Skocz do zawartości

SzymonDzw

Użytkownicy
 • Zawartość

  39
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

1 Neutralna

O SzymonDzw

 • Ranga
  3/10
 • Urodziny 24.11.1993

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zawód
  CEO - Kell ideas
 • Moje zainteresowania:
  robotyka mobilna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. 4x Buehler motor 1.61.077.414 Zapraszam na naszą stronę: www.turtlerover.com - tam też są do pobrania modele CAD robota i ramienia na licencji Open Source.
 2. SzymonDzw

  Kamery do integracji w robotach

  Może źle to opisałem. Chodzi o wodoodporną kamerkę na USB, tyle. Nie chcemy robić kamery sportowej. Moduł nie będzie miał przycisków, baterii ani nawet dedykowanego softu, dzięki czemu będzie mega łatwiejszy do integrowania we własnych konstrukcjach. @deshipu - Właśnie ten moduł jest czymś czego szukam na rynku od prawie roku i nie mogę znaleźć nic, co odpowiadało wymaganiom, ale jak najbardziej rozumiem gdzie jest haczyk. Dzięki za odpowiedzi.
 3. Cześć Wam, pracujemy w akurat w firmie nad paroma projektami związanymi z konstrukcją "klocków" do budowy robotów i tutaj się pojawia pytanie: Myślimy nad wydrębnieniem z robota Turtle kamery, która mogłaby być używana jako osobny moduł przez każdego amatora i nieamatora przy budowie własnych konstrukcji. Chciałbym się wypytać Was o zdanie na ten temat. Opracowaliśmy moduł kamery nadającej obraz fullHD (1080p) i wyposażonej w optykę 180deg (w teorii, w rzeczywistości nadaje na matrycę koło 170deg). Kamera wyposażona jest w przewód USB jak każda kamera internetowa, ale jej zaletą jest to,
 4. Ach, czemu te wszystkie projekty pojawiają się wtedy, gdy my mamy już prawie wszystko klepnięte. Gdybyśmy Was znaleźli wcześniej to może byśmy oszczędzili miliony tysięcy godzin pracy nad shieldem do Turtla Z ciekawości: czemu teraz Crowdsupply, nie Kickstarter?
 5. @Mechano - co do kierunku jazdy: to jest najśmiesznieszy głuchy telefon jaki kiedykolwiek widziałem, a widziałem multum konstrukcji rocker-bogie na URC (University Rover Challenge) i wszyscy jeżdżą tak jak łaziki NASA/JPL. Prawda jest taka, że to zawieszenie dużo lepiej sobie radzi jak się jeździ wózkiem do przodu, ale kierowcy z NASA specjalnie jeżdżą tyłem do przodu wychodząc z założenia, że w taki sposób w razie problemów łazik będzie mógł wyjechać z miejsca w które wjechał @robo1973 - sztywność osi głownej zawieszenia jest tutaj kluczowa i jest to najsłabszy element całego zawieszenia.
 6. Ach, sory mój błąd. Ciągle miałem przed oczami opory toczenia w samych łożyskach kół. Opory toczenia wynikające z kontaktu z podłożem rzeczywiście będą miały znaczenie. Kwestia tylko czy koła są sztywne czy miękkie, wtedy odpowiednio będą zależały w przybliżeniu tylko od rodzaju podłoża albo od rodzaju podłoża i reakcji opon.
 7. Sory, nie opisałem M we wzorze - to jest ciężkość robota M=m*g - rzeczywiście mylnie to oznaczyłem. Tak, oczywiście żeby przejść z Fn do momentu na kołach wykorzystujemy wzór na Mkoła [moment na kole] Mkoła = Fn*R/n (R- promień koła, n - liczba napędów/kół napędzanych). Opory toczenia będą miały bardzo znikomy wpływ na jazdę - rzędu wpływu osiowości zamocowań kół. Są to wartości typu 0,01*ciężar pojazdu, więc tym bym się nie zajmował. Jeśli chodzi o założenie "nieobracających" się kulek - jest ono czysto inżynierskie, jeżeli pojazd będzie w stanie pokonać przypadek podporu kulką trącą o p
 8. Załóż sobie na jakie wzniesienie ma być w stanie wjechać robot: np. 10 st. - wtedy siła napędowa Fn=M*sin(10st.) [Fn-siła napędowa] Jeśli chodzi o opory ruchu to interesują Cię opory wewnątrz łożysk, nie kół względem podłoża. Zasada jest taka: opory koło - podłoże wpływają na trakcję robota, jak boksuje kołami przy przyspieszaniu - to znaczy że te opory są za małe; opory koło - łożysko wpływają na napęd - tutaj zależy od średnicy łożysk i typu łożysk jakie użyłeś, jak użyłeś "łożyska typu" śrubka - otwór to nie masz na to wpływu; bezwładność - tutaj opory od bezwładności wynikają wyłączn
 9. Sory, że odkopuję: @krejzii: jeśli chodzi o kinematykę ruchu dla rolek pod kątem 45st. to siła tarcia będzie działała wg. wzoru Ft=1/2*Fn (Fn-siła napędowa). Co oznacza, że aby napędzić pojazd o masie M i współczynniku tarcia "u" to siła, którą generują koła musi się równać Fn=1/2*M*u. Moment w tym momencie to M=Fn*R (promień koła!).
 10. SzymonDzw

  Deltabot

  Teraz z tym wszystkim kinematyka działa jak należy? Też ostatnio wpadł mi taki temat, co prawda nie doszedł do skutku, ale zastanawiałem się nad skomplikowaniem samej kinematyki - jak trzy serwa zgrywają się ze sobą. Pisałeś o luzach na przegubach: to wina przegubów czy montażu? Ciekawe, bo rzadko się zdarza, żeby tam podłapać luzy.
 11. SzymonDzw

  Jak dobrać silnik

  Rozpisz proszę co tam wpisywałeś do wzorów przy obliczaniu mocy? Ogólnie to nie powinna Cię interesować moc, a tylko moment siły - i tak jedyne co jest ważne do ciężar (tj. masa rolety * przyspieszenie grawitacyjne). Jak roleta spada w dół to spada pod własnym ciężarem, więc nie ma co się bać.
 12. To jest właśnie największy problem zabudowy napędów w manipulatorach - ich łożyskowanie z napędem. Łożyska w serwach są nawet mniej niż mało wytrzymałe, więc uważaj na to. Dobrym sposobem jest łożyskowanie przy użyciu łożysk ślizgowych (Igus, dostępne też w EBMiA) - wtedy musisz w tych blaszkach ze zdjęcia wywiercić otwory pasowane rozwiertakiem (tak, kup odpowiedni rozwiertak), wsadzić w to łożysko ślizgowe i do ruchomej części przyczepić orczyk. Ale! Orczyk przyczepiasz najpierw luźno, tj. nie dokręcasz śrub na maksa, jedynie tak żeby się trzymał i żeby mógł się ruszać względem blachy z pe
 13. 1. Kwestia właśnie tego czy masz podgrzewany stół lub lepiej-podgrzewaną komorę (to w ogóle luksus). PLA wychodzi chyba wszędzie, ABS już potrzebuje podgrzewanej komory tak na prawdę - do dużej grubości ścianek wystarczy podgrzewany stół, ale zawsze można eksperymentować z M-ABS (dostosowanym do druku) lub PC-ABS i pochodnych. [ciekawe że u nas nie ma direct ekstrudera i nie ma problemu z wydrukami w gumie, problem jest tylko z trzymaniem się stołu przez gumopochodne materiały] 2. Odpowiednia kalibracja odległości dyszy do stołu (u nas 0.1 mm). Potem czystość stołu i jego pokrycie środkiem
 14. SzymonDzw

  Serva do Robotic Arm

  Wyobraź sobie, że masz układ współrzędnych, w którym X ma 0 na S1 i oś kieruje się w lewo (w tą stronę przyrasta X). Wzór na środek ciężkości to: Xśr=(m[1]*r[1]+m[2]*r[2]+...+m[n]*r[n])/Mcałości Nie musisz używać procentów ani nic. Spróbuj tak. (w nawiasie kwadratowym m[n] chodzi po prostu o indeks [n-ty] - nic więcej)
 15. SzymonDzw

  Serva do Robotic Arm

  Tak, moment 7,2 kgcm wystarczy, ale uwaga, wystarczy tylko do podtrzymania ramienia samego w sobie. Dlaczego piszę podtrzymania? Chodzi o to, że żeby teraz nadać ramieniu jakąś prędkość, trzeba dać moment odpowiednio większy. W praktyce akurat dla serw to oznacza, że serwo o momencie 7,2 założone na S1 utrzyma Ci samą wagę manipulatora, ale zaraz się sfajczy, bo nie będzie potrafiło dojść do swoich zadanych położeń. Stąd zakłada się nadmiar momentu specjalnie, aby zwiększyć żywotność układu i zmniejszyć też pobór prądu. I znowu tak, jak znajdziesz rzeczywisty środek ciężkości samego manipula
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.