Skocz do zawartości

deshipu

Użytkownicy
 • Zawartość

  2714
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  135

deshipu wygrał w ostatnim dniu 19 września

deshipu ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

401 Mistrz

O deshipu

 • Ranga
  8/10

Informacje

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. A skąd ten drugi moduł wie jaki stan to wysoki, skoro nie są ze sobą połączone masy i nie masz wartości odniesienia?
 2. deshipu

  Jak zamówić darmowe płytki drukowane z Chin.

  Przecież masz formularz na stronie. Wpisujesz dane i wyświetla ci dokładnie ile to będzie kosztować.
 3. Zastanów się też co robisz tym biednym nóżkom GPIO podłączając do nich dość wysokiej mocy obciążenia indukcyjne. W dziale kursy masz wyjaśnione jak się podłącza przekaźniki do Arduino: https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-przekazniki-tranzystory-przyklady-id4335
 4. deshipu

  Zasilanie silnika DC bezpośrednio z zasilacza

  Ale jaka ta ładowarka? Transformatorowa? Impulsowa? Z jakimiś filtrami? Prąd stały czy zmienny?
 5. deshipu

  Co Warto kupić ?

  Multimetr i ewentualnie analizator logiczny.
 6. deshipu

  Zasilanie silnika DC bezpośrednio z zasilacza

  To zależy od tego jaki to silnik i jaka to ładowarka.
 7. Swoją przygodę z elektroniką zacząłem kilka lat temu z celem zbudowania czworonożnego chodzącego robota. Nie bardzo sobie zdawałem wówczas sprawę ze stopnia skomplikowania tego zadania i śmieszy mnie dziś moja ówczesna naiwność, ale od tego czasu minęło parę lat i wiele się nauczyłem. W międzyczasie stworzyłem projekt taniego i łatwego w montażu robota, który opublikowałem pod adresem http://tote.rtfd.io, żeby nieco ułatwić zadanie innym. Naiwnie myślałem, że skoro dałem ludziom prosty punkt startowy, to teraz będą na jego bazie budować bardziej rozbudowane roboty i eksperymentować z platformą. Oczywiście myliłem się straszliwie, choć wiem o kilku konstrukcjach zainspirowanych moją. Dziś sam jestem dziadkiem^W^Wwiedząc więcej o tym jak to działa, postanowiłem zaprojektować zestaw do samodzielnego montażu oparty na podobnych pomysłach, ale bardziej mający formę gotowca. Zamiast optymalizować cenę postanowiłem tym razem zoptymalizować wygodę. Docelowo zamierzam zestaw sprzedawać częściowo zmontowany na Tindie. Dużo szczegółów konstrukcji pozostało z Tote. Nadal używam tanich serw SG90, które nadal zasilam bezpośrednio z baterii LiPo, kompensując za niskie napięcie większą częstotliwością sygnału sterującego. Nadal wykorzystuję fakt, że robot jest taki lekki, żeby przemycić nie do końca koszerne rozwiązania, jak wykorzystanie serw jako stawów nóg, bez dodatkowego podparcia, albo sklejanie ze sobą dwóch serw za pomocą hot glue. Ale tym razem nie używam taniego Arduino Pro Mini i C++, tylko mikrokontroler Atmel SAMD21 i CircuitPython. Nie ma już brzęczyka piezo na nóżce GPIO, tylko głośniczek podłączony do DAC. Do tego dodany jest akcelerometr dla prostego reagowania na ruszanie robotem i to tyle. Na górze jest header z nieużywanymi pinami do wpinania ewentualnych rozszerzeń — czujników lub dodatkowych serw czy światełek. Największą innowacją jest zrezygnowanie z użycia plastikowych orczyków od serw jako elementów konstrukcyjnych nóg, a zamiast tego płytka PCB zawiera, poza układem sterującym robota także wszystkie elementy mechaniczne. Sprawia to też, że łatwo możemy wymienić fragmenty nóg na inne, zawierające czujniki lub inne elementy elektroniczne. Programowanie, jak to w CircuitPythonie, odbywa się poprzez wgranie plików z kodem w Pythonie do robota, który po podłączeniu przez USB pojawia się w komputerze jako dysk. Możliwe też jest eksperymentowanie na żywo za pomocą konsoli pythonowej dostępnej po serialu. Robot jest pod względem mechanicznym w zasadzie ukończony, jak zwykle pozostaje jego zaprogramowanie, które pomimo wykorzystania języka wysokiego poziomu zajmuje mi sporo czasu — muszę się przyznać, że to nie ze względu na trudność problemu, ale na zmęczenie dzienną pracą i ciągłe odkładanie tego na później.
 8. Maker Faire się skończyło, konsolka cieszyła się dużą popularnością, szczególnie wśród dzieci. Przy okazji przetestowałem jak długo działa na bateriach podczas gry non-stop (około 14 godzin) oraz jak bardzo jest odporna na upuszczanie, wyrywanie sobie, sprawdzanie czy na pewno nie ma ekranu dotykowego itp. (bardzo). Złożyłem też zamówienie w Elecrow na 100 sztuk. Teraz skupiam się na opisywaniu lekcji, jak tylko wyprodukowane urządzenia do mnie dotrą, to będę robić warsztaty.
 9. Tak, zgodnie z http://www.engbedded.com/fusecalc te wartości na atmedze32 oznaczają zegar 16MHz.
 10. Co robią dane opcje z łatwością przeczytasz w dokumentacji, na przyjkład tutaj (albo uruchom avrdude --help) https://linux.die.net/man/1/avrdude A jak masz ustawione fuses na tej atmedze? Bo 1000000 to jest 1MHz, a atmega najczęściej ma kryształ 16MHz...
 11. deshipu

  NAND z tranzystorów i rezystorów

  A możesz pokazać schemat zamiast kolorowanki? Wiesz, taki z symbolami.
 12. W ten weekend jest Mini Maker Faire Zürich, więc będę pokazywał między innymi prototypy moich konsolek. Ale wypadałoby też pokazać, że to nie tylko do gier, że da się do nich też podłączyć różne rzeczy i nimi sterować. Zatem wygrzebałem z szuflady robocika MeArm i podłączyłem do PewPew: Jeszcze tylko kilka linijek kodu, żeby sterować serwami za pomocą przycisków (nie chce mi się robić IK do niego) i będzie zabawka dla zwiedzających.
 13. deshipu

  Problem z zasilaniem 12 serwomechanizmów

  Tak naprawdę to nie pracują z mniejszą siłą, bo kompensuję to wyższą częstotliwością sygnału sterującego. To są proste serwa analogowe i sygnał sterujący się przekłada bezpośrednio na PWM silnika, więc większa częstotliwość (przy takim samym wypełnieniu w mikrosekundach) daje więcej energii. Tylko trzeba uważać żeby nie przedobrzyć, bo się zaczną silniki grzać.
 14. Daj rezystory tylko do katod, tak, aby było po jednym rezystorze na jedną diodę — tylko wtedy diody świecące będą dostawały stały prąd. Jaka wartość tego rezystora? To musisz sobie policzyć z tego jaki prąd ma płynąć przez każdą diodę i jaki mają spadek napięcia — liczysz z prawa Oma. Przeczytaj sobie dokładnie w kursie: https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-diody-krzemowe-oraz-diody-swiecace-led-id4251
 15. deshipu

  Stacja do lutowania BGA(kulki)

  W zasadzie wszystko jedno jaki mikrokontroler użyjesz — jeśli popatrzysz na te zdjęcia, które tu pokazujesz, to zauważysz że nawet ten twój kontroler ma w różnych wersjach różne chipy. Niezależnie od tego co wybierzesz, jeśli nie będzie do tego gotowego kodu (a na to masz małe szanse), to bez programowania się nie obejdzie. Trzeba będzie się zapoznać z podstawami (mamy kurs) oraz z prawdopodobnie z kontrolą PID (Arduino ma do tego ładną bibliotekę).
×