Skocz do zawartości

ukcio

Użytkownicy
 • Zawartość

  10
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Posty napisane przez ukcio


 1. ukcio, wydaje mi się, że wystarczająco napisałem w pierwszym moim poście w tym temacie. Zasada zadawania pytań gdziekolwiek jest taka, że pytasz o coś na co odpowiedzi nigdzie sam nie znalazłeś. Po twoich pytaniach i tematach wnoszę, że masz zerową wiedzę na temat akumulatorków i nie tylko.

  Więc nazywasz głupotą, jeżeli ktoś nie wie czegoś, co wiesz ty? 😃 okej 😃

  edit: co do braku wiedzy na temat akumulatorków - zgadza się, takowej nie posiadam, dlatego załozyłem temat na forum, proste nie? 🙂

  edit2: wszystko zostało wyjaśnione, temat można zamknąć ; )


 2. Mechano, pisząc głupoty miałem na myśli wiedzę autora tematu. A co do prądu to się mylisz, solidny producent, np. taki jak Panasonic, podaje pojemność przy obciążeniu prądem 1C, czyli pobierając prąd 3,3A uzyskasz pojemność 3,3Ah. Nawet przy 2C czyli przy około 6,5A pojemność jest równa prawie 3,3Ah.

  Nie wpadłes na to, że jeżeli ktoś pyta o cokolwiek np. na forum, może po prostu czegoś nie wiedzieć? Wiec o jakie dokładnie głupoty Tobie chodzi? Z chęcią je poznam...


 3. To jest tak, ze silnik pobierze tyle ile da mu mostek z PWM. Jezeli silnik wezmie wiecej niz wynosi wydajnosc mostka to ten sie spali.

  Okej, to podsumowując: jeżeli mam mostek, który output current ma 600mA, a peak output 1200mA oraz silniczek, który ma 80mA, a maksymalnie 800mA, to mój cały układ (jeden kanał mostka oraz jeden silniczek), w szczytowej fazie pobierze 800mA, a przy normalnej pracy (bez obciążenia) będzie pobierał 80mA tak? Mostek pozwala na max 1,2A, ale silniczek maksymalnie pobiera 0.8A, więc cały układ pobierze tylko 0.8A tak? Dobrze rozumiem? Jeżeli mój projekt ma składać się tylko i wyłącznie z jednego kanału mostka oraz jednego silniczka, to akumulator o wydajności 1A powinien wystarczyc (oczywiście teoretycznie)?

  Pozdrawiam


 4. Wydajności mostka nie liczy się w mAh tylko w mA. Myślę, że spokojnie możesz wziąć ten mniejszy pakiet bo raczej takich prądów i tak nie będziesz pobierał.

  Jasna sprawa, omyłkowo napisałem 😉 Wracając do pytania, licząc zużycie prądu, mam liczyć zużycie mostka + silniczki, czy w pobór prądu mostka, sa wliczone silniczki?

  W datasheecie od mostka, mogę znaleźć coś takiego:

  Output current - 600mA per channel

  Peak output current - 1200mA per channel

  To jest pobór prądu przy włączonych kanałach, czy włączonych wraz z podłączonymi i używanymi silnikami?

  Na stronie jakiegoś sklepu, znalazłem taką informację na temat tego mostka:

  Prąd ciągły dla każdego silnika to 600mA, a chwilowy to 1000mA.

  Więc mój cały układ, podczas pracy, będzie pobierać maksymalnie 2x1000mA tak? Czy te 2x1000mA to tylko mostek, a do tego trzeba doliczyć pobór prądu obu silników?

  myślę, że teraz moje pytanie jest klarowne 😃

  Pozdrawiam


 5. Szkopuł w tym, że te ogniwa są połączone szeregowo, a nie równolegle, zatem nie możesz sumować ich pojemności i wydajności. Masz zatem 5,2Ah * 2 = 10,4A, czyli na granicy Twoich potrzeb. Najlepiej zastosuj akumulator, który będzie w stanie dać przynajmniej 20A - to dość rozsądny zapas.

  Lipo 5Ah, 20C wystarczy bez problemu.

  Tak myślałem... Bo skoro jedno ogniwo ma 1,8V (tak wychodzi z moich obliczeń), to jeżeli cała bateria ma 10.8V, więc ogniwa muszą być połączone szeregowo 🙂

  Czyli wychodzi na to, że bateria od laptopa, jest słabym rozwiązaniem 🙂

  Okej, to jeżeli 5Ah, 20C wystarczy, więc prąd ciagłego rozładowywania wynosci 100A, więc 10 razy więcej niż potrzebuje tak? Dobrze rozumuje? 🙂

  Znalazłem na polskiej stronie z aukcjami, pakiet li-po 5Ah, 20-30C oraz 5Ah, 60-120C, róznica jest 40zł, zastanawiam się, czy nie wziąc tego z większą wydajnością prądową. Co o tym sądzicie?

  I żeby nie zakładać nowego tematu: w datasheecie mostka H (L293D) napisane jest, że jeden kanał maksymalnie pobiera do 1200mAh (więc dwa pobieraja 2.4Ah). Jeżeli mój projekt posiada mostek H (L293D) oraz 2 silniczki (które według datasheeta pobieraja maksymalnie 0.8Ah), to łącznie (maksymalnie) układ pobierze 2,4Ah + 1,6Ah, czy pobór mocy mostka H, uwzględnia podłączone silniczki, których już nie liczymy?

  Pozdrawiam


 6. Dla zwyklych ogniw laptopowych najczesciej przyjmuje sie ok 2C.

  Przyjmijmy te 2C. Moja bateria ma 6 ogniw 5200mAh pojemności, więc 12C. 12C - ciągły prąd rozładowywania tak?

  Wedlug wzoru z poradnika:

  Ip = Cp * x

  Ip = 5,2A * 12 = 62,4A, czyli mogę pobrać maksymalnie prąd o natężeniu około 60A.

  Jeżeli moj projekt potrzebuje w szczytowej fazie powiedzmy 10A, wiec akumulator powinien wystarczyć tak?


 7. Widzę, ze poszedłem w tę samą stronę 😉 Oczywiście 'szarpanie' występowało przy zasilaniu z paluszków (jedyne co miałem pod ręką! nie bijcie 😃)

  Na zamianę, dałem akumulator z laptopa, wszystko wydaje się spoko, ale uważam, że przy dostawieniu paru elementów, akumulator z laptopa nie da rady pociągnąć mojego pojazdu... Załozyłem temat w dziale "Zasilanie" odnośnie akumulatora, którego mam zamiar kupic. Jak dowiem się czegoś więcej - będe pytać/informować dalej 🙂

  ps. Schemat jest w trakcie robienia

  Pozdrawiam


 8. Witam,

  przeczytałem solidny artykuł na temat wydajności prądowej, ale dalej nie wiem, jak policzyc ów wydajność.

  Wg artykułu, potrzebujemy, pojemność akumulatora oraz wartość wydajności podanej w C... Wszystko fajnie, ale: aby policzyć wydajność, musimy znać wydajność 😃

  Powiedzmy, że mam akumulator 7,4V, 3000mAh - da się policzyć wydajność prądową? Czy musimy znać jeszcze jakies parametry?

  Ogólnie, to mam problem z zasilaniem swojego pojazdu. Posiada on, silniczki (max. prąd 800mAh), mostek H, atmege oraz czujnik ultradzwiękowy. Konstrukcja nie należy do lekkich, ale z żeliwa tez nie jest zrobiona 😉 Zastosowałem koszyczek na baterie (4x1.5v) no i jak łatwo się domyślić, pojazd ledwo jedzie, nie mowiąć od skręcaniu czy wykorzystaniu czujnika 🙂

  W ruch poszła bateria z laptopa. Nie wiem czy się nie mylę, ale myśle, że przy dostawieniu paru elementów (powiedzmy dodatkowe 2 silniczki dc, pare czujników) akumulator z laptopa nie da rady... Powiedzmy, że w niedalekiej przyszłości, mój pojazd będzie pobierać w fazie szczytowej max. 10A.

  Pytanie: jak policzyć wydajność prądową np. akumulatora z laptopa, akumulatora 1.5V (np. z aparatu fot.), etc?

  Uprzedzając rady: tak, chcę kupić pakiet li-po, mam na oku 60-120 [C], 5000mAh, ale oczywiście nie wiem, czy nie wystarczyłby 20-30 [C]

  Pozdrawiam


 9. Witam,

  nabyłem silniczek dc z przekladnia pololu. Kiedy podłączam go bezposrednio pod zasilanie, wszystko jest OK, kiedy jednak podłącze silniczek pod ATmege (sterowanie poprzez zmianę stanów pinów) silniczek jakby szarpie (zwalnia i przyspiesza), nie zatrzymuje się, tylko zwalnia... silniczek podlączony przez tranzystor. Ma ktoś jakieś pomysły czemu tak się dzieje?

  Jeżeli temat powinien wylądować w dziale z elektroniką, a nie z mechaniką, proszę o przeniesienie.

  Pozdrawiam


 10. Witam,

  wiem, że temat był wałkowany tysiące razy, ale nie potrafiłem znaleźć takiego tematu, który byłby dociągnięty do końca...

  Posiadam czujnik HC-SR04, płytkę EVBAVR05 wraz z atmegą16a;

  Nie wiem czy do końca rozumiem działanie tego czujnika, dlatego też przedstawię jak to widzę:

  Aby czujnik rozpoczął pracę, trzeba na nóżkę TRIG podać stan wysoki przez >10us.

  Po tym czasie, czujnik zaczyna wysyłać 8 'sygnałów'. Okej, co robimy po tych 10us? Bezpośrednio po 10us mam włączyć przerwanie, które zliczy czas trwania tych 8 sygnałów czy może mam jakoś odczytać moment kiedy pierwszy sygnał zostanie wysłany, a ósmy się skończy? W jaki sposób to zrobic?

  Nie brnę na razie dalej, chcę po prostu pojąć co mam na dobrą sprawę zrobic 😉

×
×
 • Utwórz nowe...