Skocz do zawartości

Asmox

Użytkownicy
 • Zawartość

  16
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O Asmox

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. @wogaw Chętnie porozmawiam o zleceniu. Wykonywałem projekty z widzeniem maszynowym, więc myślę że mógłbym pomóc
 2. No dobrze, myślę że użycie wewnętrznego timera będzie wymagało ode mnie żeby się porządnie nauczyć jak funkcjonują mikrokontrolery. Do tej pory pisałem na nie kilka prostych programów w asemblerze, ale zamierzam przesiąść się na C++. Natomiast z arduino to ja podpatrywałem rozwiązania w sieci, kopiowałem i wklejałem pod swoje potrzeby Dziękuję za pomoc, zamierzam poprawić przyciski, RTC na razie zostawię. Trochę czasu zajmie mi przygotowanie tej płytki, ale jak skończę to się pochwalę
 3. Dziękuję marek1707 za zwrócenie uwagi że nie jestem doświadczonym konstruktorem Wasze wskazówki są dla mnie cenne, jednak chciałbym trochę skierować rozmowę na to co jestem w stanie na chwilę obecną zmodernizować. Sytuacja wygląda w ten sposób, że trochę czasu spędziłem nad tym zegarkiem i chciałbym już skończyć, nawet kosztem małej efektywności. Jednak usunięcie układu RTC znacznie usprawni mi projektowanie płytki, dlatego tę zmianę chciałbym wprowadzić. W przypadku zegara moim celem jest doprowadzenie go do działania a nie maksymalna efektywność. Inaczej w ogóle bym się nie zainteresował Arduino. Oto moje plany wprowadzenia zmian: Doprowadzić napięcie zasilające do przycisków. Kwestia odmierzania czasu przez Arduino: no właśnie i tu pojawia się problem. Na tym etapie nie chcę przebudowywać całego kodu na inny język. Zatem szukam w tym konkretnym przypadku gotowca. Jeżeli takiego nie ma, to na razie rezygnuję z tego rozwiązania. @Chumanista: Ta funkcja millis zaczyna mi się podobać. Czy jeżeli użyję rezonatora kwarcowego do Arduino i odpowiednich przesunięć (funkcji włączanych przy ustawianiu czasu) to czas będzie precyzyjnie odmierzany? Jeżeli będę np codziennie resetował Arduino (np o godzinie 00:00) to styknie?
 4. @Mechano: Nie zastanawiałem się nad orientacją zegara z ledami W zegarze z lampami Nixie płytka będzie równoległa do podłogi. Ale to jeszcze długa droga, na razie chciałbym rozwiązać problemy obecnego projektu. Tak czy inaczej, postanowiłem wziąć do siebie Twój pomysł z umieszczeniem elektroniki obok siebie. Teraz jeszcze pozostaje kwestia jak ustawić odmierzanie czasu na Arduino. Fizyczne podłączenia przycisku wziąłem stąd: https://www.arduino.cc/en/Tutorial/Button Tylko użyłem pinów, które również mogą spełniać rolę wejść. @Chumanista: Czy mógłbyś mi przedstawić zarys kodu Arduino, który odpowiednio: Włączy zegar w tle W odpowiednim momencie wyciągnie z tego odliczania czas, ewentualnie jakąś liczbę impulsów którą łatwo można zamienić na czas
 5. Myślałem o zasilaczu DC z napięciem wyjściowym stabilizowanym 5V. Według mnie detekcję otwarcia lub zamknięcia obwodu w procesorze realizuje coś w rodzaju wewnętrznego amperomierza. To jest właśnie moje zdanie na ten temat, chociaż nie jestem pewien czy dobrze to rozumiem. Czyli jednak jest możliwość odmierzania czasu z mikrokontrolera... Czy mógłbyś mi podpowiedzieć, jak to zrobić? Czy funkcja millis() się do tego nadaje?
 6. Dziękuję za szybką odpowiedź. Napięcie wejściowe zamierzam pozyskiwać z zasilacza 5V. Czy odpowiedniej jakości zasilacz załatwi sprawę? Chciałem zabezpieczyć piny od przycisków przed wysokim natężeniem prądu za pomocą rezystorów. Czy to nie jest bez różnicy czy opornik jest z przodu czy z tyłu, skoro albo obwód jest otwarty albo zamknięty razem z opornikiem? Cały układ robiłem w oparciu o arduino. Nie wiedziałem że da się "w tle" odmierzać czas i wykonywać inne operacje (jak np wyświetlanie czasu) na jednym mikrokontrolerze. Zacząłem trochę szukać i znalazłem np taki artykuł: http://sprae.jogger.pl/2011/10/14/wielozadaniowosc-w-arduino/ Czy uważasz, że zastosowanie tej funkcji milis() rozwiąże problem? @EDIT: http://majsterkowo.pl/forum/timer-t433.html Na przykład w tym temacie panuje opinia, że bez zewnętrznego układu liczącego nie da się odmierzać czasu.
 7. Hej! Od dłuższego czasu pracuję nad swoim zegarkiem elektronicznym. Docelowo ma on działać na lampach Nixie. Póki co jednak robię prototyp oparty na wyświetlaczach ledowych. Oparłem się o Artykuł z Majsterkowa, jednak wprowadziłem kilka swoich przeróbek. Zrobiłem działający prototyp na płytce stykowej, teraz chcę to wszystko zlutować na zrobionej przez siebie płytce PCB. Problem polega na tym, że robię to pierwszy raz, więc nie orientuję się czy przypadkiem nie przesadziłem z dodatkowymi połączeniami. Oto projekt elektroniczny: Zdaję sobie sprawę, że wykorzystując multipleksowanie mógłbym użyć np. podwójnych wyświetlaczy, żeby uprościć sobie robotę. Ale zamierzam w przyszłości użyć lamp Nixie, dlatego w ramach treningu chciałem się trochę pomęczyć z pojedynczymi. Robiłem samodzielnie bibliotekę do tych wyświetlaczy. No i schemat płytki: Czy to się nadaje do lutowania?
 8. Hejka, chodzi mi o to, że gdy próbuję się zapisać, dostaję komunikat: " XXX is already subscribed to the mailing list of Forbot.pl | Robotyka" Czy w takim wypadku muszę dopisać się jeszcze raz?
 9. A co jeśli ktoś już jest zapisany na Newsletter? Trzeba coś klinąć, czy wypisać się i zapisać jeszcze raz?
 10. A czy siła Lorentza nie wpływa przypadkiem na elementy elektroniczne? Mielibyśmy pole magnetyczne, mamy i przemieszczające się elektrony. Więc muszą działać i siły na ten układ.
 11. No cóż, ja wolałbym jednak współpracować z długonogą blondynką. Ale to tylko moje zdanie, nie chcę nikomu narzucać opinii
 12. Faktycznie jest to dość duże zagrożenie, ale czy nie wyeliminuje go system GPS oraz wykrywanie zagrożeń? Gdyby takie coś istniało i statek mógłby powiadomić służby bezpieczeństwa o ataku, czy ich dotarcie nie będzie trwało wystarczająco szybko, by złapać przestępców?
 13. Ja stawiam na faceta Myślę że podczas gry z maszyną łatwiej wyśledzić jej słabe punkty, niż miałoby to miejsce w grze z ludźmi. Rozumiem, że w historii były takie momenty, gdy człowiek przegrywał z komputerem, ale spójrzmy na to z tej strony: na przykład szachy są grą tylko i wyłącznie logiczną, gdzie komputer jest w stanie przeliczyć wszystkie możliwe ruchy (zwłaszcza dzisiejsze) i wybrać ten najwłaściwszy. Być może to stwierdzenie wynika z mojej niewiedzy, ale w ping-pongu oprócz rodzaju uderzenia, tj w którą stronę i podkręcić i w które miejsce ma polecieć piłka, liczy się również wyczucie, czyli odgadnięcie czego spodziewa się przeciwnik i wykorzystaniu tego na jego niekorzyść. Z pewnością inżynierowie przemyśleli ten temat, ale i tak uważam że maszyna zawsze będzie się zachowywać przewidywanie (choć tym razem ciężko będzie to dostrzec), a gracz to zauważy i rozwali przeciwnika
 14. Dobrze, rzuciłem okiem na inne schematy. Okazało się, że są błędy w tym, który zamieściłem. Dla reflektorów, w pierwszym schemacie jest tylko rezystor 470Ω (żół-fiol-brąz). Wygląda na to, że potencjometr jest dużo za duży... Kupiłem fotorezystory. Mimo że miały mieć zakres do 340 kΩ, po zasłonięciu ręką wieczorną porą miernik pokazuje 10 razy tyle. Ale rozumiem, że dzięki reflektorom oświetlającym trasę nie muszę się bać o to, że będzie na nich zbyt wysokie napięcie i komparator nie zdoła ich porównać?
×
×
 • Utwórz nowe...