Skocz do zawartości

daniel89

Użytkownicy
 • Zawartość

  139
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  2

Wszystko napisane przez daniel89

 1. Ewakuuj się jeśli masz słabą psychikę . Żyjąc z ludźmi musisz krakać tak jak oni . Prawnie masz prawo do własnego zdania, ale każde forum ma swoje prawa i jeśli adminowi nie podpadasz to możesz pisać co chcesz, ale jeśli ktoś Cię minusuje to trzeba się zastanowić po co ja się udzielam w temacie jeśli nie mam racjonalnego doświadczenia z danym tematem. Ja na początku też miałem problem z tym forum że mi odpowiadali idź doucz się doczytaj, czyli wychodziło na to że do niczego to forum bo i tak muszę sam szukać bez pomocy która by efekt przyśpieszyła. Trochę przeczytałem postów, torchę materiałów. Przeglądam datasheet i robię swoje układy, a na tym forum nie dostałem żadnej merytorycznej wskazówki (prócz kilku tematów - parę osób miało o tym pojęcie), tylko to co wyczytałem mi się przydało z innych tematów . Możliwe że jest mało osób i przez to forum kuleje, ale też nie ma co popadać w jakieś wewnętrzne rozterki że coś ze mną nie tak . Każdy ma prawo się mylić i nawet najbardziej doświadczony członek forum może się mylić, ale zawsze osoba która już coś przeszła z danym tematem będzie w stanie merytorycznie podpowiedzieć . Dlatego jeśli ktos zakłada temat a ja nie wiem nic o tym nie udzielam się. Jeśli wiem i jestem pewny tego , czytając datasheet, tworząc własny ukłąd programując go, badając przy tym mając podstawową wkiedzę z elektroniki/programowania czy innej tutaj dziedziny wtedy jestem w stanie coś podpowiedzieć. Tak to czytam co mnie interesuje , a użalanie się nic Ci nie da . Faktem jest też że można by troszkę łagodniej niektóre docinki , ale no mentalności Polaka nie zmienisz , trzeba się przyzwyczaić lub iść na zagraniczne forum .
 2. Obawiam się że musisz do administratora napisać prośbę o usunięcie profilu. Wiele portali ma zblokowaną możliwość usunięcia profilu. Prawnie masz taką możliwość więc pisz do admina .
 3. Zaraz zaraz. USB 3.0 prędkość transmisji 5 Gbit/s . Prędkość transmisji SATA II - 3Gbit/s a SATA III - 6Gbit/s . Już na USB 2.0 podłączali do tego dysk SSD i działało, na 3.0 to będzie o wiele wiele lepsze i prędkością dorównuje SATA III więc na prawdę nie wiem po co dodatkowo do tego SATA wam ? Może że przejściówkę USB 3.0 sata II nie kupicie sobie do dysku co macie starego czy jak ? Spokojnie teraz zrobisz z niej serwerek domowy bo masz na pokładzie wydajny Ethernet. Do szczęścia to jest wszystko co potrzeba na chwilę obecną z 4GB ramu da sobie spokojnie radę te 4 rdzenie na 1,5GHz . Jedyny minus to pewnie że więcej prądu pociagnie bo 3 Ampery potrzebuje zasilacza, ale to z wyliczeniem zasilania po USB na dysk twardy. Można teraz poszaleć z systemami Home Autoamation, tylko ciekawe jak ze stabilnością tego będzie .
 4. O matko do domu bramę z zakładu pracy dobre sobie Widzę że Twoje wpisy są ciekawe , ale może na siłę nie pisz takich wskazówek bo to nic nie wnosi, nikt normalny nie da takiej bramki do wejścia do domu ..
 5. Chyba lepiej do dokładnej pracy wykorzystać STM-a 32-bitowego . Taki 16-bitowy przetwornik ADC powinien sobie dać radę z dokładnością obliczeń. W STM32F103 masz obsługę 3 enkoderów : "Three 16-bit timers, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input" Jeśli potrzebujesz 7 to poszukaj innych chipów co mają Seven 16-bit timers ... Jeśli takich nie znajdziesz to może z dwóch STM-ów uda się to zrobić. Co do komunikacji to wiadomo że lepiej jak by to wszystko w jednym układzie siedziało, jeśli się nie uda w jednym to szukaj komunikacji która taką prędkość ogarnie w czasie rzeczywistym.
 6. Do lutowania używasz stacji lutowniczej z regulacją temperatury. Są lepsze od chińskiego WEP. Zależy ile masz kasy. Lepiej dołożyć drugie tyle i mieć coś lepszego co się za chwilę nie popsuje , np. takie coś jest polecane za 200zł: https://allegro.pl/oferta/stacja-lutownicza-lf389d-xytronic-60w-230v-fv-7107716026 Co do pasty lutowniczej do lutowania SMD to musisz mieć cynę bardzo małą średnicę np. 0.7mm lub 0.5 mm . Masz od razu z topnikiem ołowiową : https://allegro.pl/oferta/cynel-cyna-spoiwo-lutownicze-sn60pb40-0-7mm-100g-8079549584 Co do osobnego dodatkowego topnika to taki z pędzelkiem do SMD będzie w sam raz, w dodatku nie wymaga potem zmywania : https://allegro.pl/oferta/topnik-rf800-lutowanie-smd-100ml-z-pedzelkiem-6874625371 temperaturę lutowania ustawiasz na 340 st. C .
 7. Jakie zwracanie liczby 4 ? jak sobie mechaniczną bramkę wyobrażasz zliczającą osoby, ciężko mi zrozumieć Twoje zamysły
 8. Tylko czemu nad drzwiami montowany ? Tutaj na filmie jest na wprost niego ten czujnik, wysokość futryny w drzwiach to zwykle coś koło 2 m . To sledzenie punktów też pewnie problematyczne , bo trzeba testować w praktyce które piksele i jak się zapalają tak ? Chyba że źle zrozumiałem umiejscowienie tego czujnika, dlatego ja wolę po schematach omawiać
 9. No okej ten czujnik Grid-EYE faktycznie kosztuje 90zł i do lutowania SMD więc był by cenowo okej. Tylko jak teraz z niego odczytać czy ktoś wszedł czy wyszedł , ma matryce 8x8 . Też nad futryną drzwi montowany ma być ? Jakieś dane o zasięgu to rozumiem że z dokumentacji ? Ten filmik pokazuje jak on działa , to ten czujnik ? : Może głupio mi pytać ale jak mam teraz z tej matrycy wykryć czy ktoś wszedł czy nie ? muszę temperaturę porówywać powyżej temperatury pokoju czy temperatury takiej samej na wszystkich czujnikach, bo nie zawsze będzie stałe 22 stopnie w pomieszczeniu więc nie do końca wiem jak to potem rozwiązać . Czy prościej te dwa czujniki optyczne dwie pary jak narysowałeś ? Jeszcze jak byś mógł ten Grid-EYE pokazać w jakim miejscu się go montuje ? Co do kodu to jak do tego podejść sprawdzać różnicę temperatur w danej kolumnie i sprawdzać gdzie się przemieszcza a jak zejdzie całkowicie to jeśli w prawo się fala przemieściła to dodać a jak w lewo to odjąć a jak stanie i się cofnie to nic nie robić ? Tylko czy ja musiał bym teraz to eksperymentalnie patrzyć gdzie co jak się zmienia i dopiero na podstawie tego sterować , a jeśli temperatura pokoju nagle podskoczy do 30 stopni to co wtedy ? I nurtuje mnie pytanie czy nie można tego na czujnikach PIR zrobić , one też temperaturę wykrywają tylk owtedy będzie właśnie jeden tylko taki kwadracik, przy dwóch były by dwa i to potem wprowadzi błędy rozumiem ?
 10. To może tak który z tych sposobów jest najtańszy cenowo ? Znalazłem też coś takiego , czy to ma sens :? : https://botland.com.pl/pl/czujniki-ruchu/11129-sparkfun-ak9753-qwiic-czujnik-obecnosci-i-kierunku-ruchu-czlowieka.html Ten zamysł z 4 czujnikami przerwania wiązki to na jakiej zasadzie , mógłbyś to narysować nawet w paincie jak to rozmieścić i jak potem inkrementować/dekrementować zmienną liczba_osob ? i najważniejsze jakie to te czujniki przerwania wiązki , te co podałem nadadzą się ? https://botland.com.pl/pl/inteligentny-budynek/7174-fotokomorka-do-bram-czujniki-przerwania-wiazki-ir.html?search_query=fotokomorka&results=3 Co do tego Omrona z matrycą 4x4 to jak na podstawie odczytu temperatury wykrywać wejście czy wyjście ? Nie można dwóch czujników PIR bez tej nakładki zamiast tego jednego 4x4, co ta matryca daje ?
 11. Muszę Cię zmartwić ale fotobariery (bariery optyczne) wykrywają wejście osób w obręb danego urządzenia , więc już naukowcy wynaleźli . Precyzyjnie jeśli pytasz to chodzi o wykrycie wejścia człowieka przez drzwi i wyjście jego inkrementujac daną zmienną w programie . Czujnik pojedyńczy IR lub jakiś analogowy odległości ustawiony na wysokości bioder dorosłego człowieka czyli gdzieś na 1,2m lub 1m tak z początku coś takiego wymyśliłem, bo fotobariery co całe ciało wykrywają są niestety za drogie , ewentualnie kilka czujników optycznych na np.3 wysokościach ? Służyć ma zliczaniu ilości osób w pomieszczeniu ale nie wiem po co ta informacja, napisałem przecież do czego to ma być . Miejscem zamontowania czujników mają być drzwi wejściowe czyli max rozstaw futryny 90 cm . Chyba że ten czujnik PIR bez tej obudowy, on wykrywa podczerwień , czyli wykryje wejście osoby, tylko nie bardzo wiem jak to rozwiązać. Na pewno potrzebuję dwóch czujników aby dodawać lub odejmować ilość osób, a rozstaw czyjników to pewnie coś koło 20cm na futrynie z początku chciałem na takich czujnikach zrobić , ale głupoty mi na terminalu pokazywało - tak wiem na płytce i analogowy czujnik źle : - https://botland.com.pl/pl/analogowe-czujniki-odleglosci/29-sharp-gp2y0a21yk0f-analogowy-czujnik-odleglosci-10-80cm.html Potem szukałem cyfrowego by zboczami to aktywowac takie coś znalazłem: - https://botland.com.pl/pl/inteligentny-budynek/7174-fotokomorka-do-bram-czujniki-przerwania-wiazki-ir.html?search_query=fotokomorka&results=3 Chyba że takie coś bez tej nakładki może coś pomóc ? : - https://botland.com.pl/pl/czujniki-ruchu/1655-czujnik-ruchu-pir-hc-sr501-zielony-5903351241359.html Nie mam więcej pomysłów, chyba że ktoś pomoże i coś doradzi z was .
 12. Witam, Proszę o radę na jakich czujnikach można wykonać wykrycie wejścia osoby do pomieszczenia i wyjście z niego. Z początku myślałem o czujnikach analogowych sharp ale strasznie siały na płytce stykowej. Prosił bym też o radę jeśli ktoś takie coś wykonywał jak w programie uwzględność by naliczało tylko jedną osobę. Myślałem o zboczach narastających i opadających ale to pozostają tylko jakieś cyfrowe urządzenia i nie wiem jak do tego podjeść .
 13. Napisałem że to ogólny z książek przykład wykresów tranzustora bipolarnego, nie jest to z datasheet.
 14. Oj z tym oddawaniem ciepła przez element to też można książki pisać. Najbezpieczniej to i tak dawać jak największy można radiator jeśli jest to w obudowie TO220, bo jak to małe pikatchu to tam nawet gluta nie posmarujesz . Te tranzystory były robione raczej tylko jako przełączniki do wysterowania nawet przez to PWM z jakiś mikroprocków to jak najbardziej spełnią zadanie, ale do budowy wzmacniaczy to fakt że są lepsze elementy i też zależy jakich wzmacniaczy i jakie pasmo przenoszenia bo do konkretnego urządzenia są dedykowane elementy na wzmacniaczach operacyjnych a nie zwykłych tranzystorkach kluczujących, chociaż pewnie i z tego dało by się wzmocnić układ, ale czy jest sens? Więc to pytanie o wzmocnienie tego elementu uważam za czysto teroretyczne, że raczej kolegę interesuje tylko sama wiedza jak odczytać wzmocnienie, a już po naszych postach będzie wiedział, też nie ma co wnikać w szczegóły bo można i prace doktorską z tego napisać. Z tym 60mA to faktem jest że poza tą granicą już nie pracuje liniowo wzmocnienie co widać , a ten wykres pokazałem wcześniej. Ostatnio nawet oglądałem wykład o świecie atomów i tam wogólne wszystko pokazują że jest oderwane od świata realnego, więc pozostańmy przy tym co jest namacalne .
 15. dzięki @marek1707 za wyjaśnienie, sam się coś dowiedziałem . Co do tego BC546 to masz tam max 100mA prądu ciągłego dla colektora, więc to 130mA to trochę ryzykowne-wręcz nie do ciagłego przewodzenia. Rodzina z grupy B ma wzmocnienie od 200 do 450 max (średnio 300) to też zależne od napięcia jest dla 5V podaje producent 180 wzomcnienie przy 100mA prądu kolektora bo przy 2mA masz już ten pełny przedział. Co do charakterystyk to podają producenci skrajne przypadki. Podstawiając pod wzór co podałem, możesz sobie wyznaczyć jaki prąd bazy ma być dla wzmocnienia jakie chcesz osiągnąć.Np. dla beta=100, Ic=130mA , Ib=Ic/beta . Ib=1,3mA . To wszystko są wartości dla napięcia kolektor emiter 5 V i temperatury otoczenia 25 st C. Dla innego napięcia musisz wykonać pomiary, lub oszacować. @marek1707 , możesz to potwierdzić lub poprawić co nsapiałem , czy tak się dobiera wzmocnienie ? Co do odczytania całego zakresu wzmocnienia to jak najbardziej własne pomiary są wskazane. Ciekawy też jest przypadek na wykresie 7. Tam jest wzmocnienie dla prądu stałego i nie jest już takie 200 do 450 Co do pełnej charakterystyki ogólnej tranzystora bipolarnego to każdy wie jak wygląda i z niej można tak samo wiele wywnioskować :
 16. Wzmocnienie beta jest to prąd kolektora do prądu bazy. beta= Ic/Ib . Jak widzisz zależne też jest t od przyłożonego napięcia Colektor-Emiter. Dla 130mA przy 1,2V przypuszczam że to gdzieś koło 1,5mA będzie prąd bazy. Podstawiając do wzoru to masz gdzieś wzocnienie x87 . Jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi.
 17. widocznie miałeś spadek 1,2V na diodzie IR. Z tym że nie jest regułą to 1.2V, stąd bezpieczniej dać 3 w szereg i masz spokój.
 18. na diodzie ir masz spadek od 1,2 do 1,5v , zakładając max 1,5x4 = 6V , a zasilasz z 5V , to wiesz że może to nie zadziałać ? daje się max 3 diody z 5V w szereg. to masz wtedy 2x3 +1x2 .
 19. Jak zamontować LM 7924 na płytece PCB gdzie jest wykonane w technologii D2PAK , a ja mam TO220 i nie kupię D2PAK bo nie sprzedają. Czy jest możliwość obcięcia środkowej nóżki i przycięcia wystającej blaszki i przylutowanie jak D2PAK czy jakieś inne pomysły macie ?
 20. No na stałe zdecydowałem większość była za namową na stałe z delikatnym odstępem poprzez plastik od goldpinu. Z tym programowaniem to jeszcze , muszę płytkę z czujnikami poprawić bo odwrotnie złącze zaprojektowałem
 21. Właśnie tylko nie bardzo mam pomysł do czego to potem wykorzystać , na razie chcę tylko to skończyć lutować. Silniczki mają 30:1 przełożenie więc i tak na żadnych zawodach nie miał bym szans a też nie mam czasu jeździć po zawodach. Mówisz że lepiej wyjmowane, ale jak to będzie przecież w ruchu jeździć to z czasem nie poluzuje się w tym złączu goldpin tak że będzie problem? Na stałe to zawsze pewniejsze przylutowanie, tylko z odstępem nie wiem co poprzedni kolega miał na myśli, by odstęp dać bo się grzeją te moduły ?
 22. Do projektowania modeli to masz od SketchUp po Solidowrks, Autocad 3d - Invertor , Fusion 360 i inne . Na początek polecam darmowy SketchUp, potem przejście na Solida lub Invertor. Do cięcia modeli program Slic3r.
 23. Za 1000zł to nic innego jak Ender 3 Pro nie kupisz i to wersję Pro bo ta zwykła to ma zasilacz co może wybuchnąć. Poczytaj o wyciszeniu jej bo bez tego będzie Cię denerwował jej hałas. Tutaj masz kilka modów tego: 1) https://www.thingiverse.com/thing:3520264 2)https://allegro.pl/oferta/wentylator-noctua-wentylator-nf-a4x10-flx-40mm-7947050045?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=polecane 3)https://www.thingiverse.com/thing:3023576 4) https://www.thingiverse.com/thing:3080912 5) https://www.thingiverse.com/thing:3127749 reszta też już według uznania, na pewno też by się przydały do silników tłumiki: https://hobby-store.pl/silniki-krokowe/tlumik-drgan-silnika-nema-17.html?gclid=Cj0KCQjw2v7mBRC1ARIsAAiw348vaVjFoQqUJvhTXWxfNsSnn_uwDZUlPvdx8L3NfMHUm8Q2kL0KLtcaAqJBEALw_wcB Najlepiej jak byś sobie poszukał na YouTube filmików o upgrade co jest potrzebne.
 24. Czyli pozostaje przylutować na stałe z odseparowaniem od płytki pcb samym tym plastikiem od goldpinu rozumiem by ciepło darmo nie grzało innych elementów a było estetycznie , taki jest wasz zamysł ?? czy ten plastik usunąć a element bezpośrednio do pcb jak ten modul bluetooth ?
 25. To już nie wiem jeden mówi by dać odstęp drugi że na stałe , najlepiej jak by jakiś artysta się wypowiedział jak to lepiej pasuje tak dharma, na pamiątkę udanego serialu.
×
×
 • Utwórz nowe...