Skocz do zawartości

greyWolf

Użytkownicy
 • Zawartość

  12
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O greyWolf

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. A z jaką częstotliwością wykonuje się u Ciebie pętla sterowania?
 2. Czego używacie jako podpórki pod listwę z czujnikami? Mógłby ktoś podpowiedzieć co najlepiej sprawdza się w praktyce?
 3. Tak, wiem o tym, przeglądałem parę razy, ale to zdanie mi umknęło Dzięki. Mam jeszcze pytanie odnośnie zamawiania płytki w Satland Prototype. Nie zaznaczam opcji "Frezowane otwory", zaznaczam "Nietypowy kształt płytki". Teraz w polu "Frezowanie (mm)" powinienem podać obwód mojej płytki (zgodnie z podpowiedzią trzeba uwzględnić nietypowy kształt)? Czy można taką wartość wyciągnąć z Eagla?
 4. W jaki sposób łączycie płytkę z czujnikami z płytką główną? Gdzie można dostać takie listewki jak niżej?
 5. W firmie. Schemat jest na poprzedniej stronie.
 6. Nie miałem ostatnio czasu zajmować się robotem. Udało mi się ukończyć projekt płytki. Proszę o sprawdzenie i porady.
 7. Mam pytanie odnośnie samych elementów SMD. To moja pierwsza konstrukcja w montażu powierzchniowym. Jakich wielkości elementów używać? 1206? Mniejszych?
 8. @Tolo Ale jaka niechęć? Czy Ty w swoim pierwszym robocie dawałeś np. żyroskop na I2C? Mi to jest całkowicie zbędne w pierwszej konstrukcji. Najpierw chciałbym zająć się bardziej podstawowymi rzeczami. Tak moim zdaniem powinna wyglądać nauka. Najpierw zacznijmy od rzeczy prostych, a później przejdziemy do bardziej skomplikowanych. Nie ma sensu pchać wszystkiego co przyjdzie na myśl do pierwszejgo projektu bo takich z reguły nigdy się nie kończy. Jeżeli będę chciał się pobawić czymś na I2C to zostawiłem sobie (dzięki waszym radom) furtkę żeby coś sobie podłączyć Co do LCD to przecież już w pierwszym poście napisałem że będzie to dodatkowy moduł na taśmie, a w poprzednim napisałem że i tak podczas jazdy nie byłby podpięty. @marek Czyli dorzucić kondensatory między pinem a multiplekserem? Przy pomiarze aku też?
 9. @Tolo Tak na szybko sprawdzając to nie mam opcji "Edit symbol" pod prawym przyciskiem myszy (Eagle 6.3). W każdym razie dzięki za uwagę, poszukam później gdzie to dokładnie odnaleźć @marek Dzięki za wyjaśnienie odnośnie dopasowania S1..S3 to przyciski A odnośnie małej ilości pinów to: 1. Mam jeszcze niewykorzystane MOSI I MISO. 2. Nie zamierzam raczej dorzucać tu niczego po I2C. Jak przyjdzie moment że chciałbym dorzucić żyroskop, akcelerometr, enkodery czy co tam jeszcze to zbuduję wtedy następnego robota z zastosowaniem tych pomysłów Rozsądnym kompromisem w tym przypadku wydaje mi się po prostu zamiana linii AIN2 i RW. W ten sposób gdybym faktycznie chciał przetestować jakiś sensor to będę miał taką możliwość. I tak podczas jazdy LCD nie byłby podpięty. Po tej drobnej zmianie schemat płytki głównej wygląda tak. Dodatkowo jeszce dorzucam schemat płytki z LCD.
 10. Odnośnie diod - tak, policzyłem te zmiany. Dla zasilania 4,9V - 5,1V dla 4 diod w łańcuchu (10Ω) 10mA - 30mA, a dla 3 diod (68Ω) 19mA - 22mA. Dodatkowo policzyłem moc wydzielaną na rezystorach: dla 4x 4 diody - 16mW, dla 4x 3 diody + 2x 2 diody 213mW. Dodatkowo wraz ze wzrostem temperatury napięcie przewodzenia maleje. Faktycznie te wahania są spore i zdecydowałem się jednak na zmniejszenie liczby diod w łańcuchu. Odnośnie sposobu obsługi czujników, po przemyśleniach zdecydowałem się jednak na dwa multipleksery analogowe 74HC4052. Nie ma sensu upierać się przy tych komparatorach kiedy jedyną ich zaletą jest tylko trochę łatwiejsza obsługa. Multipleksery zajmą mniej miejsca na płytce, starczy mi pinów na wszystko, dodatkowo będę mógł jeszcze wyrzucić rezystory 20k przy każdym czujniku i zamienić je na 4 na płytce głównej. Zamieszczam schemat z poprawkami. Nasunęło mi się jedno pytanie: 1. Odnośnie sygnału E i SCK i rezystora 100Ω w szereg. Rozumiem że taki rezystor ogranicza prąd, ale jaka jest jego rola w kontekście zapewnienia ładnego sygnału?
 11. Na początek dzięki za uwagi @Tolo Odnośnie komparatorów. Tak, czytałem notę katalogową. Układ podstawowego komparatora również tam się znajduje Jestem świadomy wad tego rozwiązania, wiem że sygnał będzie skakał jeżeli napięcie wejściowe będzie oscylować w okolicach referencyjnego. Przeglądałem jednak forbota i widziałem sporo robotów (chociażby nawet projekt Twojego robota Tolo ) gdzie takie rozwiązanie było stosowane. Myślałem że taka implementacja jest wystarczająca dla tej aplikacji (dodatkowo upchnięcie tych kilkunastu rezystorów wymagałoby więcej miejsca i skomplikowałoby trochę płytkę). @marek1707 1. Odnośnie rejestru lub multipleksera. W takim wypadku na płytce z czujnikami musiałbym upchnąć komparatory (z ew. układem histerezy) i jeszcze multipleksery lub rejestr. Wydaje mi się to nierealne aby zachować sensowne rozmiary i masę płytki. Myślałem o zastosowaniu multipleksera analogowego, ale już na płytce głównej. Z tego powodu że jest to jednak mój pierwszy robot zdecydowałem się na zastosowanie komparatorów aby maksymalnie uprościć sobie obsługę sygnałów z czujników (przynajmniej w pierwszej konstrukcji). Odnośnie reszty. Nie posiadam JTAGa ale faktycznie, potwierdziłeś moje wątpliwości że za bardzo chciałem upchnąć to w mniejszym kontrolerze. Myślę że po prostu zamienię go na ATmege128. Wyprowadzę UART, dodatkowo jeszcze zrobię pomiar napięcia na aku, starczy miejsca na diodę no i dodatkowo jeszcze wyprowadzę R/W do LCD. 2. Prawdę mówiąc zasugerowałem się tutaj opinią Trekkera i Sabre które znalazłem w innych tematach. 3. Ok, tak zrobię. Z ciekawości - rozumiem że kondensator powinien być jak najbliżej ale w jaki sposób były by szkodliwe gdybym je umieścił przy złączu? 4. Ok 5. Faktycznie
 12. Na początek witam wszystkich. Forum obserwuję od pewnego czasu, wreszcie postanowiłem zbudować pierwszego robota. Główne cele jakie chce osiągnąć budując tę konstrukcję: - zdobycie doświadczenia w projektowaniu PCB - wykonanie pierwszego projektu w SMD - nauka programowania mikrokontrolerów AVR Dobierając elementy oraz projektując robota wzorowałem się na wielu konstrukcjach zaprezentowanych wcześniej na tym forum. Konstrukcja robota: - 16 czujników KTIR podłączone przez komparatory LM339 - ATmega16 - Silniki 2 x Pololu HP 10:1 - Mostek H - TB6612 - Pakiet Lipol 7,4V, stabilizator LM1117 5V - Sterowanie pilotem RC5 - Dodatkowy moduł z wyświetlaczem LCD i trzema przyciskami do wprowadzania nastaw Zamieszczam schemat płytki z czujnikami oraz płytki głównej. Proszę o sprawdzenie schematu i podzielenie się uwagami. Zwłaszcza czy ilość i umiejscowienie kondensatorów oraz ich wartości zostały dobrane odpowiednio.
×
×
 • Utwórz nowe...