Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi - #10 - kamera, zdjęcia, transmisja obrazu


Pomocna odpowiedź

Odnosząc się do pierwszy komentarzy: miło słyszeć, że kurs się podoba 😉 Przy okazji zwróćcie uwagę, że w tym artykule wykorzystaliśmy informacje ze wszystkich poprzednich częśći: instalacja systemu, łączność z siecią, SSH, podstawy Linuksa, edytor nano... Wszystko było potrzebne, aby teraz swobodnie działać z malinką, czyli m.in. właśnie kamerą 😉

Link do komentarza
Share on other sites

MacGyver, wydaje mi się, że to czego szukasz to opcja track_generic_move w pliku konfiguracyjnym programu motion. Nie testowałem tej opcji i prawdę mówiąc znalazłem ją czytając kod źródłowy programu, ale wydaje mi się, że można ją wykorzystać.

Link do komentarza
Share on other sites

Elvis:

Masz racje, jest taka opcja, wysyła dane po UARCIE. Wystarczy, je odpowiednio obrobić . W wolnej chwili przedstawię efekty. Dziękuje za poświęcony czas 😉.

Link do komentarza
Share on other sites

Mały komentarz - przydałoby się wpisać/oznaczyć linuxowym noobom takim jak ja, że przy instalowaniu sterownika kamerki użyta jest litera "L" a nie "1" jako przed ostatni znak... w puttym kompletnie nie widzę różnicy pomiędzy tymi dwoma znakami. Btw zaraz sobie to pewnie znajdę w necie, ale tak mnie teraz naszło jak zmienić czcionkę w puttym ?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

a jest możliwość na przykład wywołania jakiejś funkcji w programie aby rozpoczęło się nagrywanie filmu po dostaniu na jakiś pin GPIO stanu wysokiego i po określonym czasie gdy stan jest niski zatrzymało się nagrywanie i zapis filmu?

jeśli tak to prosiłbym o jakiś przykład kodu

bardzo mi to pomorze 😃

Dzięki wielkie 😃

Link do komentarza
Share on other sites

BastianS88, witam na forum 🙂 To raczej kwestia mało Linuksowa, ale postaramy się coś z tym zrobić przy najbliższej aktualizacji kursu - dziękuję za sugestię.

sykmer, w jednym z kolejnych odcinków napiszemy skrypt, który sprawi, że Raspberry Pi zostanie zamienione w aparat fotograficzny (wciśnięcie przycisku podłączonego do GPIO wyzwoli robienie zdjęcia). To na pewno będzie dobrym punktem startowym dla takiego projektu 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Dopiero startuje w temacie więc przepraszam za "głupie pytania"

uruchomiłem według kursu załączonego do zestawu 🙂 podłączyłem kamerkę i .... NIC

błąd jest taki:

pi@raspberrypi:~ $ raspistill -o test.jpg
mmal: Cannot read camera info, keeping the defaults for OV5647
mmal: mmal_vc_component_create: failed to create component 'vc.ril.camera' (1:ENOMEM)
mmal: mmal_component_create_core: could not create component 'vc.ril.camera' (1)
mmal: Failed to create camera component
mmal: main: Failed to create camera component
mmal: Camera is not detected. Please check carefully the camera module is installed correctly


wygląda na to że nie znajduje kamery a jest podłączona:
~$ vcgencmd get_camera
supported=1 detected=0 

[ Dodano: 31-03-2018, 00:45 ]

Już naprawione okazuje się że podłączenie kamerki w części #10 jest chyba źle w części pierwszej jest dobrze (taśma)

Pozdrawiam

Maricn

Link do komentarza
Share on other sites

marcinszary, witam na forum! Cieszę się, że udało Ci się rozwiązać problem. Napisałeś, że "okazuje się że podłączenie kamerki w części #10 jest chyba źle". Sprawdziłem przed chwilą zdjęcia z tej części i wszystko się zgadza - czy możesz wskazać dokładniej, gdzie jest według Ciebie błędna instrukcja 🙂?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak dla zainteresowanych, to przez VNC można włączyć podgląd kamery. Wystarczy w oknie dialogowym VNC Server -> Menu -> Options -> Troubleshooting, włączyć 'Enable experimental direct capture mode'

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Raf11, super informacja! Dzięki za podzielnie się tą wiadomością, zaraz dodam do kursu, bo wygląda na to, że wtedy wszystko faktycznie ładnie działa 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

klaphson, witam na forum 🙂 Z której wersji systemy korzystasz? Do tej pory nikt nie zgłaszał podobnego problemu, więc ciężko od razu podać jakieś konkretne rozwiązanie.

Edycja: Sprawa została wyjaśniona przez autora kursu. Źle przepisałeś polecenie z kursu. Powinno być "sudo modprobe bcm2835-v4l2", a Ty wpisałeś "sudo modprobe bcm2835-V4_L_2". Mam nadzieję, że teraz obejdzie się bez problemów 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, uruchomiłem kamerkę zgodnie z kursem i działa wyśmienicie aż do restartu. Po ponownym uruchomieniu malinki oraz pakietu motion, transmisja się rozpoczyna w przeglądarce ale zamiast obrazu jest napis unable to open video .Program motion działa wnioskuje po aktualnej dacie i godzinie w podglądzie gdzie powinien być obraz z kamerki. Problem da się rozwiązać po podaniu komendy

sudo modprobe bcm2835-v4l2 i od tego momentu już jest wszystko ok.Czy da się w inny sposób zainstalować ten sterownik aby docelowo po uruchomieniu pakietu motion był podgląd z kamerki?

Zgodzie z sugestiom dodałem tą linijkę do pliku i problem został rozwiązany, Dziękuje za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

mmm, witam na forum!

Autor kursu (Elvis) radzi, aby w takiej sytuacji do pliku /etc/modules dopisać linijkę bcm2835-v4l2. Czyli: sudo nano /etc/modules, dodajemy na końcu wspomnianą linijkę i CTRLl+X (aby zapisać zmiany). Daj znać czy pomogło 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

W poprzednich częściach łączyłem się z malinką za pomocą Putty VNC oraz WINScp,

teraz gdy próbuję się połączyć to dla Putty działa mi połączenie, jednak gdy ten sam adres maliny daje na VNC lub WinScp nie mogę się połączyć,

Wygląda to tak że cały czas trwa łączenie lecz nie ma żadnych rezultatów.

Czy wie ktoś jak rozwiązać ten problem?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.