Skocz do zawartości

MasteR_PuppetS

Użytkownicy
 • Zawartość

  59
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

2 Neutralna

O MasteR_PuppetS

 • Ranga
  4/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Wygląda na to, że sterownik nie jest w stanie z odpowiednio dużą częstotliwością włączać/wyłączać wyjście. Max to około 20Hz. Diodka przy sterowniku sygnalizująca załączone wyjście miga z podobną częstotliwością, co dioda zasilana przez tranzystor. I sposób sterowania (czy z użyciem funkcji blink, czy też w każdym kolejnym cyklu (czysty projekt) zmiana stanu) nie ma wpływu na zachowanie diody. Znalazłem jednak sterownik z dwoma wyjściami PWM. W dokumentacji jest jakieś info odnośnie rejestrów, które są powiązane z PWM. http://www.manualsdir.com/manuals/414235/horner-apg-xle-ocs-hexe220c015-xle-ocs-hexe220c115-xle-ocs-he-xe105.html?page=3 Choć nie zdążyłem jeszcze sprawdzić, czy po dwa bajty do jednego parametry -> jedna liczba zapisana za pomocą 16 bitów (starszy, młodszy bajt), czy jednak chodzi tam o coś innego. Inną alternatywą wydaje się być wykorzystanie układu NE555, ale nie chciałbym aż tak rozbudowywać tego układu.
 2. parametr ft znalazłem, ale odrobinę zdziwiło mnie to, że 100MHz było podane jako minimum. Bardzo fajnie i zrozumiale wyjaśnione!
 3. Tranzystory pierwsze z brzegu: http://electropark.pl/tranzystory-bipolarne-npn-pnp/1390-bc817-25-tranzystor-npn-0-5a-sot23.html Parametry na które zwracałem uwagę: Vceo - Max napięcie Collector-Emiter - 45V (potrzebuję przynajmniej 14V (lepiej mieć zapas)) Ic - Max prąd kolektora - 0.5A (więcej niż 100mA raczej nie będzie potrzebne) Nie do końca jestem pewien jak interpretować: Vebo - emitter-base voltage, (przy warunku - otwarty kolektor) - Max 5V Ale tu raczej sprawę powinien załatwić rezystor 5.1k ? Nie udało mi się znaleźć informacji na temat dopuszczalnej częstotliwości otwierania/zamykania, ale 100Hz, to nie powinien być problem.
 4. Tak się właśnie zastanawiałem, w jakim celu tam (tam, gdzie go wstawiłem) ten rezystor... Zajrzałem też do oryginalnej dokumentacji modułu, i tam jest napisane: Additional function - Capture CNT0. Pewności ciągle nie mam, ale raczej utwierdziło mnie to w przekonaniu, że to tylko do INput. Dziękuję za pomoc.
 5. Poprawiony schemat: Gdzie: OUT_R, OUT_G, OUT_B - wyjścia cyfrowe PLC, Złącze RGB: 1 - anoda, 2 - katoda R, 3 - katoda G, 4 - katoda B Zasada działania: - kiedy na OUT_R stan wysoki - tranzystor otwarty, katoda R podciągnięta przez rezystor do potencjału masy (napięcie kolektor - emiter bardzo małe), napięcie między anodą, a katodą R to napięcie zasilania pomniejszone o spadek na rezystorze - kiedy na OUT_R stan niski - tranzystor zamknięty, prąd nie płynie, napięcie między anoda a katodą R w przybliżeniu 0V Coś pomieszałem ?
 6. Czy schemat połączenia jest prawidłowy ? Mam do dyspozycji moduł: Niestety w dokumentacji nie ma wiele więcej informacji, poza tymi które są przedstawione na obrazku. Przypuszczam, że funkcja CNT przy Digital I/O tyczy się tylko przypadku "IN" i służy (jak to counter) do zliczania zboczy narastających (może też opadających?). Więc za pomocą tego PWM raczej nie wygeneruję. W dokumentacji PLC znalazłem natomiast informację o opóźnieniu I/O, i wynosi 1ms Czy zatem posługując się tymi wyjściami, i korzystając z funkcji BLINK: BLK(ENABLE:=start , TIMELOW:=time1 , TIMEHIGH:=time2 , OUT=>OUT_R ); i przyjmując częstotliwość np. 100Hz (time1 + time2 = 10ms) dobierając w zależności od pożądanego natężenia danej barwy odpowiednie wartości time1 i time2, byłbym w stanie to wysterować ? ------------------------- Dysponuję sterownikiem SLR-13 http://ledix.pl/files/download/Instrukcja%20SLR-13%20PL.pdf Po podłączeniu jak w dokumentacji: W przypadku rozwartego łącznika przy potencjometrze - kręcąc gałką potencjometru reguluje się natężenie wybranej barwy. Napięcie między "ujemnym" zaciskiem do potencjometru a masą wynosi zawsze 2.12V. W przypadku zwartego łącznika przy potencjometrze - kręcąc gałką potencjometru mamy możliwość wyboru jednej z czternastu barw (której to potem natężenie możemy regulować poprzez rozwarcie łącznika). Na chwilę obecną, do dodatniego zacisku przeznaczonego dla potencjometru jest podłączone analogowe wyjście sterownika PLC (0 - 10 V), a do ujemnego zacisku, poprzez przekaźnik, podłączona jest masa układu. Wyglądało jakby działało poprawnie, ale to ciągle jest ograniczenie, tylko do 14 możliwych barw, oraz wymaga wykorzystania dedykowanego sterownika.
 7. Dzięki, że mi to uświadomiłeś. Mierząc napięcie na wyjściu sterownika, różnica potencjałów między elektrodą '+', a pozostałymi elektrodami zmieniała się od wartości 0V do 14V właśnie. Bawiąc się z potencjometrem - kolor czerwony pojawiał się już przy 7V i zwiększał swoją intensywność do 14V, kolor zielony 8 - 14V, niebieski 10-14V. Oczywiście masz rację, że powinno się sterować prądem, nie napięciem. Do tej pory myślałem jednak, że skoro rezystancja diody jest stała, to przy odpowiedniej wydajności prądowej sterując napięciem, sterujemy również prądem. Choć to chyba nie do końca tak działa. Jako ciekawostkę, mogę powiedzieć, że podłączając '+' do masy, a pozostałe 3 elektrody do poszczególnych kanałów wyjść analogowych, dioda zachowywała się tak, jak wtedy przypuszczałem, że powinna się zachowywać, tzn. dla elektrody czerwonej zmieniając napięcie na wyjściu -7V - -10V, natężenie światła wzrastało (choć nie wiem, czy i tak nie było mniejsze, niż być powinno). Z ciekawości: Czy przy założeniu, że potrzebowałbym sygnału 0 - 14V, sposób połączenia przedstawiony w poprzednim poście, jest prawidłowy (nie 'używamy' masy sterownika) ?
 8. Zamierzam sterować diodą RGB za pomocą wyjść analogowych sterownika PLC. Link do diody: http://ledix.pl/files/download/Instrukcja%20SONA%20bez%20ramki%20NT%2014%20V%20PL.pdf W skrócie: Dioda ma 4 wyprowadzenia (+, R, G, B) Można sterować nią (z pominięciem dedykowanego sterownika) poprzez podanie napięcia 14V na '+', oraz regulując napięcie na R,G, B (0 - 14V), im większa różnica potencjałów, tym większe natężenie (jaśniejsze świecenie). Sterownik posiada moduł z 4 wyjściami analogowymi, jednak można tam uzyskać tylko napięcie -10 - +10V Ja natomiast potrzebuję sterować różnicą potencjałów 0 - 14V. Czy sposób podłączenia, jaki przedstawiłem na poniższym rysunku, ma prawo zadziałać ? Tzn. Do '+' podajemy 10V (względem masy sterownika), a na pozostałych regulujemy na kolejnych 3 wyjściach od -4V do +10V. Więc żadna z elektrod diody nie będzie podciągnięta do masy sterownika. Czy ma prawo to działać ? Czy jest to niebezpieczne i można w ten sposób uszkodzić diodę, lub sterownik ?
 9. Schemat odzwierciedla rzeczywisty przebieg kabli (choć nie wiem, czy było to konieczne). Można dostrzec na nim jakieś nieprawidłowości ? Czy są jakieś przeciwwskazania, aby połączyć obwody zasilania i mas obu zasilaczy ?
 10. Czyli jeżeli zasilam sterownik napięciem 24V, to nie powinienem już tego samego zasilacza (tj. tej samej linii zasilania) podawać na stabilizator i następnie do czujnika ?
 11. Super, dziękuję. Co do wartości napięcia sygnałów, oczywiście masz rację. 3V rzuciłem tak z czapy, bo podczas dotychczasowej pracy raczej 3V nie przekraczały.
 12. Nieprecyzyjnie zadawane pytania wynikają z braku odpowiedniej wiedzy - nie wiem, co ma kluczowe znaczenie. Posiadam czujnik. O, ten o: https://botland.com.pl/czujniki-swiatla-i-koloru/5394-analogowy-detektor-koloru-rgb-z-led-mod-52.html , który to jest zasilany napięciem 5V, oraz wysyła 3 sygnały analogowe napięciowe, w zakresie 0 - ~3V. Ich wartość będzie odczytywana przez sterownik (wejścia analogowe). oraz - elektromagnes, zasilany napięciem 24V I potrzebuję jakoś te wszystkie przewodziki ładnie zebrać, przylutować do wtyczki, i potem z kolejnej wtyczki (wewnątrz robota mamy połączenie między gniazdami, które znajdują się w różnych miejscach, tzn. do jednego gniazda wkładamy wtyczkę, i na drugim gnieździe mamy tj. dostępne te same sygnały, przewody) połączyć z elementami dedykowanymi, czyli czujnikiem i elektromagnesem. Długość przewodu to około 2m. Środowisko to standardowe pomieszczenie. Prąd zasilania czujnika to nie więcej niż 100mA. Prądu zasilania elektromagnesu nie znam.
 13. Potrzebuję puścić: 3 sygnały analogowe (napięciowe), zasilanie 24V, zasilanie 5V najlepiej w jednym kablu (kabelki przylutować do odpowiednich pinów wtyczki) Czy wykorzystanie do tego celu kabla ethernetowego jest dobrym pomysłem ? Tzn, czy mogą wystąpić jakieś zakłócenia?
 14. czujnik to ten: https://botland.com.pl/czujniki-swiatla-i-koloru/5394-analogowy-detektor-koloru-rgb-z-led-mod-52.html Nie udało mi się w dokumentacji znaleźć info nt. ile prądu pobiera. Ale nie sądzę, by było to wartości większe od kilkudziesięciu mA. W związku z powyższym, przypuszczam, że mogę bezpiecznie podpiąć go do pinu 18 oznaczonego jako: +5V. No i piny R, G, B do dowolnych kanałów ADC. http://www.open-electronics.org/wp-content/uploads/2015/08/Figura3.png
 15. Czy mogę bezpośrednio z płytki Nucleo zasilanej przez USB, zasilić czujnik? Czy jest to bezpieczne ? Jeśli tak, to z którego pinu ?
×
×
 • Utwórz nowe...