Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi - #7 - dostęp zdalny VNC, SCP, klucze RSA


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
W poprzednich częściach kursu opisaliśmy jak na kilka sposobów można się połączyć z RPi. Czas wykorzystać naszą zdalną komunikację!Pora na poznanie trzech narzędzi, dzięki którym praca z Raspberry Pi jest wygodniejsza. Od teraz z interfejsu graficznego będą mogły skorzystać również te osoby, które nie mogły wykonać ćwiczeń wymagających monitora z HDMI.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

radwas, witam na forum! Dokładnie tak, SSH jest konieczne, inaczej nie uda się wykonać ćwiczeń z tej części. Miałem nadzieję, że to jasne, bo bez tego nie połączymy się zdalnie z malinką i nie wykonamy nawet pierwszego kroku instrukcji. Dopisałem dodatkową adnotację o SSH na samym początku, aby nikt nie miał już wątpliwości.

PS przy okazji zachęcam wszystkich, aby zaczynać jednak od początku kursu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

dzięki za kolejny fajny kurs.

Niestety, tym razem kilka rzeczy mi nie działa i nie mam pojęcia czemu, postępuję krok po kroku.

PROBLEM 1: Łączę się poprzez Wi-Fi z programem VNC Viewer i niestety jedynym obrazem z malinki jest czarny ekran. Czy nie mam czegoś doinstalowanego (np. interfejsu graficznego). Jeśli tak to jak/skąd go doinstalować bez przeinstalowywania wszystkiego?

PROBLEM 2: mimo zrobienia z kluczem tak jak powyżej Malinka i tak prosi mnie o podanie hasła

Jeśli ktoś może coś podpowiedzieć (pewnie jak zwykle rozwiązanie jest banalne) proszę o pomoc.

I jeszcze jedna WSKAZÓWKA dla jeszcze większego uproszczenia: można przed adres IP dodać pi@ (tj pi@999.999.99.99) i wtedy nie trzeba wpisywać za każdym razem loginu.

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

hatamarii, czy problemy nadal występują 🙂? Przepraszam, że nie odpisałem wcześniej, ale akurat umknął mi Twój post. W między czasie pojawiła się nowa wersja systemu. Spróbuj ją zaktualizować i daj znać czy problem nadal występuje.

Link do komentarza
Share on other sites

problem z kluczem występuje nadal (niczego w tym kierunku nie zmieniałam).

Problem z VNC rozwiązał się po zainstalowaniu pełnej wersji. Wcześniej zainstalowałam wersję szczuplejszą, bo wyczytałam, że "nic nie tracimy", że można doinstalować i bardzo proszę o informację, jak?

Link do komentarza
Share on other sites

hatamarii, jeśli chodzi o klucze RSA to sprawdziliśmy dziś wszystko ponownie. Zainstalowaliśmy system od nowa i wykonaliśmy całą instrukcję z artykułu. Logowanie za pomocą kluczy RSA zadziałało bez problemu. Ciężko więc znaleźć rozwiązanie Twojego problemu, ponieważ nie wiemy, w którym miejscu popełniałaś błąd. Czy na ekranie podczas logowania pojawia się jakiś błąd lub dodatkowy komunikat? Czy to Twoja pierwsza próba konfiguracji? Jeśli to pierwsza próba to najłatwiej byłoby zapewne wykonać wszystko od nowa (tak jak my zrobiliśmy to dziś) 😉

W przypadku VNC trzeba pamiętać, że to "zdalny pulpit". System w wersji light jest lżejszy, ponieważ nie zawiera interfejsu graficznego. Stąd po połączeniu przez VNC nie było nic do pokazania. Oczywiście "grafikę" można doinstalować to nie problem. Na oficjalnym forum Raspberry Pi jest ciekawy poradnik, który opisuje ten proces: https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=133691

Link do komentarza
Share on other sites

Zainstalowałam wszystko od początku i ponownie problem. Najwyraźniej robię ciągle ten sam błąd i dlatego ciężko mi go znaleźć. Postaram się poszukać pomocy kogoś znajomego, jeśli znajdziemy błąd, to się tu do niego przyznam, aby w razie czego ktoś inny mógł skorzystać. A komunikat, który mi wyskakuje to "server refused our key".

A tymczasem idę dalej, dzięki że wreszcie ktoś wykłada te komendy linuxowe tak zrozumiale, bo choć pracuję w linuxie od dawna, to jednak to wszystko było dla mnie mało intuicyjne i unikałam pracy w konsoli jak się tylko dało.

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

A komunikat, który mi wyskakuje to "server refused our key".

Sprawdź w takim razie dla pewności czy wykonujesz identycznie ten fragment instrukcji z kopiowaniem wygenerowanych kluczy. Zapisz identycznie klucz prywatny, skopiuj z okienka klucz publiczny - musi zadziałać.

A tymczasem idę dalej, dzięki że wreszcie ktoś wykłada te komendy linuxowe tak zrozumiale, bo choć pracuję w linuxie od dawna, to jednak to wszystko było dla mnie mało intuicyjne i unikałam pracy w konsoli jak się tylko dało.

Miło słyszeć, dzięki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dlaczego przy logowaniu poprzez VNC polecenie who zwraca mi podwójnie

zalogowanego użytkownika pi? W konfiguracji włączona opcja Auto login: login as user 'pi'.

Tak to powinno wyglądać? Po SSH jest pojedynczo.

Link do komentarza
Share on other sites

fire45, przyznam, że nie sprawdzałem tego wcześniej. Zobaczę później jak sytuacja wygląda u nas. Czy podczas połączenia przez VNC masz aktywne tylko to połączenie, nie masz w tle uruchomionego PuTTy z połączeniem po SSH (lub np. WinSCP)?

Link do komentarza
Share on other sites

fire45, przyznam, że nie sprawdzałem tego wcześniej. Zobaczę później jak sytuacja wygląda u nas. Czy podczas połączenia przez VNC masz aktywne tylko to połączenie, nie masz w tle uruchomionego PuTTy z połączeniem po SSH (lub np. WinSCP)?

Aktywne tylko to połączenie. Zależność jaka została zaobserwowana :

Auto login : włączone to who zwraca podwójnie zalogowanego użytkownika pi.

(raz wpisuję login i hasło przy połączeniu VNC i mam widok na pulpit)

Auto login : wyłaczone to who zwraca pojedynczo zalogowanego użytkownika pi.

(raz wpisuję login i hasło przy połączeniu VNC, następnie w okienku logowania

loguję się hasłem do widoku na pulpit)

Link do komentarza
Share on other sites

fire45, przeprowadziliśmy kilka testów, ale u nas drugie (lub kolejne) "pi" pojawiało się tylko, gdy faktycznie mieliśmy więcej sesji (np. drugie putty i ssh). Powiedz jeszcze dla pewności, o którym autologowaniu mówisz, gdzie je ustawiasz?

Link do komentarza
Share on other sites

fire45, przeprowadziliśmy kilka testów, ale u nas drugie (lub kolejne) "pi" pojawiało się tylko, gdy faktycznie mieliśmy więcej sesji (np. drugie putty i ssh). Powiedz jeszcze dla pewności, o którym autologowaniu mówisz, gdzie je ustawiasz?

Opcja ta jest automatycznie zaznaczona w nowo postawionym systemie.

Łączę się zdalnie do pulpitu przez VNC jak opisano w kursie.

Preferencje -> Raspberry Pi Configuration -> Auto login : Login as user 'pi'

Link do komentarza
Share on other sites

fire45, sprawdziłem dwa razy na różnych konfiguracjach. Poniżej zrzut z terminala na Raspberry Pi z włączoną opcją automatycznego logowania jako pi - u mnie who zwraca poprawną, pojedynczą wartość. Dopiero, gdy zaloguję się przez PuTTy do SSH pojawia się drugie wystąpienie pi. Niestety na ten moment nie wiem co u Ciebie może powodować tak dziwne zachowanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.