Skocz do zawartości

grg0

Użytkownicy
 • Zawartość

  158
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  3

Wszystko napisane przez grg0

 1. Jak to jest z tym zakresem napięć wejściowych konkretnie dla LM358, jak rozumieć te teksty z dokumentacji LM358-N TI Co do problemu, nie negując niczego co zostało wcześniej napisane, może MOSFET po podaniu PWM wzbudza się i zaczyna sam oscylować.
 2. O którym wzmacniaczu mowa? Przepraszam. Chciałem tylko zwrócić uwagę na układ pracy wzmacniacza otoczonego rezystorami R1, R2, R3, R4 z pierwszego rysunku z tego wątku, bez wchodzenia w dyskusje o napięciu wspólnym, CMRR i problemach pomiarów po wysokiej stronie napięcia, bo nie czuję się na siłach do takiej dyskusji. Na rysunku mamy przerysowany wzmacniacz z polecanego w tym poście tutoriala, ale moim zdaniem to na R2 powinien być wyższy potencjał, a nie na R1.
 3. Skupiając się tylko na wzmacniaczu, moim zdaniem, to nie będzie działać. Na wejściu odwracającym jest wyższy potencjał niż na nieodwracającym w związku z czym na wyjściu powinniśmy dostać napięcie ujemne, co jest niemożliwe przy zasilaniu asymetrycznym i będzie tam napięcie bliskie masy.
 4. Z programowania to jestem zielony. Czy takich rzeczy nie załatwia się odpowiednimi deklaracjami stałych i zmiennych, przecież program powstaje pod konkretny schemat urządzenia. Wtedy można sobie zamiast HIGH pisać co się che, np. ZGASZONE, ON, OFF, PRZEKAZNIK_WL itp.
 5. W sumie to jest zachęta, żeby kiedyś przyjrzeć się temu dokładniej jak już będę coś budował. analogWrite() na Arduino Uno ma częstotliwość 0,5kHz lub 1kHz, czyli dość małą. Obliczenia dla potomnych, bez teorii. @belkocik chyba się zaciął. Mamy wzór dla napięć stałych P=U2/R. Stałe napięcie zmieniamy z 6,0V na 8,4V, czyli 1,4 razy. Czyli moc przy napięciu 8,4V będzie większa (1,4)2 razy. PWM o wypełnieniu 100% dostarcza do odbiornika 100% mocy, przy wypełnieniu 90% dostarcza 90% mocy itd. Jeśli wykonamy działanie 1/(1,4)2 dostaniemy wypełnienie 51%. Przy takim wypełnieniu i zasilaniu 8,4V moc dostarczana do odbiornika będzie równa mocy dostarczanej przy zasilaniu stałym napięciem 6V. Tyle teoretycznie. Pytanie jak przy tym przedziale wypełnienia (0-51%) będzie zachowywał się silnik, czy da się nim sensownie sterować, kiedy wystartuje?
 6. Teoretycznie wszystko się zgadza. Pomijając straty na mostku, obliczenia są proste. Można je zrobić dla własnej ciekawości. Jeśli zwiększymy napięcie zasilania 1,33 razy (z 6V do 8V), to moc się zwiększy ... razy, i w związku z tym jakie trzeba ustawić wypełnienie (przy zasilaniu 8V) aby moc była taka sama jak przy zasilaniu 6V. Co do mierzenia. Wydaje mi się, że przy częstotliwości PWM Arduino nie powinno być problemów z pomiarem średniej wartości napięcia PWM. Trzeba pamiętać, że na zakresie VDC dostaniemy wartość średnią, a na zakresie VAC, jeśli miernik ma TRMS, wartość składowej przemiennej sygnału PWM. Przeprowadzałem takie próby w tym wątku. Jestem ciekaw jak w praktyce sprawdza się takie podejście ograniczania mocy za pomocą PWMu. Silnik i tak dostaje wyższe napięcie w impulsie, co pewnie mu nie przeszkadza, ale i dostaje większy prąd. Ciekawe jak bardzo można obciążyć taki silnik, wydaje mi się, że powinien pracować pod mniejszym obciążeniem niż przy zasilaniu nominalnym. Edit I w jaki sposób to kontrolować? Poprzez pomiar prądu? Wtedy trzeba by mieć wystarczająco dużą częstotliwość PWM, żeby prąd w impulsie nie przekroczył wartości bezpiecznej. I czy jest się czym przejmować jeśli prąd przy maksymalnie naładowanych akumulatorach i dużym obciążeniu silnika może być większy o 30%?
 7. @dkradke, nie rozumiem tej konstrukcji ze źródłem prądowym. LM317 do poprawnej pracy potrzebuje 3V dropout, może przy małych prądach wystarczy 1,5V, dalej spadek na rezystorze R3 1,2V, dla diody laserowej zostaje jakieś 2,3V pod warunkiem, że klucz BC848 zewrze się do 0V. Nie wiem, może dla tej konkretnej diody wystarczy, ale jest bardzo mały margines i zastanawiam się czy to źródło prądowe działa. Mierzyłeś napięcia na kolektorze BC848, na diodzie laserowej i rezystorze R3? Druga sprawa, jeśli jest stabilne napięcie 5V to do ograniczenia prądu diody wystarczy jeden rezystor.
 8. Tutaj jest button box, wyglądający tak samo jak na filmiku, z podanym kodem źródłowym. Do innej gry. Sim Racing Button Box
 9. @InspektorGadzet, dzięki za zainteresowanie. Jeszcze wczoraj zacząłem się zastanawiać nad ponowną interpretacją moich pomiarów. Twoje wyniki były zgodne z moimi przemyśleniami, co mi pomogło. Kilka słów komentarza do moich wyników pomiarów. Okazało się, że sam miernik to za mało, trzeba jeszcze wiedzieć co się mierzy i jakich wyników można się spodziewać. UT61E nie mierzy wartości skutecznej napięcia PWM, ale wydaje mi się, że można takiego pomiaru dokonać pośrednio pod warunkiem, że częstotliwość i kształt sygnału mieści się w granicach możliwości miernika. Wczoraj zafiksowałem się na pomiarze PWM o wypełnieniu 1/2 i stwierdziłem, że wyniki DC i AC to średnia, ale to chyba nie tak. Taki sygnał składa się z napięcia stałego 2,5V i nałożonego przebiegu prostokątnego o amplitudzie też 2,5V. Mierząc DC dostajemy średnią wartość napięcia PWM, a mierząc AC dostajemy pomiar wartości skutecznej składowej przemiennej PWM w stosunku do składowej stałej. Teraz wystarczy wyniki podstawić do wzoru z instrukcji Sanwy dla pomiarów AC+DC (sqr(AC^2 + DC^2)) i mamy wartość skuteczną napięcia PWM. Obliczenia dla PWM o wypełnieniu 1/4 też się zgadzają z wartością oczekiwaną. Wydaje mi się, że właśnie tak to działa i że moje wyjaśnienia są zrozumiałe. Dla innych może to oczywiste, ale ja właśnie czegoś się dowiedziałem o moim mierniku.
 10. @InspektorGadzet, wszystkimi miernikami nie mierzyłem. UT61E nie mierzy, w sensie, że nie mierzy wartości skutecznej napięcia tylko wartość średnią. Myślę, że inne mierniki z TRMS zachowują się tak samo. Pomiar TRMS jest dostępny przy pomiarach AC. Nie mam miernika który mierzy wartość AC+DC. Jestem ciekaw co by pokazał. Poniżej program i wyniki pomiarów wykonane UT61E na Arduino. /* Program dla Arduino UNO * na pinie 3 PWM z wypełnieniem 1/4 * na pinie 9 PWM z wypełnieniem 1/2 * na pinie 11 PWM z wypełnieniem 1/1 * na pinach A2 i A5 prostokąt 500Hz */ void setup() { // PWM pinMode(3, OUTPUT); analogWrite(3, 63); pinMode(9, OUTPUT); analogWrite(9, 127); pinMode(11, OUTPUT); analogWrite(11, 255); // Prostokąt pinMode(A2, OUTPUT); pinMode(A5, OUTPUT); PORTC = PORTC | B00000100; // ustawienie stanu wysokiego na A2 PORTC = PORTC & B11011111; // ustawienie stanu niskiego na A5 } void loop() { PORTC = PORTC ^ B00100100; // zanegowanie stanów na pinach A2 i A5 delay(1); } /* Wyniki pomiarów za pomocą UT-61E * DC AC * PWM 1/4 1,2503V 2,1625V wartość oczekiwana ok. 2,5V * PWM 1/2 2,503V 2,524V wartość oczekiwana ok. 3,5V * PWM 1/1 5,022V 0,0021V * * prostokąt 0,0261V 5,068V */ Na stronie 13 instrukcji do instrukcji do sanwy są wzory do obliczeń wartości RMS. Instrukcja do UT61E.
 11. Owszem są takie i są takie same panelowe bez kabla. Można wyciąć otwór w drzwiach i wcisnąć termometr, chociaż może lepiej byłoby go wkleić. Klapka od baterii jest z tyłu, więc dostęp będzie zachowany. EDIT Jeszcze się zastanawiałem nad podwójnymi drzwiczkami. Może gdyby je zrobić tak, żeby składały się z dwóch kawałków pleksy z odstępem pomiędzy taflami 0,5-1cm to może lepiej by izolowały. Ma ktoś doświadczenie w tym temacie?
 12. Szkoda, bo to moim zdaniem byłaby przydatna informacja. Można by zobaczyć na co stać lodówkę w różnych warunkach. Może drugi DS18B20 i wyświetlacz? Można też w środku przykleić, albo zawiesić gdzieś termometr lodówkowy z supermarketu, przy przezroczystych drzwiach powinno dać się odczytać temperaturę bez otwierania.
 13. @Wiktor2019, czyli jednak sterownik PWM. Zasilanie za pomocą PWM, a za pomocą stałego i stabilizowanego napięcia to dwie różne sprawy. W pierwszym przypadku mamy impulsy napięcia o amplitudzie równej napięciu zasilania i regulowanej szerokości. Tak jak w Twoim sterowniku. Poprzez zmianę wypełnienia regulujemy moc dostarczaną do odbiornika, która jest proporcjonalna do tego wypełnienia. W drugim przypadku musisz mieć na wyjściu napięcie stałe, któremu oczywiście można zmieniać wartość i regulować np. od 0 do 10V. To, że miernik pokazuje jakieś uśrednione napięcie na wyjściu, nie oznacza, tak jak pisał @ethanak, że można w ten sposób zasilać wszystko co chcesz. Mam nadzieję, że z czasem ta różnica stanie się dla Ciebie jasna. Proponuję zmienić nazwę tego urządzenia na "Uniwersalny sterownik PWM 12V ??A". Nie wiem jakie obciążenie w rzeczywistości wytrzyma ten sterownik. Jestem przekonany, że miernik z True RMS nie zmierzy napięcia PWM, bo potrzebuje napięcia przemiennego, a nie impulsowego. Prawdopodobnie miernik z pomiarem AC+DC coś by pokazał.
 14. Ja też krytycznie odnosiłem się kiedyś do zasilaczy zgłaszanych do akcji rabatowej, ale bardziej chodziło mi o błędne założenia i inne niż deklarowane działanie. Nie przejmowanie się brakiem radiatora na LM317, albo twierdzenie, że na LM317 da się zrobić stabilizację napięcia do 12V, przy zasilaniu tegoż z 12V. Najwyraźniej akcja rabatowa rządzi się swoimi prawami. Natomiast tutaj protestuję przed nazywaniem tego urządzenia zasilaczem warsztatowym. Na wyjściu prawdopodobnie, nie wiem, bo autor nic nie napisał, jest sterownik PWM. Czy się mylę? W związku z tym trudno to nazwać zasilaczem w tradycyjnym rozumieniu z regulowanym napięciem na wyjściu. Do zasilania czego to urządzenie ma służyć?
 15. Z programowania to cienki jestem, wydaje mi się, że jest to problem typu zmiennych. Czytałeś coś o typach zmiennych np.: int, jak wyglądają operacje na różnych typach zmiennych, i o czymś co chyba nazywa się rzutowanie typów?
 16. Myślę o czymś takim: /*Mineralizacja*/ srednia = 0; for (int i = 0; i < 64; i++) { srednia = srednia + analogRead(A2); } srednia = srednia / 64; OdczytKonduktometru = srednia * 5.00 / 1023; itd... Do programowania to mi daleko, mam nadzieję że to co napisałem ma sens.
 17. Chyba się nie rozumiemy. Wzór jest w porządku, wyznaczanie tego wzoru to był pierwszy etap. Chodzi mi o to, że masz wykonać 64 pomiary analogRead(A2), jeden po drugim, zsumować je i potem podzielić przez 64. Wynik bierzesz do dalszych obliczeń.
 18. Skoro są szumy na wejściu ADC, to najprościej jest zrobić kilkadziesiąt pomiarów, jeden po drugim, i do obliczeń przyjąć średnią. Wiemy, że pomiary skaczą. Dwa razy mierzysz napięcia na A2 (dostajesz dwa różne wyniki), jeden bierzesz do obliczeń mineralizacji, a drugi wypisujesz na listingu. Skoro są różne to mineralizacja nie będzie korespondować z A2.
 19. Pomogło by pewnie obejrzenie przebiegów na oscyloskopie, ale na początek można uzupełnić kondensatory. Nie widzę kondensatorów jak najbliżej zasilania sterownika, tak jak w dokumentacji elektrolit 4,7-10µF plus ceramiczny 100nF, i kondensatory jak najbliżej MOSFETa, elektrolit załóżmy ok. 100µF i ceramiczny 100nF od zasilania do masy.
 20. Podłączyłeś zasilanie układu 555? Zasilanie do diody IR dobrze podłączyłeś?
 21. Moim zdaniem trzeba zwiększyć częstotliwość PWM. Rozumiem, że skoro piszesz o filtrze RC, to masz jakąś koncepcję jego zastosowania. Jak taki filtr miałby działać i gdzie się znajdować, schemat?
 22. Niedawno było na forum: https://forbot.pl/forum/topic/16358-jak-odczytac-z-wykresu-wzmocnienie-tranzystora/ https://forbot.pl/forum/topic/16293-kilka-pytan-o-tranzystory-wspolczynnik-wzmocnienia/
 23. @Albert1972 oba mierniki mają podobną dokładność deklarowaną przez producenta. Voltcraft ma zakres 4V, a Tacklife 6V, więc porównania najlepiej robić na rezystorze 200Ω (wtedy nie trzeba na Voltcrafcie zmieniać zakresu). Wydaje mi się, że ten etap masz już za sobą. Teraz trzeba to połączyć z Arduino. O rozdzielczości wspominał Marek wcześniej. Pytanie w jakich zakresach to będzie działać i jaką rozdzielczość potrzebujesz? Zakładając 220Ω na wyjściu, i że pętla prądowa ma taką samą rozdzielczość co wyświetlacz to na podzakresie 0-19,99µS/cm napięcie na rezystorze będzie się zmieniało w zakresie od 0,8800V do 0,9152V, co daje rozdzielczość ok. 0,018mV, a na podzakresie 0-199,9µS/cm rozdzielczość 0,18mV i na zakresie 0-1999µS/cm rozdzielczość 1,8mV. Na Arduino przy napięciu referencyjnym 5V będziesz miał rozdzielczość ok 4,883mV. Mam nadzieję, że dobrze wszystko policzyłem.
 24. Nie wiem jakie sklepy są blisko Ciebie, ale w polskim Leroy Merlin i Obi też są dostępne te mierniki.
 25. Jeśli chodzi o miernik na początek powinien wystarczyć DPM V12 (DT830B) dostępny w Castoramie za 15zł. Piszę serio, nic droższego na tym etapie nie potrzeba, a jak się zepsuje nie będzie szkoda. Przy okazji, ten miernik na zakresie 20mA ma rezystancję 10Ω, a na zakresie 200mA tylko ok. 1-2Ω, i ten zakres można by wykorzystać do pomiarów pętli prądowej, jeśli wystarczyłaby taka rozdzielczość. (jest lepiej niż w UT-61E, który na zakresach 22mA i 220mA ma 10Ω) Edit. Znowu się zagalopowałem. Mała rezystancja szeregowa amperomierza wprowadza małe zmiany prądu w gałęzi w którą się wepniemy. Na przykład moglibyśmy wpiąć ten amperomierz na zakresie 200mA szeregowo z tym rezystorem 220Ω i nie powinien on spowodować błędu większego niż 1%. Natomiast przy pomiarze prądu pętli prądowej samym amperomierzem nie ma to znaczenia.
×
×
 • Utwórz nowe...