Skocz do zawartości

Marcin628

Użytkownicy
 • Zawartość

  15
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O Marcin628

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Dziękuje za przedstawione propozycje, wykorzystanie kamery jak najbardziej ciekawe jednak nie wiem czy bym sprostał takiemu projektowi:) Z wymienionych opcji zastosuję technologie RFID by przy większej liczbie aut mieć możliwość badania czasu każdego z osobna. Wydaje się niezbyt kosztowna a powinna w całości spełniać oczekiwania.
 2. Witam, Proszę o wskazówki przy budowie systemu do pomiaru czasu za pomocą Arduino. Mam dwa samochody zdalnie sterowane i tor, który zbudowałem. Chciałbym by system mierzył czas poszczególnych okrążeń dla każdego auta. Myślałem by użyć czujnika przerwania wiązki. Gdy auta ruszają nalicza się czas i gdy mijają mętę na monitorze pokazuje się czas przebycia okrążenia. Niestety sprawa się komplikuje przy większej liczbie okrążeń. Nie będzie to wydajne w przypadku gdy auta w tym samym czasie przekroczą linię mety - czujnik odbierze to jakby jeden samochód przekroczył linię. Ponadto gdy auto zdubluje drugi samochód nie będzie poprawnego wyniku. Jest jakaś możliwość by z wykorzystaniem tego czujniku system działał poprawnie? Jeżeli nie co mógłbym zastosować by odróżnić obydwa samochody i obliczyć im indywidualne czasy? Z góry dziękuję za pomoc.
 3. Z kursem Arduino jestem na bieżąco:) Ta lampka działa z pomocą mikro kontrolera właśnie od Arduino. Hm a dalej to zobaczymy pewnie dalej czytanie artykułów, nowe zagadnienia i może jakiś ciekawy projekt uda mi się wymyśleć i stworzyć.
 4. Wielkie podziękowania za cały kurs elektroniki!! Przede wszystkim dzięki niemu wreszcie załapałem to co uczyli mnie w liceum na fizyce a dodatkowo stało się to moim nowym hobby:) Mam nadzięję, że kurs stale będzie się rozrastał o nowe zagadnienia. Coś co może zmotywować początkujących elektryków to przedstawię mój pierwszy projekt:) Stworzyłem lampkę nocną, która dzięki 1 potencjometru zmienia kolor na jaki sobie życzymy oraz drugi potencjometr reguluje kiedy lampka ma się zapalić. Całość jest całkowicie odłączona od zasilania z komputera i wymaga jedynie baterii 9V. Rysunek całego podłączenia zamieszczam poniżej Jak już się chwalić to na całego:) Wczoraj udało mi się, również stworzyć światłoluba:) Na pewno dla większości to żadne osiągnięcie ale dla osoby, która miesiąc temu nie wiedziała co to rezystor może brzmieć motywujący. Jeszcze raz dzięki za kurs i czekam na nowe artykuły:)
 5. Treker, Super dzięki za wyjaśnienia! Niestety przed eksperymentami ciężko będzie mnie powstrzymać Silniki na razie zostawię i poczekam na kolejny artykuł. Jeszcze takie szybkie pytania:) - co do stabilizatora 5V, czy w układzie nie powinny znaleźć się dwa kondensatory 100nF? - Kupiłem wtyk DC 2.1/5.5 by móc zasilać Arduino baterią. Niestety muszę przylutować przewody do wtyku. Co do polaryzacji mam rozumieć, że + jest na "wtyku" a - na obudowie?
 6. Witam, Gdy już jesteśmy przy zasilaniu Arduino napięciem wyższym niż 5V mam kilka pytań (zapewne oczywistych). - Powód, dla którego dajemy stabilizator? Czy jest to dlatego, że serwo obsługiwane jest z napięciem 5V (i zostałoby spalone) czy dlatego, że przez pin analogowy bez stabilizatora również przesłoby napięcie 9V a co za tym idzie podłączając do pinu analogowego spalimy Arduino. - Czy podłączenie koszyku na baterię 4 x 1,5V do Arduino będzie poprawnie działać? Wyczytałem, że powinno zasilać się od 7-12V by minimalny dropout był 2V. - Chciałem zbudować sterowanie silnikiem (jak serwem) z użyciem potencjometru. Silnik to DG01D (4.5V) gdy go podłączyłem używając Arduino tylko jako zasilanie (5V), silnik działa. Niestety gdy podłączone jest z potencjometrem, kręcąc nóżkom słychać tylko "buczenie" wewnątrz silnika nic (nic się nie kręci). Czy ma na to wpływ natężenie płynące przez piny w Arduino czy może za duże napięcie czy coś jeszcze? Z góry dziękuję za odpowiedź!
 7. Również najbardziej czekam na kompendium o silnikach. O druku 3D pewnie z ciekawości przeczytam:)
 8. Witam, Również prosiłbym o wyjaśnienie pytaniu Synergia. Dodatkowo jak odczytywać wzmocnienie prądowe Beta z wykresu w nocie katalogowej tranzystora? Przykładowo chcę zasilić wentylator powiedźmy akumulatorem 12V. Imax wynosi 150mA. Z tego wynika, że Icmax=150mA, następnie chciałbym odczytać wzmocnienie prądowe na wykresie by dobrać do tego odpowiednie Ib. Ib= Ic * beta tylko, pytanie jak odczytać beta? Dzięki temu dowiem się jakie Ibmax ma przepływać przez bazę a co za tym idzie mogę dobrać odpowiedni rezystor. Pozdrawiam
 9. Wczoraj testowałem i działa jak należy - dzięki!
 10. Witam, Mam pytanie odnośnie regulowania jasności LED z wykorzystaniem potencjometru. Nie jestem pewien czy dobrze chce to podłączyć. Najpierw rezystor o odpowiedniej rezystencji by nie spalić LED. Do jednego ze skrajnych odczepów "+". Następnie LED "+" do tego samego odczepu "-" do środkowego oraz drugi przewód do drugiego skrajnego odczepu "-"? Pozdrawiam
 11. Zestaw na początek jest kompletny aż chyba za bardzo:) do tej pory nie mam żadnych uwag, wszystko jest zrozumiale opisane. Podstawą jest praktyka by nie uciekło z głowy zbyt szybko.
 12. Treker Ich jest niestety tylko 11:) poza tym jedną spaliłem na starcie nie czytając o diodach od razu podpiąłem bez rezystora do 9V by mieć "szybki efekt":)
 13. Super, dzięki za wyjaśnienia! W najbliższym czasie przetestuję ten układ jak tylko przyjadą zapasowe LEDy:) Pozdrawiam
 14. joda17 z tą sumą prądów wszystkich gałęzi masz na myśli by 0,01*4 ? Wtedy rezystor miałby 25ohm? Czy moja koncepcja jest optymalnym pomysłem (przy założeniu napięcia 9V) czy można to połączyć w bardziej wydajny sposób? Z tego co czytałem na kursie lepiej nie łączyć diod równolegle więc łączenie 20 równolegle rozumiem, że odpada? Pozdrawiam
 15. Witam, Mam pytanie odnośnie połączenia większej ilości LED. Połączyłem ze sobą 4 LEDy szeregowo (zielone) podstawiając do wzoru z kursu wynika, że: R=9-8/0.010= 100ohm - należy użyć rezystor 100ohm. Jak sprawa będzie wyglądać, jeżeli chcę podłączyć 20 LED? Szeregowo się nie uda przy sześciu mi już nie świeci. Czy jest możliwość podłączenia równolegle 5 takich szeregów po 4 LED? Jak wtedy wygląda dobór rezystora czy może to być 5 po 100 ohm? Pozdrawiam
×
×
 • Utwórz nowe...