Skocz do zawartości

LahM

Użytkownicy
 • Zawartość

  7
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O LahM

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Przewinęło się w tym temacie sporo dziwnych rzeczy co do diod, rozpoznania anody i katody w sensie długości nóżek, ścięcie boku itd. Dzisiaj kupowałem LEDy do podświetlenia tablicy rejestracyjnej w samochodzie i też napotkałem się na coś dziwnego bo producent tych diod podał, że polaryzacja ma być odwrotna. Wiem, że to o diodach bardziej smd, a nie przewlekanych, ale zasada powinna być ta sama, tak więc o co tutaj chodzi? O to zdjęcie LED W5W 12V : A to podłączenia: Dodam, że mi działają elegancko.
 2. Parę pytań co do tej częsci: 1.Pytanie kolegi Synergia bo chyba nikt nie odpowiedział: 2.Obliczanie bety : Pojawia się tam Ic1=200 * Ib, a Ic2=420 * Ib. Tutaj wyliczasz graniczne wzmocnienie? Jeżeli tak to czy nie powinno być dla tranzystora Hfe (B przedział 200~450) i pomnożona właśnie przez 450 zamiast 420? 3.Zadanie 7.1 Wyniki dla NPN i PNP wyszły niemalże identyczne. Dlatego nie bardzo wiem po co są dwa typy. Pierwsze skojarzenie to czy nie chodzi tutaj w przypadku PNP o "oszczędność" wyjść z mikrokontrolera z dwóch do jednego? Raczej rozumiem zasadę działanie tranzystora jako wyłącznika, ale jeżeli chodzi o wzmocnieniu dowiemy się pewnie w dalszych częściach? Nie czuje tego współczynnika Beta za bardzo : ) 4.Napisałeś: W NPN to się u mnie potwierdziło, ale w tranzystorze PNP jest na odwrót w sensie napięcie na bazie jest mniejsze o te 0,7V niż na emiterze. Jest to normalne zjawisko, tak?
 3. No to się bardzo cieszę bo oczywiście nabyłem wszystkie kursy, które są dostępne także spodziewajcie się pytań w kolejnych etapach mojej "kariery" : ) Jeżeli chodzi o o zadania: 6.2 6 diod szeregowo to za dużo dla źródła zasilania 9V. 6.3 Podobnie jak kolega wyżej, zanotowałem w przybliżeniu dwa razy większy pobór prądu dla połączenia równoległego. 6.4 również niebieska dioda świeci najjaśniej następnie odpowiednio czerwona, żółta a najgorzej zielona (obserwacja na podstawie tej samej stałej rezystancji 30kOm, I=0,25mA). Spadki napięć na nich wynosiły ~U=1,8V, a dla niebieskiej ~U=2,54V, czy to dlatego świeciła najjaśniej ponieważ potrafiła przyjąć na siebie najwyższe napięcie?
 4. W tej części kursu sporo bawiłem się diodami, doborem rezystorów oraz potencjometrem. Mam pytanie co do potencjometru. Ustawiłem sobie na jednym z rezystorów R1=1,7kOm, na drugim R2=3,25kOm tak, a by na zaciskach R1 pojawiło się napięcie rzędu 5,8V (Wcześniej wyliczyłem sobie, że zamiast mieszać rezystorami dla odpowiedniej pracy diody (tj 10mA), parametrem zmiennym będzie Uwej) i równolegle dołożyłem diodę + wyliczony rezystor 330Om. Niestety szybko okazało się, że przecież prąd płynie linią najmniejszego oporu i popłynie przez R2. Plan poszedł w łeb bo otrzymałem 2,6mA, a nie planowane 10mA. Tutaj doszedłem do wniosku, że nie potrzeba dodatkowego rezystora 330Om tylko należy R2 ustawić na ok. 0,7kOm. Nasuwa mi się pytanie do czego wykorzystywane jest dumnie nazwany dzielnik napięcia? Naiwnie wydawało mi się, że to coś w rodzaju "autotransformatora" : ) P.S Przy okazji następnym polecam zabawę z tym potencjometrem, jednak łatwo też o uszkodzenie diod. Powstał chyba mój najprostszy układ, pewnie jest gdzieś to stosowane mianowicie, przy poprawnej polaryzacji świeci dioda zielona, a przy przeciwnej czerwona (wstawiona zaporowo). E:Potencjometr oczywiście ten z zestawu tj 5kOm
 5. W tej części kursu moim zdaniem zabrakło wzmianki o kolorystyce cewek, że jest ona taka sama jak ta znana z poprzedniej części o rezystorach (jeżeli się mylę, proszę mnie poprawić). Z tym, że mnożnik wiadomo podawany jest w Henrach, a nie Omach. Jedynie nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie gdzie znajdę oznaczenie prądu maksymalnego, który można przepuścić przez cewkę?
 6. AD 1. No tak, ale od razu nasunęła mi się myśl o czymś w rodzaju "hybrydy" dla oszczędzania źródła zasilania. Układ wyłączał by się i ponownie załączał w momencie rozładowanie kondensatorów. Czy jak podłącze samą baterie do kondensatora to czy powstanie coś w rodzaju perepetum mobile? Bo tak zrobiłem dla testu i jeszcze nie zaobserwowałem pogorszenia się parametrów baterii. AD.2 Nie o to pytałem, bo to wyczytałem w artykule, chodzi mi czy dla "pewności" najlepiej jest wstawić w układ wszystkie wymienione rodzaje kondensatorów skoro każdy ma jakąś swoją zaletę?
 7. Niby takie krótkie te wszystkie opisy jednak bardzo konkretne. Co nasuwa mi się jakieś pytanie to prawie zawsze znajduję na nie odpowiedź przesuwając stronę niżej : ) Rewelacja. Jednak czasami przyłapałem się na tym, że już eksperymentowałem, a niżej było wszystko opisane. Pytanie nr 1: Zastanawiam się tylko jak to jest, że kondensatory są takie "bez interesowane", magazynują nam ładnie napięcie, możemy je dobrowolnie łączyć i zwiększać ich pojemność w układzie, a nie tworzą przy tym żadnych strat? (tzn chodzi mi głównie o baterię, bo z zasilacza tak to chyba właśnie jest?) : ) To one właśnie są fascynujące, a nie nudne tak jak napisałeś : ) Pytanie numer 2, Czy do filtrowana nie było by najlepiej wymieszać wszystkie rodzaje kondensatorów? Pozdrawiam i dziękuję za świetny KURS!
×
×
 • Utwórz nowe...