Skocz do zawartości

Bobby

Users
 • Zawartość

  2527
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  54

Posty napisane przez Bobby

 1. W przypadku komunikacji bezpośrednio po TCP/UDP, bez żadnych "chmurowych" serwerów, np PC<->ESP8266 komunikacja przebiega praktycznie jak po każdym interfejsie, czy to comporcie, bt czy spi. W przypadku architektury embedded <-> chmura <-> pc/telefon warto skorzystać z jakiegoś brokera, np. mqtt. Wtedy stawiamy sobie na serwerze broker mqtt, potem każde urządzenie (serwer/pc/telefon/embedded) subskrybujemy do danego tematu na serwerze i tak naprawdę najgorszą robotę przesyłania wiadomości odwala za nas rzeczony broker - a libki do mqtt są praktycznie na każdą platformę, zazwyczaj takie "eventowe" - przychodzi wiadomość, wywołuje się callback i w zależności jaka to wiadomość coś tam sobie w kodzie robimy. Analogicznie jak wywołanie slotu w qt.

   

  EDIT: W QT 5.12 jest już MQTT natywnie 🙂 więc nie trzeba żadnych dodatkowych bibliotek.

  • Lubię! 2
 2. @SOYER generalnie praktycznie wszystkie interfejsy w Qt od plików, przez serialport, do UDP i TCP bazują na jednej klasie QIODevice, dzięki czemu jak nakodzisz sobie rozsądnie apkę (polimorfizm), to zmienianie interfejsów komunikacyjnych sprowadza się praktycznie tylko do skonstruowania nowego obiektu i zainicjalizowania specyficznymi danymi (filepath/baudrate/hostname+port) i jeśli cała reszta programu działa na QIODevice nie musisz zmieniać już praktycznie nic 😉 Od zapisu pliku do komunikacji po BT w jeden wieczór 😛

 3. Na początek gratulacje za wystartowanie i przejechanie labiryntu. Niestety nie wygląda to za dobrze - podejrzewam, że bez enkoderów na kołach ciężko coś takiego wysterować, ale mocno się obija. Za mocno 🙂 Do prawilnego micromouse jeszcze daleka droga.

  Jednym z wad tych czujników jest to, że ich odpowiedź nie jest proporcjonalna do odległości, a co za tym idzie - żeby człon P reagował poprawnie, trzeba było wprowadzić pewne uproszczenie:

  A nie myślałeś o zlinearyzowaniu tego odczytu, choćby za pomocą jakiegoś lookup table'a, zamiast takiego półśrodka? Trochę szkoda mieć zapiety dobry regulator i go tak marnować 😉

 4. Na jakiej podstawie twierdzisz, że uC się resetuje? Pokazałeś tylko część zasilania - filtrowanie napięcia przy procku. Pokaż zasilacz (stabilizator? usb? baterie?) i resztę schematu - co masz podłączone do nóżek itp. Na 99% konieczny będzie też rzut oka na PCB.

 5. Protip jeśli chodzi o błędne wyprowadzenie pinów we wtyczce serw - ten czarny plastik blokujący piny (żeńskie we wtyczce) przed wysuwaniem można podważyć igłą i wyciągnąć pin, a potem zmienić kolejność 😉

 6. Sądząc po nazwach kursów to PWR 🙂 Skup się na mechanice analitycznej, to jest kosa i jednocześnie wstęp do robotyki, która będzie na późniejszych latach. Co do PT - uważaj na nieobecności, bo w trakcie zeszłego semestru prowadzący zmniejszył ilość dopuszczalnych, poza tym strasznie lubi uwalać ludzi, generalnie z tego kursu niewiele wyciągniesz wydaje mi się.

 7. To jest element zawieszenia podwozia Wild Thumper. Prototyp był wykonany ze zwykłego trójnika z rury PCV 😉 Nie mogę teraz w ogóle nawet znaleźć profilu Oddbota na letsmakerobots, więc co najwyżej możesz znaleźć samego wild thumpera.

×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.