Skocz do zawartości

spartakus

Użytkownicy
 • Zawartość

  58
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

spartakus zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 4 kwietnia 2015.

Treści użytkownika spartakus zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Reputacja

6 Neutralna

O spartakus

 • Ranga
  4/10

Informacje

 1. Jest to tarcza enkodera. Możesz tam zamontować transoptor i dzięki niemu czytać obroty koła.
 2. Wracając do podziałów: na zawodach bardzo często brakuje zawodników w jednej z kategorii lub jest ich niewielu. Podziały jeszcze bardziej zwiększą ten problem i dojdzie do sytuacji, gdzie kategoria x będzie podzielona na 3, w których nie zbierze się nawet po 3 zawodników. To nie pieniądze wygrywają zawody, a wiedzę można zdobyć. To dobrze, że zawody stoją na wysokim poziomie, bo o to przecież chodzi
 3. Głupio by było, gdyby uczelnia nam więcej przeszkadzała, niż pomagała. Dostęp do laboratoriów w mniej lub bardziej ograniczony ma każdy student, na każdej uczelni. Wciąż nie widzę sensu podziału na 2 rodzaje drużyn: sponsorowane i nie sponsorowane. Każdy może napisać do firmy, opowiedzieć czym się zajmuje i zapytać o możliwość dofinansowania projektu. Widzę natomiast sens podziału wiekowego lub jego ograniczenia w kategoriach LEGO. Nie wygląda to dobrze, kiedy na przeciw siebie staje człowiek po studiach/w trakcie i ok. 12 letni zawodnik.
 4. To też nie jest tak, że na uczelni idę do władz i dostaję dużo kasy do kieszeni, a potem kupuję sobie to, co chcę. Fakt, dostaliśmy fundusze na budowę robota od uczelni. W zamian za promocję (patrzcie jakich mamy fajnych studentów), otrzymujemy środki na budowę naszych konstrukcji, ale należy pamiętać, że nie jest to worek bez dna, a fundusze bardzo często są okrojone. Obie strony mają zyski z tej umowy, ponieważ uczelnia ma reklamę, a my możemy rozwijać nasze hobby. Uczelnie powinny wspierać działalność kół naukowych, ponieważ jest to nie tylko reklama dla nich, ale także możliwość rozwoju st
 5. Przy prawie każdej diodzie masz delay, który blokuje pracę procesora na jakiś czas, stąd pojawiają się Twoje problemy. Możesz to rozwiązać używając timerów zamiast delay, albo ustawiając jeden delay, zamiast wielu, w kluczowym momencie działania programu (np. na końcu).
 6. spartakus

  Roznice silnikow o mocy 250w

  Prędkość silnika DC zwiększasz podając na niego wyższe napięcie. Możesz sterować jego prędkością podając sygnał PWM na odpowiednie wejście w mostku H, a ten mostek zwiększy napięcie na Twoim silniku. Jeśli chcesz zmienić prędkość silnika na taką, która odbiega od katalogowych wartości znamionowych możesz zastosować przekładnię.
 7. Czas reakcji przeciętnego człowieka to 200ms. Zdarzają się roboty, które w takim czasie są w stanie przejechać połowę ringu lub więcej. Nie mam pojęcia w jaki sposób chcecie wyłapać oszustwo tego typu. Według mnie najlepszym rozwiązaniem będzie startowanie bez opóźnień. Przecież do tego zostały stworzone moduły startowe. Z palca można strzelać 5 sekund, bo przecież trzeba się odsunąć, co nie występuje w zdalnym starcie.
 8. Mechano tak to wygląda:
 9. Robot musi się poruszać, bierność w walce jest karana stratą punktu. Osobiście widziałem 1, może 2 przypadki odrywania robota łomem.
 10. Nie wiem, czy to dobre miejsce na mój post. Byłoby super, gdyby w Polsce rozgrywały się zawody Mega Sumo na metalowych ringach. Chyba wszystkie ważne zawody Mega Sumo na świecie odbywają się na metalowych ringach. Rozmawiałem z Rumunami, którzy kilka lat temu przeszli na metalowe ringi i są bardzo zadowoleni. Zwiększyć to też może ilość robotów na zawodach oraz pozwoli przetestować się w boju z innymi przed dużymi, międzynarodowymi zawodami. Nie trzeba przenosić wszystkiego na raz, można na początek zrobić dwie kategorie: Sumo Drewno i Sumo Metal. Co organizatorzy sądzą o pomyśle?
 11. Po zasileniu płytki podaj na dwa górne piny input +5 i 0V i zmierz wyjście Output A. Jeśli będzie tam napięcie, a na Output B nie będzie to znaczy, że znalazłeś swój kanał (dwa górne piny będą wtedy sterowały górnym Output'em). Nie wiem co kto mówi na filmie, ale główną "wyrocznią" jest zawsze datasheet układu. Zdejmij na chwilę zworkę A lub B Enable i sprawdź miernikiem, który pin jest połączony z +5V (tylko odłącz wcześniej zasilanie, bo zepsujesz miernik), sprawdź też, czy drugi pin odpowiada wyjściu scalaka oznaczonemu Enable A lub Enable B. Na pin, który jest połączony z Enable scalaka p
 12. spartakus

  Sterowanie silnikiem DC

  Podłącz Reset ATmegi do Vcc przez rezystor 10k. Na 8 pin mostka podaj Vcc, bo silnik nie dostaje zasilania.
 13. Myślałem, że to tylko ja przeoczyłem informację na stronie o wpisowym...
 14. spartakus

  Schemat "Czułkobota"

  Używam net:). Nóżka ATmegi numer 22 GND miałeś kropkę, to mnie zmyliło.
 15. Gąsienice z łańcucha rowerowego połączonego jak mówisz to trochę chybiony pomysł, są ciężkie, włożysz w połączenie ich dużo pracy i otrzymasz przeciętny efekt. Ciekawym patentem na mocowanie silników jest użycie mocowań do rur, stosuję i polecam Jeśli jesteś początkujący to nie warto bawić się we własne sterowniki, kup gotowe. Akumulatory na skupie mogą być dużo słabsze od ich nowych odpowiedników, zastanów się, czy chcesz płacić 2 razy, czy też może kupić raz a dobrze. Z drugiej strony, jeśli chcesz oszczędzić i nie używać akumulatora później do innych projektów, kup ze złomu. Wybór nal
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.