Skocz do zawartości
Komentator

Kurs Arduino II - #9 - wielozadaniowość, opóźnienia z millis()

Pomocna odpowiedź

Prosiłbym o poradę co dalej. Skończyłem pierwszy poziom elektroniki i oba poziomy arduino. Chciałbym spróbować z Raspberry, ale zastanawiam sie czy nie lepiej bedzie bardziej najpierw rozwinąć umiejętności związane z arduino lub elektronika bądź zacząć naukę lutowania?  Byłbym wdzięczny za każda pomoc.

@Madaulpe, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

• Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
Dnia 23.11.2018 o 13:03, Madaulpe napisał:

Poradziłem sobie z tym pisząc drugą funkcje która różni się tymi parametrami i wszystko działa. Nie chcę jednak tworzyć nowych funkcji dla każdej następnej diody. Próbuję zastosować tablice ale nie bardzo mi to wychodzi i już trochę zwątpiłem czy idę w odpowiednim kierunku.

To dość zawiły temat, bo nie ma uniwersalnej metody, aby delay zamienić elegancko jedną funkcją na millis. Oczywiście można się pokusić o szukanie jakiegoś sztucznego rozwiązania, które świetnie sprawdzi się w tym przypadku, ale to jest program typowo edukacyjny, który "tylko" miga diodami. W praktyce programy tak nie wyglądają i wtedy użyteczność wypracowywanej tutaj (uniwersalnej) metody może okazać się mało użyteczna. Na szczęście korzystamy z Arduino, a jak wiadomo do tej platformy znaleźć można biblioteki od wszystkiego. To tylko przykładowe biblioteki, które mogą być pomocne przy tworzeniu programów z opóźnieniami. Sprawdź, czy któraś będzie pomocna w Twoim przypadku:

4 godziny temu, D3binski napisał:

@Treker, ogromne podziękowania i ukłony w Twoją stronę. Świetnie się bawiłem już od pierwszego poziomu kursu.

@D3binski, dziękuję miło słyszeć, że kursy są pomocne 😉

47 minut temu, D3binski napisał:

Prosiłbym o poradę co dalej. Skończyłem pierwszy poziom elektroniki i oba poziomy arduino. Chciałbym spróbować z Raspberry, ale zastanawiam sie czy nie lepiej bedzie bardziej najpierw rozwinąć umiejętności związane z arduino lub elektronika bądź zacząć naukę lutowania?  Byłbym wdzięczny za każda pomoc.

Możliwości masz wiele 😉 Jeśli wciągnąłeś się w temat to polecałbym kurs elektroniki poziom II i kurs lutowania, bo te tematy są znacznie ciekawsze od kursu elektroniki poziom I, który masz już za sobą. Podczas drugiego poziomu kursu elektroniki jest omówione sporo tematów, które są przydatne przy Arduino. Jeśli chcesz iść dalej w kierunku programowania Arduino to masz jeszcze trzeci kurs z tej serii (dotyczący budowy robotów). Zawsze fajnie jest zbudować coś co może jeździć po biurku 😉 Kurs Raspberry Pi jest według mnie "niezależny" od tych, które tu wspomniałem i możesz śmiało przeplatać te tematy.

PS akurat do jutra (poniedziałek, 26.11.2018) włącznie trwa promocja, w której m.in. taniej można zamówić zestaw do kursu budowy robotów i kursu Raspberry Pi. Może z czegoś skorzystasz: Rabaty na zestawy do kursów elektroniki, Arduino oraz RPi

Udało mi się uzyskać to o czym myślałem. Wszystko działa. Czy można w tym jeszcze coś poprawić?

unsigned long curren_T = 0;
unsigned long prv_T[2];
int stanLED[2];

void setup() {}

void loop() {
  curren_T = millis();
  LED_BLINK (50, 500, 2, 0); //czas LED OFF / czas LED ON / pin /nr komórki
  LED_BLINK (500, 500, 3, 1); //czas LED OFF / czas LED ON / pin /nr komórki
}

//------------------  FUNKCJA 1  -----------------------
void LED_BLINK(unsigned long interval, unsigned long blink_T, int pin, int n) {
  pinMode(pin, OUTPUT);

if (stanLED[n] == LOW) {
    if (curren_T - prv_T[n] >= interval) {
      stanLED[n] = HIGH;
      digitalWrite(pin, stanLED[n]);
      prv_T[n] = curren_T;
    }
  }
  else {
    if (curren_T - prv_T[n] >= blink_T) {
      stanLED[n] = LOW;
      digitalWrite(pin, stanLED[n]);
      prv_T[n] = curren_T;
    }
  }
}

• Lubię! 1

@Madaulpe, ciekawe rozwiązanie 🙂 Może warto dodać jeszcze stałą (lub definicję), która będzie określała liczbę LEDów? Będziesz mógł wykorzystać tę informację przy deklaracji tablic.

@konik960, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

• Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

14 godzin temu, konik960 napisał:

Super lekcja, dziękuję za pomoc w zrozumieniu.

Dziękuję za miłe słowa, cieszę się, że kurs jest pomocny 🙂 Przy okazji gratuluję ostatniego posta napisanego na Forbocie w 2018 roku 🎆

FORBOT jest kopalnią wiedzy! Co równie istotne artykuły i kursy są komplementarne z merytorycznymi, inteligentnymi dyskusjami. Do tego kursu obowiązkowo powinna być podlinkowana ta:

Słowa uznania dla WSZYSTKICH jej uczestników, powiem tylko że czytałem/analizowałem kody i uczyłem się może wolniej niż SOYER ale też z frajdą. THX.

• Lubię! 1

4 godziny temu, wmaker napisał:

FORBOT jest kopalnią wiedzy! Co równie istotne artykuły i kursy są komplementarne z merytorycznymi, inteligentnymi dyskusjami.

Bardzo milo słyszeć, cieszę się, że kursy są pomocne 🙂