Skocz do zawartości

Wikkan

Użytkownicy
 • Zawartość

  26
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  2

Wikkan wygrał w ostatnim dniu 28 stycznia 2015

Wikkan ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

4 Neutralna

O Wikkan

 • Ranga
  3/10
 • Urodziny 18.02.1992

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zainteresowania
  Wszelkiej maści zdobycze cywilizacji.
 • Zawód
  Mechatronik
 1. Bo nie ma konkretnej granicy między światłem widzialnym a ultrafioletem. Światło widzialne przechodzi w bliski ultrafiolet a ten w ultrafiolet. Po niżej umieszczam wykres spektrum dla ludzkiego oka i diody UV. Jak widzisz w małym zakresie się pokrywają.
 2. Ja też jestem w trakcie konstruowania takiego ala lazika. Po pierwsze zawieszenie rocket buggy z rożnicowym połączeniem osi, zwykle sześcioma kołami ale można też z czterema. Chodzi o to by każde koło miało jednakowy nacisk na podłoże, styczność z nim i aby móc pokonać większe przeszkody. Zobacz sobie na konstrukcje jakie były na tegorocznym ERC i zeszłorocznym szczególnie łazik Scorpio. Na arduino czy innych wynalazkach to nie wyjdzie. Chcesz wprowadzić pewną autonomiczność czyli na pewno pojawi się kamera lub jakiś skaner, transmisja obrazu i sterowanie zdalne. Ja zamierzam użyć Rasberry ale im więcej o nim czytam to mam coraz większe wątpliwości (np problemy z I2C).
 3. W Polsce roboty przemysłowe produkuje np. firma WObit, chociaż są to tylko małe roboty SCARA. Co do tego dlaczego w Polsce się nie produkuje się już robotów. Produkowaliśmy maszyny rolnicze, auta, komponenty elektroniczne, czy całe urządzenia. Byliśmy konkurencją dla zachodu i po upadku żelaznej kurtyny do polski wkroczył upragniony zachodni styl życia razem z "doradcami" dla nowego rządu a ci byli przychylni swoim państwom i swojemu przemysłowi a nasi politycy byli przychylni ich pieniądzom. Sam pracuje w dużej firmie zagranicznej która wykupiła "upadające" polskie fabryki. Jak rozmawiam z ludźmi pracującymi w tamtym okresie na stanowiskach inżynierów to widzę że wtedy motorem napędowym była ambicja by wybić się ze wschodniego myślenia i dogonić zachód. Może trochę przesadziłem ale sądzę że coś jest na rzeczy. PS: Mój post nie ma nic wspólnego z wyborami
 4. 1. Napięciem nie prądem. 2. Bez schematu z twojego opisu nic nie wynika. 3. Jeżeli mierzysz napięcie "za" rezystorem i ta druga nóżka nie jest nigdzie podłączona to nie ma spadku napięć bo nie płynie prąd. Czyli masz napięcie zasilania.
 5. Nie możesz sobie dobierać wszystkiego jak bądź. Wybierasz silniki a wiec i ramę i śmigła i inne i wtedy znasz orientacyjnie wagę, silniki jakie podałeś to silniki bezszczotkowe 170 W z wirującą obudową (brzmi strasznie), 170 W przy 11 V to ok. 16A pomnożone czterokrotnie daje 64 A. Oczywiście nigdy tak nie obciążysz tych silników ale musisz założyć że prąd ciągły będzie przekraczał 30 A. To znacznie za dużo jak na ten pakiet LiPol, pakiet ten ma za małą wydajność prądową i pojemność.
 6. Prawdopodobnie to analogowy czujnik taki jak Sharp GP2Y0A41SK0F. Na filmie widać że czujnik skanuje tylko najbliższe otoczenie wiec nie ma on dużego zasięgu. Co do filmów to na forum jest temat poświęcony ciekawym filmom .
 7. A tak na poważnie precyzyjne określenie położenia robota jest bardzo trudne, można wykorzystać leprze enkodery, magnetometry, przyspieszeniomierze czy np. czujnik pomiaru przemieszczenia z myszy optycznej ale i tak nie daje to pewności dobrego określenia położenia robota. Na filmach z "zaawansowanymi" robotami orientacje w przestrzeni zapewniają kamery, skanery itp. jak np. A tu masz tyle że robot to symulacja z dokładnie określoną pozycją. Zainteresuj się konstrukcjami Micromouse, one też muszą orientować się w własnym położeniu i mapować otoczenie.
 8. Oczywiście będziesz mógł zrealizować pomiar obrotu ale te tarcze enkoderów nadają się do pomiaru prędkości obrotu kół a nie do pomiaru przebytej drogi, aby odczytać przebytą drogę enkodery muszą być dwukanałowe. Przy tych nie będziesz mógł odczytać czy robot jedzie do przodu czy do tyłu.
 9. Bez obrazy najpierw popracuj nad składnią i gramatyką. Poczytaj dokumentacje do tych czujników. Działają one w wielu konstrukcjach i nie ma z nimi wielkich problemów. Musisz tylko pamiętać o zachowaniu odległości od podłoża i odpowiedniej powierzchni toru.
 10. Całkiem ciekawe wykonanie i dużo elementów. Ja mam w planach też podwozie na gąsienicach ale z pasów zębatych. Czy gumki nie będą trzeć o koła prowadzące w szczególności jak dostaną się miedzy "wahacz" a koło zębate?
 11. Pięć postów wyżej umieściłem instrukcje obsługi programatora, tam jest napisane wszystko co potrzebujesz. Zakładasz temat to raczej powinieneś go śledzić a nie zadawać tylko kolejne pytania.
 12. Na stronie Botlandu masz : dokumentacje programatora Tam masz wszystko ładnie opisane.
 13. "Zabawa" z sterownikami Simens z serii S7-300 jest droga i powiedział bym że nawet nie opłacalna. Sam sterownik np. 312c może i ma wejścia, wyjścia, dwa szybkie liczniki ale sam sterownik jest nic nie wart chyba ze ktoś chce pomrugać sobie lampkami. Aby nauczyć się programowania i obsługi sterowników wymagane jest oprogramowanie które też swoje kosztuje, minimum moduł wejść i wyjść binarnych i analogowych no i PCU z programatorem lub nie jeżeli jest to jednostka z PROFINET. PLC mają to do siebie że uczy się ich najlepiej na obiekcie gdzie sterują i współpracują z innymi urządzeniami (falowniki, czujniki serwa, wyspy itp.). Na szkoleniach np. w firmie INTEX do nauki wykorzystuje się wizualizacje na PC symulującą sterowany obiekt od pompy wody do linii produkcyjnych. To naprawdę pomaga. To z punktu mojego jakiegoś tam doświadczenia z S7-300. Według mnie obecnie najlepiej zacząć z sterownikiem S7-1200. Programuje się go po Ethernecie, zestawy startowe zawierają sterownik, panel operatorski (monochromatyczny lub kolorowy) i oprogramowanie TIA Portal. "Niestety" ale TIA to wymuszony "nowy i lepszy" standard. Ma swoje zalety miedzy innymi zintegrowane środowisko do programowania PLC i paneli HMI ale też liczne wady. S7-1200 ma tylko jedną wadę, brak języka STL ale pozostałe obsługiwane języki wystarczą do nauki (programy z jakimi się spotykam to prawie zawsze LAD plus jakieś wstawki w STL). I taka ciekawostka, trochę smutna. Na zeszłorocznym i prawdopodobnie przyszłym egzaminie praktycznym z Mechatroniki w technikum był sterownik S7-300. Zdający mieli do wykonania sterowanie całkiem dużym obiektem. Nie dość że zadanie było skomplikowane i nielogiczne to jeszcze wymagało umiejętności programowania i obsługi sterowników i środowiska STEP7. Niestety nie każdą szkołę stać na taki wydatek a nawet te szkoły które maja sprzęt ograniczają na nim naukę lub nie uczą wcale. A potem obrywa się uczniom bo nie uczył się w domu na sprzęcie za 3 tys. zł.
 14. W niebieskiej książce jest "opisana" funkcja search_sensor wyszukująca ilość i adresy (nr seryjne) czujników i zapisująca je do pamięci.
 15. Rezystory te ograniczają udar prądowy, jego szczytową wartość, w jakimś stopniu zmniejszają przepięcia i wyrównują/stabilizują moc pobieraną przez układ i silniki, tak jak np. w zasilaczach. Te rezystory powinny być tam zawsze jeśli steruje się czymś więcej niż mikro silniczkiem o znikomym zapotrzebowaniu na prąd, rezystory te są też przydatne np. przy silnikach szeregowych DC. A i najważniejsze L298 ma ograniczenie prądowe, ale nie będzie ono prawidłowo działało jak na tych wyjściach będzie zwarcie do masy.
×
×
 • Utwórz nowe...