Skocz do zawartości

daniel89

Użytkownicy
 • Zawartość

  121
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

daniel89 wygrał w ostatnim dniu 12 kwietnia

daniel89 ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

17 Dobra

O daniel89

 • Ranga
  5/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Ostrowiec
 • Zawód
  technik

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Jak zamontować LM 7924 na płytece PCB gdzie jest wykonane w technologii D2PAK , a ja mam TO220 i nie kupię D2PAK bo nie sprzedają. Czy jest możliwość obcięcia środkowej nóżki i przycięcia wystającej blaszki i przylutowanie jak D2PAK czy jakieś inne pomysły macie ?
 2. daniel89

  Montaż podzespołów na płytce PCB

  No na stałe zdecydowałem większość była za namową na stałe z delikatnym odstępem poprzez plastik od goldpinu. Z tym programowaniem to jeszcze , muszę płytkę z czujnikami poprawić bo odwrotnie złącze zaprojektowałem
 3. daniel89

  Montaż podzespołów na płytce PCB

  Właśnie tylko nie bardzo mam pomysł do czego to potem wykorzystać , na razie chcę tylko to skończyć lutować. Silniczki mają 30:1 przełożenie więc i tak na żadnych zawodach nie miał bym szans a też nie mam czasu jeździć po zawodach. Mówisz że lepiej wyjmowane, ale jak to będzie przecież w ruchu jeździć to z czasem nie poluzuje się w tym złączu goldpin tak że będzie problem? Na stałe to zawsze pewniejsze przylutowanie, tylko z odstępem nie wiem co poprzedni kolega miał na myśli, by odstęp dać bo się grzeją te moduły ?
 4. daniel89

  Wybór drukarki 3D

  Do projektowania modeli to masz od SketchUp po Solidowrks, Autocad 3d - Invertor , Fusion 360 i inne . Na początek polecam darmowy SketchUp, potem przejście na Solida lub Invertor. Do cięcia modeli program Slic3r.
 5. daniel89

  Wybór drukarki 3D

  Za 1000zł to nic innego jak Ender 3 Pro nie kupisz i to wersję Pro bo ta zwykła to ma zasilacz co może wybuchnąć. Poczytaj o wyciszeniu jej bo bez tego będzie Cię denerwował jej hałas. Tutaj masz kilka modów tego: 1) https://www.thingiverse.com/thing:3520264 2)https://allegro.pl/oferta/wentylator-noctua-wentylator-nf-a4x10-flx-40mm-7947050045?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=polecane 3)https://www.thingiverse.com/thing:3023576 4) https://www.thingiverse.com/thing:3080912 5) https://www.thingiverse.com/thing:3127749 reszta też już według uznania, na pewno też by się przydały do silników tłumiki: https://hobby-store.pl/silniki-krokowe/tlumik-drgan-silnika-nema-17.html?gclid=Cj0KCQjw2v7mBRC1ARIsAAiw348vaVjFoQqUJvhTXWxfNsSnn_uwDZUlPvdx8L3NfMHUm8Q2kL0KLtcaAqJBEALw_wcB Najlepiej jak byś sobie poszukał na YouTube filmików o upgrade co jest potrzebne.
 6. daniel89

  Montaż podzespołów na płytce PCB

  Czyli pozostaje przylutować na stałe z odseparowaniem od płytki pcb samym tym plastikiem od goldpinu rozumiem by ciepło darmo nie grzało innych elementów a było estetycznie , taki jest wasz zamysł ?? czy ten plastik usunąć a element bezpośrednio do pcb jak ten modul bluetooth ?
 7. daniel89

  Montaż podzespołów na płytce PCB

  To już nie wiem jeden mówi by dać odstęp drugi że na stałe , najlepiej jak by jakiś artysta się wypowiedział jak to lepiej pasuje tak dharma, na pamiątkę udanego serialu.
 8. daniel89

  Montaż podzespołów na płytce PCB

  Tylko mogę przylutować na samych goldpinach, albo wlutować gniazdo żeńskie i w nie wpinać i wypinać te moduły, czyli albo wypinane albo na stałe, co poradzisz/poradzicie ?
 9. Witam, Mam zagwozdkę, jak do płytki PCB zamontować moduł bluetooth oraz żyroskopu, czy przez gniazda by były wyczepiane i wyżej nad płytką, czy bezpośrednio do płytki przylutować. Na zdjęciach zaznaczone na czerwono. Ciężar tego gniazda jest niezauważalny i tym się nie przejmuję, bo to nie zabawka na żadne zawody, bardziej chodzi mi o estetykę całej konstrukcji jak waszym zdaniem ładniej to będzie wyglądać.
 10. daniel89

  Sposób pisania programów na rzeczy typu Arduino

  Ale nie myl setupu z Arduino i pętli loop z obsługą pętli while(1) w mainie() w C . Maszyna stanów to też nie jest switch , case m bo to zwykłe warunki wyboru są.
 11. daniel89

  Sposób pisania programów na rzeczy typu Arduino

  W tym automacie SFC , masz taką zależność że nic nie uruchomi danego urządzenia jeśli nie nie zostanie poprzedzająca decyzja wykonana czyli odczytanie stanu niskiego . W jakimś sensie przez to też ustrzegasz się od ewentualnych losowych błędów maszyny, jest to na pewno bardziej bezpieczne podejście jeśli coś się ma wykonywać według ściślie określonego cyklu i nic innego nie może wykonać poprzedzającej funkcji. Arduino nie zostało zrobione po to by pisać w C, można ale nie po to się kupuje tą platformę i instaluje ich soft .
 12. daniel89

  Sposób pisania programów na rzeczy typu Arduino

  W tym Arduino masz void setup() czyli to na początku Ci czyta a dopiero potem wchodzi w pętlę void loop(), z tym że ten setup() jest czytany tylko raz przy starcie procesora. Też pisanie pgoramu w Arduino nie jest optymalne przez te całe nakładki, nie lepiej Ci w czystym C to pisać ? a i nie dawaj czegoś takiego jak delay() , tyko wywołuj w przerwaniach wewnętrznych mills () jeśli już to ma być Arduino. Co do automatu skończonego to chodziło koledze o sekwencję działania maszyny czyli w PLC masz do tego język SFC. Też tą całą powtarzalną sekwencję możesz wywoływać w osobnej bibliotece pisząc w C/c++.
 13. daniel89

  Sposób pisania programów na rzeczy typu Arduino

  przesył danych wykonujesz w osobnej bibliotece jako strukturę. Potem w programie tam gdzie chcesz w danym momencie coś przesłać to po prostu wywołujesz np. Slij.dane("Ala ma kota"); . W programowaniu uC nie masz jak w PLC tego rysunku, a dane ślesz też swoimi bloczkami w głównym przeważnie bloczku w momencie gdzie chcesz coś przesłać to wywołujesz blcozek do wysyłania MOVE. Głównie w tym by pisać coś co łatwo można zmienić musisz to robić w procedurach/klasach , bo inaczej będzie co kolwiek zmienić niezwykle trudną czynnością. Przy złożonych programach nie daje się wszystkiego do głównej pętli tylko samo wywoływanie tego co chcesz zrobić ,wtedy masz łatwość analizy oraz ewentualnej poprawki kodu. Dlatego różni się programowanie PLC od uC, bo PLC ciągle jak widzisz sprwadza komunikację nie aktualizuje wyjść bez sprawdzenia poprawności komunikacji, oraz wykonania programu. W uC nie sprawdzasz diagnostyki komunikacji przed uaktualnieniem wyjść, tylko na Jana odpalasz wyjście po sprawdzeniu warunku i procedurą ślesz dane. OCzywiście mozesz sobie napisać procedurę do diagnozowania komunikacji ale przy słabszym procku może to spowolnić program, a też samą diagnostyką zajmuje się przecież sama magistrala są ramki błędu które diagnozują, więc w sumie nie jest wymagane jakieś dodatkowe sprawdzanie poza chipem który to robi np. r485, rs232, can czy inne. Dobra ostatecznie to moja rada taka byś napisał proceduralnie i w osobnych bibliotekach każdą z funkcji którą dublujesz i to już uieszy programistów języka C. Jeśli jest to Arduino to w void setup() masz przypianie początkowych stanów układu, czyli np. zerowanie dajesz bycoś nie potrzebnie nie załączyć, a w void loop() masz już wbydowaną pętlę while(1) i masz też klasy bo to nakładka na c++, więc znacząco upraszcza wszystko co jest bolączką C.
 14. daniel89

  Sposób pisania programów na rzeczy typu Arduino

  W PLC masz blok główny programu OB1 lub ineczej nazwany zależy od firmy, resztę bloczków robisz jako procedury (jeśli się powtarzają kilkuktrotnie)i wywołujesz je w tym bloczku OB1. Program jest tak samo czytany od góry do dołu jak w zwykłym programowaniu w C. W C masz maina() ale to nie jest pętla która się wywołuje cały czas, musisz w tym mainie wywołać pętlę nieskończoną np. while(1) i wtedy masz pewność że ta pętla będzie się wykonywała cały czas jak w PLC. Teraz jest kwestia sprawdzania wejść/wyjść i ewentualnej podmianie stanów przy wykonanym warunku. To jest ciągły cykl w PLC. W C sam decydujesz jak cykl wygląda, wszystko trzeba samemu oprogramować co masz dane w PLC jeśli chcesz by działało jak PLC. W jęzuku C masz programowanie proceduralne nie obiektowe, więc w mainie wywołujesz podprocedury jako osobne biblioteki i masz wtedy przejrzystość kodu. Strukturą możesz w jakimś stopniu zastąpić klasę i to z regóły do mniej złożonych tematolw wystarcza.
 15. daniel89

  Schemat - Line Follower

  na diodzie nie może być więcej jak 20mA prądu bo ją spalisz. Musisz sobie prądy w oczku wyliczyć, jest to wiedza podstawowa z elektroniki, polecam sobie obczaić w necie kursy podstaw obliczania prądów w oczku. Na diodzie podczerwonej masz mniejszy spadek jakieś 1,2V. Też dla zielonej, czerwonej czy żółtej masz około 2V spadku, dokładne wartości zależą od producenta podaje on spadek na diodzie. Znowu niebieska czy biała mają ponad 3,5V spadku stąd nie są często używane gdzie w układzie panuje 5V czy 3,3V . Przy silnikach to możesz i 100uF dać, w nocie pisze coś koło tego 47uF ale nie zaszkodzi te 100 zawsze masz możliwość wtedy szybszego startu silnika. Tak te 100nF daje się wszędzie obok wyprowadzonego zasilania by mieć stabilne zasilanie dla zewnętrznych urządzeń.
×