Skocz do zawartości

nes86

Użytkownicy
 • Zawartość

  514
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  47

Wszystko napisane przez nes86

 1. Zalaczam skompilowany .hex na ATmega8L. FUSEy zostaw domyslne. Mozesz zaprogramowac przez BASCOMa - wczytaj gotowy plik .hex sonar hex.zip
 2. Projekt przeleżał parę ładnych lat, ale w końcu nadeszła odpowiednia pora aby go skończyć. Płytki przyszły, czas brać się za docinanie i lutowanie. No i muszę znaleźć nowy akumulator, ten co znalazłem w batimexie wcześniej nie jest nigdzie dostępny.
 3. Atmel Studio i C++. To jest takie oczywiste
 4. Niestety Eagla nie mam i nie używam (chociaż to nie do końca prawda ). Czy przerysowanie tego do EAGLA to jakiś problem? Mi zajeło narysowanie tego ~7minut. To jest tylko przykład. Trzeba do niego dodać kilka zastrzeżeń: Wartości kondensatorów, będą prawidłowe tylko gdy zasilanie serw będzie stabilne i zgodne z ich specyfikacją, a zasilanie mikrokontrolera będzie stabilne i wynosiło minimum 7,5V (6,5 V dla stabilizatora LOW DROP). Podłączenie joysticka do pinów jest tylko przykładowe. To co napisał marek1707 to jak najbardziej prawda, ale załóżmy, że chcesz stworzyć prosty projekt na którym "nie polegniesz".
 5. Napisałem tylko, że tak wg mnie byłoby najłatwiej zacząć. Sam tworzę projekty komercyjne na Raspbery i Ubuntu, ale każdy "amator" wie jak przyjemnie programuje się w Visual Studio
 6. Przykładowo twój schemat powinien wyglądać tak: Rezystor do resetu jest zbędny Układ XTAL zbędny. Kondensator do AREF tylko gdy używasz ADC. Wewnętrzny oscylator na 8MHz wystarcza do serw.
 7. Najłatwiej wg mnie będzie zacząć od Windowsa 10 w wersji na najnowsze rasbpery PI a program pisać w Visual Studio w C++.
 8. Nie, nic takiego nie napisałem. Napisałem, że politycy wraz z mediami "głównego ścieku" uprawiają po 1989 politykę na zasadzie "dziel i rządź". To się dzieje nie tylko w Polsce.
 9. Chumanista, wiesz co to jest inżynieria społeczna? A w szczególności negatywna inżynieria społeczna? Negatywna inżynieria społeczna wykorzystuje jako narzędzia takie pojęcia jak "polaki cebulaki", "sandało skarpetning", "parawaning (plażowy)", "janusze (każdej dziedziny)". Zakładając ten temat pokazałeś, że jak większość społeczeństwa jesteś podatny na działania tej "inżynierii". Na każdy artykuł pokazujący Polaków w złym świetle mogę przytoczyć artykuł pokazujący jak wyjątkowym i wspaniałym narodem są Polacy. Jesteśmy jednym z największych narodów na świecie, niestety coraz mniej żyje nas w Polsce. Mamy chyba najdłuższą historię w Europie. Początki kultury łużyckiej z której wywodzą się Polacy u ujścia Odry sięga 1300 lat p.n.e.. To jest ponad 3000 lat historii! Nie jesteśmy gorsi od żadnego z krajów/narodów świata, jesteśmy tylko biedni. http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9933 Niestety przez "ćwierć wieku wolności" uprawiania negatywnej inżynierii społecznej przez media i polityków, doprowadzono, do tego, że nie można już nawet liczyć na tak wspaniały ruch jak Solidarność. Jesteśmy zniszczonym społeczeństwem. Można by pisać o tym godzinami, narazie tyle...
 10. Pewnie nikt się nie rzuca bo skończy się tak jak z wieloma podobnymi tematami, gdy okazuje się, że zleceniodawca chciał się zmieścić w kwocie 200zł. Zrobiłeś chociaż zgrubną kalkulację ile to będzie kosztowało: Sprawdzenie programu (i pewnie napisanie go od nowa) - powiedzmy 50 godzin Zaprojektowanie schematu i płytki - powiedzmy 16 godzin Dobór elementów, lutowanie i uruchamianie - 4 godziny Cena roboczogodziny, przyjmijmy 30zł (może jakiś student zgodzi się za tyle pracować). (50+16+4)*30 = 2100zł Jesteś w stanie tyle zapłacić? Napisz, że tak to może znajdą się chętni. Oczywiście muszę dodać na końcu, żeby uprzedzić protesty i pytania. Powyższe szacunki nie są zawyżone, są mocno zaniżone.
 11. To jest narysowane w Autodesk Inventor: Następnie wrzucam model 3D do Altium Designera i tam projektuję elektronikę (wodok 3d i 2d poniżej): W Altiumie też można rysować elementy 3D ale jest to mniej wygodne. W altiumie narysowane są np. obudowy rezystorów, kondensatorów i mikrokontrolera widoczne na screenie powyżej. Obejżyj sobie ten filmik, a wiele się wyjaśni (Filmik jest o Solidworksie i Altiumie, ale w Inventorze działa to prawie identycznie): http://videos.altium.com/trainingcenter/player.html?ep=01325-w09-en Przy okazji mały update workloga, który miał być dopiero za kilka dni. Płytka prawie skończona (co widać po screenach powyżej), jutro powinienem ją wysłać do Satlandu. Muszę, żeszcze dorobić przejściówkę do programatora i do ładowarki. Akumulatory, zakupione, powinny dotrzeć w ciągu 3 dni. Wciąż poszukuję kół.
 12. Najprawdopodobniej złe luty. Miernik pokazuje takie dziwne wartości zazwyczaj gdy coś "wisi" czyli jest nie podłączone. Polutuj jeszcze raz i nie żałuj topnika na luty.
 13. Płytka będzie wykonywana na frezarce, więc czy konieczne jest zwiększanie isolate? Jeżeli płytka będzie frezowana to dobrze, że jest mały odstęp ścieżek od polygonów. Jeżeli odstęp będzie zbyt duży to frezarka będzie musiała zrobić dwa "przejazdy" między ścieżką a polygonem. Za drugim razem zbiera wtedy tylko cieniutki pasek miedzi i na płytce będzie pełno frędzelków z miedzi. Płytkę po frezowaniu i tak trzeba dokładnie obejrzeć bo bardzo łatwo o zwarcia po frezarce. Będziesz metalizował otwory? Pamiętaj żeby zabezpieczyć miedź kalafonią rozpuszczoną w alkoholu albo cynowaniem chemicznym (No chyba, że masz możliwość wykonania soldermaski). Zobacz jak wygląda frezowana płytka z metalizacją otworów gdy nie zabezpieczy się miedzi. Cała zaśniedziała i tragiczna w lutowaniu.
 14. Trochę materiałów do poczytania na temat projektowania PCB: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1809089&sid=bb70a67f3914bcc630db6f4efb822de3
 15. Brakuje kondensatora za dławikiem od ADC. Dioda zasilania odwrotnie. Kondensator 100nF do Aref i do masy. Będziesz miał stabilniejsze napięcie odniesienia, ale tak jak jest teraz też nie jest źle. Wyprowadź sobie RS232 do debugowania, akurat masz wolne piny RXD i TXD. Albo przewidź na płytce możliwość dołączenia modułu Bluetooth. Rezystory do CNY70 dasz na płytce z modułem? Musisz rozbijać układ na dwa moduły? P.S. OD razu widać gigantyczną różnicę gdy za projekt zabiera się student, aż miło się czyta takie posty. Powadzenia projektowaniu/budowaniu/programowaniu.
 16. Poczytaj te materiały to wiele rzeczy samo się wyjaśni. Ścieżki trzeba prowadzić jak najkrótszą drogą i najlepiej po liniach prostych, a u ciebie z tym różnie Kilka rozgałęzień masz też źle wykonanych. Ale to przede wszystkim elementy masz źle rozmieszczone. Jeden przykład: wystarczy, że obrócisz rezonator o 180 stopni i już ci się ścieżki uproszczą. Dalej podtrzymuję to co napisałem o umieszczeniu elementów pod LCD. LCD możesz dać na dystansach tak, żeby elementy się zmieściły lub daj je po drugiej stronie płytki. Oczywiście do czujnika i do złącz musi być dostęp, dlatego napisałem, że płytka musi być większa od LCD. Oczywiście decyzja jak te elementy rozmieścisz należy do ciebie.
 17. Tragedia. Nie przemyślałeś nawet rozmieszczenia elementów,a od tego się zaczyna. Ścieżki źle prowadzone. Płytka o wiele za duża w stosunku do ilości elementów. Zanim się weźmiesz za płytkę to warto liznąć trochę teorii. To co masz teraz to według mnie nadaje się tylko do kosza. Tu masz materiały do poczytania: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1809089&sid=bb70a67f3914bcc630db6f4efb822de3 Obejrzyj jak są zaprojektowane płytki bardziej doświadczonych forumowiczów. Wiem, że jesteś drażliwy na punkcie krytyki, ale jak wstawiasz tu swoje wypociny to musisz być na nią gotowy, nawet na tą najbardziej surową. Dlaczego nie podłączysz wszystkich pinów GND w złączu KANDA? Linie GND w przewodzie taśmowym mają również za zadanie ekranować linie sygnałowe. Możesz upchnąć większość elementów pod wyświetlaczem LCD, albo po drugiej stronie płytki i wtedy płytkoa może być tylko nie wiele większa od samego wyświetlacza.
 18. Może się do czegoś przyda - moduł kamami z TCS3200: http://www.kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=188615
 19. Nie będziesz tu miał, żadnych szybko zmiennych sygnałów, więc przewody długości kilku-kilkunastu centymetrów nie wprowadzą szkodliwych zakłóceń. Spokojnie możesz rozbić układ na moduły, ale z doświadczenia wiem, że im więcej kabli tym więcej problemów z "niestykaniem" przewodów/złącz i mniejsza estetyka urządzenia W twoim przypadku źródłem największych zakłóceń będą pewnie silniki. Z tymi zakłóceniami poradzisz sobie filtrując odpowiednio napięcie zasilające (filtrowanie takie jak masz na schemacie pewnie będzie wystarczające). Jeżeli masz dostęp do oscyloskopu to zbadaj jak wielkie masz zakłócenia na wyjściu stabilizatora gdy przełączasz silnik przód/tył. Gdy zakłócenia te będą rzędu kilkuset mV to należy zwiększyć filtrowanie zasilania. Test taki powinieneś przeprowadzić na naładowanym akumulatorze i na prawie rozładowanym (dla rozładowanego aku zakłócenia będą większe). Tylko pamiętaj żeby nie przełączać silnika zbyt często bo łatwo spalić wtedy silniki lub mostek. Raz na sekundę będzie ok. W programie łatwo napisać szybkie przełączanie silnika, a może być to dla niego "zabójcze".
 20. Rezystor R4 wyrzuć. AVCC zewrzyj do VCC a nie do masy. A ref zostaw nie podłączone Potencjometr może być 10k. Przy tylu wejściach komparatorów połączonych ze sobą trzeba by było sprawdzić impedancję wejściową tych komparatorów i ewentualnie zastosować potencjometr o mniejszej rezystancji. Możesz połączyć po trzy diody szeregowo (lub dwie) w transoptorach. Będziesz musiał tylko na naowo obliczyć rezystory ograniczające prąd.
 21. Zazwyczaj wyłączam się z dyskusji gdy jej poziom niebezpiecznie zbliża się do dna, ale, że tym razem dotyka to mnie to odpowiem. Leogict, weź kilka głębokich wdechów, dotleń mózg i przeczytaj jeszcze raz temat na atnelu, albo kilka razy jeżeli musisz aby zrozumieć czytany tekst. Osoby wypowiadające się na forum miały poważne obiekcje tylko do mojej porady o tym, że rezystor podciągający reset jest zbędny. Ja mogę poprzeć to zapisem z datasheetu i dziesiątkami wykonanych i działających układów gdzie takiego rezystora nie dawałem. A osoby wypowiadające się na atnelu mówią tylko o tym że ten rezystor jest "zalecany", ale przez kogo i dlaczego już nie. Więc taki argument jest nic nie warty. Nikt nie użył w stosunku do moich słów sława herezja! Temat powinien wylądować w koszu.
 22. Ktoś tam nazwał moje porady herezjami? Pisanie na kilku farach chyba cię przerasta bo gubisz się w tym kto o czym pisał. Nikt tam nawet żadnego poważnego argumentu (popartego czymkolwiek) nie napisał przeciwko moim "poradom".
 23. Nawet nie wiem, jak to skomentować. Schematu dokładnie nie sprawdzam bo nic na nim nie ma ciekawego. Te złącza rozszeżeń mają być wygodne do podłączenia w jakimś robocie?! Dlaczego? Płytka zaprojektowana byle jak, byle szybko. Szkoda czasu na dokładne oglądanie. Taniej niż robić własną płytkę można kupić gotowe moduły wielkości obudowy DIP-40. Które zawierają wszystkie niezbędne do działania peryferia, czyli mniej więcej to co ty zawarłeś w swoim projekcie.
 24. Jak nie używasz ADC to Vref może "wisieć w powietrzu" Na pewno nie zaszkodzi Najwyżej go nie wlutujesz. Zależy z czego to zasilasz. Jak z aku to nie trzeba jak z zasilacza sieciowego to daj ten kondensator koniecznie. Atmega ma wbudowany taki rezystor. Kwestia gustu, czytelności schematu i jakiś wyglądu wizualnego. Ale to ty napisałeś, że schemat wygląda wizualnie nie najgorzej. Ja się z tym po prostu nie zgadzam. Między każdą parą pinów VCC/AVCC i GND (piny te w większości przypadków sąsiadują ze sobą) dajesz kondensator 100nF. W Atmega32 masz dwie takie pary a na schemacie masz jeden taki kondensator (nie licząc tego który dajesz zaraz za przetwornicą)
×
×
 • Utwórz nowe...