Skocz do zawartości

marcin82w

Użytkownicy
 • Zawartość

  15
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O marcin82w

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zainteresowania
  Elektronika i radioamatorstwo
 • Zawód
  Elektronik

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Cześć wszystkim. Jakiś czas temu zacząłem przygodę z programowaniem 8-bitowych mikrokontrolerów AVR, niedawno zacząłem również sięgać do 32-bitowych z rodziny STM32. Kilka dni temu celem bliższego zapoznania się zamówiłem sobie Raspberry Pi 3. I tu pytanie do ludzi znających RPi i podobne platformy, jak zacząć i przede wszystkim w czym programować PRi. W tym temacie jestem kompletnie zielony a chciałbym bliżej zaprzyjaźnić się z PRi, obsługą GPIO jak i dostępnych interfejsów komunikacyjnych. Dysponuję kilkunastoma czujnikami od arduino i to je chciałbym wykorzystać do testów. Zdaję sobie sprawę że użycie raspberry do odczytu i wyświetlenia temperatury to jak użycie armaty na muchę, ale podkreślam że chcę poznać bliżej obsługę GPIO i dostępne interfejsy komunikacyjne. Samo programowanie - znam już C i trochę C++, nie chciałbym sięgać do pythona, wolałbym się skupić na tym co już mam opanowane i przyzwoicie znam. Proszę o bliższe wprowadzenie w temat RPi, programowania i obsługi GPIO. Mile widziane polskojęzyczne lektury.
 2. Mam podobny problem z obsługą TWI w atmedze. Przeczytałem powyższego PDF-a na temat obsługi TWI, stworzyłem coś takiego:
 3. Zakupiłem tulejki, teraz mogę powiedzieć że wiertło ładnie stoi w osi.
 4. Mam już Proxxon FSB240E oraz statyw MB140S. Zamówiłem sobie również stół krzyżowy KT70, który niebawem powinien przyjść. Teraz patrząc na pokrętło do przesuwu w osi X oraz dźwignię statywu po tej samej stronie obsługa musi być naprawdę nieporęczna. Czy jest możliwość przełożenia pokrętła od napędu osi X w stole na drugą (lewą) stronę ? __________ Komentarz dodany przez: Treker
 5. Treker, dzięki za sprawdzenie, spróbuję kupić uchwyt 28940 oraz przynajmniej jedną tulejkę 3.2mm i zobaczę jak się sprawuje. W zasadzie potrzebuję jednego rozmiaru 3.2mm, bo pracuję wiertłami węglikowymi na trzpieniu 1/8 cala. Stare proste wiertła ze stali HSS praktycznie nie używam już, leżą w szufladzie tylko. W razie konieczności ich użycia pozostaje dotychczasowy uchwyt samozaciskowy. Ma ktoś może wiedzę w temacie czy tulejki z dremela i proxxona wraz z nakrętką są kompatybilne ?
 6. Czy tu takie tulejki da się zamontować na oś wiertarki ? Czy zakończenie jest przystosowane tylko do uchwytu samozaciskowego ?
 7. Na cieńszym trzpieniu wiertło w miarę dobrze siedzi w osi, sprawdziłem na wiertle 1,0mm, ale i dla testu włożyłem wiertło HSS 3,2mm. I tu też bicie bardzo duże. Wygląda na to że przy większych średnicach szczęki w uchwycie niewłaściwie układają się. Bardzo zniesmaczony jestem takim objawem. Niby sprzęt do prac precyzyjnych ale brak mu precyzji.
 8. Przedmuchałem sprężonym powietrzem ale dalej to samo. Wiertła mam takie Kręcąc ręcznie widać jak całe wiertło razem z trzpieniem kręci się nie w osi, przy długości na jaką mogę włożyć wiertła z pierwszego zdjęcia końcówka wiertła wyznacza okrąg o promieniu 0,5mm co przy wiertle 0,5-0,6mm jest równe grubości samego wiertła !!!
 9. Nie wiem jak wasze proxxony, ale w moim wiertła na trzpieniu 1/8 (firmy MPK Kemmer PCB Tools) mają bicie. I to wcale nie małe jak na wiertło 0,5mm. Kręcąc ręką oś można łatwo zaobserwować jak wiertło niecentrycznie obraca się. Mam kilkanaście różnych wierteł z tej firmy od 0,5mm do 1,2mm i w każdym takie samo bicie. Raz mi udało się dobrze osadzić wiertło jedno wiertło 0,6mm tak że bicia nie było. Trochę słabo jak na precyzyjny sprzęt.
 10. Czy do statywu wiertarskiego Proxxon MB 140/S da się zamocować Dremela 4000 ? Dremel ma jeden plus - wyższe obroty które przydają się przy pracy wiertłami węglikowymi o średnicach 0,5-0,9mm. Te wiertła powinny pracować przy wysokich obrotach.
 11. Mnie zależy na frezowaniu głównie w laminacie FR4, choć kto wie co czas przyniesie i z jakimi materiałami przyjdzie mi pracować. Ale dzięki za wszystkie informację - zestaw zamawiam już dziś.
 12. Czy zamiast wiertła można założyć do tego sprzętu frez o średnicy do 2mm i wykorzystać jako minifrezarkę ?
 13. Witajcie Zainteresowała mnie Szlifierko - wiertarka Proxxon FBS 240/E w połączeniu z Statyw wiertarski Proxxon MB 140/S opisywana w tym temacie, jeszcze w tym miesiącu mam zamiar go kupić. Pytanie tylko o wiertła jakie mogę zamocować w uchwycie wiertarki. Uchwyt obsługuje wiertła do średnicy 3,2mm. Czy mogę zamocować u uchwycie wiertło od maszyn CNC jak niżej ? Trzpień wiertła ma średnicę 3.175 mm (1/8") czyli już na granicy maksymalnej średnicy wierteł jakie możemy zamocować w tym uchwycie.
×
×
 • Utwórz nowe...