Skocz do zawartości

daniel89

Użytkownicy
 • Zawartość

  79
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

Wszystko napisane przez daniel89

 1. Witam, Czy polecacie RPi 3 B+ , jako główny komputer do Smart Home ? Jeśli tak, to jakie komponenty do takiego Smart Home możecie polecić ? Myślałem o komunikacji po RS485, dysk zewnętrzny na USB bootowany i na nim system z jakimś gotowym systemem automatyki typu Domoticz,OpenHab, czy coś podobnego, albo własna domowa strona internetowa? Dodatkowo Arduino montowane w puszkach przy gniazdkach/przełącznikach światła, oraz czujniki CO,temperatury,wilgotnosci etc jako jeden czujnik też komunikacja po RS485. Czy możecie coś zaproponować z propozycją ze sklepu danego komponentu , lub macie jakieś własne ciekawe propozycje najlepiej tak zwizualizowane ?
 2. daniel89

  Odległość urządzeń od siebie

  I tutaj odkryłeś matrixa to żart nie bierz do siebie .
 3. daniel89

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  Dzieki wielkie Harnas , to sie nazywa wsparcie i pomoc w temacie. Teraz pewnie problemem bedzie pobor pradu z portu usb dla takiego RPi ? Usb Regoly ma 0.5A wydajnosci a taki dysk potrzebuje pewnie cos z 1.2 A . Mowisz ze wustartuje ale czy prad wtedy ma jaki na porcie usb? Tez powiedz mi prosze jaki zasilacz z jakim napieciem i jakim pradem do takiej malinu stosowac najlepiej i czy bedzie w tym roku 4 wersja tego cuda czy sie orientujesz? Myśle że warto sprwadzic i wydac te 300zl na ta maline z akcesoriami i sprobowac to puscic. Stosujesz moze jakis zewnetrzny watchdog ? tez interesuje mnie Twoja opinia czy sam serwer na malinie i glowny master na plc to dobry pomysl czy przekombinowany?
 4. daniel89

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  Dalej do Ciebie nie przemawia co napisałem tylko ciągniesz temat z ironią ? Zastanów się czy wnosisz coś do tematu ? Pisanie o ironi i nazywaniem mnie januszem , podając Ci argumenty że nim nie jestem , trochę źle o Tobie świadczy .
 5. daniel89

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  Nie no przepraszam bardzo ale Januszowatościa się żadną nie wykazuję. Racjonalnie nie ma sensu płacić x firmie xk$ nie wiedząc czego się chce tak na prawde, a firma zewnętrzna to tacy sami ludzie jak my, więc nic lepszego mi nie wymyślą. Widziałem już rozwiązania pseudo inteligentne wypuszczone na rynek i proszę wybacz ale to jest tragedia co wypuszczają . Znając się na programowaniu i elektronice nie stanowi dla mnie problemu zrobienie własne Smart Domu , tutaj bardziej mi chodzi ciągle o moduły na jakich to ma działać i w jaki sposób ze sobą współpracować przy tym kalkulując oczywiście koszta, bo każdy kto pracuje i zarabia wie że pieniadze same się nie zarabiają a trzeba dużo własnego wysiłku by w Polsce co kolwiek się dorobić, więc mając wiedzę czemu mam jej nie wykorzystać tylko zlecać x firmie coś co mogą źle zrobić lub zrobić nie tak jak potrzeba ? Czasem lepiej mieć wpływ na to co ma się zamontowane w domu jeśli jest taka możliwość bo i serwis wtedy sam sobie zapewniam, rozumiesz ? Firma X weźmie np.10k , ale zrobi tak by tylko ona mogła serwisować i za serwis weźmie drugie 10k itd. Nie jest to moim celem więc by zlecać taką robotę jakiejś x firmie, myśląc i kalkulując racjonalnie, to nie ma nic wspólnego z Januszowatością, tylko racjonalnością i zdrowym podejściem do tematu. Też widzę że już nic nowego nie poruszamy, Harnas miał malinkę jako smart home, więc może się wypowie jeszcze w tym temacie ? No właśnie o takich niedogodnośckiach gdzieś czytałem i dlatego nie bardzo mogę ufać osobą co nie miały z tym styczności że się nie wiesza i jest wszystko okej. Pozostaje mi próbować samemu na malince puścić to tak jak mówiłem lub zaczekać aż ktoś kto z tym miał styczność coś sesnsownego opowie. Jedno jest pewne nie zamontował bym tego bez testów więc i tak pewnie będę zmuszony kupoić tą malinkę i kilka modułów. Jak nie spełni zadania to najwyżej zrobię z niej serwer domowy a zainwestuje w plc już ostatecznie do domu. Na szczęście mam kilka lat jeszcze by to sobie ogarnąć na spokojnie.
 6. daniel89

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  Wybacz ale nie zauważyłem gdzie napisałeś o funkcji mastera i serwera. Z tego co się orientuję to w PLC sam chip najpierw go wyrzgrzewają, mrożą , sprawdzają jego wytrzymałości na pole elektromagnetyczne, innym słowem słaba sztuka nie przejdzie, dodatkowo w PLC masz w całym cyklu programu na okrągło sprawdzane czy wszystko działa poprawnie nie powodując zamrożenia programu, wszystko działa w czasie rzeczywistym bo tam nie ma mowy o tym by na chwilę coś się wydarzyło. Z biegem lat dopiero się odzywa że coś przestaje działać. Dlatego dają certyfikaty bo są pewni że to będzie działać. Malina była tworzona dla hobbystów jako domowy minaturowy komputerek do nauki programowania, żadnych testów nie przechodzi ani nie jest odporna na wachania zasilania w przeciwieństwie do PLC. Ciągle mam przez to dylemat czy oszczędzając i biorąc malinę nie narażę się na to że przez "Januszowatość" dwa razy dołożę do interesu. Mówisz że malinki chodzą 24/7 i jesteś przekonany że ani razu się nie wysypują ? Jeśli tak to pozostaje mi kupić to RPi3 do tego moduł na dysk SATA, kartę pamięci, moduł RSa i wgrać OpenHab, połączyć z kilkoma płytkami Arduino po RSie i włączyć zostawiając na miesiąc by jakąś tam pracę wykonywało. Jeśli przejdzie test że przez miesiąc ani razu się nie wysypie to rozumiem, że będzie sens w to iść inaczej nikt mi gwarancji nie da ?
 7. daniel89

  Odległość urządzeń od siebie

  Światło podczerwone czy ultrafioletowe to też fala tylko o innej długości od tej elektro-magnetycznej. Prędkość fali wynosi ok. 300 000 km/s (ściślej: 2,997× 10^8 m/s)) . Fala z taką prędkością rozchodzi się w próżni i powietrzu. Jak napotka jakąś przeszkodę to część tej fali przenika a część odbija się . Jeśli nie miał byś żadnej przeszkody to taką prędkość masz gwarantowaną i nie musisz do tego żadnego urządzenia dorabiać. Jeśli masz już jakieś przeszkody to jest problem i rozumiem, że chcesz teraz wyłapać ile ułamków sekund leci fala i wtedy ocenisz w jakiej odległości jesteś od nadajnika ? Tak z ciekawości po co Ci to ? Wyłapywanie ułamków sekundy brzmi ciekawie i tylko ciekawie ... Zrób sobie eksperyment weź nadajnik podczerwieni np taki z pilota, odbiornik podczerwieni, skieruj na siebie wiązkę nadajnika do odbiornika i ślij jakiś sygnał, potem w uC np. Arduino serial monitor sprawdzaj ile czasu potrzebujesz by wyświetlić to co wysłałeś, a w nadajniku w momencie wysłania wyświetlaj dokładny czas w sekundach, coś może na tej podstawie uda Ci się wywnioskować.. Podjerzewam że nie wyłapiesz tego czasu przesyłu, a jedynie sprawdzisz ile czasu potrzebujesz na wykonanie pętli programu do wysłania jej na serial monitor .
 8. daniel89

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  No dobrze ale czy koś już taki zewnętrzny watchdog na usb dodawał i czy faktycznie to tak stabilnie działa. Z tego co sie dowiedziałem to malinka ma kaprysy odnośnie samego zasilania że jakie kolwiek wachania napięcia z sieci potrafią ją zrestartować samoczynnie tracąc dane i powodując błędy. Jesteś przekonany że ta malinka mimo tego że nie jest przeznaczona do pracy 24 na dobę będzie taką pracę wykonywać i nie zdenerwuje mnie tak że wywalę ją przez okno ? Słyszałem o wieszaniu się Kodi , tylko nie wiem czy to nie samej karty wina była. Gdzieś na YT widziałem że koleś chciał dom inteligentny na tym postawić i mu co jakiś czas się bugowało. Może jestem zbytnio uprzedzony ? Może warto spróbować ? Potrzebował bym opinię osób co faktycznie to użytkują. Też interesuje mnie wasza opinia o zrobieniu z PLC mastera a z RPi serwer na którym bym wyniki pomiarów przechowywał, czy to ma sens jaki kolwiek?
 9. daniel89

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  No ale mógłbym z PLC zrobić mastera i nie zapisywać danych na karcie pamięci tylko słać po Ethernecie na serwer i z niego dane odświeżać na stronie ... Ktoś coś takiego próbował, czy jak pisałem to nie jest za trafny pomysł ? Nie ukrywam że taka niezawodność jeśli tylko jeden master jest przy MODBUSIE trochę by mnie odciażyła od ciągłego pilnowania czy malinka nie padła ..
 10. daniel89

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  Z PLC nie jest problem samym w sobie bo kupno PLC z RS-em czy CAN-em za 1000-1500zł nie jest problemem. Problemem dla mnie jest karta pamięci za którą bym musiał dać z 1000zł za taką 256MB, a ta pojemność może na bazę danych być za mała ? Też taka karta pamięci na kościach SLC nie wiem czy wytrzyma z rok czasu ciągłego użytkowania czy po kilku miesiącach padnie, a potem dokładania kolejnej za kolejne 1000zł nie bardzo jest opłacalne . Chyba że podpiąć się pod SWITCHA i po Ethernecie słać na jakiś domowy serwer właśnie na RPi dane z czujników/tzn wtedy na takim dysku SSD czy talerzowym przechowywać dane i udostępniać ten dysk jako domowy NAS, czy to jest przerost formy nad treścią ? Nie wiem czemu ale nie bardzo mam zaufanie do takiego gołego urządzenia jak RPi, bo nie ma gwarancji ani testów by to działało 24 na dobę.. Ktoś ma takie RPi i nie wiesza mu się to ? O właśnie @Harnas nie zauważyłem, Ty pdoobno końcowe moduły miałeś jako Atmegi i sterowałeś przez RPi i 4 lata Ci to chodziło ? Możesz coś więcej o tym powiedzieć , bo mnie właśnie takie coś na początku interersowało zrobić ? Chodzi mi o pobór energii na Atmegach, ile ich miałeś, czemu nie dawałeś kabla, itd ?
 11. daniel89

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  Czyli polecasz OpenHaba ? Kolegą chodziło o to że STM32 ma wbudowaną obsługę CAN i nie trzeba zewnętrznych modułów. Każdy ma jakieś przyzwyczajenie i po forum ewidentnie widać że skoro większość rzeczy robione jest na STM32 w robotyce to i można na tym SmartHome. Ty mówisz że bezprzewodowo robiłeś po NRF. Mnie takie rozwiązanie nie zadawala, ja chciałem albo przez RS-a albo wspomnianego CAN, bo standard KNX w automatyce domowej jest jeszcze za drogi. Z tego co czytałem to podobno OpenHab ma możliwość podpięcia Modbus RTU , prawda to ? Jeśli prawda to by załatwiło mi sprawę bawienia się dodatkowego. Też nie jestem przekonany do tego czy komunikować się z Arduino w każdym pokoju i tam zadalnie SLAVEm przez niego zarządzać, czy to wyrobi i czy są lepsze rozwiązania .. Bo inną opcją jest zarządzanie przez PLC , ale na razie nie widzę by ktoś tutaj zachwalał PLC ...
 12. daniel89

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  No właśnie najwięcej pewnie to te obrazki zajmują. Czyli u mnie aż 2 GB nie potrzeba. A ile dokładnie to pewnie wyjdzie w praniu jak bym się za to zabrał.Największą jaką mógł bym użyć za 1100zł to 256MB, reszta jest poza zasięgiem cenowym. Czy się mi to będzie opłacać ? Nie wiem tego. Dlatego rozważam i Malinę i inne płytki. Z tym CAN-em to masz rację , ale RS485 Modbus RTU też nie ustępuje jak do takiego zastosowania co chcę zaprojektować. Z racji że dosyć tanie są takie dla Arduino zabawki to spróbuję i to i to na kilkanaście urządzeń puścić i po testach podejmę decyzję. Dalej pozostaje tylko kwestia , że nie odpowiedzieliście nic o poborze prądu przez Arduino czy dobrze to policzyłem i ile faktycznie takie coś ciągnie. Nie ukrywam że zapał do 32 urządzeń trochę zmalał i na pewno będzie to mniej takich ATMEG z 10 pewnie gdzieś.
 13. daniel89

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  No ale Arduino to znikomy pobór mocy, takie 32 moduły to dopiero koncepcja nie wiem jak to ostatecznie wyjdzie, dlatego pytam co lepiej zrobić,, to nie jest taka ostateczność. Ile takie Arduino pobierze mocy w ciągu miesiąca ? bo może się okazać że ekspandery wejść wyjść i samo sterowanie z malinki będzie lepszym wyborem dla zmniejszenia rachunków jeśli te 32 Arduino faktycznie dużo zjedzą prądu .. Arduino uno pobiera 50 mA, inne płytki trochę mniej ale podobnie przy 5V . Do tego spadek deliklatny na zasilaczu mocy ... czyli wyjdzie że w ciągu dnia 6W, w ciągu roku 2kW ? Czyli 1,2zł jedno Arduino w ciągu roku ? Dobrze liczę ? jeśli kWh jest po 60gr ? No może doliczę jeszcze drugie tylę na spadek mocy na zasilaczu to dało by 2,4zł na rok , czy to źle liczę ? No tylko ekspandery też przecież pobierają prąd, mniejszy ? Chodziło mi o stronę na PLC, Jakaś taka bardziej rozbudowana to jaka pojemność karty pamięci potrzebuję. Bo tam karty pamięci są drogie i czy to jest warte muszę wiedzieć mniej więcej jaki rozmiar pamięci potrzebny jest do postawienia takiej strony na plc.
 14. daniel89

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  A po co mam serwer dodatkowo dokładać na którym umieszczę stronę , skoro malinka może robić za Mastera i serwer ? Chodzi o pobór prądu kolejnego dodatkowego urządzenia i racjonalność takiej aplikacji. Też ten STM32 nie ma żadnych certyfikatów że może pracowac 24h na dobę bez problemu . Malinka też nie ma certyfikatów, ale sama by spełniała wszystkie założenia. Certyfikat pracy 24 na dobę mam tylko od PLC, ale tam karta SCL też ma ograniczoną liczbę odczytów zapisów i mniejszą od dysku SSD a dużo droższe są takie karty przemysłowe. Malinkę masz pewnie poprzednią wersję. W sumie warto poczekać na nowszy model bo cena ciagle w okolicy 200zł a dodają co chwilę lepsze parametry w tych urządzeniach, " Pamięci Flash NAND typu SLC, które oferują nam największą liczbę cykli zapisu i odczytu, wynoszącą obecnie około 80 000 " "Dla nośników w popularnej technologii MLC (Multi Level Cell) liczba cykli zapisu wynosi około 10 000." Z racji że dyski SSD mają 120GB najmniejsze a karta SLC taka 1GB to już grube tysiące złotych to skłaniam się ku dyskowi SSD. Tylko ciekawe jaka pojemność karty pamięci dla takiej strony będzie odpowiednia .. Domoticz zajmuje 14MB. Własna strona pewnie też by się w tym przedziale rozmiaru zmieściła. Problemem była by archiwizacja danych bo to pewnie sporo pamięci dodatkowej potrzebuje. Jaka karta pamięci według was była by optymalna pod taką stronę z archiwizacją tygodniową danych z czujników ?
 15. daniel89

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  No ale w Malince masz czip quad-core ARM-8 Cortex-A53 CPU . Jest to wydajniejszy chip od STM32 jeśli masz na myśli te zwykłe Cortex M0-M7. Na Malince można system postawić i serwer ten OpenSource i to działa. Tworzyć samemu płytkę na STM32 nie bardzo widzę jak by to zrobić i jak z wydajnościa takiego rozwiązania . Z CAN mam doczynienia w pracy i z doświadczenia wiem że to jest standard dla motoryzacji, co prawda można go wykorzytać do czegoś innego, ale skoro w przemyśle nie stosuja CAN tylko RS485 na PLC to jak to wytłumaczyć ? Te gotowe płytki na STM32 jak discovery nie jestm przekonany bo to działało 24/h bez problemu, chociaż malinka też nie ma takiej gwarancji .. Dałeś mi do zastanowienia ale ciężko mi się zgodzić że mniej wydajny chip na takim discovery jest lepszy od malinki gdzie jest 4-rdzeniowy cortex-a53 . W dodatku jak podpiąć do takiego STM32 taki dysk twardy SSD, co prawda jest tam wyprowadzenie na karty SD, JTAG, itd. ale nie bardzo widzę by to wyrabiało jeśli kilka osób wejdzie na stronę domową i zacznie czymś sterować.. a też jak do takiego urządzenia wgrać taki Domoticz czy inny program Open Source ?
 16. daniel89

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  No to muszę teraz sobie spokojnie policzyć ilość potrzebnych modułów dla tej magistrali. Też wyczytałem że Domoticz nie działa w standardzie Modbus RTU, za to OpenHab już uwzględnia ten protokół . Czytałem też o racjonalności zastosowania tej Malinki i opinię widzę że na internetach są strasznie podzielone, jedni zachwalają że tanie a inni dogryzają i udowadniają że się wiesza i wysypuje. Nie wiem czy nie lepiej na PLC Siemens użyć jako mastera do tego Modbus RTU, przynajmniej mam gwarancję że zadziała, ale pisanie samemu strony i kupno pojemnej karty SCL będzie mnie trochę kosztować ... Też nie wiem jak z wytrzymałością takiej karty SCL w porównaniu do dysku SSD który bym wpiął do Malinki ... Sporo jeszcze wątpliwości mam przed przystąpieniem do projektu , może ktoś mi pomoże rozwiać niektóre jeszcze wątpliwości , bo czytając to co na innych forach to juz ogłupiałem ...
 17. daniel89

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  Czyli 32 obciążenia jednostkujące. Wynika z tego że przy mniejszym obciążeniu sieci możliwe jest podpięcie większej ilości jak 32 urządzeń. Dobrze teraz rozumiem ? Przy obciążeniu jednostującym równym 0,5 daje nam 64 urządzenia. Obciążenie jednostkujące odczytujemy z charakterystyki napięcia względem prądu i te 32 to dotyczą napięcia 12V ? Zasilane ten MAX485 widziałem z 5V dla Arduino więc te pozostałe +/-7V to źródło szumu ?? No ale przy obciążeniu jednostkującym =1 można przyjąć że można wtedy 32 urządzenia tylko podpiąć do sieci ?
 18. daniel89

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  Poczytałem trochę na innym portalu i tam właśnie piszą o tym że CAN ma możliwość wiele master i jest bardziej niezawodny, a RS-485 na modbusie RTU ma jeden master reszta slave. W sumie nie przeszkadzało by mi to bardzo bo przy braku komunikacji SLAVE i tak by urządzenia działały sam z siebie niezależnie, a sterownik i tak by trzeba wtedy zrestartować ten główny jak i podrzędne odłączając na chwilę zasilanie. Tak jak by każde gniazdko/włącznik to osobny sterownik a tylko odczytuje i wysyła dane jako podrzędny układ SLAVE. Tam właśnie wybrali RSa jako komunikację bo tańszy ... Te co pokazałeś to głównie radiowa komunikacja a jak mówiłem taka mnie nie interesuje, człowiek wolny od zbędnych fali we własnym domu to człowiek szczęśliwszy.. Ciekawostką jest przesył przez sieć elektryczną sygnałów ale nie bardzo wierzę w bezpieczeństwo i niezawodność takiego rozwiązania .. Coś o KNX słyszałem kiedyś ale z racji że to drogie układy to temat odpuściłem, może warto się przyjżeć bliżej ?? Tutaj najbardziej mi zależy bym do takiej sieci jaką tam wybiorę mógł podpiąć dużą ilość dodatkowych układów i by to hulało a nie wieszało się przepełnieniem. RS485 obsługuje 32 nadajniki i 32 odbiorniki i nie wiem czy to nie za mało może się okazać. CAN raczej takiego ograniczenia nie ma ... W sumie muszę policzyć ile takich układów w domu by było. Zawsze też można w rsie zwiększyć ilość..
 19. daniel89

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  Witam, Dziękuję za odpowiedź. Jak by ktoś jeszcze miał jakieś uwagi/propozycje to proszę o radę. Na PLC bym RS-a ogarnął, z Arduino też łatwo wysłać i odebrać dane, ale z RPi jeszcze nie miałem styczności ani z tymi programami do Home Automation Open Source typy wspomniany Domoticz. Najlepiej jak by ktoś kto miał z tym styczność włączył się do dyskusji. RS 485 to tak protokołem Modbus jak już. Chyba że inaczej zapytam, jaki standard stosują firmy które takie coś wypuszczają do przesyłu po kablu w domu inteligentnym ? Jeszcze jedno mnie nurtuje, czy takie Arduino w puszce przy gniazdkach//wyłącznikach to dobry zamysł czy lepiej wszystko mieć w rozdzielni?
 20. daniel89

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  No właśnie zapomniałem napisać że to ma być przewodowo , dlatego napisałem RS485, może też być inna komunikacja przewodowa. RS485 daje mi 1200m zasięgu. Tylko jak przy każdym gniazdku i każdym wyłączniku światła zamontuję płytkę z arduino to będzie sporo tego . Dom 100m2 , 3 pokoje, salon, kuchnia, łazienka, ubikacja oraz kotłownia. Dokładnej ilości jeszcze nie policzyłem bo to dopiero plany są. Na razie chciałbym potestować te rozwiązania co są i coś na przyszłość wybrać. Jak macie styczność z tego typu rozwiązaniami to proszę o radę jakie są z tym problemy najlepiej a jakie zalety . Słyszałem o wysypywaniu się plików na kartach SD, a też wyczytałem że RPi od wersji 3 umożliwia bootowanie z USB, więc dysk na USB 3.0 by spełnił zadanie jako baza danych i na nim cały system. Opcją zastępczą jest PLC np. Siemiens, i na nim postawienie strony też po RS485 komunikacja. Inną opcją to RPi czy PLC i komunikacja po Ethernecie. Chyba że macie inną opcją komunikacji po kablu ? W RSie to chyba tylko 32 adresy można nadać i nie wiem czy taki rodzaj komunikacji wyrobi. Jak mówiłem bezprzewodowe rozwiązanie odpadają.
 21. daniel89

  Drukarka 3D z ARDUINO

  Ale program to gotowy otwarty kod źródłowy Marlin lub coś innego podobnego. Tutaj masz soft : https://github.com/mzbotreprap/VORON/tree/master/Firmware Tylko czy Ty wiesz co chcesz zrobić ? Bo nie bardzo wiem jak złożysz drukarkę nie mając z tym doświadczenia i jeszcze dając tutaj za części ponad 3-4 tys.
 22. daniel89

  Awaryjne zasilanie arduino

  Wystarczy na chwilę by zasilanie znikło i już jest reset. Jak nie chcesz resetu to musisz dać UPS lub przez kondensator większej mocy zasilać by tą zwłąkę czasową na przełączenie wyłapać i zmienić zasilanie sterując przekaźnikiem.
 23. daniel89

  Drukarka 3D z ARDUINO

  Co do tematu autora , bo trochę odbiegliśmy. To aby zrobić własną drukarkę to musisz mieć najpierw własną lub zlecić komuś wydrukowanie części do zbudowania swojej drukarki. Też zależne to jest od budżetu i tego co będziesz na tym chciał robić. Pole pracy 30x30x30 do czego Ci jest potrzebne aż takie pole , produkcja wiaderek ? Do tak sporych elementów to się tworzy formy odlewnicze i się odlewa takie elementy. Oczywiście jesli Ci się bardzie potrzebne takie pole pracy to jedną z lepszych drukarek Rep-Rap jest Voron 2.1 . Jest przygotowany na ich stronie gotowy spis elementów i cała dokumentacja wraz z częściami do druku. Jak to jest Twoja pierwsza drukarka to odradzam Rep-Rapa , tylko sobie kup gotową i tutaj zależne od budżetu do 1000zł -> ender 3 pro , do 3400zł -> prusa mk3s , jeszcze do 2000zł -> Aneta A8 . Jak Ender najtańszy to musisz go zupgradować by nie denerwowała Cię głośna praca tego urządzenia i na pewno nie ma na niej pola pracy 30x30x30 . Chyba że byś brał Creality CR10 to tam masz dużo większe pole pracy, ale to też nie jest dobra jakościowo drukarka i trzeba upgradować by była cichsza i w miarę znośna. Bo Chińczyki wypuszczają tanie ale głośne i z kiepską mechaniką, byle by działało i wygladało.
 24. daniel89

  Drukarka 3D z ARDUINO

  Pobrałem już Solidworksa więc na razie tym się pobawię w wolnym czasie , chociaż go za dużo nie mam . Fusion360 z tego co czytałem do czego innego był tworzony, do mechanicznego projektowania części do obróbki na maszynach to bardziej Invertor. Ten Sketchup to może i fajny ale tylko do szkicowania i to bardziej poglądowego niż pracy w tym na codzień. Do stolarstwa czy innego to jasne że tak , tylko już coś szybko i z gotowych funkcji to pewnie jakieś nakładki trzeba mieć za które wołają $ . Też współczuję jak ktoś chce mieć pełne elementy do obróbki z tego programu
 25. daniel89

  Drukarka 3D z ARDUINO

  No ale wsporniki są gotowe opcje na płaszczyźnie (stole) lub wszędzie w programie Slicer. Z tym zrywaniem też miałem problem po godzinie mi się zerwał bo nie nasmarowałem stołu klejem w sztyfcie jak nasmarujesz to się nie zerwie nic. Tylko mówię od razu jak chcecie coś projektować w Sketchupie to dwa razy się zastanówcie czy nie lepiej pobrać nawet pirata ale profesjonalne narzędzie , kóre nie formuje jakiś dziwnych pustych przestrzeni jak Sketchup . Co chwilę trzeba make Component oraz make Group robić na każdym elemencie z osobna by coś z tego stworzyć, a na końcu i tak gdzieś się dziura pokazuje i ręcę opadają .. Jesze muszę coś o robieniu elementów w chmurze , odradzam co godzinę bialy ekran nie zapisany element i napis : Kurza twarz .. dosłownie :-)
×