Skocz do zawartości

Joe

Użytkownicy
 • Zawartość

  8
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Joe

 1. Prawie trafiłem, chociaż coś Już zmieniłem na schemacie miejsce tzw. detektora napięcia. Opornik ma aktualnie 55Ohm, jest to wartość najlepsza dla diody zenera o napięciu 4,3V. Jednak brakuje nam tu wyświetlania na diodzie LED stanu gdy bateria będzie przy 6.5V. Najlepiej użyć diody zenera o napięciu 3,9V i opornika 75 Ohm. Przy spadku napięcia do 6,2V, dioda przestaje świecić, gdyż dostaje prąd 2,5mA. Już zmieniłem wartości oporników przy diodach IR, na 70 Ohm dla trzech diod i 130 Ohm dla dwóch. ADC będzie miał pięć portów analogowych do pobierania informacji z czujników odbiciowych. 6 pin jest zarezerwowany dla czujnika odległości, który będzie przesyłał sygnał cyfrowy. Zaś 7 pin jest dla przycisku start/stop praca robota. 8 pin jest wolny.
 2. Dzięki Marek Do schematu dołączyłem aktualnie diodę zenera o napięciu 4,3V i zmieniłem wartość opornika pod diodą na 430 Ohm, posługując się wzorem R = (Uz - 0,7)/I, gdzie Uz to napięcie zasilania, I to prąd, który chcemy uzyskać. Nie wiem czy dobrze to wykonałem, nie jestem pewien. Za mało miałem styczności z diodami, żeby dobrze się nimi posługiwać. Odnośnie diod IR, wartość oporników można wyliczyć z wzoru R = (Uz - x*0,7)/I, gdzie podobnie jak wyżej Uz to napięcie zasilania, I to prąd, który chcemy uzyskać, zaś x to ilość diod podpiętych szeregowo. Wyszło, że na 3 diody potrzebuje 140 Ohm, a na 2 180 Ohm. Jeśli chodzi o połączenie więcej niż 4 diody, jest to niemożliwe, bo spadek napięcia będzie zbyt duży. Spadnie poniżej 1V, a dioda IR wymaga 1,2V. Jeśli chodzi o mostek, widocznie jeszcze nie umiem tak dobrze czytać not katalogowych. Muszę przyznać, że jest to duża strata. Szukałem czegoś sensownego, ale nic mi nie wychodzi, a zależy mi też na niskiej cenie. Użycie mostka H TB6552FNG było by dużym plusem, ale cena mnie trochę zniechęca. Różnica grzania 0,73W a 4W jest ogromna Ale łatwo jest go uszkodzić, w szczególności, że jest to pierwszy taki projekt tworzony przeze mnie.
 3. Przepraszam, już wiem co przez cały czas robiłem źle. Wstawiam poprawiony schemat z poprawnie połączonym AREF, czyli podpięty do masy. Dzięki za pomoc przy tym Pewnie by mi nic nie jeździło przez to.
 4. Hej, Przepraszam, za mylne użycie na schemacie stabilizatora 7805. Mam zamiar użyć stabilizator Low-Dropout LM1117DT w obudowie SMD TO252. Z powodu podobnej obudowy użyłem na schemacie ten stabilizator, bo działałem w pośpiechu. Odnośnie połączenia AREF z AVCC, nota katalogowa wyjaśnia się jasno: Więc połączenie AREF z AVCC brzmi dla mnie w porządku. Jak przeglądam internet odnośnie tego tematu, również nie widzę większych zastrzeżeń użycia takiego rozwiązania. Nie pociągnę przecież dodatkowego zasilania na płytce specjalnie dla napięcia referencyjnego. Nie podciągam dla każdej diody IR oddzielnego napięcia, bo było by to bezsensu. Eagle został tak zbudowany, by móc jak najbardziej uprościć schemat. Tworząc płytkę PCB mam pociągnięte linię z jednym zasilaniem dla czujników. Można to zauważyć w pierwszym moim poście. Jeśli chodzi o sygnalizację stanu zasilania układu, wstawiłem diodę LED na wyjściu stabilizatora. Ma ona sygnalizować o spadku napięcia. Czy to jest aż tak złe rozwiązanie? Proszę o jakieś bardziej rezolutne rozwiązanie Odnośnie "Guzika", połączenie go z rezystorem pull-up jest pomysłem mojego kolegi, który już parę robotów zbudował. Skoro, że Port A ma wbudowaną opcję rezystora pull-up na każdy Pin, czego wcześniej nie wiedziałem, widzę, że jest to zbędne. Dorobię filtr LC z chęcią, ale nie wiem gdzie go dokładnie umieścić. Wybrałem mostek L293D, bo wiem, że jest prosty w obsłudze i instalacji. Mało awaryjny i najlepszy dla początkujących, ale czemu ma na nim wystąpić spadek 3V? Przecież można na niego podawać dużo więcej niż 7V, a spadek napięcia nie musi wystąpić.
 5. Hej, Dodałem stabilizator jak mówiłeś. Elektronika będzie zasilana 5 bateriami alkalicznymi, czyli razem 7,5V. Dzięki wielkie za ważne rady, wezmę je sobie do serca. Nie lubię robić na około na studiach, ale zależało mi na zaprojektowaniu jak najmniejszego robota, wytrawieniu bezproblemowego płytki do niego i nie korzystania z akumulatorów Li-Pol. Proszę, napisz mi co o tym schemacie sądzisz.
 6. Hej, Rozumiem czemu to jest zły pomysł korzystania z jednej linii zasilania dla procesora i silnika. Mimo tego wolałbym spróbować, bo silniki mają szczytowy pobór prądu 800mA, a mostek L293D pobiera średnio na kanał 600mA. Zależy mi na tym, żeby baterie zajmowały jak najmniej miejsca, a nie chciałbym korzystać z akumulatorów Li-Pol. Robot jest budowany w celu zaliczenia projektu, więc ma posłużyć nam w celach dydaktycznych przez 2-3 miesiące maksymalnie. Płytkę PCB chcemy sami wypalać, więc staram się tworzyć dość szerokie ścieżki i dlatego płytka też tak nieudolnie wygląda. W sumie osiągi się zwiększą gdy podamy większe napięcie na silniki, także też są zalety odejścia od mojego pomysłu, ale jeszcze z tym pomysłem chwilę powalczę. Co do AREF/AVCC dodałem kondensator. Dziś jeszcze przejrzałem parę przykładów połączeń i notę katalogową, doszedłem do wniosku, że lepiej dodać dwa. Wracając do pierwszego mojego postu, napisałem, że w razie problemu stworzymy dodatkowy moduł z stabilizatorem napięcia dla elektryki całego zasilania. Czy to jest bardzo zły pomysł? Sorry, za uciążliwe parcie w moich postanowieniach
 7. Dzięki wielkie za porady;) Dodałem kondensator do mojej cewki jak wspomniałeś, także już jest sprawna. Dodałem oddzielną linię do zasilania silników. Zmieniłem wyjścia mikrokontrolera dla diod i tact switch'a, teraz diody są na cyfrowych wyjściach na porcie B, a mój guzik na pin'ie od ADC. Zmieniłem wartości kondensatorów przy kwarcu na 22pF. Przepraszam, że nie zmieniłem nazw linii zasilania. Zostawiłem +5V. Nie za bardzo wiem jak wykonać prosty detektor napięcia. Czy mam podłączyć zasilanie pod pin ADC by badać jego próg czy dodać oddzielny układ scalony w tym celu?
 8. Hej, Piszę tutaj z prośbą o sprawdzenie schematu i połączeń na płytce PCB? Czy wszystko zostało wykonane poprawnie? Jest to płytka, która spełnia rolę podstawy LineFollowera. Do płytki będą jeszcze przyklejone po bokach silniki kątowe o wielkości 54,5x13,8mm. Z przodu przy czujnikach będą znajdować się małe ślizgacze. Na płytce umieszczony będzie pojemnik 4 baterii (akumulatorki Ni-MH), które dawać będą 4,8V na zasilanie całej elektroniki. Wiem, że tego typu zasilanie jest ryzykowne, ale chce spróbować. Jak tego typu zasilanie nie będzie spełniać swojej roli, stworzę zapasowy moduł z stabilizatorem liniowym, który będzie zasilany z 5 lub 6 baterii. Do tego wszystkiego dochodzi moduł menu, obsługujący wyświetlacz i sterowanie menu. Sercem robota jest ATmega16. Na schemacie zostały wyprowadzone linie TXD,RXD do komunikacji z komputerem. Do tego jeszcze zostały wyprowadzone 3 linie w celu podłączenie czujnika odległości do robota. Przepraszam za błędy, jest to pierwszy mój projekt. Wielkie dzięki za pomoc Pozdrawiam Joe
×
×
 • Utwórz nowe...