Klony Saleae na allegro kosztują jakieś 40zł.
 6. Logo na blogu forbota w IE wygląda tak: Wersja IE:
 7. "oczekiwanie na zakonczenie pomiaru" masz źle napisane while (ADCSRA & (ADSC==1)) {}; jest wogóle pomijane bo ADSC = 6, więc (6==1) daje 0, dalej x & 0 zawsze da 0 - brak oczekiwania.
 8. Ja aktualnie mieszkam w Częstochowie.
 9. Fisherc57, możesz narysować ten układ, który masz na myśli?
 10. W profilach użytkowników obok ilości postów w danym dziale ich procentowa wartość jest zła, gdy lista jest zwinięta: Po rozwinięciu:
 11. Ograniczenie prądu diody tranzystorami bipolarnymi możesz zrobić na 2 sposoby: - poprzez PWM - czyli naprzemienne podawanie prądu na bazę i jego braku ze stosowną częstotliwością aby ludzkie oko tego nie zauważyło, lub - ustawienie odpowiedniego prądu bazy, tak aby po wzmocnieniu prąd kolektora był jaki pożądamy W 1-ym przypadku nie możemy się pozbyć rezystora, choć może on być mniejszy - zależny od maksymalnego prądu diody, który odczytasz z datasheetu diody. Np. zamiast rezystora 100 Ohm dać rezystor 50 Ohm i wysterować na 50%. Zmniejszanie wypełnienia będzie zmniejszać prąd średni, czyli także spadnie jasność. Moc wynosi: I_średni * 9V W 2-im przypadku musimy posłużyć się dokumentacją i odczytać z wykresu odpowiednią wartość prądu bazy dla pożądanego przez nas prądu kolektora i napięcia zasilania. Jednak w takim przypadku tranzystor nie jest w pełni otwarty i to on będzie stanowił opór - będzie odkładało się na nim napięcie 9V - V_diody Moc zostanie bez zmian I * 9V. W profesjonalnym zastosowaniu używa się więc specjalnych driverów diod, używających PWM i dodaje się cewkę, która gromadzi ładunek w czasie załączenia, a oddaje go jako prąd w czasie wyłączenia tranzystora (wewnątrz układu). Otrzymujemy wtedy wygładzony prąd i możemy sterować jasnością, a moc jest niewiele większa od I_średni* V_diody.
 12. Na tym zdjęciu jest błąd. Kolektor i emiter są odwrotnie.
 13. Pewnie to tylko literówka, ale tak dla ścisłości - wzór na prąd to I=U/R.
 14. Nie, miałem na myśli użycie mikrokontrolera, który hardware'owo wspiera enkodery kwadraturowe np. Xmega (link do przykładu), chociaż osobny kontroler też byłby dobrym rozwiązaniem - użycie w nim pętli byłoby możliwe.
×
×
 • Utwórz nowe...