Skocz do zawartości

mnak24

Użytkownicy
 • Zawartość

  26
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  2

mnak24 wygrał w ostatnim dniu 2 lipca

mnak24 ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

14 Dobra

O mnak24

 • Ranga
  3/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Brodnica

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Całość okablowana, do końca tygodnia chciałbym ponownie uruchomić robota i wykonać jazdę próbną.
 2. Wkład z elektroniką jest prawie gotowy, zostały jedynie do podłączenia kabelki UNO-mostki i mostki-silniki, oraz wykonać kable zasilające. Wkład z elektroniką: Wkład na swoim miejscu:
 3. Dziś montaż elektroniki. Przygotowane prawie wszystkie elementy: I teraz moje pytanie, chciałbym odciążyć włącznik mosfetem, jednak nie do końca wiem czy ten który wybrałem spełni moje oczekiwania (https://allegro.pl/oferta/buz11-tranzystor-n-mosfet-50v-30a-75w-to220ab-9275125870?utm_medium=app_share&utm_source=facebook). Napięcie zasilania to 12V, maksymalny prąd przy ruszaniu to 20A, elektronika bierze niewiele. Układ z mosfetem chcę zrobić taki jak w repkikach ASG: Czy ktoś potwierdzi, czy ten tranzystor nada się do mojego układu?
 4. Dziś zająłem się ramką na akumulatory i elektronikę, która finalnie ma trafić do puszki. Edit: Ujęcie w środku.
 5. Dziś dokończyłem osłony, doszły też objemki na peszle. Już na kołach
 6. Osłony doszły, na razie dopasowałem dwie, specjalnie projektowałem trochę za ciasne, aby nie okazało się że są luzy. Tak wyglądają zamontowane na silnikach i po założeniu peszla. Na długość szerszej tulejki (czerwona i czarna) chcę nałożyć termokurczkę, w przypadku braku pójdzie izolka. a na mniejszą, na który wchodzi peszel, dam zaciski do wężyków, ale to gdy będą wszystkie dopasowane. Zdjęcie obecnego stanu poniżej.
 7. Banan: Dzięki, stylówa na Janusza musi być. Poślizg chcę ogarnąć oponami z wystającym bierznikiem, takimi rowerowymi. Ethanak: Takie było dodatkowe założenie, tylko robot niepełnoletni.
 8. Adam: Ośki mają fi 10, jest to średnica osi tylnych w wózkach dziecięcych, czyli takie jak mam koła. Przewód zwinąłem na szybko, aby się nie ciągnął za robotem, jak widać stoi teraz bez kół i czeka na osłony silników. Gdy te ostatnie dojdą, wtedy przytnę peszla na ostateczną długość, tak aby nie był zbyt mocno naciągnięty do silnika, a następnie te przepusty planuję zalać sylikonem, aby uszczelnić i trochę skleić je razem z peszlem. Niestety nitowałem wszystko ręcznie, warsztat trochę mnie ogranicza, chociaż nie było to takie uciążliwe, ponieważ nie nitowałem wszystkiego na raz, więcej było zabawy z docinaniem, dopasowywaniem i szlifowaniem niektórych elementów, oraz z wierceniem otworów, tutaj korzystając z tego, że prawie wszystko jest oparte na profilach 20x20, wyciąłem z kartki w kratkę kwadracik 4x4 kratki i wg jego środka wyznaczałem punktakiem miejsce do wiercenia, niestety mimo to wiertło nie raz zeszło kilka mm w bok. Na inżynierkę robot ma wykazywać elementy autonomiczności, jeszcze do końca nie ugadałem z promotorem na czym ma to polegać. Macizet: Też kocham, kiedy mogę coś samemu zaprojektować i zrobić.
 9. Wyjścia są w dolnej połowie puszki, 3 z tyłu i 3 z przodu(4 silniki, wyłącznik i kamera). Zastosowałem peszle w celu dodatkowej ochrony kabli przed uszkodzeniami mechanicznymi, pomysł ten podpatrzyłem przeglądając konstrukcje z innych uczelni. Osie już niejedno przeszły, wliczając w to słupki, gałęzie i też kamienie, jak i przypadkowe potknięcia o nie, gdy robot stoi bez kół. Są wykonane ze stali, więc za dużo im nie grozi, prędzej ulegnie zniszczeniu aluminiowa konstrukcja wahacza, choć i one dużo przyjmują jak na razie. Poniżej widok na puszkę z wyprowadzeniami peszli.
 10. Osie będę przycinał wraz z wystającymi od dołu śrubami w końcowej fazie projektu, na razie je trzymam z dwóch powodów: 1. Jako ewentualny zapas, gdyby koncepcja uległa zmianie i potrzebowałbym dłuższej osi (np.błotnik, osłona całego silnika z przekładnią, dołożenie enkoderów), dotoczenie nowych mi się nie widzi, ponieważ sam nie mam tokarki i musiałbym tą pracę zlecić komuś ponownie. 2. Chronią spód puszki przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak na przykład kamienie, gałęzie, wysokie krawężniki. Planuję wyposażyć robota od spodu w blaszaną osłonę, jednak na razie skupiam się na sprawach związanych z zabudowaniem dotychczasowego postępu we w miarę wodoszczelny układ, tak aby kałuża, lub nagły deszcz nie zniszczył mi elektroniki.
 11. Jak widać na załączonym filmiku(link do momentu przejazdu) nie ma najmniejszych problemów. Amortyzator wtedy wydawał się być sztywny, ponieważ konstrukcja nie była obciążona docelowymi akumulatorami, gdy postawiłem je na skrzynce, wtedy dopiero amortyzator zaczął pracować jak należy.
 12. Dzień dobry, na wstępie opiszę z grubsza założenia projektu - w przyszłości pracy inżynierskiej. Priorytetowym zadaniem, jakie ma stanąć przed moim robotem jest okrążenie kampusu mojej uczelni. Teren nie jest prosty, robot będzie miał do pokonania wyboiste drogi(częściowo przejazd przez las), krawężniki, trawniki i parkingi. Sterowanie ma być ręczne, realizowane zdalnie, za pośrednictwem internetu. Okrążenie to około 3km, zakładany czas przejazdu to niecała godzina. Konstrukcja opiera się na ramie zbudowanej z profili alu, o wymiarach 400x600. Do ramy będzie przymocowane większość osprzętu robota. Zawieszenie niezależne, 4 wahacze wzdłużne zawieszone na amortyzatorach do samochodów rc. Jako napęd 4 silniki wraz z przekładniami od samochodów dla dzieci. Koła 12 cali od wózka dziecięcego Część elektroniczna składa się z: Raspberry Pi 3, ICSTATION UNO, 4xmostek H VNH2SP30, przetwornica napięcia 5v USB, czujniki odległości(jeszcze nie wybrane), kamera(prawdopodobnie internetowa usb) Tyle z założeń, robot jest już w zaawansowanej fazie budowy. Zaczęło się od projektu w semestrze zimowym 2019/2020, projekt został zaliczony, jego dokumentacja tutaj(dokumentacja), a filmik zaliczeniowy z pierwszej jazdy terenowej poniżej Na tej fazie robot całą elektronikę miał zamontowaną "na taśmę", ze względu na zamówienie niewłaściwych kołków do pcb, a termin gonił. Obecnie robot jest rozebrany z całej elektroniki, powstaje miejsce w którym pojawią się akumulatory i elektronika(puszka elektryczna), osobny wyłącznik awaryjny oraz doprowadzenie kabli do silników. Poniższe zdjęcie przedstawia obecny stan robota: Aktualnie czekam na osłony na silniki wydrukowane w 3d, po zamontowaniu wszystkiego z zewnątrz będę mógł przejść do środka. W środku planuję zrobić ramkę z kątownika alu 20x20, w której będą miejsca na akumulatory(dwa akumulatory umieszczone po bokach), a pomiędzy nimi ma zostać umieszczona elektronika w sposób warstwowy(poziom 1: mostki H, poziom 2: ICSTATION UNO, poziom 3: Raspberry Pi 3). Poza tymi warstwami muszę znaleźć jeszcze miejsce na przetwornicę napięcia i mobilny ruter wifi. Całą ramkę chcę umieścić na gąbce, która by amortyzowała wstrząsy, tak samo zabezpieczyłbym moduł od góry. Dziękuję za uwagę, postępy i pytania będę starał się wrzucać tu na bieżąco.
 13. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i naprowadzenie mnie na UDP. Znalazłem w sieci gotowy nadajnik/odbiornik w sieci LAN (link), czyli PC połączę z malinką za pomocą hamachi.
 14. Nie jestem, mysql to w zasadzie jedyny sposób komunikacji przez internet jaki nam przedstawiono. Mam wytyczne samego robota i co dalej muszę dojść sam. Mam też pomysł, aby użyć programów do zdalnej obsługi Rpi przez internet, tylko nie wiem czy takie rozwiązanie pozwoli mi na użycie gamepada usb do sterowania.
×
×
 • Utwórz nowe...