Skocz do zawartości

spartakus

Użytkownicy
 • Zawartość

  58
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

Wszystko napisane przez spartakus

 1. Jest to tarcza enkodera. Możesz tam zamontować transoptor i dzięki niemu czytać obroty koła.
 2. Wracając do podziałów: na zawodach bardzo często brakuje zawodników w jednej z kategorii lub jest ich niewielu. Podziały jeszcze bardziej zwiększą ten problem i dojdzie do sytuacji, gdzie kategoria x będzie podzielona na 3, w których nie zbierze się nawet po 3 zawodników. To nie pieniądze wygrywają zawody, a wiedzę można zdobyć. To dobrze, że zawody stoją na wysokim poziomie, bo o to przecież chodzi
 3. Głupio by było, gdyby uczelnia nam więcej przeszkadzała, niż pomagała. Dostęp do laboratoriów w mniej lub bardziej ograniczony ma każdy student, na każdej uczelni. Wciąż nie widzę sensu podziału na 2 rodzaje drużyn: sponsorowane i nie sponsorowane. Każdy może napisać do firmy, opowiedzieć czym się zajmuje i zapytać o możliwość dofinansowania projektu. Widzę natomiast sens podziału wiekowego lub jego ograniczenia w kategoriach LEGO. Nie wygląda to dobrze, kiedy na przeciw siebie staje człowiek po studiach/w trakcie i ok. 12 letni zawodnik.
 4. To też nie jest tak, że na uczelni idę do władz i dostaję dużo kasy do kieszeni, a potem kupuję sobie to, co chcę. Fakt, dostaliśmy fundusze na budowę robota od uczelni. W zamian za promocję (patrzcie jakich mamy fajnych studentów), otrzymujemy środki na budowę naszych konstrukcji, ale należy pamiętać, że nie jest to worek bez dna, a fundusze bardzo często są okrojone. Obie strony mają zyski z tej umowy, ponieważ uczelnia ma reklamę, a my możemy rozwijać nasze hobby. Uczelnie powinny wspierać działalność kół naukowych, ponieważ jest to nie tylko reklama dla nich, ale także możliwość rozwoju studentów. Druga sprawa jest taka, że nikt nie zabrania odzywać się do zewnętrznych firm. Skoro byłeś na zawodach, to prawdopodobnie widziałeś nasze walizki oklejone logo sponsorów - każdy z nich wsparł nasz projekt. Dodatkowo zostali wspomniani na naszym profilu na FB. My dostaliśmy części - oni reklamę i naszą wdzięczność. Odnośnie dzielenia kategorii: w jaki sposób chcesz rozróżnić zawodnika, który ma sponsoring od tego, który ma bogatych rodziców, spadek po wujku z Ameryki, albo wygrał miliony na loterii? Wydaje mi się, że w kategorii Freestyle jedną z ważniejszych spraw jest kreatywność i to ona jest podstawą tej kategorii. Są roboty, które można zbudować taniej, są też takie, na które trzeba wyłożyć większe fundusze, żeby konkurować z innymi na równi. Fakt, że konkurujemy popycha nas do używania coraz nowszych, a co za tym idzie również droższych technologii. Rozwój jest wskazany w każdej dziedzinie
 5. Przy prawie każdej diodzie masz delay, który blokuje pracę procesora na jakiś czas, stąd pojawiają się Twoje problemy. Możesz to rozwiązać używając timerów zamiast delay, albo ustawiając jeden delay, zamiast wielu, w kluczowym momencie działania programu (np. na końcu).
 6. Prędkość silnika DC zwiększasz podając na niego wyższe napięcie. Możesz sterować jego prędkością podając sygnał PWM na odpowiednie wejście w mostku H, a ten mostek zwiększy napięcie na Twoim silniku. Jeśli chcesz zmienić prędkość silnika na taką, która odbiega od katalogowych wartości znamionowych możesz zastosować przekładnię.
 7. Czas reakcji przeciętnego człowieka to 200ms. Zdarzają się roboty, które w takim czasie są w stanie przejechać połowę ringu lub więcej. Nie mam pojęcia w jaki sposób chcecie wyłapać oszustwo tego typu. Według mnie najlepszym rozwiązaniem będzie startowanie bez opóźnień. Przecież do tego zostały stworzone moduły startowe. Z palca można strzelać 5 sekund, bo przecież trzeba się odsunąć, co nie występuje w zdalnym starcie.
 8. Robot musi się poruszać, bierność w walce jest karana stratą punktu. Osobiście widziałem 1, może 2 przypadki odrywania robota łomem.
 9. Nie wiem, czy to dobre miejsce na mój post. Byłoby super, gdyby w Polsce rozgrywały się zawody Mega Sumo na metalowych ringach. Chyba wszystkie ważne zawody Mega Sumo na świecie odbywają się na metalowych ringach. Rozmawiałem z Rumunami, którzy kilka lat temu przeszli na metalowe ringi i są bardzo zadowoleni. Zwiększyć to też może ilość robotów na zawodach oraz pozwoli przetestować się w boju z innymi przed dużymi, międzynarodowymi zawodami. Nie trzeba przenosić wszystkiego na raz, można na początek zrobić dwie kategorie: Sumo Drewno i Sumo Metal. Co organizatorzy sądzą o pomyśle?
 10. Po zasileniu płytki podaj na dwa górne piny input +5 i 0V i zmierz wyjście Output A. Jeśli będzie tam napięcie, a na Output B nie będzie to znaczy, że znalazłeś swój kanał (dwa górne piny będą wtedy sterowały górnym Output'em). Nie wiem co kto mówi na filmie, ale główną "wyrocznią" jest zawsze datasheet układu. Zdejmij na chwilę zworkę A lub B Enable i sprawdź miernikiem, który pin jest połączony z +5V (tylko odłącz wcześniej zasilanie, bo zepsujesz miernik), sprawdź też, czy drugi pin odpowiada wyjściu scalaka oznaczonemu Enable A lub Enable B. Na pin, który jest połączony z Enable scalaka podaj sygnał PWM (przy otwartej zworce oczywiście) przy podaniu 0 i 5V na odpowiednie piny input (te które odkryłeś wcześniej). Powinno wtedy zadziałać sterowanie prędkością obrotową silnika. Jak już wykonasz powyższe kroki to napisz co Ci wyszło.
 11. Podłącz Reset ATmegi do Vcc przez rezystor 10k. Na 8 pin mostka podaj Vcc, bo silnik nie dostaje zasilania.
 12. Myślałem, że to tylko ja przeoczyłem informację na stronie o wpisowym...
 13. Używam net:). Nóżka ATmegi numer 22 GND miałeś kropkę, to mnie zmyliło.
 14. Gąsienice z łańcucha rowerowego połączonego jak mówisz to trochę chybiony pomysł, są ciężkie, włożysz w połączenie ich dużo pracy i otrzymasz przeciętny efekt. Ciekawym patentem na mocowanie silników jest użycie mocowań do rur, stosuję i polecam Jeśli jesteś początkujący to nie warto bawić się we własne sterowniki, kup gotowe. Akumulatory na skupie mogą być dużo słabsze od ich nowych odpowiedników, zastanów się, czy chcesz płacić 2 razy, czy też może kupić raz a dobrze. Z drugiej strony, jeśli chcesz oszczędzić i nie używać akumulatora później do innych projektów, kup ze złomu. Wybór należy do Ciebie.
 15. Można użyć jednego nadajnika jako Master i drugiego jako Slave, ale maksymalny zasięg tego modułu wynosi 10m: http://botland.com.pl/moduly-bluetooth/2569-modul-bluetooth-hc-05-ze-zlaczami.html BTM222 oferuje 100m
 16. Polecam w Eagle'u używać polecenia Net zamiast Wire, przyda się jak będziesz projektował płytkę do wytrawienia. Polecam kurs Eagle'a Pana Mirosława. Część 1:
 17. Silnik od buzzera z telefonu spełnia założone wymagania. Właściwie przy obrotach silnika z prędkością 1obr/dzień praktycznie każdy silnik (nawet ten z zabawki) bez przekładni spełnia wymagania głośności. Do czego chcesz użyć tego silnika, opisz projekt, wtedy będzie łatwiej nam cokolwiek doradzić.
 18. Słyszałem, że ludzie używają Ardu Pilota. Nigdy autopilota nie pisałem, więc nie wypowiem się jak trudne jest to zadanie. Według mnie głównym kryterium przy doborze silnika i akumulatora powinien być czas lotu quadrocoptera. Odnośnie silników BLDC to raczej takie, żeby zgadzał się Wam prąd (sterownik musi wyrobić prądowo) i przy okazji miał on jak największy ciąg. Akumulator - za mały być nie może, wszystko zależy od funduszy i czasu, który zakładacie, że quadro będzie w powietrzu. Akumulator i silniki ściśle się o siebie zazębiają. Weźmiecie zbyt prądożerne silniki - będziecie mieli krótki czas lotu. Weźmiecie dużą baterię - ciężar się zwiększa, również czas lotu ulegnie zmniejszeniu.
 19. Czym zasilasz silnik? Możesz podać pełną nazwę silnika? Możesz pokazać nam kod? Masz jak zmierzyć prąd cewki na oscyloskopie?
 20. Do programowania ATmeg : USBASP Cena ~30zł wliczając już przesyłkę Tutaj przykładowy link: http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=usb+asp&bmatch=seng-v6-p-sm-isqm-1-e-0113
 21. Widzę, że na schemacie użyłeś polecenia Wire - to jest problem. Użyj polecenia Net, to powinno rozwiązać Twoje problemy.
 22. Jak się spali to znaczy, że był źle dobrany. Ja bym takiej gwarancji nie uznał, ale nie pracuję na serwisie, więc może będziesz miał szczęście Co to za projekt, bo chyba jeszcze nie wspomniałeś?
 23. Może ustawiłeś na mierniku zły zakres?
 24. Mamy winowajców: stabilizator 1A i płytka stykowa Przy momencie około 12kg serwo będzie pobierało dużo większy prąd niż 1A. Niestety nie znalazłem nigdzie deklaracji producenta. Najlepiej będzie jak wymienisz stabilizator. Jeśli masz dostęp do zasilacza stabilizowanego na minimum 5A to podepnij swoje serwo i wtedy pomierz prądy jakie tam płyną. Ciekawym doświadczeniem będzie też podpięcie sondy prądowej oscyloskopu i zobaczenie co się dzieje z prądem przy starcie Twojego serwa. Nie wiem jak podajesz zasilanie, ale płytka stykowa nie nadaje się do pracy przy wyższych prądach.
×
×
 • Utwórz nowe...