Skocz do zawartości

robott

Użytkownicy
 • Zawartość

  15
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

robott wygrał w ostatnim dniu 30 maja 2013

robott ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

1 Neutralna

O robott

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Witam, Ostatnio na forum przewinęło się trochę projektów z konstrukcjami z plexi. Oferuję usługi cięcia/grawerowania laserem, gięcia i projektowania. www.veles.com.pl Dla użytkowników tego forum niemały rabat!
 2. Dziękuję za troskę, czujniki i tak się przydadzą a wcale takie drogie nie są Jeszcze nie jestem pewien jak miałoby to wyglądać i do czego służyć, więc chciałbym sprawdzić różne możliwości.
 3. Ciekawe koncepcje. Skąd Pan posiada takie informacje? Spróbuję kupić kilka rodzajów tanich czujników i coś z tym zrobić, wyniki powinienem podać w ciągu wakacji.
 4. A czujnik radiowy/mikrofalowy? Można go ukierunkować metalową obudową, ale nie wiem czy działałby poprawnie, nigdy nie miałem z czymś takim styczności.
 5. Witam. Czy istnieje czujnik potrafiący zmierzyć odległość za przeszkodą? tj. od pierwszej np. nieprzezroczysta plexi, jest oddalony o kilka cm, nie styka się z nią, a za nią jest np. ściana. Pomiar nie musi (nie może?) być dokładny, chciałbym jedynie wiedzieć czy coś za pierwszą przeszkodą jest. Czy czujnik ultradźwiękowy podołałby takiemu zadaniu? Czy mikrofalowym/radarowym czujnikiem ruchu da się zmierzyć coś takiego?
 6. uh Co do rezystora 100Ohm oszacuj sobie jaki prąd przez niego popłynie i ile ciepła się na nim wydzieli. Fotorezystory które chcesz użyć mają zakres 6k-200k Ohm przy czym 6k jest w idealnych warunkach Dioda nie jest w stanie wygenerować takiego natężenia światła zwłaszcza, że światło ma być odbite od trasy, pomijając wpływ otoczenia. Poza tym spadek napięcia na minimalnej rezystancji byłby tak duży, że w żaden sposób mostek nie widziałby logicznej jedynki. Nie wiem jak ten mostek zachowywałby się gdy Vcc1=Vcc2 (w nocie katalogowej jest napisane, że zasilanie silników nie może być mniejsze od napięcia zasilania) ale podejrzewam, że byłby problem. Zresztą tak jak napisał marek1707 na mostku występuje spadek napięcia w tym modelu około 2V. Dlaczego nie chcesz zrealizować tego na uC z użyciem tanich czujników odbiciowych np. CNY70?
 7. Nie za bardzo wiem, co autor ma na myśli na tym schemacie. Prawidłowe podłączenie tego mostka z pełnym sterowaniem znajduje się np. tu: link Przeanalizuj powyższy link i daj znać jak ci poszło
 8. Po pierwsze zmień : _delay_ms(4000) na: for(i=0;i<400;i++) {_delay_ms(10);} Miałem podobny problem (sygnał był bardzo nierówny i "skakał") Winą było to że wartość OCRx była za mała, po zmianie jej na większą sygnał zaczął wyglądać jak powinien. Był to mój 1 projekt i podłączyłem turbinę pod timer 8-bitowy więc musiałem ustawić go w tryb CTC, zwiekszyc czestotliwosc, zliczać ilość przerwań i po przekroczeniu zadanej liczby włączać albo wyłączać dany pin.
 9. W silnikach krokowych po zatrzymaniu takiego indukuje się bardzo duże napięcie wsteczne, które może spalić mostek. Przy normalnej pracy (bez mechanicznego zatrzymywania silnika) mostek jak najbardziej wytrzyma i jest najprostszym rozwiązaniem do sterowania silnikiem bipolarnym. Na twoim miejscu, jeśli układ ma pracować w ekstremalnych warunkach, dołożyłbym za mostkiem bezpieczniki na 3A
 10. Oczywiście że nienormalne. Te silniki pobierają max 200mA i zasilane są z 6V. Średnia wydajność kanału mostka to 600mA. Sprawdź schemat jeszcze raz z notą katalogową, ew. czy silniki masz sprawne.
 11. Owszem, trzeba. Nie opłaca się programatora robić samemu, na alledrogo są w zasadzie w cenie części. To zapewne Twój pierwszy projekt, więc radzę posiadać jeden sprawny programator i ew. później zastanawiać się dlaczego po zlutowaniu jakiegoś projektu coś nie działa zamiast męczyć się z nie do końca sprawnym programatorem.
 12. Zmień timer na 16 bitowy. W Atmedze 128 są takie 2 więc jeden wykorzystasz do kół, drugi do turbiny bo chyba ją chcesz uruchamiać i sterować takimi sygnałami.
 13. Popełniłem bardzo, ale to BARDZO głupi błąd. Napiszę tutaj, gdyby ktoś miał podobny problem. Atmegę zasilałem z programatora, a turbinę bezpośrednio z baterii, przez co regulator nie wykrywał impulsów. Po podłączeniu wspólnej masy wszystko jest ok. Temat do zamknięcia, piwo dla marek1707 za pomoc
 14. Posiadam taką instrukcję i dokładnie ją przestudiowałem, nie znalazłem odpowiedzi. Wzmiankę o krótkich powtarzających się sygnałach znalazłem w pkt. opisującym "Throttle range setting procedures". Niestety nie włączam tej opcji ponieważ regulator nie informuje mnie o tym dwoma długimi sygnałami. Sprecyzuję, że nie wiem jakim sygnałem uruchamia się ten regulator, więc próbuję opisanym tutaj, ale nie działa. Miałem nadzieję, że ktoś na tym forum uruchamiał już ten regulator.
 15. Witam Czy spotkał się ktoś was z tym modelem regulatora? Chcę uruchomić nim turbinę, ale przy 50Hz i wypełnieniu 1ms (sprawdzone oscyloskopem), a później zmianie wypełnienia nadal się nie rusza. Zachowuje się zupełnie, jakby nie dostawał żadnego sygnału, po dłuższej chwili świecenia się diody zaczyna piszczeć krótkimi sygnałami bardzo długo. Bateria: LINK Regulator: LINK do testów atmega8 kwarc 12Mhz wyjście do sterowania turbiną OCR1A PWM phase correct mode kod: #define F_CPU 12000000 #include <avr/io.h> #include <util/delay.h> volatile int min=14200;//50Hz 1ms volatile int max=13800;//50Hz 1,4ms void turbina(int predkosc) { OCR1A=predkosc; } int main(void) { int i; DDRB|=(1<<PB1);//OCR1A jako wysjcie TCCR1B|=(1<<WGM13); TCCR1A|=(1<<WGM11); TCCR1A|=(1<<COM1A1)|(1<<COM1B1)|(1<<COM1A0)|(1<<COM1B0); TCCR1B|=(1<<CS11); ICR1=15000; //50Hz turbina(min); for(i=0;i<50;i++) //czeka 5s { _delay_ms(100); } turbina(max); while(1) { ; } }
×
×
 • Utwórz nowe...