Skocz do zawartości

DeWu

Użytkownicy
 • Zawartość

  6
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

DeWu's Achievements

2/10

2/10 (2/10)

0

Reputacja

 1. Cześć. Posiadam silnik z wałem o średnicy 14 mm oraz enkoder z wałem o średnicy 6mm. W jaki sposób sprzęgnąć ze sobą te dwa wały?
 2. DeWu

  C++ nauka

  Witam. Wiem, że temat poruszany wiele razy (najwyżej mnie zbeszcześcicie). Jakie książki obecnie polecacie do C++?. Z tego co udało wyczytać mi się na forach to "Symfonia C++" Grębosza to już trochę przeżytek. Posiada ktoś może książkę "Opus magnum C++11. Programowanie w języku C++" tego samego autora? Jest kilka komentarzy, że ciężko ją się czyta, ze względu na kiepską jakość kartek (?). Ludzie polecają też "Język C++ Szkoła programowania". Ktoś czytał i może się wypowiedzieć czy jej tekst jest łatwo przyswajalny, czy sięgaliście też do innych źródeł bo czegoś nie mogliście zrozumieć w tej książce? Uzupełniając, zależy mi tylko na książce w formie papierowej (blogi, e-booki itd. raczej odpadają). Domyślnie chce teraz nauczyć się C++, później C#. Nie jestem zupełnie początkujący, ale głównie programuję w C.
 3. Witam. Próbuje zasilić moją płytkę (jak w temacie) źródłem zewnętrznym (czyli nie przez usb komputera). Problem w tym, że niezależnie od wyboru źródła- stabilizator 9V na noge VIN, układ stabilizatorów 9V-> 5V na E5V lub układ stabilizatorów 9V->5V->3,3V na 3,3V na płytce w przeciągu paru minut stabilizator 9V (2A) nagrzewa się do takiego stopnia, że nie można go dotknąć. Sprawdzałem pobór prądu i wynosi niby 200 mA. MOJE PYTANIE- Czy to normalne zachowanie układu? Procek może pobierać aż 200 mA? Wydaje się, że to dosyć sporo.
 4. Wiem, wiem - odpisuje w żółwim tempie, ale wracam do tematu bo nie daje mi spokoju. Układ to MPU6050. Przeprowadzam eksperyment polegający na tym, że umieszczam czujnik na płaskiej powierzchni i przemieszczam go tylko poziomo, czyli rzeczywisty kąt się nie zmienia i wynosi 0. Natomiast to co uzyskuje w wyniku przeliczeń wygląda np. tak: Taki przebieg zapewne wynika z jakiegoś błędu w kodzie (niestety tego udostępnić nie mogę, to jedno, no a z drugiej strony nie o to też chodzi żeby ktoś poprawiał za mnie kod). Przeanalizowałem to i faktycznie może tu skrywa się mój błąd. Z tym, że im bardziej sie wgłębiam tym więcej pytań. Po pierwsze pobór danych z czujnika odbywa się w pętli głównej (pseudokod) int main(void) { //jakis kod pobierz dane(); przelicz_katy(); //jakis kod } W przypadku ustawienia transmisji i2c na 400K=kHz dane są pobierane co około 500 us a dla 100 kHz co około 2 ms. Natomiast: Czy to oznacza, że maksymalną częstotliwość próbek dla obu danych pobieranych bezpośrednio bedzie wynosiła 1 kHz, czyli każda partia danych co 1ms - i też taki powinienem przyjąć czas próbkowania?
 5. Przepraszam za zwłokę. Pomysł z filtrowaniem przyspieszeń jest jakby to powiedzieć... dobry, ale dokładnie to robi filtr komplementarny, a pomimo jego stosowania problem dalej występuje. Stosuje zarówno filtr komplementarny jak i Kalmana. Pomiary wydają się poprawne (bez stosowania magnetometru). To może głupio zabrzmieć - ale pobrałem aplikacje symulujące działanie poziomicy na androida. Tam również ten problem występuje natomiast w mniejszym stopniu tzn. odchyłki kąta wynikające z samych przyśpieszeń nie są tak duże. Może to kwestia czujników ? Filtru Madgwicka nigdy nie stosowałem, ale przy czasie wypróbuje.
 6. Witam. W jaki sposób można (o ile w ogóle można) pozbyć się lub zminimalizować wpływ przyspieszenia robota na wyliczenia kąta przechylenia za pomocą akcelerometru i żyroskopu? Główny problem leży po stronie akcelerometru bo to on reaguje na "dodatkowe" przyśpieszenia. No własnie, tylko czy można jakoś to poprawić, bo sama wartość kąta wynikająca z przyśpieszenia/prędkości pojazdu potrafi zmienić się aż o 12 stopni, a to zdecydowanie za dużo.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.