Skocz do zawartości

MrWeb123

Użytkownicy
 • Zawartość

  4
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O MrWeb123

 • Ranga
  1/10
 • Urodziny 26.05.1998

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Koło
 1. aixI, Ok teraz już rozumiem Jeżeli nie użyję ADC, to nie będę miał żadnej kontroli nad czujnikami czyli ich kalibracją. ADC daje możliwość ustawienia czułości w stosunku do podłoża i natężenia światła. Podsumowując, schemat wydaje się poprawny, ale zawiera kilka błędów logicznych (zmiana 7805 na LM, i w zależności od decyzji ATtiny na ATmega). Zamówię te czujniki i zrobię jakiś prototyp z różnymi typami podłoża, natężeniem oświetlenia itp. Jeśli coś z tego wyjdzie to pewnie pójdę dalej, a jeśli nie, to poszerzę konstrukcje o ATmege i pewnie jakiś fajny algorytm, UART bo czemu by nie, menu w terminalu też byłoby fajne Nie mam więcej pytań, jeśli coś mi się przypomni to może założę workloga Konstrukcja tania i amatorska, ale pewnie będzie fajnie coś takiego złożyć. Dzięki wszystkim za pomoc. Po testach i przypomnieniu sobie podstaw programowania postaram się napisać coś więcej.
 2. Uff... Koniec tygodnia to idealny czas na odświeżenie tematu Ven_64 - zrobione! Braders94, zastanawiałem się nad innym stabilzatorem napięcia - LM1117t po spadku uzyskam piękne 5V na logikę i w zależności od naładowania baterii 7.4V - 6V (przy 6V i spadku napięcia 1.2V dla uC zostaje się 4.8 czyli "na styk" ) Nie rozumiem... Mam czujnik który wysyła logiczne 1 (5V) lub logiczne 0 (0V). Podpinam to do pinu uC tak jak zwykłego switcha i odczytuję wynik. Czemu więc wszyscy mnie przed tym ostrzegają ? Przecież ADC będzie porównywało napięcie do tego podanego mikrokontrolerowi na nóżkę AVCC i jeśli się zgadza to 1 a jak nie to 0. Jaka róznica jest między ADC a zwykłym pinem ? Chcałem oszczędzić niepotrzebnych komplikacji - nie używając ADC, USART, Mostków-H, zaawansowanch algorytmów sterowania (PID). Ogólnie starałem się wszystko odchudzić, żeby po prostu jak najszybciej zrobić robocika. Przyjdzie jeszcze czas na coś bardziej zaawansowanego, np na potrzeby konkursu Schemat exportowałem do rozdzielczości 500dpi żeby było lepiej widać. Jeśli coś się nie zgadza proszę dać mi znać
 3. I tu jest problem, bo te silniki DC które chcę użyć, są wyjęte ze starej zabawki dlatego ciężko z przekładnią. Priorytetem tej konstrukcji jest jej prostota, mały rozmiar i szybkość wykonania. Robota chcę skończyć do końca tygodnia na konkurs w szkole, przez co jego prędkość nie jest ważna. Całość robię na płytce uniwersalnej więc teoretycznie nie mam miejsca na l293d no i gdzieś muszę zmieścić zasilanie (czyli 2 baterie płaskie od nokii 3.7V). Moje pytania: -Może zamiast stablizatora 7805 dać coś innego ? Nie wiem które są popularne, bo tylko z tych (o zgrozo) korzystałem ale dla tej konstrukcji, baterii i potencjalnej temperatury mógłbym coś zmienić. -Z baterii otrzymam max 7.4V. 5V potrzebuję do elektroniki. Silniki nie potrzebują dużo prądu bo nawet nie przewiduję bym je jakoś specjalnie męczył (jak już mówiłem nie zależy mi aż tak na prędkości). Więc teoretycznie mogę dać ten mostek dla ułatwienia konstrukcji. Potrzebny mi tylko inny stabilizator bo mam wrażenie, że ten się nie sprawdzi (głównie dlatego, że ma ogromny spadek napięcia). -koła będą prawdopodobnie małe, od jakichś samochodzików -czy do czujników nie powinienem podpiąć potencjometrów (zamiast tych 10k) tak, bym mógł spokojnie je regulować. Bo chyba muszę mieć jakieś opcje regulacji, zakładając że uC ma odczytywać 1 i 0.
 4. Cześć! Po kilku chwilach odpoczynku od podstaw elektroniki postanowiłem sobie wszystko przypomnieć i zabrać się za coś większego Poniżej przedstawiam mój schemat do lf opartego o ATtiny2313 i 7 KTIR'ów. Kilka informacji: -Połączenia czujników robiłem wg noty katalogowej ale nie chcę używać ADC do odczytu. Czytałem, że to może być ryzykowne, czy możecie mi powiedzieć dlaczego ? -Całość będzie składana na płytce uniwersalnej, a czujniki chcę przylutować wprost do padów płytki. -Silniki to zwykłe DCki bez przekładni, sterowane przez L293D i PWM, zasilane z 8V. Czy to będzie jeździć, jeśli nie wykorzystam przełożenia ? -czy jeśli zastosuję przekładnie przy silnikach, to będą one działały na napięciu 5V ? Chodzi mi o to, by nie używać napięcia wyższego od 5V i pozbyć się L293D, a zamiast niego użyć zwykłych tranzystorów.
×
×
 • Utwórz nowe...