Skocz do zawartości

bridzysta

Użytkownicy
 • Zawartość

  57
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez bridzysta

 1. Cześć, czy ktoś z Was natknął się na poniższy problem podczas konfigurowania projektu? Resolve Clock Issue wyświetla, że nie może sobie poradzić z błędem i jest oznaczona częstotliwość wejściowa, która wskazuje na wartość: 0.032768kHz. Dodam, że do tego kursu używam płytki Nucleo-F072RB. Z góry dzięki za feedback, miłego wieczoru!
 2. @Treker my mistake dzięki - po nocach procek zawodzi czasem
 3. Cześć Panowie, mam problem - zwarcie na płytce w momencie podpięcia przełącznika do gniazda SWITCH. Połączenia są okej, napięcie dochodzi wszędzie gdzie powinno - co może być nie tak?
 4. Dzięki za info deshipu, sprawdzę więc ;)
 5. Hej, firma ma problem z wydrukami moich dwóch płytek, napotkał ktoś kiedyś podobne błędy jak w załączniku? Dodam, że próbowałem przykładowo tego i nie pomaga
 6. @Treker zwiększyłem "width" w ustawieniach dla Net Classes, przypisałem to do wszystkich ścieżek jako "default", ale rozmiar ścieżek na płytce się nie zmienił - gdzie może być błąd? W Net Classes mam zdefiniowane tylko "default". Załączam zdjęcie z ustawieniami: width=35mil; drill=20mil; clearance=10mil.
 7. Jeżeli mogę prosić o ostateczne zdanie na ten temat @matural, @marek1707, @Treker z góry dzięki
 8. @Treker przełącznik nie będzie wlutowany w płytkę - będzie zamocowany do łącznika pomiędzy dwoma płytami (rysunek poniżej)
 9. Cześć, znalazłem bibliotekę do switch'y w Eagle - "switch". Ale mam problem, bo jest ich tam kilka rodzajów - czy ktoś mi pomoże dobrać odpowiednią bibliotekę do switch'a (nwm gdzie go kupiłem, leży już chwilę w domu). Przy okazji, zna się ktoś na tych oznaczeniach (załączone zdjęcie), które opisują wszystkie switch'e dwupozycyjne?
 10. @marek1707 kwestia jest taka, że np. chcę mieć model na już a np. części przyjdą dopiero za 3dni a nie mam możliwości "zmierzenia z natury" jak to określiłeś. Dodatkowo Botland nie ma rysunku technicznego tego elementu niestety . @Treker dzięki za info, miałem to na uwadze - nawet przy tych HC-SR04 z Botlandu trzeba trochę siły, żeby to pasowało
 11. @marek1707 z przyzwyczajenia szukałem wymiarów na rysunku, dzięki. Dzięki również @Treker za info
 12. Cześć, chciałbym spytać czy ktoś natknął się może na taką dokumentację techniczą w której są podane wymiary otworów przelotowych (pod montaż)? Na necie znalazłem w sumie tylko coś takiego - Arduino Uno/Mega dimensions.
 13. Cześć, szukam rysunku technicznego czujnika ultradźwiękowego HC-SR04 - ktoś może natknął się na coś takiego? ;)
 14. Dzięki deshipu i Treker za info
 15. Cześć, szukam dobrego źródła do nauki teorii obwodów. Konkretnie chodzi mi o przykłady - najlepiej zadanka z objaśnieniami. Może być coś na YouTube, ale wolałbym chyba książkę. Ktoś coś poleca ?
 16. @matural, tak - muszę pociągnąć kable :). Dzięki za uwagę do pinu D2. @marek1707, dziękuję za uwagę merytoryczną odnośnie nazewnictwa. Dzięki również za uwagę odnośnie zasilania (policzę te informacje "dla treningu" o których wspominałeś). Czy Twoim zdaniem obwód z dzielnikiem napięcia jest okej na schemacie? Dla zainteresowanych polecam: dzielnik napięcia-elektroda, pomiar napięcia akumulatora. Ustosunkuję się do zamieszenia obydwu schematów asap.
 17. @marek1707 nie zasilam tego z akumulatora ze względów konstrukcyjnych. Na górnej płycie robota chcę mieć arduino + zasilanie z baterii, a na dolnej driver + akumulator. Nie chcę ciągnąć kabli z dołu do góry tyle. Dlaczego takie rozwiązanie jest gorsze? W odniesieniu do masy. Oznaczenie HC-VCC1-x miało sugerować, że GND od czujników oraz od zasialnia pójdzie wspólnie do arduino. Bo zauważ, że są to wyprowadzenia pod ARKi, którymi chciałbym połączyć arduino, drive'a i czujniki HC-SR04.
 18. Siema, pomoże ktoś? Robiąc PCB nie mogę połączyć żadnych ścieżek, mam chyba ~19 airwire. Próbowałem zrobić via i puścić przez nie połączenia, ale coś nie pykło. motor_driver.rar
 19. @marek1707, @matural którą ładowarkę lepiej polecacie? Zainwestować więcej pieniędzy i mieć coś lepszego? ogniwa 18650 ładowarka XTAR MC2 ładowarka XTAR VC2 Może polecacie coś zupełnie innego?
 20. @marek1707 , @Treker czy tym razem schemat będzie w porządku? Jeszcze jeżeli chodzi o wyjaśnienie, to chcę mieć PCB schematu na samym dole (L293D + kondensatory i goldpiny) oraz nwm czy jest sens, ale chciałbym mieć PCB na którym byłyby same ARKi (można zwykłą płytkę stykową - ale chciałbym to stabilnie przymocować dystansami i śrubami). Czy cokolwiek ma sens ? Jestem nastawiony na konstruktywną krytykę . Na schemacie 9V - zwykła bateria. Na schemacie ARK z dopiskiem 7.2V - dwa cylindryczne akumulatorki LiPo.
 21. Cześć, chciałbym dać pod ocenę swój projekt schematu elektronicznego do sterownika silników. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany, to tutaj inne moje tematy związane z tym projektem: dobór zasilania obliczenia kinematyki oraz dynamiki robota trójkołowego Jeżeli chodzi o biblioteki, gdzie znalazłem niektóre komponenty: goldpiny => pinhead, złącza ARK => con-ptr500 kondensatory => rcl masa i zasilanie => supply1 L293D => st-microelectronics
 22. Na szybko napiszę o co chodzi w projekcie koledze matural, a do reszty ustosunkuję się jutro jak sobie na spokojnie przeczytam Na pracę inżynierską projektuję i buduję trójkołowego robota mobilnego (taki klasyk) - docelowo do przejazdu przez labirynt (algorytm Pledge'a, który możliwe, że lekko zmodyfikuję). Co będzie w projekcie ? płyty/podstawy robota z płyty spienionego PCV układ napędowy z 2 silników DC z kołami i przekładnią 3 czujniki ultradźwiękowe (+ uchwyty montażowe) do skanowania labiryntu "serducho" - Arduino Uno koło samonastawne sterownik silników - płytka PCB z L293D + kondensatory i złącza ARK 5mm raster zasilanie silników i sterownika silników (do sterownika na część logiczną dać 5V z Arduino Uno) zasilanie Arduino - zwykła bateria 9V zasilanie 3 czujników HC-SR04 - chciałem przez baterię 9V i stabilizator napięcia 5V im dać wiadomo - kable, dystanse, nakrętki, śruby To chyba wszystko z grubsza co mam do opisania, będę pewno wrzucał na dniach schematy elektryczne i płytki PCB do sprawdzeni. Dzięki za komentarze, i miłego wieczoru! Ok, ustosunkowując się do pierwszej odpowiedzi marek1707, dzięki bardzo za odpowiedź do posta. 1. Rozumiem, że na PCB powinienem uwzględnić radiator pod L293D, żeby się nie przegrzewał jak podłączę do niego dwa silniki DC 5V? 2. Dzięki za poradę odnośnie ładowarki. 3. Rozumiem, że PCM to układ zabezpieczający, który powinienem uwzględnić przy zasilaniu. Z ciekawości, jaki jest angielski (?) skrót od PCM? 4. Jeżeli chodzi o samo zasilanie, to również dzięki za cenne info - zapewne zastosuję coś cylindrycznego, co polecałeś :). Jeżeli chodzi o matural, to: 1. Tak, myślałem już kiedyś nad kupnem Li-Pola, ale póki nie jest "na gwałt" potrzebny, to może poczekać. 2. Dzięki za link do miernika z alarmem, już się na to natknąłem w innych postach :). 3. Dzięki za link do ładowarki, z tego co widzę - tylko do Li-Poli, bo już Li-Ion'a z tego nie podładuję :(. 4. Jeżeli chodzi o stabilizator, to tak jak zauważył marek1707, pytałem w kontekście podania napięcia 9V (z baterii) przez stabilizator na część logiczną L293D. Do kolejnej odpowiedzi marek1707: 1. Tak zrobię, dam zasilanie z akumulatorów na sterownik i silniki, a 5V pociągnę z Arduino Uno. 2. Skoro polecacie, to przyjrzę się temu IMAX'owi :). 3. BHP przede wszystkim, wezmę więc PCM'a ;).
 23. Cześć, mam pytanko, czy taki układ: https://botland.com.pl/pl/silniki-dc-katowe-z-przekladnia/3696-kolo-silnik-65x26mm-5v-z-przekladnia-481.html?search_query=silniki+++przekladnia+++kolo&results=154 https://botland.com.pl/pl/sterowniki-silnikow-dc/176-l293d-dwukanalowy-sterownik-silnikow-36v06a.html?search_query=l293D&results=19 2 silniki, sterownik silników (L293D) + 2 kondensatory ceramiczne i elektrolityczne może być zasilany z czegoś takiego: https://botland.com.pl/pl/akumulatory-li-pol/570-pakiet-li-pol-dualsky-520mah-25c-2s-74v.html i czy ładowarka do li-poli, może być taka: https://botland.com.pl/pl/ladowarki-lipol-sieciowe/646-ladowarka-li-pol-li-fe-li-ion-ni-cd-ni-mh-z-balanserem-redox-alpha-v2.html Aha, czy część logiczną do sterownika silników pociągnąć od Arduino, czy może zasilać przez baterię 9V ze stabilizatorem na 5V? Zastanawiałem się nad NiMH, lecz po przeczytaniu posta (forbot), zdecydowałem się na LiPol. Dzięki za odpowiedzi, i miłego dnia!
 24. Cześć, szukam w Eagle tego elementu (podaję poniżej link, o który element mi chodzi): https://botland.com.pl/zlacza-ark/2554-zlacze-ark-raster-35mm-2-pin-.html?search_query=zlacze+ark&results=54 Natknąłem się na internecie na bibliotekę con-ptr500, czy element AK300/2 to ten, o który mi chodzi?
×
×
 • Utwórz nowe...