Skocz do zawartości

grg0

Użytkownicy
 • Zawartość

  149
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  3

grg0 wygrał w ostatnim dniu 9 kwietnia

grg0 ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

37 Bardzo dobra

O grg0

 • Ranga
  5/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. @InspektorGadzet, wszystkimi miernikami nie mierzyłem. UT61E nie mierzy, w sensie, że nie mierzy wartości skutecznej napięcia tylko wartość średnią. Myślę, że inne mierniki z TRMS zachowują się tak samo. Pomiar TRMS jest dostępny przy pomiarach AC. Nie mam miernika który mierzy wartość AC+DC. Jestem ciekaw co by pokazał. Poniżej program i wyniki pomiarów wykonane UT61E na Arduino. /* Program dla Arduino UNO * na pinie 3 PWM z wypełnieniem 1/4 * na pinie 9 PWM z wypełnieniem 1/2 * na pinie 11 PWM z wypełnieniem 1/1 * na pinach A2 i A5 prostokąt 500Hz */ void setup() { // PWM pinMode(3, OUTPUT); analogWrite(3, 63); pinMode(9, OUTPUT); analogWrite(9, 127); pinMode(11, OUTPUT); analogWrite(11, 255); // Prostokąt pinMode(A2, OUTPUT); pinMode(A5, OUTPUT); PORTC = PORTC | B00000100; // ustawienie stanu wysokiego na A2 PORTC = PORTC & B11011111; // ustawienie stanu niskiego na A5 } void loop() { PORTC = PORTC ^ B00100100; // zanegowanie stanów na pinach A2 i A5 delay(1); } /* Wyniki pomiarów za pomocą UT-61E * DC AC * PWM 1/4 1,2503V 2,1625V wartość oczekiwana ok. 2,5V * PWM 1/2 2,503V 2,524V wartość oczekiwana ok. 3,5V * PWM 1/1 5,022V 0,0021V * * prostokąt 0,0261V 5,068V */ Na stronie 13 instrukcji do instrukcji do sanwy są wzory do obliczeń wartości RMS. Instrukcja do UT61E.
 2. Owszem są takie i są takie same panelowe bez kabla. Można wyciąć otwór w drzwiach i wcisnąć termometr, chociaż może lepiej byłoby go wkleić. Klapka od baterii jest z tyłu, więc dostęp będzie zachowany. EDIT Jeszcze się zastanawiałem nad podwójnymi drzwiczkami. Może gdyby je zrobić tak, żeby składały się z dwóch kawałków pleksy z odstępem pomiędzy taflami 0,5-1cm to może lepiej by izolowały. Ma ktoś doświadczenie w tym temacie?
 3. Szkoda, bo to moim zdaniem byłaby przydatna informacja. Można by zobaczyć na co stać lodówkę w różnych warunkach. Może drugi DS18B20 i wyświetlacz? Można też w środku przykleić, albo zawiesić gdzieś termometr lodówkowy z supermarketu, przy przezroczystych drzwiach powinno dać się odczytać temperaturę bez otwierania.
 4. @Wiktor2019, czyli jednak sterownik PWM. Zasilanie za pomocą PWM, a za pomocą stałego i stabilizowanego napięcia to dwie różne sprawy. W pierwszym przypadku mamy impulsy napięcia o amplitudzie równej napięciu zasilania i regulowanej szerokości. Tak jak w Twoim sterowniku. Poprzez zmianę wypełnienia regulujemy moc dostarczaną do odbiornika, która jest proporcjonalna do tego wypełnienia. W drugim przypadku musisz mieć na wyjściu napięcie stałe, któremu oczywiście można zmieniać wartość i regulować np. od 0 do 10V. To, że miernik pokazuje jakieś uśrednione napięcie na wyjściu, nie oznacza, tak jak pisał @ethanak, że można w ten sposób zasilać wszystko co chcesz. Mam nadzieję, że z czasem ta różnica stanie się dla Ciebie jasna. Proponuję zmienić nazwę tego urządzenia na "Uniwersalny sterownik PWM 12V ??A". Nie wiem jakie obciążenie w rzeczywistości wytrzyma ten sterownik. Jestem przekonany, że miernik z True RMS nie zmierzy napięcia PWM, bo potrzebuje napięcia przemiennego, a nie impulsowego. Prawdopodobnie miernik z pomiarem AC+DC coś by pokazał.
 5. Ja też krytycznie odnosiłem się kiedyś do zasilaczy zgłaszanych do akcji rabatowej, ale bardziej chodziło mi o błędne założenia i inne niż deklarowane działanie. Nie przejmowanie się brakiem radiatora na LM317, albo twierdzenie, że na LM317 da się zrobić stabilizację napięcia do 12V, przy zasilaniu tegoż z 12V. Najwyraźniej akcja rabatowa rządzi się swoimi prawami. Natomiast tutaj protestuję przed nazywaniem tego urządzenia zasilaczem warsztatowym. Na wyjściu prawdopodobnie, nie wiem, bo autor nic nie napisał, jest sterownik PWM. Czy się mylę? W związku z tym trudno to nazwać zasilaczem w tradycyjnym rozumieniu z regulowanym napięciem na wyjściu. Do zasilania czego to urządzenie ma służyć?
 6. Z programowania to cienki jestem, wydaje mi się, że jest to problem typu zmiennych. Czytałeś coś o typach zmiennych np.: int, jak wyglądają operacje na różnych typach zmiennych, i o czymś co chyba nazywa się rzutowanie typów?
 7. Myślę o czymś takim: /*Mineralizacja*/ srednia = 0; for (int i = 0; i < 64; i++) { srednia = srednia + analogRead(A2); } srednia = srednia / 64; OdczytKonduktometru = srednia * 5.00 / 1023; itd... Do programowania to mi daleko, mam nadzieję że to co napisałem ma sens.
 8. Chyba się nie rozumiemy. Wzór jest w porządku, wyznaczanie tego wzoru to był pierwszy etap. Chodzi mi o to, że masz wykonać 64 pomiary analogRead(A2), jeden po drugim, zsumować je i potem podzielić przez 64. Wynik bierzesz do dalszych obliczeń.
 9. Skoro są szumy na wejściu ADC, to najprościej jest zrobić kilkadziesiąt pomiarów, jeden po drugim, i do obliczeń przyjąć średnią. Wiemy, że pomiary skaczą. Dwa razy mierzysz napięcia na A2 (dostajesz dwa różne wyniki), jeden bierzesz do obliczeń mineralizacji, a drugi wypisujesz na listingu. Skoro są różne to mineralizacja nie będzie korespondować z A2.
 10. Pomogło by pewnie obejrzenie przebiegów na oscyloskopie, ale na początek można uzupełnić kondensatory. Nie widzę kondensatorów jak najbliżej zasilania sterownika, tak jak w dokumentacji elektrolit 4,7-10µF plus ceramiczny 100nF, i kondensatory jak najbliżej MOSFETa, elektrolit załóżmy ok. 100µF i ceramiczny 100nF od zasilania do masy.
 11. Podłączyłeś zasilanie układu 555? Zasilanie do diody IR dobrze podłączyłeś?
 12. Moim zdaniem trzeba zwiększyć częstotliwość PWM. Rozumiem, że skoro piszesz o filtrze RC, to masz jakąś koncepcję jego zastosowania. Jak taki filtr miałby działać i gdzie się znajdować, schemat?
 13. Niedawno było na forum: https://forbot.pl/forum/topic/16358-jak-odczytac-z-wykresu-wzmocnienie-tranzystora/ https://forbot.pl/forum/topic/16293-kilka-pytan-o-tranzystory-wspolczynnik-wzmocnienia/
 14. @Albert1972 oba mierniki mają podobną dokładność deklarowaną przez producenta. Voltcraft ma zakres 4V, a Tacklife 6V, więc porównania najlepiej robić na rezystorze 200Ω (wtedy nie trzeba na Voltcrafcie zmieniać zakresu). Wydaje mi się, że ten etap masz już za sobą. Teraz trzeba to połączyć z Arduino. O rozdzielczości wspominał Marek wcześniej. Pytanie w jakich zakresach to będzie działać i jaką rozdzielczość potrzebujesz? Zakładając 220Ω na wyjściu, i że pętla prądowa ma taką samą rozdzielczość co wyświetlacz to na podzakresie 0-19,99µS/cm napięcie na rezystorze będzie się zmieniało w zakresie od 0,8800V do 0,9152V, co daje rozdzielczość ok. 0,018mV, a na podzakresie 0-199,9µS/cm rozdzielczość 0,18mV i na zakresie 0-1999µS/cm rozdzielczość 1,8mV. Na Arduino przy napięciu referencyjnym 5V będziesz miał rozdzielczość ok 4,883mV. Mam nadzieję, że dobrze wszystko policzyłem.
 15. Nie wiem jakie sklepy są blisko Ciebie, ale w polskim Leroy Merlin i Obi też są dostępne te mierniki.
×
×
 • Utwórz nowe...