Skocz do zawartości

Kestrel

Użytkownicy
 • Zawartość

  12
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Kestrel

  Pomysł na quiz bardzo fajny, ale akurat lepsze byłyby po prostu złe odpowiedzi [...]
 1. Dzięki za pomoc Panowie i za cierpliwość Temat do zamknięcia.
 2. Rozumiem, że obciążenie baterii nie wpływa na wynik pomiaru napięcia za pomocą dzielnika. Raczej chodziło mi o to, czy dzielnik nie pobierze za dużo prądu z baterii, tak że reszta układu nie da rady działać (tak jakbym zrobił zwarcie, albo dał wyjątkowo małe rezystory). Ale skoro obciążenie pobiera te 2A to prąd płynący przez dzielnik 10k - 10k jest w sumie zaniedbywalny względem prądu obciążenia. Przekombinowałem sprawę.
 3. @Lukaszm @marek1707 Obwód taki jak na załączonym obrazku, po "lewej" obciążenie, po "prawej" dzielnik. Ale chyba faktycznie po prostu przekombinowuję sprawę - obciążenie, czyli cała ta elektronika, której chcę użyć, i tak pobierze sobie z tej baterii te 2A, bez względu na jej całkowity opór i faktycznie wtedy prąd płynący przez dzielnik będzie zaniedbywalny. Ja podszedłem do tematu tak jakbym łączył równolegle po prostu oporniki (i to był błąd), wtedy jeżeli dałbym dzielnik 1k - 1k, a opór zastępczy "obciążenia" byłby np 100k to wtedy mały prąd popłynąłby przez obciążenie a duży przez
 4. Witajcie! Próbuję zbudować układ, który będzie sterował kilkoma serwami i innymi elektronicznymi elementami, ale nie znam ich impedancji wejściowej. Chciałem mierzyć napięcie na baterii za pomocą ADC mikrokontrolera i dzielnika napięcia. I tu pojawia się moje pytanie: czy oporniki na dzielnik powinienem dobrać maksymalnie duże (np. 10M) i dodać do drugiego z nich równolegle kondensator (tak jak tutaj ) czy użyć mniejszych rezystorów ? Głównie interesuje mnie kwestia prądu który popłynie przez układ, bo jeżeli dzielnik będzie miał mniejszą rezystancję niż rezystancja zastępcza układ większość
 5. Odpowiedź marka1707 to remedium na całe zło, ale dziękuję wszystkim Panowie. Podstawy fizyczne spróbuję rozkminić już z książką.
 6. Witajcie! Otóż mój problem wygląda nastepująco: Mam silnik DC, który chcę kontrolować za pomocą PWM poprzez tranzystor (BD241C). Podłączam odpowiedni pin z kontrolera do bazy tranzystora, na kolektor daję + baterii a do minusa podłączam masę mikrokontrolera, emiter tranzystora i masę stabilizatora, z którego zasilam kontroler (LM7805). I tu się pojawiają kłopoty: kiedy używam PWM silnik oweszem, obraca się, i zmienia obroty, ale są one dużo niższe, niż gdy podłączę bazę bezpośrednio na wyjście stabilizatora. Zgaduję, że ma to związek z prądem bazy (?), jednak mam pewne wątpliwości. Kiedy d
 7. Wydział mechatroniki. Właśnie wolałbym kupić takie pozycje, które powiedzmy, są potrzebne cały czas, bo coś czuję, że nie uda mi się dorwać tych książek w bibliotece.
 8. Dobra, klamka już zapadła, teraz chciałbym zadać inne pytanie. Trochę off topic, ale wybaczcie. Mianowicie: jakie kupić książki? Szukałem w internecie jakiegoś forum Politechniki Warszawskiej, albo chociaż grupy mojego wydziału na FB i nic, a na pewno są jakieś książki, które po prostu trzeba mieć. (Na stronie mojego wydziału, też nie ma nic o książkach, ani rozkładzie zajęć) Poratujecie?
 9. Ok, dostałem się na AiR na wydz. mechatronicznym. Dzięki za rady Panowie, na pewno ułatwią mi życie
 10. Dzięki wielkie. Poszperałem trochę w sieci, i znalazłem wpis, który mówi, ze niby AiR to bardziej programowanie a mechatronika to bardziej konstruowanie. Czy to prawda?
 11. Ok, a czy mógłbyś mi powiedzieć, kto prowadzi takie koła? Wykładowcy, czy po prostu starsi studenci? I skoro prawdziwej robotyki nauczę się właśnie na kołach, to czego nauczę się na wykładach i zajęciach? P.S.:Nie zrozum mnie źle, nie boję się ciężkiej pracy i na pewno na takie koła bym chodził, jestem po prostu ciekawy.
 12. Witajcie! Jestem tegorocznym maturzystą i bardzo chciałbym studiować albo Automatykę i Robotykę, albo mechatronikę. Ale mam problem, bo czuję się strasznie zagubiony w opisach tych kierunków. Na samej Politechnice Warszawskiej AiR jest na trzech wydziałach. I tu rodzi się moje pierwsze pytanie: czym właściwie różni się AiR na wydziale mechatronicznym od tej na wydziale inżynierii produkcji? Oprócz tego, chciałbym się dowiedzieć, czy jeśli ukończę AiR na wydziale mechatroniki, to będę wstanie samemu zaprojektować, zbudować i zaprogramować robota, którego bym wymyślił (ok, brzmi trochę głupio
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.