Skocz do zawartości

Sokol

Użytkownicy
 • Zawartość

  12
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Sokol

 1. Też podejrzewałem, że dostałem serwo jednak bez możliwości kontroli pozycji, ale ponieważ jestem początkującym, to chciałem się doradzić. Dziękuję @mirek1707 bardzo za odpowiedzi i pomoc!
 2. Dziękuję za odpowiedź. Steruję przy pomocy 'servo.write()' z biblioteki Arduino. Przy wpisaniu wartości 90+/-10 (np. 'servo.write(80)') rozpoczyna się ciągły obrót w lewo lub prawo z niewielką prędkością. Przy wartościach granicznych, tj. 0 oraz 180, obrót ten przybiera maksymalną prędkość w jedną ze stron. I w tym problem, że nie mogę wymusić od serwa przyjęcia konkretnego kąta - tylko chce się obracać wciąż w prawo lub w lewo. Dodatkowo powiem, iż dla wartości 90, dla funkcji write, serwo zazwyczaj stoi w miejscu (zazwyczaj, ponieważ czasem wykonuje bardzo powolne ruchy w jedną ze stron).
 3. Cześć, zakupiłem ostatnio serwo z BOTLAND. Specyfikacja mówi, że potrafi ono działać zarówno jako zwykły serwomechanizm oraz serwomechanizm z pracą ciągłą. Mój problem jest taki, iż moje serwo wciąż działa w trybie ciągłym. Mimo wielu prób, testów i poszukiwań w internecie nie mogłem znaleźć jak zmusić to serwo do ustawienia się w konkretnej pozycji (np. kąt 45st.). Dla niego instrukcja 'write' zawsze określa prędkość działania. Czy jest ktoś w stanie pomóc mi zrozumieć temat i jak ustawiać moje serwo w konkretnej pozycji? Pozdrawiam, Sokol
 4. Ok tak też zrobię =) Z tego rozumiem, że będzie działać i nie wybuchnie A co do tych silniczków to dokładnie tak sobie to wyobrażałem
 5. Faktycznie, przeczytałem swój wcześniejszy post i wywnioskować można z niego, że jestem tego typu człowiekiem co opisujesz. Aczkolwiek to nie jest to co chciałem przekazać, ani również to czemu postawiłem ten temat, więc nie chcę tego niepotrzebnie ciągną =) Co do silników. Wcześniej też to zrozumiałem, tylko nigdy osobiście nie widziałem przylutowanych kondensatorów w taki sposób stąd też moje zdziwienie. Wiem też, że można się podirytować tłumacząc i tłumaczą i jeszcze raz tłumacząc praktycznie tę samą rzecz. Sam pomagam ludziom w nauce programowania i mimo to, że czytają książki to przychodzą i gadają głupoty, więc Ciebie rozumiem. (I tak zapewne łagodniej mnie potraktowałeś niż na "Elektrodzie" by mnie inni pouczali ) 1. Dobra, chciałem się upewnić czy ten kondensator C11 będzie w dobrym miejscu, a na szybko chciałem przekazać swoją wizję, ale to o kondensatorach wiedziałem na pocieszenie =) 2. Tak jak wyżej wspomniałem, tak myślałem, że oto chodzi, ale że się z czymś takim (naocznie) nie spotkałem to miałem wątpliwości. Po tych waszych postach już nie mam żadnych. ... Teraz ostatnie pytanie czy oprócz tych rzeczy wszystko od strony elektroniki będzie działało? Wstawię na wszelki wypadek jeszcze jedną wersję płytki, jak teoretycznie miałoby finalnie to wyglądać.
 6. Książkę o podstawach czytam i tak jak mówię największy problem sprawiają mi kondensatory, ale w praktyce. Niestety (albo może i "stety") jestem wzrokowcem i jeżeli nie ma podanego przykładu czy coś w tym stylu to dużo na tym tracę - znając teorię nie umiem jej wykorzystać. Ale wracając do płytki. Jestem na prawie 100% przekonany, że te kondensatory podłączone są do silników. Może chodzi Tobie o to by jedna z tych nóżek (w każdym kondensatorze przy pinach silników) była podłączona do masy układu? Aha i jeszcze z kondensatorem C11 (ten przekreślony) jest on tam potrzebny w ogóle czy też nie? A może w innym miejscu?
 7. Hmm... Chodzi Tobie o to by wyrzucić ten kondensator który skreśliłem na poniższym rysunku? A te przy nóżkach silnika mają zostać, tak? Problem u mnie leży w tym, że wiem jak w teorii działają kondensatory itd., ale zupełnie nie umiem ich wykorzystać w praktyce...
 8. Dobra. Oto nowy wygląd płytki: Co do masy, wydaje mi się, że jest wiele połączeń (często przechodzą pomiędzy nóżkami itd. - można zauważyć w przybliżeniu).
 9. 1. Naprawdę nie widzę tego =P Byłbyś tak dobry i byś narysował mi to na płytce? 2. Żółtym kolorem zaznaczyłem jak widzę takie połączenie. Dobrze? 3. Dobrze poprawię - dam je wyżej i wykombinuje jakoś grubsze te ścieżki (znowu będzie szukanie miejsca na inne ścieżki =D ) 4. Czerwonymi kropkami zaznaczyłem połączenia. Tutaj raczej nie będzie błędu, ale kto wie... Płytka:
 10. Dobra, wydaję mi się, że zrobiłem to o co Tobie chodziło. Kondensatory C10 i C11 (Leżą całkiem blisko pinów zasilających po lewej stronie) A co do tego kondensatora C4, to zapewne zrobię tak jak radzisz - połączę piny 8 oraz 22 jakimś kabelkiem.
 11. @MirekCz 2. Przy silnikach są kondensatory - 100n (Zgaduję, że za mało? Mniej więcej jakie powinny być?) Mógłbym Ciebie prosić dokładnie jak widzisz te kondensatory? Prosta przeróbka w paint zupełnie wystarczy. 3. Tutaj niestety też nie widzę, tego co masz na myśli. Mógłbyś mi to jakoś zilustrować? 4. Postaram się przerobić według twoich wskazówek. Też słyszałem, że ścieżki zasilające powinny być grubsze - to prawda? EDIT Poprawiłem płytkę tak jak pisałeś w pkt. 4. Wydaje mi się, że teraz problem z rozlaną masą znika - wszystko się ze sobą łączy jak powinno.
 12. Witam =) Chciałbym was prosić o sprawdzenie schematu i płytki PCB mojego LF'a. Większość schematu zapożyczyłem z jednego poradnika dotyczącego konstrukcji LF'a dla początkujących, ale kto wie może mimo wszystko znajdą się jakieś praktyczne porady co do dodania/usunięcia jakiegoś elementu. A co do płytki PCB. Po zrobieniu plane-gound niestety nie łączy się ono we wszystkich miejscach. Tutaj też bym prosił o jakąś podpowiedź jak to można ominąć czy coś w tym stylu (przelotki?). Schemat: Płytka: Pozdrawiam
×
×
 • Utwórz nowe...