Skocz do zawartości

Jamik

Użytkownicy
 • Zawartość

  146
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  5

Jamik wygrał w ostatnim dniu 23 grudnia 2018

Jamik ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

46 Bardzo dobra

O Jamik

 • Ranga
  5/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. W 1kB EEPROM-u raczej żadnych zrozumiałych sampli nie upchniesz :). Choć za starych, dobrych czasów, przy zabawie z ośmiobitowcami to się różne cuda robiło ;).
 2. Witam. Robiłem kiedyś pozytywkę na Attiny13. Programowałem z poziomu ArduinoIDE. Melodyjkę przechowywałem w EEPROM-ie. Najpierw wgrałem szkic, który wpisał do EEPROM-u melodię, a potem drugi, który ją odtwarzał. Tak więc nie ma problemu z reprogramowaniem. Warto zwrócić uwagę na to, że zapis jednego bajta w EEPROM-ie jest znacznie szybszy od zapisu dwóch bajtów. Wynika to z tego, że zapis drugiego bajta zaczyna się dopiero po zakończeniu zapisu pierwszego. Jeśli więc kluczowa jest szybkość programu, to warto zapisywać po jednym bajcie zachowując odstęp czasowy w trakcie którego możemy wykonać spory kawałek kodu. Pozdrawiam.
 3. Albo kliknij na link prawym przyciskiem myszy i wybierz "Zapisz element docelowy jako...".
 4. Czytam. Jeden go widzi, więc być może jednak ten element działa. I nadal nie wiemy, czy tam na pewno siedzi 16U2. W jednym masz absolutną i niezaprzeczalną rację. Nie ma co tej rozmowy kontynuować, bo nic ona tu nie wnosi.
 5. Bywa, ze czasem popajacuję, ale tym razem jestem poważny. W Arduino, niezależnie od tego. czy użyjemy 16U2, czy CH340, czy czegokolwiek innego (bo to nie jedyne opcje), są to tylko elementy pośredniczące. Nic więcej. Możesz sobie 16U2 przeprogramować (o czym zresztą wspomniałem), tylko co to zmienia? Komputer widzi port, co znaczy, że dogadał się z tym właśnie elementem. Czy działa on zupełnie poprawnie to inna sprawa, ale nic nie wskazuje, że tak nie jest. Nie rozumiem Twojego zacietrzewienia.
 6. W Arduino. Sam kiedyś w jednej płytce usunąłem bootloader, żeby przyspieszyć start po włączeniu zasilania.
 7. Z tym bootloaderem to różnie może być. Jeśli ktoś bawił się tą płytką z użyciem programatora, to mógł chcący, lub niechcący go wykasować.
 8. Zamówisz minimum 5000 sztuk, to masz możliwość zmian wyglądu. Inaczej jesteś raczej skazany na to co jest :). Z tego co widzę sample mają po 1$ za sztukę.
 9. Witam. Te na zdjęciach wyglądają mi na LCD i myślę, ze w przypadku motocykla, gdzie odczyt powinien być czytelny i w ciemności i w słońcu, to raczej trzeba pójść w tę stronę. Może zwykły alfanumeryczny? Może wyświetlacz z Nokii? Może 7 segmentowy, taki jak w zegarach? Albo połączenie kilku? Na pewno nie osiągniesz w domowych warunkach takich efektów jak na zdjęciach, bo do tego trzeba by zrobić własny wyświetlacz LCD. Widziałem coś takiego, ale koszty duże, a efekt mizerny. Pozdrawiam. EDIT Może coś takiego? https://www.alibaba.com/product-detail/HTN-transflective-round-lcd-screen-custom_60687406095.html tylko nie wiem, czy gdzieś będą pojedyncze sztuki do kupienia.
 10. I napisz jaki scalak w Twojej płytce Arduino odpowiada za komunikację z komputerem. W niektórych tanich płytkach trzeba zrobić "machniom" ze sterownikiem.
 11. Witam. Standardowo Arduino resetuje się przy uruchamianiu połączenia przez USB (COMx). Nawet restart monitora portu szeregowego wywołuje ten efekt. Wynika to z potrzeby resetu przy programowaniu. Ale można to zablokować, wystarczy do tego rezystor i kondensator. Sam tak zrobiłem w moim Eggbocie i działa niezawodnie. Tylko przy programowaniu trzeba kondensator odłączyć. Pozdrawiam.
 12. A możesz dać jakieś zdjęcie, rysunek, czy coś? Bo trudno tak w ciemno doradzać.
 13. Moim zdaniem to nic nie da. Pierwszy komparator generuje sygnał 0 lub 5V. Drugi już nic z tym nie zrobi. Gdybyś mógł umieścić komparator pomiędzy czujnikiem a obecnym układem, to i owszem. A nie możesz usunąć (wylutować) istniejącego komparatora? Albo do tego nowego pobrać sygnału pomiędzy czujnikiem i istniejącym układem?
 14. Witaj. Zgadzam się z Tobą. Każdy przypadek wymaga zastanowienia się i sposób realizacji histerezy zależy od tego jaki mamy sygnał wzorcowy i porównywany. Odniosłem się do tego konkretnego przypadku, gdzie uważam, że sugerowany przeze mnie układ jest najprostszym, pozwalającym uzyskać efekt o jaki chodziło. Pozdrawiam.
 15. Witam. To nie dość, że w Twoim układzie nie pomoże, to wręcz zaszkodzi. Jeśli spojrzysz na schematy komparatorów z histerezą to zobaczysz, że pracują w układzie odwracającym, czyli napięcie referencyjne mają podane na wejście nieodwracające (+) a sygnał na wejście odwracające (-). Co stanie się, jeśli połączysz rezystorem wyjście z wejściem (-) w Twoim układzie? Powiedzmy, że masz napięcie odniesienia 2,5V. Na wejściu (+) pojawia się ciut więcej. Komparator zmienia wyjście z 0V na 5V. I teraz dzięki rezystorowi pomiędzy wyjściem a wejściem (-) napięcie na tej końcówce wzrasta. Jest więc większe niż na wejściu (+) Komparator przełącza wyjście na 0V co powoduje spadek napięcia na wejściu (-) czyli przełączenie wyjścia na 5V, co powoduje... i tak w kółko. Przerób układ na odwracający z histerezą. Wtedy przełączenie wyjścia z 0 na 5V nastąpi przy opadającym napięciu wejścia. 5V na wyjściu, dzięki rezystorowi podniesie napięcie odniesienia i spowoduje, że przełączenie powrotne (z 5 na 0V) nastąpi przy wyższym napięciu wejściowym. I masz histerezę. A jedyna zmiana będzie taka, że zbocza zamienią Ci się miejscami, co dla programu (jak przypuszczam) nie będzie miało żadnego znaczenia, bo jedynie zamiast zliczać przejścia z czarnego na biały, będzie zliczał przejścia z białego na czarny (lub odwrotnie). Pozdrawiam.
×
×
 • Utwórz nowe...