Skocz do zawartości

grg0

Użytkownicy
 • Zawartość

  172
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  3

grg0 zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 9 kwietnia 2019.

Treści użytkownika grg0 zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Reputacja

56 Bardzo dobra

O grg0

 • Ranga
  5/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

1188 wyświetleń profilu
 1. Nie rozumiem tego schematu (dotyczy zielonej płytki). Czy po lewej stronie jest wyjście do podłączenia silnika DC? Czy na dole jest listwa sygnałowa z wejściem zasilania logiki płytki? Jeśli tak to takie podłączenie jak na rysunku nie będzie działać.
 2. @lkkula jeśli, tak ja na grafice, podłączysz woltomierz to podłączasz tam drugą rezystancję 1MΩ. Zaczyna płynąć prąd przez te dwa rezystory od plusa zasilania do minusa. Robi się dzielnik napięć i napięcie na woltomierzy wynosi ok 1/2 napięcia zasilania. Nie ma to nic wspólnego z dokładnością miernika. Trzeba znać parametry swojego miernika żeby wiedzieć czego się spodziewać. Szkoda, że twórcy kursu nie dokonują pomiarów miernikiem który polecają do zestawów elektroniki. Moim zdaniem miernikiem o rezystancji wejściowej woltomierza o wartości 1MΩ dla Rg=1MΩ nie da się uzyskać pomiaru z tab
 3. @lkkula zakładam, że masz miernik DPM DT830B i mierzysz przykładając sondy do nóżek tranzystora. Jeśli tak, weź pod uwagę, że nie jest to idealny miernik, szczególnie ten model i przez woltomierz podczas pomiaru płynie prąd (inaczej mówiąc podłączając miernik do mierzonego układu podłączmy tam jakby rezystor). Teraz pytanie, masz wyniki pomiarów dla 1MΩ, jaka jest rezystancja woltomierza?
 4. @jzurek zdjęcie pierwsze z poprzedniego postu, pomiar napięcia na baterii. Jesteś pewien, że podczas pomiaru płynie prąd przez rezystor i bateria jest pod obciążeniem? Jaką drogą zamyka się obwód prądu, który miałby popłynąć przez rezystor podczas mierzenia napięcia na baterii?
 5. Nie pisałem o ustawieniu pokrętła, tylko o tym, że wyświetlacz pokazuje, że miernik jest w trybie pomiaru rezystancji (może z powodu uszkodzenia). Możesz poszukać ustawień gdzie pokazuje jedynki i sprawdzić za pomocą rezystorów 100Ω, 1kΩ, 1MΩ, czy faktycznie mierzy wtedy rezystancję.
 6. Na zdjęciu, sądząc po wyświetlaczu, wygląda jakby miernik był ustawiony na zakres 2000kΩ, a nie 20mA.
 7. Bezpiecznik nie bierze udziału w pomiarze napięcia. Proponuję wyjąć bezpieczniki i sprawdzić, czy działa wtedy pomiar rezystancji. Jeśli tak, to możesz zmierzyć rezystancję bezpieczników.
 8. grg0

  Inteligencja naturalna

  kolejna bzdura te prawa, nie zbudujesz czegoś o czym nie masz pojęcia jak działa i do czego służy No nie wiem. Wydaje mi się, że na tym forum ludzie ciągle to robią. Wiedza jest delegowana do bibliotek i coraz bardziej specjalizowanych układów scalonych, które dzisiaj potrafią chyba wszystko i żadna specjalistyczna wiedza do ich używania nie jest potrzebna. Dobrym przykładem jest chyba arduino, które powstało, żeby uwolnić użytkowników od nadmiaru wiedzy. Dlaczego inteligencja musi być samoświadoma? Dawno czytałem, ale z tego co pamiętam Peter Watts w swojej książce
 9. grg0

  Łączenie diod prawda i mity

  @szymon568 tak jak pisał Marek o jakości swojego modułu przekonasz się po roku lub dwóch. Jeżeli dalej będzie świecił, to znaczy, że ktoś wiedział co robi. Zawsze zastanawiałem się, czy dzisiejsze diody mają na tyle powtarzalne parametry, żeby można było je łączyć równolegle. W taśmach LED, chyba zawsze stosuje się połączenie szeregowe z rezystorem ograniczającym prąd. Na Allegro można kupić lampkę składaną LED z akumulatorem w cenie ok. 20zł. Nie polecam. Lampka ma 24 diody połączone równolegle, ładowanie bezpośrednio z sieci poprzez układ z kondensatorem i prawdopodobnie akumulator kwas
 10. Skoro prąd kolektora nie zmienia się w zależności od prądu bazy to znaczy, że wzmocnienie prądowe jest na tyle duże i że prąd kolektora zależy tylko od rezystora wpiętego szeregowo z kolektorem. Oznacza to, że nie da się policzyć wzmocnienia prądowego. Było o tym na poprzedniej stronie w tym wątku, w artykule i pewnie jeszcze w paru innych miejscach. Jeżeli tranzystor PNP podłączyłeś w miejsce tranzystora NPN, bez zmiany polaryzacji zasilania, to trudno mówić o liczeniu wzmocnienia prądowego. To co widać to pewnie przebicie złącza B-E spolaryzowanego w kierunku zaporowym, a może odwrotnie podł
 11. Tranzystor w nasyceniu pracuje jako klucz, czyli w przypadku tranzystora NPN łączy nam obwód do masy. Może przepuścić jakiś maksymalny prąd przy jakimś napięciu UCEsat. Zazwyczaj chcemy przez tranzystor przepuścić prąd znacznie mniejszy od maksymalnego (Ic<<β*IB) i dlatego prąd płynący przez kolektor jest zależny tylko od rezystora RC. Pisał o tym wyżej @Sabre. Skoro prąd kolektora nie zależy od prądu bazy to nie można policzyć wzmocnienia prądowego. Mam nadzieję, że widzisz to w tabelkach z pomiarami. Wzmocnienie prądowe na pewno zależy od prądu kolektora (im większy prąd tym mniej
 12. @MatJas możesz też w miejsce diody i rezystora 220Ω wstawić pojedynczy rezystor 10kΩ i robiąc te same pomiary sprawdzić czy faktycznie tranzystor nie nasyca się przy rezystorach bazy większych od 100kΩ. Pomiary można powtórzyć dla różnych rezystorów w kolektorze np.: 100kΩ i 1MΩ, i spróbować wyciągnąć jakieś wnioski. Jeżeli napięcie UCE jest mniejsze od 6V, ale większe od UCEsat to tranzystor jest otwarty i przepuszcza przez siebie tyle prądu ile może w zależności od wzmocnienia prądowego w danych warunkach.
 13. Kolba do 907A prawdopodobnie nagrzewa się podczas działania, co sugeruje dodatkowa guma założona na kolbę, i w związku z tym zimny koniec termopary prawdopodobnie nie ma temperatury pokojowej. Co prowadzi do pytania o sens stosowania układów z kompensacją temperatury w lutownicach. Oczywiście MAX6675 ma zalety, szczególnie w postaci gotowego modułu, nie trzeba samemu robić precyzyjnego układu pomiarowego, jest przystosowany do konkretnej termopary i ma wyjście cyfrowe. Tylko, że w tym przypadku, wydaje mi się, że nie skorzystamy z jego zalety jakim jest kompensacja temperatury. Im silniej nagr
 14. @Treker Moim zdaniem zapis jest niejednoznaczny, bo nie wiadomo czy w pierwszym zapisie (bez nawiasów) chodzi o: ----- 1*1*0 czy ------ --- 1*1 *0 Czyli niby zachowujemy kolejność działań od lewej do prawej. To na górze to kreska negacji. Czy dodając nawiasy miałeś na myśli mój drugi zapis z dwiema kreskami negacji? Przy czym w tym konkretnym przypadku wynik obu działań jest taki sam.
 15. Jak to jest z tym zakresem napięć wejściowych konkretnie dla LM358, jak rozumieć te teksty z dokumentacji LM358-N TI Co do problemu, nie negując niczego co zostało wcześniej napisane, może MOSFET po podaniu PWM wzbudza się i zaczyna sam oscylować.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.