Skocz do zawartości

Kestrel

Użytkownicy
 • Zawartość

  12
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Posty napisane przez Kestrel

 1. Rozumiem, że obciążenie baterii nie wpływa na wynik pomiaru napięcia za pomocą dzielnika.

  Raczej chodziło mi o to, czy dzielnik nie pobierze za dużo prądu z baterii, tak że reszta układu nie da rady działać (tak jakbym zrobił zwarcie, albo dał wyjątkowo małe rezystory). Ale skoro obciążenie pobiera te 2A to prąd płynący przez dzielnik 10k - 10k jest w sumie zaniedbywalny względem prądu obciążenia. Przekombinowałem sprawę.

 2. @Lukaszm @marek1707

  Obwód taki jak na załączonym obrazku, po "lewej" obciążenie, po "prawej" dzielnik. Ale chyba faktycznie po prostu przekombinowuję sprawę - obciążenie, czyli cała ta elektronika, której chcę użyć, i tak pobierze sobie z tej baterii te 2A, bez względu na jej całkowity opór i faktycznie wtedy prąd płynący przez dzielnik będzie zaniedbywalny.

  Ja podszedłem do tematu tak jakbym łączył równolegle po prostu oporniki (i to był błąd), wtedy jeżeli dałbym dzielnik 1k - 1k, a opór zastępczy "obciążenia" byłby np 100k to wtedy mały prąd popłynąłby przez obciążenie a duży przez dzielnik (stosunkowo duży, to 9V bateria).

  Słowem, liczy się to co obciążenie faktycznie sobie pociągnie z tej baterii, a kwestie oporników w dzielniku to bardziej sprawy energooszczędności, czy teraz dobrze rozumuję ?

 3. Witajcie!

  Próbuję zbudować układ, który będzie sterował kilkoma serwami i innymi elektronicznymi elementami, ale nie znam ich impedancji wejściowej. Chciałem mierzyć napięcie na baterii za pomocą ADC mikrokontrolera i dzielnika napięcia. I tu pojawia się moje pytanie: czy oporniki na dzielnik powinienem dobrać maksymalnie duże (np. 10M) i dodać do drugiego z nich równolegle kondensator (tak jak tutaj ) czy użyć mniejszych rezystorów ? Głównie interesuje mnie kwestia prądu który popłynie przez układ, bo jeżeli dzielnik będzie miał mniejszą rezystancję niż rezystancja zastępcza układ większość prądu popłynie przez dzielnik i układ nie będzie działał, prawda ?

 4. Witajcie!

  Otóż mój problem wygląda nastepująco:

  Mam silnik DC, który chcę kontrolować za pomocą PWM poprzez tranzystor (BD241C). Podłączam odpowiedni pin z kontrolera do bazy tranzystora, na kolektor daję + baterii a do minusa podłączam masę mikrokontrolera, emiter tranzystora i masę stabilizatora, z którego zasilam kontroler (LM7805). I tu się pojawiają kłopoty: kiedy używam PWM silnik oweszem, obraca się, i zmienia obroty, ale są one dużo niższe, niż gdy podłączę bazę bezpośrednio na wyjście stabilizatora. Zgaduję, że ma to związek z prądem bazy (?), jednak mam pewne wątpliwości. Kiedy dodałem drugi tranzystor i połączyłem tak, że na między kolektorem a emiterem drugiego tranzystora płynął prąd ze stabilizatora na bazę drugiego i mimo to nadal obroty były znacznie niższe. Co więcej nawet gdy zestawiłem sobie układ darlingtona z dwóch tranzystorów i tak obroty były dużo niższe, nawet przy maksymalnym czasie trwania impulsu, niż gdy podłączałem pin bezpośrednio na wyjście stabilizatora.

  I tu moje pytanie: co się właściwie dzieje? Dlaczego kontrolując z tranzystor z arduino tak mocno tracę obroty?

  (Zdjęcie schematu, nie jest najlepsze, przepraszam... i arduino też jest na tej samej masie)

  Proszę, pomóżcie 🙂

 5. Dobra, klamka już zapadła, teraz chciałbym zadać inne pytanie. Trochę off topic, ale wybaczcie.

  Mianowicie: jakie kupić książki?

  Szukałem w internecie jakiegoś forum Politechniki Warszawskiej, albo chociaż grupy mojego wydziału na FB i nic, a na pewno są jakieś książki, które po prostu trzeba mieć. (Na stronie mojego wydziału, też nie ma nic o książkach, ani rozkładzie zajęć) Poratujecie?

 6. Ok, a czy mógłbyś mi powiedzieć, kto prowadzi takie koła? Wykładowcy, czy po prostu starsi studenci?

  I skoro prawdziwej robotyki nauczę się właśnie na kołach, to czego nauczę się na wykładach i zajęciach?

  P.S.:Nie zrozum mnie źle, nie boję się ciężkiej pracy i na pewno na takie koła bym chodził, jestem po prostu ciekawy.

 7. Witajcie!

  Jestem tegorocznym maturzystą i bardzo chciałbym studiować albo Automatykę i Robotykę, albo mechatronikę.

  Ale mam problem, bo czuję się strasznie zagubiony w opisach tych kierunków. Na samej Politechnice Warszawskiej AiR jest na trzech wydziałach. I tu rodzi się moje pierwsze pytanie: czym właściwie różni się AiR na wydziale mechatronicznym od tej na wydziale inżynierii produkcji?

  Oprócz tego, chciałbym się dowiedzieć, czy jeśli ukończę AiR na wydziale mechatroniki, to będę wstanie samemu zaprojektować, zbudować i zaprogramować robota, którego bym wymyślił (ok, brzmi trochę głupio, ale chodzi o to, że nie chcę być specem TYLKO od programowania, chciałbym trochę pobawić się lutownicą itp. itd. i np. samemu składać takie roboty jak np. te w programie Robotica, albo drony) ?

  Z tego, co wiem, mechatronika łączy elektronikę i mechanikę, więc może to jest kierunek, na który powinienem iść?

  Gdyby ktoś mi pomógł, byłbym wdzięczny.

  Na końcu chciałbym spytać, czy mam realne szanse, żeby dostać się na PW na Air na wydz. mechatronicznym (próg z 2014r. 141 pkt.) albo mechatronikę (też 141 pkt., z tego co rozumiem, na stronie PW pisze, że kierunek wspólny) na tym samym wydziale jeśli ja mam 171pkt. ?

  A moze powinienem spróbować na wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych, gdzie próg wynosi aż 170 pkt. ?

×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.