Skocz do zawartości

Jamik

Użytkownicy
 • Zawartość

  97
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  5

Jamik wygrał w ostatnim dniu 23 grudnia 2018

Jamik ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

30 Bardzo dobra

O Jamik

 • Ranga
  4/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Jamik

  Spalone Arduino Mega

  Witam. Żeby nie spalić kolejnego Arduino, trzeba trzymać się zaleceń producenta. A czy to zrobiliście, tego nie wiemy. Czy zworka rozdzielająca zasilanie była zdjęta, czy założona? Czy alumulator daje 12V, czy może jest to jego napięcie znamionowe? Arduino ma zalecane napięcie 7-12V. Gdzie i co dokładnie było podpięte (zasilania, ewentualnie inne elemeny). Pozdrawiam.
 2. Nie lekceważ nauczycieli. Może się okazać, że jednak są tacy, którzy wolą siedzieć na Forbocie niż kawkę popijać . Nie lekceważ też prostych podstaw które wałkujesz na matematyce, fizyce i innych przedmiotach. Jak ktoś kiedyś powiedział, wiedza bez podstaw jest jak budynek bez fundamentów. Prędzej, czy później runie. A co do samego kalkulatora, to gratuluję. Bardzo ładna konstrukcja.
 3. Wiszą już od czwartku, ale dopiero dziś mam chwilę, żeby zgrać i zamieścić zdjęcia.
 4. Jamik

  Jaki model modułu Bluetooth wybrać?

  Witam. Nie unoś się. Posłuchaj rad osób, które mają bardzo duże doświadczenie w tym o czym piszą. Ja też każdą chwilę na swoje hobby wyrywam najczęściej kosztem snu, a skromną wiedzę jaką mam zdobyłem zaczynając od migana diodami na klonie Arduino Uno. Ta platforma ma ogromną społeczność, mnóstwo przykładów i gotowych rozwiązań oraz zrealizowanych projektów z dokładnym omówieniem zastosowanych rozwiązań. Da Ci to możliwość zrozumienia pewnych podstawowych zasad programowania, komunikacji czy obsługi urządzeń peryferyjnych. Zacznij od podstaw, bo inaczej tym wszystkim rzucisz w kąt. Uwierz osobie, która tą ścieżkę już przechodziła. Odpowiedz sobie też na pytanie, czy chcesz mieć robota, czy chcesz budować robota, bo to nie to samo. W pierwszym przypadku, kup gotowca. Będzie szybko, łatwo i pewnie taniej, bo bez kupki spalonego złomu. W drugim przypadku posłuchaj tego, co radzili Ci moi przedmówcy. Życzę udanego projektu.
 5. Jamik

  TechCan w budowie

  Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę. Czy nie jest to czujnik elektrochemiczy w którym reakcje chemiczne wytwarzają prąd proporcjonalny do stężenia tlenu? Czyli innymi słowy, sam czujnik nie potrzebuje zasilania? Dobrze zrozumiałem zasadę jego działania? A jeśli chodzi o ogniwa, to są tu bardziej kompetentni ode mnie i lepiej ich rad posłuchać. Ja używam zwykle NiMH, bo są bezpieczne, tanie, ogólnodostępne i można je używać też w sprzęcie powszechnego użytku. Tam gdzie zależy mi na masie stosuję Li Ion 14500 z wbudowanymi zabezpieczeniami. W jednym projekcie, gdzie bardzo zależało mi na masie i wydajności prądowej użyłem pakietu LiPol. Ale trzeba ich pilnować, bo nie lubią pełnego rozładowania, o przedziurawieniu nie wspominając .
 6. Jamik

  TechCan w budowie

  Trochę więcej samozaparcia w poszukiwaniach . http://wiki.seeedstudio.com/Grove-Gas_Sensor-O2/ Na dole macie datasheet. Wygląda, że ten czujnik niewiele prądu pobiera. Ale jest uwaga, że potrzebuje 20-30 minut na rozgrzanie, bo inaczej zafałszuje wyniki.
 7. Jamik

  TechCan w budowie

  Zależy jak długo muszą działać. Czujnik metanu który wybraliście bierze do podgrzewania około 56mA. Więc on nie jest raczej problemem. Niestety nie widzę nigdzie specyfikacji czujnika tlenu.
 8. Jamik

  TechCan w budowie

  Jeżeli chodzi o akumulatory, to przejście na rozmiar 14500 pozwoliłby, jak radzi marek1707, położyć je na dnie. Nawet obok siebie. Może warto to rozważyć, o ile pojemność byłaby wystarczająca. Im niżej środek ciężkości, tym stabilniejszy lot.
 9. Jak rozumiem, mikrokontroler jest sprawny? Płytki stykowe są dość niepewne. Bywa, że coś w nich nie łączy. Sprawdź wszystkie połączenia multimetrem. Zwróć uwagę na przycisk reset, czy dobrze wstawiłeś go na płytkę. Może na stałe zwiera reset do masy? Na zdjęciu tego nie widać. Jeśli wszystko jest OK, to szukałbym problemu w kwarcu. Może się nie wzbudza?
 10. Jamik

  Tensometr/Czujnik siły osiowej

  To może sprężyna i pomiar jej wydłużenia?
 11. Założyłem, że skoro piszę o odwrotnej polaryzacji, to wskazuje to na kondensator w którym ta polaryzacja jest istotna . Aż z czystej, małpiej ciekawości zabrałem garść złomu kondensatorowego i poszedłem sobie postrzelać. 1 z 10 poszedł już przy 5V Reszta wymagała wyższych napięć. Oczywiście, postrzału jak ze śrutówki nie ma się co obawiać, ale jeśli w oko trafi, nawet sam elektrolit, to może być niewesoło. Więc minimum ostrożności nie zawadzi. A z ekstremów, to zatrucie ołowiem? Oczywiście, jeśli ktoś lubi żuć stop lutowniczy . Bo lutować musiałby bardzo dużo i to w niewietrzonym pomieszczeniu..
 12. Tylko uważaj na kondensatory, bo przy odwrotnej polaryzacji, nawet przy 5V potrafią być groźne.
 13. Koła raczej nie odkryli. Jest zatrzęsienie tego typu amatorskich konstrukcji, jak i komercyjnych:
 14. Witam. Nawiązując do pierwotnego tematu, to produkcję pamięci ferrytowych w naszym ELWRO można zobaczyć tutaj: Ja mam sentyment do trochę późniejszych konstrukcji. Właśnie restauruję odkrytego na "złomie" sprawnego TIMEX-a 2048, w kolejce czeka mój własny ZX Spectrum+ z uszkodzoną klawiaturą, poluję na ZX Specrum 48K, oraz ZX80 i ZX81. A w pudle od 20lat śpi sobie drukarka Mera Błonie D-100M. Rok temu jeszcze dziłała :). O innym złomie, na który krzywo patrzy żona nie wspomnę .
 15. Nie o Forbota, ale o BOTLAND mi chodziło :). Zespół Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Żywcu
×