Skocz do zawartości

Jak dobrać rezystor do diody? Różne metody zasilania LED!


Komentator

Pomocna odpowiedź

@gander, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
38 minut temu, gander napisał:

Dobra, ale czy autor może pokazać obliczenia dla ostatniego przykładu "Zasilanie LED połączony równolegle po 2 w szeregu." - omawiamy sobie proste przykłady, omawiamy i nagle buch, z grubej rury,  a ja siedzę, patrzę się jak sroka w gnat i się zastanawiam czy ma tutaj znaczenie równoległe łączenie rezystorów?

Jasne, nie ma problemu, ale gotowca nie dostaniesz, bo nie zapamiętasz 😉 Wspomniany przykład:

led_4_rez_po_2_dobrze_v2-300x229.png

Ten schemat nie różni się wiele od wcześniejszego. Poprzednio miałeś jedną gałąź obwodu z 4 diodami, a tutaj masz 2 gałęzie z dwiema diodami. Każda gałąź ma swój rezystor więc możesz rozpatrywać je oddzielnie. Tak właściwie to ten przykład jest "aż za prosty", bo założyliśmy w nim 4 identyczne diody i 2 identyczne rezystory, więc szczerze mówiąc możesz sobie zupełnie "wyrzucić" jedną gałąź (jeśli to coś dla Ciebie zmienia) i policzyć możliwe wahania prądu (zależne od faktycznej rezystancji rezystora) w jednej gałęzi - odpowiedź dla drugiej będzie identyczna.

Zadanie w artykule dotyczyły jedynie policzenie możliwych wartości prądu płynącego przez każdą z gałęzi, ale jak będziesz znał prądy płynące przez pierwszą gałąź i przez drugą, to policzenie prądu płynącego przez cały układ też nie będzie już chyba stanowiło problemu. To nie jest równoległe połączenie dwóch rezystorów, nie trzeba liczyć żadnej rezystancji zastępczej. Pokombinuj i pokaż, gdzie utknąłeś 😉 Testowałeś ten (lub podobny) układ w praktyce?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W zasadzie zbudowałem ten układ:

Uzas = 9.15 V

Uled = 1.9 V (zmierzony spadek napięcia)

UR = 3.9 V (zmierzony spadek napięcia)

R = 1k (nie posiadam 330)

Uzas - 2* Uled = 5.35 V

Każda gałąź ma (zmierzony) prąd o natężeniu 4 mA czyli dwie gałęzie to (zmierzony) prąd 8 mA. 

Jak z tych danych mógłbym oszacować ten prąd? Mnie się to nijak nie kalkuluje.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, gander napisał:

Każda gałąź ma (zmierzony) prąd o natężeniu 4 mA czyli dwie gałęzie to (zmierzony) prąd 8 mA. 

Jak z tych danych mógłbym oszacować ten prąd? Mnie się to nijak nie kalkuluje.

Masz dwie gałęzie po 4mA, czyli 2*4mA daje 8mA. Akurat to się kalkuluje 😉 Czczego dokładnie nie jesteś w stanie policzyć? Pamiętaj, że z obliczeń praktycznie nigdy nie uzyskasz dokładnie 4 mA. Chociażby dlatego, że rezystor 1k w praktyce nie ma 1k, tylko charakteryzuje się też jakąś tolerancją (było to pokazane w artykule). Do tego wszystkiego jest jeszcze dużo innych zmiennych. Może spróbuj najpierw policzyć wszystko w teorii na idealnych elementach i może wtedy będzie Ci łatwiej 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zadanie:

Imax = (9V - 2*1.6V) / 330Ω = 5.8 V / 330Ω =  ~17mA
Imin = (9V - 2*2.2V) / 330Ω = 4.6 V / 330Ω = ~14mA

Mój układ:

Imax = (9V - 2*1.6V) / 1000Ω = 5.8 V / 1kΩ =  ~6mA
Imin = (9V - 2*2.2V) / 1000Ω = 4.6 V / 1kΩ = ~4mA

To mi się nie kalkuluje:

I = (9.15V - 2*1.9V) / 1000Ω = 5.35 V / 1kΩ = ~5mA

Co zrobiłem źle?

Edytowano przez gander
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ten wzór opisuje zachowanie prądu w obwodzie w danej chwili. Czyli jeśli bateria *rzeczywiście* daje 7.5V napięcia, to takie napięcie wstawiasz do wzoru, a nie jakieś 9.15V które występuje w zupełnie innej sytuacji.

  • Pomogłeś! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko fajnie i zrozumiałe opisane ale ja jak zwykle odbiegam o pewnych norm i nadal mam jedną niewiadomą mianowicie w tabeli brakuje mi mi napięcia zasilania diody UV. Byłbym wdzięczny jeśli ktoś posiada taka informację. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Źle do tego podchodzisz, spadek napięcia na diodzie jest podawany przy przepływie nominalnego prądu. Jeśli producent podaje, że nominalny prąd dla diody to powiedzmy 350mA to dioda przy przepływie tego prądu ma nominalny spadek napięcia przyjmijmy 3,6V. I to podaje producent, rzadko, ale podaje. Nie oznacza to jednak, że dioda nie zacznie świecić i przewodzić przy prądzie 1mA i spadku na niej 3V. Szczególnie jeśli to jest dioda mocy. Dodatkowo jeśli taką diodę będziesz chciał zasilić impulsowo prądem 1A to okaże się, że przy takim prądzie spadek napięcia będzie 4,2V.

Przy tym napięciu chodzi o to, żeby wiedzieć, że białej diody ani niebieskiej ani innych "wysokoenergetycznych" kolorów nie zaświecisz z jednego paluszka 1,5V bez dodatkowego układu podnoszącego napięcie.

Edytowano przez Sabre
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.