Skocz do zawartości

Wojtek

Użytkownicy
 • Zawartość

  364
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Wojtek

 1. O ile mi wiadomo AVR nie ma dostępu atomowego do bitów w rejestrach a więc każda operacja (bez względu na to jak to wygląda na poziomie listingu programu) zmiany jednego pinu portu wiąże się z wczytaniem całego rejestru, przeprowadzeniu maskowania/alternatywy na zmiennej pomocniczej i powtórnym wczytaniu całego bajtu. Jeśli chodzi o wątki to AVR nie ma wsparcia sprzętowego tak jak to jest w mocniejszych procesorach. Można tutaj mówić tylko o pseudo wielowątkowości którą można uzyskać umiejętnie operując zasobami na poziomie programu. Nigdy nie lubiłem tego typu udziwnień jak np. Arduino (nigdy też nie używałem) ponieważ skoro w notach katalogowych producent pokazuje przykłady w C, dostarcza środowisko programistyczne, to chyba najłatwiej iść drogą przez niego wytyczoną?
 2. https://dl.dropboxusercontent.com/s/p56vff8oqbe7sc9/LED%20Designer%20-%200000%20v1.1%20-%20de.rar Film z działania i aktualizacja, może się komuś przyda
 3. Proszę wypróbować. I proszę przeczytać instrukcje dołączoną do archiwum bo wiele funkcji ukrytych jest pod postacią skrótów klawiszowych. Przed uruchomieniem należy utworzyć bezpośrednio na dysku C folder leddes - aplikacja przechowuje tam pliki tymczasowe i zwraca generowane(to zresztą też jest napisane w instrukcji). KLIK
 4. Ale takiego gif'a też trzeba jakoś stworzyć. Aplikacja nie jest jakimś kombajnem ale jest na tyle rozbudowana że przy tworzeniu animacji od podstaw łatwiej jest tworzyć na niej. Poza tym dostajemy plik txt który jest łatwiejszy do czytania niż gif. freeware to nie jest, ale mogę jutro wysłać demo to ewentualnie zainteresowane osoby sobie zobaczą.
 5. Witam. Ponieważ to forum o robotyce piszę w tym dziale( obok tematów takich jak życzenia świąteczne i wybór szkoły) ale nie czarujmy się - jest tu pewnie także dużo osób interesujących się ogólnie elektroniką, a więc... Posiadam aplikacje do generowania animacji na wyświetlacze LED.(dokładniej mówiąc generujemy w tej aplikacji plik txt z danymi dotyczącymi wyglądu klatek) Aplikacja jest bardzo uniwersalna, możemy tworzyć animacje rysunkowe, wpisywać tekst (3 rodzaje/wielkości czcionek), posiada narzędzia usprawniające tworzenie animacji przesuwającego się tekstu/ innego elementu. Próbuje z tą aplikacją dotrzeć do potencjalnych odbiorców bo zauważyłem że nie ma w internecie dostępnej podobnej aplikacji. (są jedynie aplikacje dostarczane czasem przez producentów wraz z tablicami- bardzo ograniczone-zarówno pod względem modelu wyświetlacza jak i możliwości tworzenia animacji - zazwyczaj pozwalają wyświetlać jedynie tekst i udostępniają jakieś gotowe efekty przejścia) Czy znalazłbym tu odbiorców dla takich aplikacji - czyli osoby hobbystycznie tworzące własne wyświetlacze LED? Link do wersji demo (przeczytać intsrukcje przed uruchomieniem, utworzyć bezpośrednio na dysku C folder leddes - aplikacja przechowuje tam pliki tymczasowe i zwraca generowane): https://dl.dropboxusercontent.com/s/p56vff8oqbe7sc9/LED%20Designer%20-%200000%20v1.1%20-%20de.rar
 6. Książka jest pisana pod atmege32 więc jeśli chcesz bezstresowo robić ćwiczenia to nawet lepiej jakbyś wziął ten tańszy zestaw z atmegą32 (zresztą na dłuższą metę mikro kontroler i tak można wymienić). Dodatkowo w tym droższym masz pilot, przewody, podstawki precyzyjne ,zasilacz,kabel usb -moim zdaniem nie jest to warte 100zł i najlepiej to dokupić oddzielnie z innych źródeł, pilot np. nie musi być identyczny byle by był rc5.
 7. Są adaptery do tego zestawu więc będziesz mógł programować też wszystkie obudowy typu atmega8 itd Poza tym jeśli masz płytkę stykową to będziesz mógł z tego zestawu wyprowadzić syganly z przejściówki i programować jakikolwiek AVR (tylko że wolno, ma on swoje wady bo sam autor z niego nie korzysta tylko używa swojego komercyjengo USBaspa ).
 8. Autor podał w pierwszym poście link do książki Mirosława Kardasia który rozszerzył swoją działalność na całą serie produktów przydatnych w nauce m.in. wspomnniany zestaw uruchomieniowy. (który jest "polecany przez autora"co jest zrozumiałe bo to jego produkt - słusznie zresztą bo uważam że zestaw jest bardzo dobry - mi jednak żal było wydać kilkaset złotych, a ponieważ z mikorkontrolerami miałem już wcześniej styczność(gdy korzystałem z bascoma) to użyłem płytki stykowej). Jeśli bym kompletnie zaczynał z uC to kupił bym zestaw koniecznie dedykowany do książki (bo jeśli już wydajesz na zestaw to warto kupić dedykowany bo jest to dużo wygodniejsze)- tym bardziej że jest jeszcze druga książka do tego zestawu, szykuje się trzecia więc będziesz mógł długo korzystać jeśli będziesz rozwijał wiedzę wraz z kolejnymi książkami. Ja osobiście go nie posiadam ale orientuje się trochę jako użytkownik forum pomocy technicznej i widz poradników wyżej wspomnianego autora.
 9. W kwestii programatora wbudowanego w zestaw to działa on na bazie przejściówki RS232/USB w związku z czym jest powolny.
 10. Ja korzystałem z tej książki kiedy przesiadałem się z bascoma do C. Ćwiczenia robiłem nie tylko bez zestawu uruchomieniowego (korzystałem z płytki stykowej) ale dodatkowo często na innych mikrokontrolerach (tych które miałem pod ręką). Zmusiło mnie to trochę bardziej żeby poprzeglądać rejestry, porównywać - tak więc bez zestawu więcej się nauczysz. Natomiast kiedy ogólnie zaczynałem zabawę z mikro kontrolerami (czyli kiedy uczyłem się bascoma) to miałem płytkę dedykowaną do książki z której korzystałem w owym czasie.
 11. Sorki, robię kilka rzeczy naraz i do noty zerknąłem wyrywkowo. Ale naprawdę dzięki bo wszystko mi podałeś na gotowo. pozdrawiam
 12. użyję regulowanego bo te inne wersje są trochę ciężko dostępne. Znalazłem wzór wiążący R1 i R2. Rozumiem że istotny jest tylko stosunek ich oporów? R1 =R2 x (Vout/1.24 - 1) Jeśli tak to w jakich mniej więcej przedziałach najlepiej się poruszać? np. 3,1K do 1K może być?
 13. Fajnie że dostałem coś konkretnego. Jak nazywa się kuzyn MIC29302 w wersji nieregulowanej z napięciem wyjściowym 5V? Chwila szukania i znalazłem coś takiego: http://pl.farnell.com/micrel-semiconductor/mic29150-5-0wt/ic-ldo-volt-reg-5v-1-5a-to-220/dp/1287887
 14. Witam 1)Jaki stabilizator LDO byście mi polecili? Ma pracować w ukłądzie 6V->5V przy natężeniu max 1,5 A. Nie bez znaczenia jest dla mnie też prąd spoczynkowy. 2)Potrzebuję 4 mosfetów n . Czy dostępne są ukłądy zawierające 4xmosfety n w jednej obudowie? Ja osobiście nic takiego nie znalazłem Sam korzystałem wcześniej z układów SI9926BDY które są 2 mosfetami zamkniętymi w jedenj obudowie. Dobrze się sprawdzały więc chciałem zastosować 2 takie ukłądy żeby uzyskać w sumie 4 mosfety. Niestety obecnie są chyba wcycofane z produkcji a najbardziej podobny układ w tme: FDS6900AS zbyt bardzo odbiega ceną i parametrami. Znalazłem zamienniki si9926cdy https://sklep.eltron.pl/pl/p/18184523354654/si9926cdy-e3 I tu pytanie czy ten mosfet nadaje się do pracy przy częstotliwościach 100Hz jeżeli będę go sterował przez rezystor np.500/300 ohm z atmegi? Czy w ogóle takie PWM to są duże szybkości bo stała czasowa filtra który utworzy się z bramki takiego mosfeta wychodzi 0,000000001 * 500 = 0,0000005 s a okres PWM to 0,01s Wcześniej gdy wybierałem si9926bdy ktoś mi mówił żebym zwrócił uwagę na pojemność bramki ale wtedy to było dla mnie nie istotne bo ten mosfet nie pracował z dużymi szybkościami. Zupełnie nie orientuje się który parametr mnie dotyczy, wydaje mi się że pojemność barmki ale w nocie jest to: (przy 5V - odczytywałem z wykresu) Input Capacitance Ciss 1190 pF Output Capacitance Coss 280 pF Reverse Transfer Capacitance Crss 90 pF co to oznacza?
 15. Plik pdf zawiera w sobie informacje o wymiarze pionowym i poziomym. Wystarczy wrzucić do jakiegoś programu (choćby gimp) i odczytać w oknie wielkość obrazka.
 16. No akurat jeśli chodzi o te 2 duże symbole po obu stronach to może być nawet z tolerancją kilka milimetrów byle by była zachowana symetria obrotowa tego kształtu i żeby oba symbole było rozłożone symetrycznie względem środka rysunku. jak przygotuje plik z podkładem to dam znać.
 17. Opieram się na informacjach które znalazłem w internecie że na windowsa jest ograniczenie do 100 godzin pracy i co 10/15 minut jest wymagany restart programu - nie wiem może są nieaktualne lub nieprawdziwe. Co do przerysowania to trochę by z tym było zabawy, trzeba by to zrobić dokładnie, dałbym Ci to na podkładzie milimetrowym ale nie chce ci zabierać czasu. No chyba że umówimy się na określoną kwotę i Ci zapłacę?
 18. Jest problem z tym że qcad wprawdzie jest darmowy ale... na linuksa a na windowsa nie. Myślę że instalacja/emulowanie systemu pod to wątpliwej jakości narzędzie też jest trochę przekombinowana? Jeśli ktoś zna jakiś darmowy program typu CAD na widnows to też nie pogardzę. Jeśli chodzi o darmowe dla studentów to muszę się wstrzymać do października :/ . Po prostu chce znaleźć kogoś kto mi (oczywiście odpłatnie) przerysuje tego pdf'a do dwg lub firmę która przyjmie mi tego pdf'a?
 19. Autocad za darmo? Może masz na myśli demo z ograniczeniem 30 dniowym? Jeśli chodzi o demo 30 dniowe to odpada ze względu na to że chciałbym uzyskać w miarę powtarzalny efekt tzn. żebym np. za jakiś czas nie miał znowu tych samych problemów kiedy będe miał inny wzór.
 20. To ma być arkusz blachy 31,5 cm na 19,5 cm. Wzory mają być wycięte na tym arkuszu, dokładny wzór podaje w załączniku. wzorfrontu - Kopia.pdf
 21. Jeśli udostępnię im pdf z podkładem milimetrowym to przyjmą to jako zwymiarowany rysunek techniczny? Gdzie konkretnie przyjmują w pełni zwymiarowany rysunek techniczny w pdf albo oferują pomoc przy przygotowaniu pliku CAD?
 22. Potrzebuję wyciąć dość skomplikowany wzór z blachy aluminiowej. Nie dam rady zrobić tego na własną rękę dlatego pomyślałem że warto było by to zlecić jakiejś zewnętrznej firmie. Problem w tym że nie wiem w jakich formach przyjmują one wzory? Szukałem na ich stronach ale albo nie ma tam tego napisane albo ja nie umiem znaleźć. Domyślam się że dwg ale niestety nie posiadam prywatnie żadnego programu CAD. Myślałem o stworzeniu rysunku wektorowego zapisanego w pdf i konwersji do dwg ale strasznie dużo z tym zachodu. Ideałem by było jakby znalazła się jakaś firma która wykonała by mi cięcie na podstawie rastrowego pliku pdf wykonanego w skali 1:1 (mam już ten plik narysowany). Mogę też udostępnić z podkładem w postaci siatki milimetrowej. Czy spotkaliście się z tym żeby firmy oferowały taką możliwość? Możecie mi którąś polecić? pozdrawiam
 23. Witam Tym razem chciałbym się poradzić 1) Czy te ładowarki: http://botland.com.pl/ladowarki/1446-ladowarka-lipo-imax-b3-pro-z-balancerem.html http://botland.com.pl/ladowarki/1240-ladowarka-redox-lipo-z-zasilaczem.html będą odpowiednie do tego akumulatora: http://botland.com.pl/lipo-dualsky/835-dualsky-250mah-20c-74v.html i która z tych ładowarek była by lepsza? Druga ma większy prąd ładowania ale nie wiem czy to przesądza o wyborze. 2) Czy istnieje możliwość ładowania li-pol'a bezpośrednio w urządzeniu (oczywiście pośrednio przez zewnętrzną ładowarkę)? Chyba nie będzie nic w tym przeszkadzać?
 24. Taka sytuacja. Używam sobie ADC do pomiaru poziomu oświetlenia za pośrednictwem fototranzystora. Podłączenie jest dość nietypowe (tzn. podyktowane ułożeniem elementów na płytce) gdyż fototranzystor jest podłączony z jednej strony do + a z drugiej do rezystora 100K, rezystor 100K drugim wyprowadzeniem idzie do masy. Ze środka tego dzielnika idzie linia do ADC. Przed napisaniem programu przeliczyłem sobie jak będzie wyglądała funkcja napiecia mierzonego przez ADC od zmiany oporu fototranzystora. Wyszło mi f(x) = 500 /(R + 100) gdzie R to opór fototranzystora w kiloomach. Od razu spostrzegłem że to funkcja harmoniczna , zrobiłem sobie też wykres: Spojrzałem też jak wygląda tradycyjny dzielnik i jaki jest wzór. Niestety z wzoru wynika że zmienna też będzie w mianowniku (opór fotorezystora będzie w szeregu z rezystorem R1)więc znów mamy funkcję harmoniczną: Czy jest jakiś sprzętowy sposób żeby uzyskać zależność liniową napięcia na wejściu ADC od oporu fototranzystora i co za tym idzie nie musieć tego przeliczać programowo (R= (500/U) -100)?
 25. spokojnie, nie oczekiwałem odpowiedzi bo mam to sprawdzić doświadczalnie jak już zlutuje płytkę (był gdzieś pytajnik w moim poście ? <- jakby co to jest pytanie retoryczne)W każdym razie dziękuje bo niektóre z twoich postów są bardzo cenne i nie raz decydowały o powodzeniu moich "projektów".
×
×
 • Utwórz nowe...