Skocz do zawartości

grg0

Użytkownicy
 • Zawartość

  175
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  3

grg0 zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 9 kwietnia 2019.

Treści użytkownika grg0 zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

1 556 wyświetleń profilu

grg0's Achievements

5/10

5/10 (5/10)

57

Reputacja

 1. Wydaje mi się,że wyliczenia @Gieneq są poprawne. Zajmując się tylko potencjometrem i jego skrajnymi położeniami nie trzeba wykonywać tylu obliczeń. Chociaż mają dużą wartość edukacyjną i pokazują one rozpływ prądów w całym układzie. Jeśli z dzielnika będzie pobierany mały prąd, np. 100 razy mniejszy niż płynący przez dzielnik, to tak w zaokrągleniu będzie. Tak, przy czym przez taką zwykłą diodę małej mocy nie przepuszczałbym więcej jak 20mA prądu.
 2. @Gieneq jeśli skupiamy się na potencjometrze,to dla RA=0 Ω i dla RA=5 kΩ moc na potencjometrze liczymy tak samo (9 V)2/5 kΩ, a prąd 9 V/5 kΩ,co daje nam dla obu przypadków taki sam wynik moc=16,2 mW i prąd=1,8mA. Dalej chyba nie wiemy jaka moc się wydzieli na potencjometrze przy pośrednim ustawieniu i gdzie będzie maksimum tej mocy, zakładam, że o to chodziło w pierwotnym pytaniu.
 3. Próbowałeś może podłączyć, tak jak na pierwszym filmie, ten niemający znaczenia kondensator i zobaczyć czy układ zachowuje się tak samo?
 4. Nie rozumiem tego schematu (dotyczy zielonej płytki). Czy po lewej stronie jest wyjście do podłączenia silnika DC? Czy na dole jest listwa sygnałowa z wejściem zasilania logiki płytki? Jeśli tak to takie podłączenie jak na rysunku nie będzie działać.
 5. @lkkula jeśli, tak ja na grafice, podłączysz woltomierz to podłączasz tam drugą rezystancję 1MΩ. Zaczyna płynąć prąd przez te dwa rezystory od plusa zasilania do minusa. Robi się dzielnik napięć i napięcie na woltomierzy wynosi ok 1/2 napięcia zasilania. Nie ma to nic wspólnego z dokładnością miernika. Trzeba znać parametry swojego miernika żeby wiedzieć czego się spodziewać. Szkoda, że twórcy kursu nie dokonują pomiarów miernikiem który polecają do zestawów elektroniki. Moim zdaniem miernikiem o rezystancji wejściowej woltomierza o wartości 1MΩ dla Rg=1MΩ nie da się uzyskać pomiaru z tabelki. Zresztą nawet większa rezystancja innego woltomierza też wprowadza błąd, bo skoro prąd przez Rg nie płynie to dlaczego napięcie UGS dla Rg= 1MΩ zmniejszyło się do 5,82V?
 6. @lkkula zakładam, że masz miernik DPM DT830B i mierzysz przykładając sondy do nóżek tranzystora. Jeśli tak, weź pod uwagę, że nie jest to idealny miernik, szczególnie ten model i przez woltomierz podczas pomiaru płynie prąd (inaczej mówiąc podłączając miernik do mierzonego układu podłączmy tam jakby rezystor). Teraz pytanie, masz wyniki pomiarów dla 1MΩ, jaka jest rezystancja woltomierza?
 7. @jzurek zdjęcie pierwsze z poprzedniego postu, pomiar napięcia na baterii. Jesteś pewien, że podczas pomiaru płynie prąd przez rezystor i bateria jest pod obciążeniem? Jaką drogą zamyka się obwód prądu, który miałby popłynąć przez rezystor podczas mierzenia napięcia na baterii?
 8. Nie pisałem o ustawieniu pokrętła, tylko o tym, że wyświetlacz pokazuje, że miernik jest w trybie pomiaru rezystancji (może z powodu uszkodzenia). Możesz poszukać ustawień gdzie pokazuje jedynki i sprawdzić za pomocą rezystorów 100Ω, 1kΩ, 1MΩ, czy faktycznie mierzy wtedy rezystancję.
 9. Na zdjęciu, sądząc po wyświetlaczu, wygląda jakby miernik był ustawiony na zakres 2000kΩ, a nie 20mA.
 10. Bezpiecznik nie bierze udziału w pomiarze napięcia. Proponuję wyjąć bezpieczniki i sprawdzić, czy działa wtedy pomiar rezystancji. Jeśli tak, to możesz zmierzyć rezystancję bezpieczników.
 11. grg0

  Inteligencja naturalna

  kolejna bzdura te prawa, nie zbudujesz czegoś o czym nie masz pojęcia jak działa i do czego służy No nie wiem. Wydaje mi się, że na tym forum ludzie ciągle to robią. Wiedza jest delegowana do bibliotek i coraz bardziej specjalizowanych układów scalonych, które dzisiaj potrafią chyba wszystko i żadna specjalistyczna wiedza do ich używania nie jest potrzebna. Dobrym przykładem jest chyba arduino, które powstało, żeby uwolnić użytkowników od nadmiaru wiedzy. Dlaczego inteligencja musi być samoświadoma? Dawno czytałem, ale z tego co pamiętam Peter Watts w swojej książce s-f Ślepowidzenie rozważa samoświadomość jako balast ewolucyjny, a nie zaletę.
 12. grg0

  Łączenie diod prawda i mity

  @szymon568 tak jak pisał Marek o jakości swojego modułu przekonasz się po roku lub dwóch. Jeżeli dalej będzie świecił, to znaczy, że ktoś wiedział co robi. Zawsze zastanawiałem się, czy dzisiejsze diody mają na tyle powtarzalne parametry, żeby można było je łączyć równolegle. W taśmach LED, chyba zawsze stosuje się połączenie szeregowe z rezystorem ograniczającym prąd. Na Allegro można kupić lampkę składaną LED z akumulatorem w cenie ok. 20zł. Nie polecam. Lampka ma 24 diody połączone równolegle, ładowanie bezpośrednio z sieci poprzez układ z kondensatorem i prawdopodobnie akumulator kwasowy. W egzemplarzu który widziałem było padniętych kilka diod na zawarcie, oczywiście brak świecenia i spuchnięty akumulator. Czyli diody doprowadziły do awarii akumulatora. Użytkownik myślał, że problemem jest zużyty akumulator. Po takim doświadczeniu ostrożnie podchodzę do równoległego łączenia diod. @Gieneq, moim zdaniem jeśli w układzie opisanym w pierwszym poście jedna dioda w gałęzi dostanie zwarcia to spowoduje to obniżenie napięcia w tej gałęzi, wyłączenie innych gałęzi i cały prąd popłynie przez tę gałąź uszkadzając diody. W sytuacji uszkodzenia diody na rozwarcie ( co jest chyba mniej prawdopodobne ) jedna gałąź zostanie wyłączona, rozkład napięć w układzie nie zmieni się, przez pozostałe gałęzie popłynie większy prąd, który może doprowadzić do uszkodzenia diod.
 13. Skoro prąd kolektora nie zmienia się w zależności od prądu bazy to znaczy, że wzmocnienie prądowe jest na tyle duże i że prąd kolektora zależy tylko od rezystora wpiętego szeregowo z kolektorem. Oznacza to, że nie da się policzyć wzmocnienia prądowego. Było o tym na poprzedniej stronie w tym wątku, w artykule i pewnie jeszcze w paru innych miejscach. Jeżeli tranzystor PNP podłączyłeś w miejsce tranzystora NPN, bez zmiany polaryzacji zasilania, to trudno mówić o liczeniu wzmocnienia prądowego. To co widać to pewnie przebicie złącza B-E spolaryzowanego w kierunku zaporowym, a może odwrotnie podłączony tranzystor NPN, nie potrafię tego zinterpretować. W swoich rozważaniach założyłem napięcie zasilania 6V i rezystory w gałęziach bazy i kolektora.
 14. Tranzystor w nasyceniu pracuje jako klucz, czyli w przypadku tranzystora NPN łączy nam obwód do masy. Może przepuścić jakiś maksymalny prąd przy jakimś napięciu UCEsat. Zazwyczaj chcemy przez tranzystor przepuścić prąd znacznie mniejszy od maksymalnego (Ic<<β*IB) i dlatego prąd płynący przez kolektor jest zależny tylko od rezystora RC. Pisał o tym wyżej @Sabre. Skoro prąd kolektora nie zależy od prądu bazy to nie można policzyć wzmocnienia prądowego. Mam nadzieję, że widzisz to w tabelkach z pomiarami. Wzmocnienie prądowe na pewno zależy od prądu kolektora (im większy prąd tym mniejsze wzmocnienie) i od napięcia UCE. Przy tranzystorach pracujących jako klucz zależy nam na jak najmniejszym napięciu UCE i dużym prądzie IC, i dlatego musimy dawać duży prąd bazy żeby to osiągnąć. O trazystorach/kluczach było dużo na forum. Więcej pisał o tym @marek1707. I w tym wątku:
 15. @MatJas możesz też w miejsce diody i rezystora 220Ω wstawić pojedynczy rezystor 10kΩ i robiąc te same pomiary sprawdzić czy faktycznie tranzystor nie nasyca się przy rezystorach bazy większych od 100kΩ. Pomiary można powtórzyć dla różnych rezystorów w kolektorze np.: 100kΩ i 1MΩ, i spróbować wyciągnąć jakieś wnioski. Jeżeli napięcie UCE jest mniejsze od 6V, ale większe od UCEsat to tranzystor jest otwarty i przepuszcza przez siebie tyle prądu ile może w zależności od wzmocnienia prądowego w danych warunkach.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.