Skocz do zawartości

Jak dobrać rezystor do diody? Różne metody zasilania LED!


Komentator

Pomocna odpowiedź

Dalej chyba nie rozumiesz, napięcie przewodzenia to tylko informacja o tym "od kiedy" dioda zacznie świecić. Ważniejszy jest prąd nominalny, którego nie powinno się przekraczać przy normalnym użytkowaniu diody. Ludzkie oko nie zdoła odróżnić dużej różnicy w jasności diody przy dość sporej różnicy w prądzie zasilania. Do tego jasność nie rośnie proporcjonalnie do płynącego przez nią prądu, powyżej pewnej jego wartości. Dlatego diody, które świecą jasno już przy 1-2mA nie będą świeciły dużo jaśniej przy 5 czy 10mA. Technologia poszła dużo do przodu przez ostatnie 20 lat i nie ma sensu nawet zasilać zwykłej diody prądem większym niż 5mA. A przez to, że otacza nas sporo różnych tanich diod z Chin, to może się okazać, że zasilanie diody 10mA skończy jej żywot szybciej niż można by się tego spodziewać.

Dlatego tak jak pisałem, ważniejszy jest płynący przez diodę prąd, niż spadek napięcia na niej.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam. W artykule jest napisane że zawsze trzeba dodać rezystor do diody. I tu się zastanawiam, bo znalazłem taką diodę RGB o numerze WS2813, gdzie rezystor i kondensator są już ponoć zintegrowane w samej diodzie. Czy przy tej konkretnej diodzie nie ma już potrzeby dodawania rezystora samemu i wystarczy podłączyć samo napięcie 3,7-5V? 

Link do komentarza
Share on other sites

@Artus2000, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

3 minuty temu, Artus2000 napisał:

W artykule jest napisane że zawsze trzeba dodać rezystor do diody. I tu się zastanawiam, bo znalazłem taką diodę RGB o numerze WS2813, gdzie rezystor i kondensator są już ponoć zintegrowane w samej diodzie.

To nie jest zwykła dioda. WS2813 to "inteligentna" dioda sterowana cyfrowo, możesz o tym myśleć jak o diodzie RGB podłączonej do specjalnego sterownika, który zmieścił się wewnątrz diody. Przy takich niestandardowych elementach trzeba posiłkować się notami katalogowymi, tam wszystko będzie opisane. Jednak ogólnie skracając temat: masz rację, do tej diody nie dobiera się rezystorów (jak pokazaliśmy w tym artykule), bo nie miałoby to żadnego sensu. Przykład wykorzystania takich cyfrowych diod znajdziesz w kursie Arduino: Kurs Arduino II – #2 – diody RGB (tradycyjne oraz WS2812)

Link do komentarza
Share on other sites

42 minuty temu, Treker napisał:

To nie jest zwykła dioda. WS2813 to "inteligentna" dioda sterowana cyfrowo, możesz o tym myśleć jak o diodzie RGB podłączonej do specjalnego sterownika, który zmieścił się wewnątrz diody. Przy takich niestandardowych elementach trzeba posiłkować się notami katalogowymi, tam wszystko będzie opisane. Jednak ogólnie skracając temat: masz rację, do tej diody nie dobiera się rezystorów (jak pokazaliśmy w tym artykule), bo nie miałoby to żadnego sensu. Przykład wykorzystania takich cyfrowych diod znajdziesz w kursie Arduino: Kurs Arduino II – #2 – diody RGB (tradycyjne oraz WS2812)

Tak, wiem wiem. Jestem właśnie w trakcie przerabiania Waszego kursu Arduino 🙂 Przy okazji, bardzo fajny kurs, dzięki!

Lecz moje pytanie po części wynikało waśnie z tej lekcji kursu o adresowalnych diodach. W podanym tam przykładzie jest wykorzystany pasek z 8 diodami RGB WS2812, które nie mają w sobie zintegrowanego rezystora, ale na płytce do każdej diody jest przydzielony oddzielny rezystor. Mimo tego w lekcji jest napisane że należy dodać własny rezystor i kondensator. Stąd moje wątpliwości czy przy pasku LED z diodami WS2813 też trzeba je dodawać czy nie?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

4 minuty temu, Artus2000 napisał:

Jestem właśnie w trakcie przerabiania Waszego kursu Arduino 🙂 Przy okazji, bardzo fajny kurs, dzięki!

Dzięki, miło słyszeć 🙂

4 minuty temu, Artus2000 napisał:

W podanym tam przykładzie jest wykorzystany pasek z 8 diodami RGB WS2812, które nie mają w sobie zintegrowanego rezystora, ale na płytce do każdej diody jest przydzielony oddzielny rezystor.

Na płytce przy każdej diodzie jest mały kondensator filtrujący zasilanie, to nie są rezystory.

4 minuty temu, Artus2000 napisał:

Mimo tego w lekcji jest napisane że należy dodać własny rezystor i kondensator.

W kursie dodajemy jeszcze jeden, duży kondensator, aby lepiej filtrować zasilanie całego układu (przydatne np. przy bardzo szybkim i jasnym miganiu diodami). Rezystor jest tam dodawany na linii danych (tak powinno się robić w przypadku tych pasków) i nie ma on nic wspólnego z prądem płynącym przez diody 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, Treker napisał:

Na płytce przy każdej diodzie jest mały kondensator filtrujący zasilanie, to nie są rezystory.

A i wszystko jasne! Ja myślałem że to rezystory. Elementy SMD są takie małe że ciężko je rozróżnić, szczególnie przez laika. Dzięki za wyjaśnienie!

7 minut temu, Treker napisał:

W kursie dodajemy jeszcze jeden, duży kondensator, aby lepiej filtrować zasilanie całego układu (przydatne np. przy bardzo szybkim i jasnym miganiu diodami). Rezystor jest tam dodawany na linii danych (tak powinno się robić w przypadku tych pasków) i nie ma on nic wspólnego z prądem płynącym przez diody

Hmm. To w takim razie pytanie czy przy diodach WS2813 też wskazane jest takie samo podejście? Tzn. Kondensator do filtrowania zasialania + rezystor na linię danych?
Z tego co widzę w dokumentacji dla rekomendowanego podłączenia tych diod jest wyprowadzony opcjonalny oddzielny PIN VCC do którego powinno się podłączyć rezystor i kondensator. Ale chyba on służy jedynie do zasilania a nie do danych?

hrVAm.png

Link do komentarza
Share on other sites

@Artus2000 dodatkowy kondensator przy zasilaniu nigdy nie zaszkodzi.

3 godziny temu, Artus2000 napisał:

Z tego co widzę w dokumentacji dla rekomendowanego podłączenia tych diod jest wyprowadzony opcjonalny oddzielny PIN VCC do którego powinno się podłączyć rezystor i kondensator. Ale chyba on służy jedynie do zasilania a nie do danych?

Tak, to jest filtrowanie zasilania i dokładnie jest to opisane w nocie katalogowej, ale tym nie musisz się raczej martwić - to kwestia dla osób projektujących linijki LEDowe 😉

Rezystor na linii danych nie jest obowiązkowy. Warto go wstawić, ale jak go nie będzie to też raczej nic się nie uszkodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Pytanie takie...
Chcę podłączyć 120 diod białych o napięciu przewodzenia 3,2V i prądzie 20mA. Nie muszą świecić się maksymalnym światłem.
Przy zasilaczu 12V - czy łącząc je w bloki szeregowo po 4 diody mogę nie używać rezystora? Czy dobrze liczę, że będę potrzebował prądu zasilania ok. 600mA na cały układ? (30 bloków po 4 diody - czyli 30 x 20mA = 600mA)

Czy przy zasilaczu 24V potrzrbuję wydajności 300mA? (15 x bloki połączone szeregowo po 8 LEDów)

Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, vvaldi napisał:

Pytanie takie...
Chcę podłączyć 120 diod białych o napięciu przewodzenia 3,2V i prądzie 20mA. Nie muszą świecić się maksymalnym światłem.
Przy zasilaczu 12V - czy łącząc je w bloki szeregowo po 4 diody mogę nie używać rezystora? Czy dobrze liczę, że będę potrzebował prądu zasilania ok. 600mA na cały układ? (30 bloków po 4 diody - czyli 30 x 20mA = 600mA)

Czy przy zasilaczu 24V potrzrbuję wydajności 300mA? (15 x bloki połączone szeregowo po 8 LEDów)

Zostanę pewnie zlinczowany przez niektórych, ale tak, możesz tak zrobić ale pod jednym warunkiem. Sprawdź najpierw organoleptycznie jaki rzeczywiście prąd będzie płynął przez taką gałąź złożoną z 4 diod połączonych szeregowo i zmierz napięcie na każdej diodzie. Da Ci to pojęcie z czym masz do czynienia. Wiem z doświadczenia, że najtańsze diody mają ogromny rozrzut parametrów i niestety każda z diod może mieć, i na pewno będzie miała, inne napięcie przewodzenia. Do tego zasilacz którego użyjesz musi być stabilizowany, te 12 czy 24V muszą na nim być od razu bez obciążenia.

Jeśli przez gałąź popłynie 10mA i mniej to spokojnie możesz takie połączenie wykonać. Musisz się jednak liczyć z tym, że jak złożysz 30 takich gałęzi, to jedna z nich może mieć mniejszy spadek napięcia niż pozostałe (zależy to od jakości diod) i wtedy przez tą gałąź popłynie większy prąd niż przez pozostałe. Może to spowodować nierówne jasności świecenia poszczególnych gałęzi. Najlepiej byłoby gdybyś każdą gałąź przetestował pod kątem płynącego prądu, jeśli różnica będzie na poziomie 1-2 mA przy założeniu, że normalnie popłynie 10mA to nic nie powinno się wydarzyć złego.

I teraz tak, proszę nie pouczać mnie, że tak się nie robi, bo robi się i to od dawna. Diody zasilane poniżej nominalnego prądu w gałęziach gdzie nie będzie możliwości wzrostu napięcia mogą być w ten sposób łączone.

Dodam tylko, że oczywiście jednej diody nigdy nie można tak podłączać bo z hukiem się spali. Do tego często bywa tak, że soczewka diody wybucha i to z niezłym impetem. W tym przypadku spadek napięcia na 4 diodach będzie wystarczający do przepływu mniejszego prądu niż nominalny. Tak być powinno, ale przy diodach niewiadomego pochodzenia i o nie wiadomo jakich parametrach, najpierw trzeba wykonać pomiar dla jednej takiej gałęzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko opisane przystępnie tylko mam jedną uwagę - w akapicie 'Jak dobrać rezystor do diody' w artykule, przydała by się wskazówka przy obliczaniu prądu płynącego przez diodę. Początkujący mogą pomyśleć, że skoro obliczamy Id to korzystając z prawa Ohma dzielimy Ud przez opór, który znamy "Sprawdźmy obliczając prąd płynący przez diodę przy założeniu, że znamy napięcie zasilania, napięcie odkładające się na diodzie oraz dokładną wartość rezystora (korzystamy z przekształconego prawa Ohma):" Warto by w formie jakiejś wskazówki podać, że prąd diody to prąd płynący w całym obwodzie, a ten jest ograniczany w tym przypadku tylko rezystorem, więc do wzoru trzeba podstawić Ur - czyli spadek napięcia na rezystorze a nie na diodzie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@tomciog14, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

5 godzin temu, tomciog14 napisał:

Początkujący mogą pomyśleć, że skoro obliczamy Id to korzystając z prawa Ohma dzielimy Ud przez opór, który znamy "Sprawdźmy obliczając prąd płynący przez diodę przy założeniu, że znamy napięcie zasilania, napięcie odkładające się na diodzie oraz dokładną wartość rezystora (korzystamy z przekształconego prawa Ohma):" Warto by w formie jakiejś wskazówki podać, że prąd diody to prąd płynący w całym obwodzie, a ten jest ograniczany w tym przypadku tylko rezystorem, więc do wzoru trzeba podstawić Ur - czyli spadek napięcia na rezystorze a nie na diodzie.

Dziękuję za sugestię, weźmiemy to pod uwagę przy aktualizacjach artykułu. Nie chciałbym jednak przesadzać i dodawać tam zbyt dużo informacji. Artykuł ten jest uzupełnieniem naszego kursu elektroniki. Do tego mamy osobny artykuł poświęcony kolejności elementów w połączeniu szeregowym: Czy kolejność w połączeniu szeregowym ma znaczenie?. W związku z tym zakładamy, że na tym etapie czytelnik powinien już mieć świadomość tego, że przez diodę płynie taki sam prąd, jak w całej gałęzi (upraszczając).

Link do komentarza
Share on other sites

Dobry artykuł: treściwy i łatwy do przyswojenia.

Nie wiem, kiedy był dokładnie opublikowany, ale wydaje mi się, że należałoby napisać nowy artykuł, lub w obecnym coś wspomnieć, o dzisiejszych LED'ach, czyli żarówkach LED'owych. 

Naprawdę jest dużo niejasności, jak to działa, dlaczego żarówka LED'owa o mocy 8W zastąpi nam zwykłą o mocy 70W i co jest nie tak z ich nienaturalnym kolorem :-). Zachęcam autorów Forbot do napisania takiego artykułu, bo i w moich artykułach np podczas omawiania ściemniacza pracującego bez przewodu neutralnego https://ztechnikazapanbrat.pl/sciemniacz-fibaro/ dodałbym link odsyłający do tak fachowej literatury.

Link do komentarza
Share on other sites

47 minut temu, Lukasz_Z_Tech napisał:

Dobry artykuł: treściwy i łatwy do przyswojenia.

Witam na forum, cieszę się, że artykuł był ciekawy.

Aktualnie nie planujemy wpisów związanych z żarówkami LED, ponieważ to nie jest tematyka, którą się zajmujemy. Jednak kto wie, może kiedyś 😉

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, Treker napisał:

Witam na forum, cieszę się, że artykuł był ciekawy.

Aktualnie nie planujemy wpisów związanych z żarówkami LED, ponieważ to nie jest tematyka, którą się zajmujemy. Jednak kto wie, może kiedyś 😉

ok, dzięki za odpowiedź. No tak w sumie to raczej nie elektronika taka czysta ale bardzo popularna od kilku lat.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, przeczytałem artykuł kilka razy żeby nie było i jestem poczatkujący jeśli nie zielony w elektronice. Piszecie że "Połączenie równoległe z jednym rezystorem - częsty błąd", tak więc co z tym filmikiem na Yotube. Równolegle połączonych jest ponad 100 diod i zastosowany jeden rezystor i to wszystko działa? Znajomy równolegle montował 100 diod zielonych i zastosował zasilanie 4,5V bez żadnych rezystorów i wszystko działa? Tak więc można czy nie można tak robić?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.