Skocz do zawartości

grg0

Użytkownicy
 • Zawartość

  160
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  3

grg0 wygrał w ostatnim dniu 9 kwietnia 2019

grg0 ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

42 Bardzo dobra

O grg0

 • Ranga
  5/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

798 wyświetleń profilu
 1. Kolba do 907A prawdopodobnie nagrzewa się podczas działania, co sugeruje dodatkowa guma założona na kolbę, i w związku z tym zimny koniec termopary prawdopodobnie nie ma temperatury pokojowej. Co prowadzi do pytania o sens stosowania układów z kompensacją temperatury w lutownicach. Oczywiście MAX6675 ma zalety, szczególnie w postaci gotowego modułu, nie trzeba samemu robić precyzyjnego układu pomiarowego, jest przystosowany do konkretnej termopary i ma wyjście cyfrowe. Tylko, że w tym przypadku, wydaje mi się, że nie skorzystamy z jego zalety jakim jest kompensacja temperatury. Im silniej nagrzeje się kolba tym większa będzie różnica temperatur. Druga sprawa gotowa stacja lutownicy, temperatura wewnątrz obudowy będzie większa od temperatury otoczenia, ale pewnie różna od temperatury wewnątrz kolby. Co paradoksalnie może zmniejszyć błąd kompensacji temperatury.
 2. @Treker Moim zdaniem zapis jest niejednoznaczny, bo nie wiadomo czy w pierwszym zapisie (bez nawiasów) chodzi o: ----- 1*1*0 czy ------ --- 1*1 *0 Czyli niby zachowujemy kolejność działań od lewej do prawej. To na górze to kreska negacji. Czy dodając nawiasy miałeś na myśli mój drugi zapis z dwiema kreskami negacji? Przy czym w tym konkretnym przypadku wynik obu działań jest taki sam.
 3. Jak to jest z tym zakresem napięć wejściowych konkretnie dla LM358, jak rozumieć te teksty z dokumentacji LM358-N TI Co do problemu, nie negując niczego co zostało wcześniej napisane, może MOSFET po podaniu PWM wzbudza się i zaczyna sam oscylować.
 4. O którym wzmacniaczu mowa? Przepraszam. Chciałem tylko zwrócić uwagę na układ pracy wzmacniacza otoczonego rezystorami R1, R2, R3, R4 z pierwszego rysunku z tego wątku, bez wchodzenia w dyskusje o napięciu wspólnym, CMRR i problemach pomiarów po wysokiej stronie napięcia, bo nie czuję się na siłach do takiej dyskusji. Na rysunku mamy przerysowany wzmacniacz z polecanego w tym poście tutoriala, ale moim zdaniem to na R2 powinien być wyższy potencjał, a nie na R1.
 5. Skupiając się tylko na wzmacniaczu, moim zdaniem, to nie będzie działać. Na wejściu odwracającym jest wyższy potencjał niż na nieodwracającym w związku z czym na wyjściu powinniśmy dostać napięcie ujemne, co jest niemożliwe przy zasilaniu asymetrycznym i będzie tam napięcie bliskie masy.
 6. Z programowania to jestem zielony. Czy takich rzeczy nie załatwia się odpowiednimi deklaracjami stałych i zmiennych, przecież program powstaje pod konkretny schemat urządzenia. Wtedy można sobie zamiast HIGH pisać co się che, np. ZGASZONE, ON, OFF, PRZEKAZNIK_WL itp.
 7. W sumie to jest zachęta, żeby kiedyś przyjrzeć się temu dokładniej jak już będę coś budował. analogWrite() na Arduino Uno ma częstotliwość 0,5kHz lub 1kHz, czyli dość małą. Obliczenia dla potomnych, bez teorii. @belkocik chyba się zaciął. Mamy wzór dla napięć stałych P=U2/R. Stałe napięcie zmieniamy z 6,0V na 8,4V, czyli 1,4 razy. Czyli moc przy napięciu 8,4V będzie większa (1,4)2 razy. PWM o wypełnieniu 100% dostarcza do odbiornika 100% mocy, przy wypełnieniu 90% dostarcza 90% mocy itd. Jeśli wykonamy działanie 1/(1,4)2 dostaniemy wypełnienie 51%. Przy takim wypełnieniu i zasilaniu 8,4V moc dostarczana do odbiornika będzie równa mocy dostarczanej przy zasilaniu stałym napięciem 6V. Tyle teoretycznie. Pytanie jak przy tym przedziale wypełnienia (0-51%) będzie zachowywał się silnik, czy da się nim sensownie sterować, kiedy wystartuje?
 8. Teoretycznie wszystko się zgadza. Pomijając straty na mostku, obliczenia są proste. Można je zrobić dla własnej ciekawości. Jeśli zwiększymy napięcie zasilania 1,33 razy (z 6V do 8V), to moc się zwiększy ... razy, i w związku z tym jakie trzeba ustawić wypełnienie (przy zasilaniu 8V) aby moc była taka sama jak przy zasilaniu 6V. Co do mierzenia. Wydaje mi się, że przy częstotliwości PWM Arduino nie powinno być problemów z pomiarem średniej wartości napięcia PWM. Trzeba pamiętać, że na zakresie VDC dostaniemy wartość średnią, a na zakresie VAC, jeśli miernik ma TRMS, wartość składowej przemiennej sygnału PWM. Przeprowadzałem takie próby w tym wątku. Jestem ciekaw jak w praktyce sprawdza się takie podejście ograniczania mocy za pomocą PWMu. Silnik i tak dostaje wyższe napięcie w impulsie, co pewnie mu nie przeszkadza, ale i dostaje większy prąd. Ciekawe jak bardzo można obciążyć taki silnik, wydaje mi się, że powinien pracować pod mniejszym obciążeniem niż przy zasilaniu nominalnym. Edit I w jaki sposób to kontrolować? Poprzez pomiar prądu? Wtedy trzeba by mieć wystarczająco dużą częstotliwość PWM, żeby prąd w impulsie nie przekroczył wartości bezpiecznej. I czy jest się czym przejmować jeśli prąd przy maksymalnie naładowanych akumulatorach i dużym obciążeniu silnika może być większy o 30%?
 9. @dkradke, nie rozumiem tej konstrukcji ze źródłem prądowym. LM317 do poprawnej pracy potrzebuje 3V dropout, może przy małych prądach wystarczy 1,5V, dalej spadek na rezystorze R3 1,2V, dla diody laserowej zostaje jakieś 2,3V pod warunkiem, że klucz BC848 zewrze się do 0V. Nie wiem, może dla tej konkretnej diody wystarczy, ale jest bardzo mały margines i zastanawiam się czy to źródło prądowe działa. Mierzyłeś napięcia na kolektorze BC848, na diodzie laserowej i rezystorze R3? Druga sprawa, jeśli jest stabilne napięcie 5V to do ograniczenia prądu diody wystarczy jeden rezystor.
 10. Tutaj jest button box, wyglądający tak samo jak na filmiku, z podanym kodem źródłowym. Do innej gry. Sim Racing Button Box
 11. @InspektorGadzet, dzięki za zainteresowanie. Jeszcze wczoraj zacząłem się zastanawiać nad ponowną interpretacją moich pomiarów. Twoje wyniki były zgodne z moimi przemyśleniami, co mi pomogło. Kilka słów komentarza do moich wyników pomiarów. Okazało się, że sam miernik to za mało, trzeba jeszcze wiedzieć co się mierzy i jakich wyników można się spodziewać. UT61E nie mierzy wartości skutecznej napięcia PWM, ale wydaje mi się, że można takiego pomiaru dokonać pośrednio pod warunkiem, że częstotliwość i kształt sygnału mieści się w granicach możliwości miernika. Wczoraj zafiksowałem się na pomiarze PWM o wypełnieniu 1/2 i stwierdziłem, że wyniki DC i AC to średnia, ale to chyba nie tak. Taki sygnał składa się z napięcia stałego 2,5V i nałożonego przebiegu prostokątnego o amplitudzie też 2,5V. Mierząc DC dostajemy średnią wartość napięcia PWM, a mierząc AC dostajemy pomiar wartości skutecznej składowej przemiennej PWM w stosunku do składowej stałej. Teraz wystarczy wyniki podstawić do wzoru z instrukcji Sanwy dla pomiarów AC+DC (sqr(AC^2 + DC^2)) i mamy wartość skuteczną napięcia PWM. Obliczenia dla PWM o wypełnieniu 1/4 też się zgadzają z wartością oczekiwaną. Wydaje mi się, że właśnie tak to działa i że moje wyjaśnienia są zrozumiałe. Dla innych może to oczywiste, ale ja właśnie czegoś się dowiedziałem o moim mierniku.
 12. @InspektorGadzet, wszystkimi miernikami nie mierzyłem. UT61E nie mierzy, w sensie, że nie mierzy wartości skutecznej napięcia tylko wartość średnią. Myślę, że inne mierniki z TRMS zachowują się tak samo. Pomiar TRMS jest dostępny przy pomiarach AC. Nie mam miernika który mierzy wartość AC+DC. Jestem ciekaw co by pokazał. Poniżej program i wyniki pomiarów wykonane UT61E na Arduino. /* Program dla Arduino UNO * na pinie 3 PWM z wypełnieniem 1/4 * na pinie 9 PWM z wypełnieniem 1/2 * na pinie 11 PWM z wypełnieniem 1/1 * na pinach A2 i A5 prostokąt 500Hz */ void setup() { // PWM pinMode(3, OUTPUT); analogWrite(3, 63); pinMode(9, OUTPUT); analogWrite(9, 127); pinMode(11, OUTPUT); analogWrite(11, 255); // Prostokąt pinMode(A2, OUTPUT); pinMode(A5, OUTPUT); PORTC = PORTC | B00000100; // ustawienie stanu wysokiego na A2 PORTC = PORTC & B11011111; // ustawienie stanu niskiego na A5 } void loop() { PORTC = PORTC ^ B00100100; // zanegowanie stanów na pinach A2 i A5 delay(1); } /* Wyniki pomiarów za pomocą UT-61E * DC AC * PWM 1/4 1,2503V 2,1625V wartość oczekiwana ok. 2,5V * PWM 1/2 2,503V 2,524V wartość oczekiwana ok. 3,5V * PWM 1/1 5,022V 0,0021V * * prostokąt 0,0261V 5,068V */ Na stronie 13 instrukcji do instrukcji do sanwy są wzory do obliczeń wartości RMS. Instrukcja do UT61E.
 13. Owszem są takie i są takie same panelowe bez kabla. Można wyciąć otwór w drzwiach i wcisnąć termometr, chociaż może lepiej byłoby go wkleić. Klapka od baterii jest z tyłu, więc dostęp będzie zachowany. EDIT Jeszcze się zastanawiałem nad podwójnymi drzwiczkami. Może gdyby je zrobić tak, żeby składały się z dwóch kawałków pleksy z odstępem pomiędzy taflami 0,5-1cm to może lepiej by izolowały. Ma ktoś doświadczenie w tym temacie?
 14. Szkoda, bo to moim zdaniem byłaby przydatna informacja. Można by zobaczyć na co stać lodówkę w różnych warunkach. Może drugi DS18B20 i wyświetlacz? Można też w środku przykleić, albo zawiesić gdzieś termometr lodówkowy z supermarketu, przy przezroczystych drzwiach powinno dać się odczytać temperaturę bez otwierania.
 15. @Wiktor2019, czyli jednak sterownik PWM. Zasilanie za pomocą PWM, a za pomocą stałego i stabilizowanego napięcia to dwie różne sprawy. W pierwszym przypadku mamy impulsy napięcia o amplitudzie równej napięciu zasilania i regulowanej szerokości. Tak jak w Twoim sterowniku. Poprzez zmianę wypełnienia regulujemy moc dostarczaną do odbiornika, która jest proporcjonalna do tego wypełnienia. W drugim przypadku musisz mieć na wyjściu napięcie stałe, któremu oczywiście można zmieniać wartość i regulować np. od 0 do 10V. To, że miernik pokazuje jakieś uśrednione napięcie na wyjściu, nie oznacza, tak jak pisał @ethanak, że można w ten sposób zasilać wszystko co chcesz. Mam nadzieję, że z czasem ta różnica stanie się dla Ciebie jasna. Proponuję zmienić nazwę tego urządzenia na "Uniwersalny sterownik PWM 12V ??A". Nie wiem jakie obciążenie w rzeczywistości wytrzyma ten sterownik. Jestem przekonany, że miernik z True RMS nie zmierzy napięcia PWM, bo potrzebuje napięcia przemiennego, a nie impulsowego. Prawdopodobnie miernik z pomiarem AC+DC coś by pokazał.
×
×
 • Utwórz nowe...