Skocz do zawartości

Tom277

Użytkownicy
 • Zawartość

  48
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Tom277

 1. BlackJack w sumie to masz rację, faktycznie sterowanie w moim piecu wydaje właśnie takie odgłosy, jak opisałeś. Coś jakby stukanie, które zwłaszcza przy małych obrotach jest wyraźnie zauważalne. Faktycznie to pewnie jest jakieś dopasowane sterownie grupowe, a ja zafiksowałem się, że to fazowe kłuci się z indukcyjnością silnika.
 2. edit. Poniżej to dyrdymały, proszę nie czytać . Nie usuwam bo zaburzy wątek. Chcesz silnikiem indukcyjnym sterować grupowo z jaką częstotliwością ??? Grupowe sterownie jest super, ale dla obciążeń rezystancjach (grzałek). W opisie regulatora który zaproponowałeś jest propozycja sterowania piecem CO, ale tu "chyba" chodzi o jakiś elektryczny. Koniecznie nagraj dźwiękowy efekt pracy silnika sterowanego grupowo. Mam piec CO z dmuchawą sterowaną przez jakiś dziwoląg, raz że trudno mi sobie wyobrazić, jak to wykorzystać po za piecem? To nie jest jakiś osobny regulator, tylko cały sterownik z pieca "Ognik PID plus" (nie pozdrawiam autora softu tego sterownika ), a dmuchawa sterowana jest przez triak. Dwa, że efekt dźwiękowy byłby nie do zaakceptowania gdybym gdzieś ten wentylator miał w pobliżu.
 3. Nie, proste nie jest, ale też nie niemożliwe. Masz niewielkiej mocy silnik bo zaledwie 35W. Myślę, że AVT1613B powinien sobie z tym poradzić, ewentualnie delikatnie będziesz musiał go dostosować i/lub pogodzić się z mniej kulturalna pracą.
 4. Nie, nie, żadna z powyższych odpowiedzi CI nie podpasuje. Silnik w wentylatorze masz na 100% indukcyjny, który ani z regulatorem AVT1007b, ani z regulacją fazowa się nie pogodzi i będzie się stawiał. Zresztą AVT1007b to właśnie regulacja fazowa. Do powyższego silnika potrzebowałbyś falownika, co jest oczywiście bzdurą bo to jak strzał do komara z czołgu. Jako tako AVT1613B teoretycznie powinien sobie z Twoim silnikiem poradzić, ale to i tak będzie mocne uproszczenie bo regulatorem zawiaduje ten sam układ scalony U2008B, różnica polega na jakiś tam obwodach wspomagających, czyli cewka i kondensator. Regulacja będzie nieliniowa i w ogóle taka trochę upośledzona, ale od biedy pójdzie. Taniej i równie prosto za bardzo się nie da. Trudność regulacji tego typu silników to "wielka wada" a może bardziej upierdliwość.
 5. Tom277

  Jaką dobrą lutownicę kupić?

  Ok napiszę jakie wrażenia i czy podjąłem właściwą decyzję. A tak przy okazji, rozebrałem swojego "starego" Quck-a 713 a tam siedzi sobie ATmega16 . W ogóle strasznie, strasznie pogmatwana konstrukcja. Trzy przetwornice impulsowe, dwa transformatory "zwykłe" z blachami EI, wszystko upchane jak śledzie w puszce. Nie wiem, może się nie znam, ale dla mnie to jakiś dziwoląg. Spróbuję ją naprawić, może się uda, będę miał zapasową.
 6. Tom277

  Jaką dobrą lutownicę kupić?

  No właśnie o to mi chodzi, że jak jest coś większego to mój dotychczasowy Quick sapał i nie dawał rady, posiłkowałem się lutownicą transformatorową 100W
 7. Tom277

  Jaką dobrą lutownicę kupić?

  "ile osób tyle opinii będzie" tak masz rację. Budżet tak myślę max 5 tyś, ale na wszystko. Chyba już wybrałem, zacząłem szukać opinii o Quick-u i faktycznie dużo osób chwali twierdząc, że jest super, tak więc: *stacja to jbc-cd-2bqf *hotair Quick-861DW Lutownicy i hot-a używać będę średnio intensywnie. Nie wiem tylko jeszcze jaki odsysacz, raczej nie starczy środków na coś lepszego. Kiedyś świetne były ZEL Electronic OD-25 ale obecnie to szmelc straszny, od razu się łamią.
 8. Cześć Padła mi stacja lutownicza Quick 713 no i zmuszony jestem do kupna nowej, co możecie podpowiedzieć , polecić z własnego doświadczenia? Skłaniam się chyba raczej do kupna osobno lutownicy i hotair-a, dotychczas miałem trzy w jednym, czyli jeszcze rozlutownica (odsysacz) z której nie korzystałem, może nie umiałem, może ten konkretny jest/był kiepski. Tak czy siak zależy mi głownie na dobrej, naprawdę dobrej lutownicy i równie dobrym hotair. Sprzęt służy mi w pracy codziennie, nie do masowej produkcji, ale jest używany. Wstępnie skłaniam się ku lutownicy CD-2BQF JBC TOOLS (przykładowy link) https://www.tme.eu/pl/details/jbc-cd-2bqf/stacje-lutownicze/jbc-tools/cd-2bqf/ tylko, czy te 130 W to nie za dużo, nie przesadziłem? Wydaje mi się, że jeśli moc jest dobrze dystrybuowana to taka moc powinna być ok. Zawsze wkurzało mnie, że dotychczasowy Quick tracił dynamikę przy większych polach lutowniczych a już pola masy i cyna bezołowiowa to była mordęga. Dobrze myślę, że ten model będzie ok, trochę kosztuje więc nie chcę wtopić? Co do hotair to kompletnie nie mam punktu zaczepienia. W stacji Quick 713 hot jest na grubym wężu gdzie wentylator jest w stacji. Trochę to uciążliwe w manewrowaniu, ale słyszałem opinie, że Quick ma dobre (najlepsze) hotair-y, prawda? Nie chcę kupować byle jakiego chińczyka, bo będę się z nim męczył, ale to nie jest też tak, że budżet mam bez ograniczeń , jeśli kupię lutownicę JBC to już będzie dość sporo i nie zostanie za dużo na hot-a. Podpowiedzcie coś proszę, z góry dzięki.
 9. O kurcze nie wiedziałem, serio dla mnie Pico to po prostu "zubożona" wersja Raspberry Pi, tak myślałem, a to zaskoczenie
 10. Mam takie pytanie, czy RPi wykorzystuje się jako mocny procesor do aplikacji z grafiką, do sterowania dużych LCD-ków, do zastosowań gdzie „zwykłe” arduino, czy AVR już dawno nie są moczowo wydolne a stosowanie STM-a wymaga, też tych silniejszych modeli. Czy RPi stosuje się bez komunikacji z siecią, bez WiFi, Bluetooth-a od tak, do sterownika pieca CO, ramienia robota, pojazdu zdalnie sterowanego czy innych zastosowań z silnikami encoderami itp? Od razu zaznaczę, że jestem kompletnym laikiem w RP, nigdy się tym nie bawiłem być może dlatego, że w moim zainteresowaniu zawsze bliżej było mi do typowej elektroniki amatorskiej, do mechatroniki i ewentualnie do konstrukcji wykorzystującej małe z racji możliwości procesorów wyświetlacze LCD czy OLED. Czy w ogóle są tutoriale , kursy, opisy, ale skupiające się na innych aspektach wykorzystania RPi niż kolejny serwer, baza danych, stacja pogodowa wykorzystująca dane o pogodzie zaciągnięte z serwisu internetowego(sic!)? Rasperry Pi zawsze „odpychało” mnie bo mając „zwykłego” AVR-ka miałem kontrolę nad pinami, portami, mogłem mrugać diodą LED w kilku linijkach kodu a tu mam „tysiąc” bibliotek do zainstalowania, tylko po to żeby wyświetlić „Hello world” w konsoli w PC za pośrednictwem sieci, rutera i nie wiem czego jeszcze po drodze, a ja chciałbym po prostu wysterować 4” LCD, wyświetlić na nim swoją grafikę, jakieś tam swoje dane, może odczytać jeden, dwa a może nawet cztery enkodery na osi silnika. Dotychczas wykorzystywałem AVR-y, ale do powyższego możliwości AVR-a już dawno się skończyły, jak mogę to zrobić wykorzystując RPi? Bo chyba malina ma takie możliwości, ale jak napisałem jestem laikiem, ae mam nadzieję, że jeszcze jestem i kiedyś to zmienię. Proszę nie traktować powyższego tak super dosłownie, bardzo bym chciał wykorzystywać RPi, ale być może nie umiałem dotychczas znaleźć odpowiedniego kursu, odpowiednich wskazówek. Wciąż tylko trafiam na kolejne tendencyjne kursy, które sprawiają wrażenie jakby były tylko kolejną instancją jakiegoś jednego, pierwszego opracowania a każde kolejne są tylko przepisaniem a nie nowym opracowaniem.
 11. Oooo fajna ta pierwsza. Sprawdzałeś ją, czy faktycznie ma takie parametry? Robiłeś samodzielnie może, czy kupujesz/kupowałeś tylko gotowe moduły?Ja raczej spróbuję zrobić sam bo trochę droga jest i wolę mieć wszystko na jednym laminacie chyba, że będzie tyle miejsca żeby ją dokładać w takiej postaci. Niestety obecnie trudno jest znaleźć cokolwiek w sklepach z elektroniki, wszędzie stany zerowe. Ta druga też wygląda bardzo obiecująco no i ta cena. To fajny trop jest, dzięki serdeczne.
 12. Witam Dotychczas, raczej zmniejszałem napięcie z 24V, 12V do 5V dla AVR, ale naszło mnie na budowę małego urządzenia zasilanego z Li-pol. Ze względu na peryferia, procesor będę zasilał 3V3 i tu dopadły mnie przemyślenia, jak to zrealizować? Ostatecznie rozwiązałem to tak, że z akumulatora "puszczam" napięcie przez stabilizator LDO MCP1700T-3302 co gwarantuje mi, że na całym układzie napięcie nie wzrośnie mi powyżej 3V3. Niestety mimo, że stabilizator jest LDO tracę na nim ok 150mV co ogranicza stabilizację do napięcia z akumulatora do poziomu ok 3.45V. Teoretycznie mógłbym jeszcze "pociągnąć" akumulator do 3V, abstrahując od tego jak to wpłynie na jego trwałość, ale poniżej 3.45V stabilizator nie zapewnia mi już stabilizacji, owszem puści napięcie przez siebie, ale jakoś to takie mało profesjonalne, nie wiem tez czy nie będzie cyrków z wzbudzaniem stabilizatora lub innych problemów. Pytanie, jak rozwiązujecie zasilanie bateryjne, akumulatorowe dla procesora 3V3 ? Urządzenie jest minimalistycznie małe, nie ma miejsca na żadne gotowe chińskie płytki przetwornic podwyższające napięcie, których nota bene jestem wrogiem, bo one są świetne, ale tylko w opisach chińskich aukcji (hi kuality). W rzeczywistości to jest równie z tymi modułami. Wracając do pytania, jak realizujecie obwody zasilania akumulatorowego? Idąc dalej, jak rozwiązać w miarę kompaktowo zasilanie z dwóch szeregowych Li-poli, gdzie chciałbym je ładować standardową 5V ładowarką USB? Wiadomo, że można to zrobić, ale musiałbym odłączać ich połączenie szeregowe i przełączać na równoległe, bez sensu to wszystko. Podpowiedzcie proszę jakieś rozwiązania, pomysły. Obecnego układu już nie będę przerabiał bo płytki pcb się "zrobiły", ale tak na przyszłość chciałbym mądrzej i świadomiej podchodzić do obwodu zasilnia z 1, 2 i więcej akumulatorów.
 13. Witam Mam pytanie jak to jest z fuse bit-ami w AVR? Zawsze najpierw zapisywałem program w pamięci flash a następnie zaprogramowywałem fuse bit-y, ale czy nie mogę tego zrobić za "jednym zamachem"? Czy mogę mieś plik ***.hex który ma już informację o fuse bit-ach? Dotychczas używałem i używam mkAVRCalkulator-a, fajne narzędzie wygodne, ale przyszło mi zaprogramować ponad setkę układów, zastanawiam się czy mogę jakoś usprawnić sobie pracę a niewykluczone, że sytuacja się powtórzy więc chciałbym wiedzieć na przyszłość, jak to się robi np w fabryce gdzie montują jakąś zlecona płytkę z programowaniem? Drugie pytanie to czym w ogóle programujecie AVR, niestety nie mogę zastosować mkAVRcalkulator-a w tym zadaniu muszę coś znaleźć innego, jaki program który obsługiwałby USBasp i mógł zaprogramować od razu flash+fuse bity, jeśli się da? Przyznam, że korzystając z mkAVRcalkulator tak się rozleniwiłem i stałem się "upośledzony", że nie umiem się odnaleźć bez mkAVRcalkulatora. Na marginesie uważam, że jest to świetne narzędzie dla hobbysty, niestety minus tego jest taki, że jest tak wygodne, łatwe aż ogłupia tak, jak to w moim przypadku. Pozdrawiam
 14. Z tym uczciwym sprzedawcą to był żart, oczywiście. Kupując diody z Aliexpress czy Allegro mam pewność jednego, że niczego nie można być pewnym. Sprzedawcy opisują co im się żywnie podoba bo i tak tego nikt nie sprawdzi, a jakiekolwiek pretensje czy uwagi można podważyć i zbić błędnym podłączeniem i itp. a zresztą wszyscy to wiedzą i nie ma co się nad tym rozwodzić. Co do powyższego prostego schematu, to i owszem nie jest to szczyt techniki ale chyba mi wystarczy. Może faktycznie H1M4W4R1 po twojej uwadze zastosuję jeszcze jakiś bezpiecznik czy coś tam, się zobaczy jak wyjdzie w praniu COB to wziąłem z pierwszej lepszej aukcji, bo nie wiedziałem, jak nazywają się te diody w formie kwadratu na aluminiowym radiatorze z żółtym środkiem gdzie jest szereg diod połączonych szeregowo i równolegle oraz zalane jakimś żółtym czymś.
 15. O kurcze takie banalne, dziękuję do mojego zastosowania wystarczy w zupełności.
 16. Tom277

  Licznik do owijarki bel

  Zawsze myśląc o malinie mam na myśli tradycyjne RaspberryPi, ale Pico tę jest mocno interesujące. Obecnie dla mnie to całkowicie obcy temat, prócz podstawowych informacji, które zna każdy kto kreci się w koło mikrokontrolerów nie wiem nic.
 17. Co do akumulatorów, tak masz rację i o tym wiem. Co do "znaleźć kartę katalogową danej diody" uczciwy sprzedawca na Aliexpress opisał rzetelnie wszystkie parametry diody, które sprzedaje więc tu nie ma niespodzianki Ok dziękuje powalczę, zobaczę jakie efekty będą.
 18. Tom277

  Licznik do owijarki bel

  O jaka dokumentację chodzi? Zawsze chciałem zapoznać się z maliną, ale jakoś tak nigdy mi po drodze nie było. Wszystkie te opisy, tutoriale, jakieś takie dziwne a może to ja jestem dziwny skoro nic mi nie pasuje Fajny projekt choć faktycznie byle Atmega ogarnęłaby sytuacje w 10% swojej mocy
 19. 3 szt diod po 10W błysk co 1s, czas trwania świecenia (błysku) tak strzelam, że ok 25ms trudno powiedzieć tak teoretycznie. To mam być zwykły sygnalizator który ma błyskając zaznaczać pozycję. Od razu powiem, że muszę i chcę zbudować go od zera. Wiem, że chwila spędzona na Allegro czy Aliexpress i gotowy sygnalizator znajdę, ale w tym przypadku chcę zbudować całość od podstaw. Przetwornica może być gotowa, jedynie drażni mnie, że często później jest problem z gotową płytką, która nigdy do niczego nie pasuje mechanicznie, no ale bonusem jest, że jest gotowa Może jakiś przykład, link, podpowiedź? A i jeszcze jedno, tak jak napisałeś, myślałem nad kondensatorem do gromadzenia ładunku, zastanawiam się jedynie czy muszę chronić LED-a? Czy mogę podłączyć diodę LED przez jakiś klucz bezpośrednio do kondensatora? Czy ładunek w kondensatorze nie powali diody LED, bo bez zabezpieczenia kondensator wypluje z siebie całą energię przez niezabezpieczoną diodę LED, a może przy takim sposobie pracy gdzie dioda zasilana jest jedynie błyskami nie muszę się o to martwić?
 20. Witam Chciałbym zbudować lampkę błyskającą z 3 (max4) diody LED 10W, planuję zasilić diody (lampkę) z akumulatora 18650, ale mam mały dylemat, wszystkie diody jakie znalazłem 10W i 20W są na minimum 12V. Więc nawet jak je podłącze równolegle to mam problem bo jeden akumulator 18650 to zaledwie 3.6V. Chciałbym aby lampka była kompaktowa czyli mała i zgrabna, więc myślę o max 2 szt akumulatorów, co nadal jest niską wartością napięcia ok 7-8V. Zastanawia mnie jak to zasilić, nie wiem czy źle szukam, używam złych fraz w wyszukiwarce bo nie mogę znaleźć sensownego schematu. Lampka będzie wydawać krótkie błyski jako sygnalizator, więc akumulatory powinny "chwilę" popracować, tylko co z ta przetwornicą? Macie może jakieś w miarę proste schematy drivera podnoszącego napięcie do ok 12V lub więcej? Temat jest mi trochę obcy i brakuje mi rozeznania, jak i gdzie szukać. Wyszukiwarka google podpowiada głównie drivery, ale step_down. Jak nawet coś się znajdzie to albo ze specjalizowanym układem scalonym, albo schemat jakiś taki kobylasty. W przypadku dedykowanych układów problem jest zazwyczaj w cenie, ale obecnie nie wiem, czy nie większy w dostępności układów, nic nigdzie nie ma.
 21. Tom277

  Driver LED, jakieś propozycje?

  Jakiś czas temu kupiłem takie źródła po pierwszym zachwycie, ale ostatecznie po przetestowaniu emocje opadły. Może w jakimś specyficznym zastosowaniu ma to sens, ale w moim akurat się słabo sprawdziło. Zrobiłem płytkę jak na powyższym schemacie, czyli dziesięć kolumn po 4 czerwone LED-y. Każda kolumna posiadał swoje źródło prądowe 30mA, wygląda jak mała dioda SMD SS14L. Niestety wszystko to razem tak się grzało, że miałem poważne obawy o trwałość diod. Diody swoje tez dodały do tego piecyka. Tak jak napisałem wcześniej, może w jakimś pojedynczym zastosowaniu ok, ale w tym przypadku akurat nie bardzo.
 22. Tom277

  Driver LED, jakieś propozycje?

  Ok. Na razie jeszcze nie mam nic prócz koncepcji. Odezwę się. Dzięki
 23. Tom277

  Driver LED, jakieś propozycje?

  a no tak, całkiem zapomniałem, że to jest tak zrobione, choć nie do końca o to mi chodziło. Nie wiem, czy dobrze się zrozumieliśmy, ja maiłem na myśli zbudowanie źródła prądowego o np. wydajności 300mA i zasilanie z tego 10 gałęzi/kolumn (po 4szt w szeregu) diod led, gdzie każda kolumna teoretycznie powinna pobierać 30mA. Rezystor chciałem wpiąć w szereg Teraz tak na serio, to z powyższym układem się nie spotkałem, żeby bardzo mały rezystor kompensował różnice prądu w takim połączeniu diod. Jeśli już gdzieś w nocie aplikacyjnej połączone są tak lub podobnie diody to bez żadnych rezystorów. Czyli co bez sensu ten rezystor?
 24. Tom277

  Driver LED, jakieś propozycje?

  A jeszcze jedno pytanie bo w sumie to nikt się do tego nie odniósł. Co sądzić o takim podłączeniu diod? Spotykam w notach aplikacyjnych taki sposób, ale też często trafiam na informację, że nie powinno się tak łączyć diod (równolegle) ze względu na rozbieżność charakterystyk/parametrów. Nigdzie natomiast nie spotkałem się z przykładem włączania niewielkich rezystorów w każda gałąź, tak jak to się robi np przy łączeniu równoległym tranzystorów. W powyższym przykładzie mam na myśli diody "normalne" z prądem ok 20 - 50mA, które połączone w taki panel pobrałby łącznie ok 500 - 800mA. Na przykład byłby to panel dziesięciu rzędów, każdy rząd po 50mA.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.