Skocz do zawartości

[Czujniki] Enkodery? Precyzyjna kontrola ruchu!


madik

Pomocna odpowiedź

Wydaje mi się, że warto by chociaż kilka słów na początku artykułu poświęcić również enkoderom absolutnym, które same w sobie są również dosyć ciekawe i posiadają bardzo przydatną funkcję :]

Link do komentarza
Share on other sites

1. Zle tlumaczysz jak dzialaja enkoder w myszkach. Jak piszesz, ze jest jeden czujnik, ok, to wytlumacz mi jak wie procek w ktorym kierunku krecimy skrolem z myszki.

2. Nie wiem dlaczego czytasz stan pinu w petli a nie w przerwaniu.

Link do komentarza
Share on other sites

Artykuł bardzo ciekawy, szczególnie zaskoczyłeś mnie tym drukowaniem tarczy enkodera 🙂

Mam jedną uwagę tyczącą się nazwy tematu - opisałeś tutaj jeden podrodzaj enkodera - optyczny, więc temat powinien na to wskazywać. Moja propozycja - żebyś wspomniał coś jeszcze na temat innych stosowanych enkoderów, głównie chodzi mi o magnetyczne. Warto również wspomnieć o enkoderach tzw. absolutnych, wykorzystujących np. kod Gray'a.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ogromnie ciekawy i bardzo pomocny temat enkoderów optycznych, zwłwszcza że posiadam sporo silników porządnych firm z enkoderami optycznymi fabrycznie zamontowanych na wałach silników. Sporo czytałem w necie na ten temat, dla nie elektronika to nie takie proste by to prosto zrobić.....

Ale generalnie warto ten temat rozszerzyć!!!!!!!

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

1. Zle tlumaczysz jak dzialaja enkoder w myszkach. Jak piszesz, ze jest jeden czujnik, ok, to wytlumacz mi jak wie procek w ktorym kierunku krecimy skrolem z myszki.

W myszkach są stosowane trzy-nóżkowe fototranzystory.

Przepraszam za jakość zdjęcia.

Gdy tarcza enkodera kręci się w prawo, jako pierwszy pojawi się sygnał na wyjściu 2 (procek porównując wyjście 1 i 2 zauważy tą zmiane),a gdy tarcza kręci się w lewo to jako pierwszy pojawi się sygnał na wyjściu 1. Myślę że o to Ci chodziło.

Dziękuje innym za uwagi. Na pewno rozwinę ten temat.

//zaraz dodaje to do artykułu

Link do komentarza
Share on other sites

Oj uprzedziłeś mnie sam chciałem napisać artykuł na ten temat ale cóż.

Mam jednak jedną uwagę otóż sposób który podałeś tzn. chodzi mi

o sposób połączenia fototranzystora z mikrokontrolerem nie jest najlepszy.

Sam wielokrotnie wykorzystywałem enkodery i to nawet takie fabryczne

co są przy drukarkach gdy robiłem mini ploter i pojawiały mi się znaczne szumy przy

przejściach pomiędzy przesłonami tarczy co skutecznie zakłócało poprawną pracę układu

dlatego też stosowałem na początku kondensatory by odciąć wysokie częstotliwości

co dawało dobry efekt ale przy małej prędkości obrotowej tarczy a później

inwentery shimtta co jest chyba lepszym pomysłem.

Nie wiem czy takie zakłócenia zawsze występują ale u mnie były i tak je eliminowałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Oj uprzedziłeś mnie sam chciałem napisać artykuł na ten temat ale cóż.

A kto powiedział, że na jeden temat może być tylko jeden art 🙂 Możesz napisać swoją wersję.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam takie pytanko związane enkoderami. Otóż miałem styczność z silnikami z zestawu Minstorms NXT. I fabryczny soft w sterowniku ma możliwość sczytywania kąta o jaki się silnikobrócił, przy czym rozpoznaje kierunek obrotu.

Pytanie jest takie:

skąd procek wie, że to się w daną stronę obraca, jeśli to jest sczytywane przez enkoder(na pewno jest, ale nie nam typu tego enkodera, ale na 85% to jst enkoder optyczny)? Myślałem o odczytywaniu słabego napięcia wytwarzanego przez obracany wał silnika , ale prawidłowy kąt jest podawany nawet przy bardzo wolnym obracaniu.

A co do artykułu - bardzo mi się podoba, fajnie by było jeszcze dodać jakiś przykładowy schemat z kostką 4017.

Link do komentarza
Share on other sites

skąd procek wie, że to się w daną stronę obraca, jeśli to jest sczytywane przez enkoder(na pewno jest, ale nie nam typu tego enkodera, ale na 85% to jst enkoder optyczny)? Myślałem o odczytywaniu słabego napięcia wytwarzanego przez obracany wał silnika , ale prawidłowy kąt jest podawany nawet przy bardzo wolnym obracaniu.

W niektórych enkoderach stosuje się podwójny fototranzystor(była o tym mowa kilka postów temu). Procesor sprawdza do którego z fototranzystorów pierwszego dochodzi sygnał, i na podstawie tych danych stwierdza czy silnik się kręci w prawo, czy w lewo.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie miałem do czynienia z Lego Mindstorm, ale możliwości są dwie - albo zastosowano enkoder absolutny (wykorzystujący np. wspomniany przez mnie kod Gray'a), albo porównuje aktualne stany na mostku silnika i liczy impulsy dla przewidywanego kierunku obrotu (biorąc pod uwagę bezwładność wału silnika, myślę że jest to jednak pierwszy sposób).

//uprzedzony 🙂 fakt, może być jeszcze tak jak napisał kolega wyżej 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Takie właśnie rozwiązania są stosowane w robotyce i automatyce (przykłady: manipulatory, roboty mapujące drogę, regulatory PID itd.).

Aż musiałem rozkręcić enkoder i zrobić zdjęcia jak przeczytałem to zdanie. Tak jak napisali koledzy wyżej: Takiego rozwiązania zjednym fototranzystorem praktycznie się nie stosuje!

Wyraźnie widać dwie diody i dwa fototranzystory

Link do komentarza
Share on other sites

Niedawno z Nauczycielem dorwaliśmy się do takiego bardzo dokładnego enkodera co liczył przesuw w um. (podejrzewam że był stosowany w fabryce do układania elementów na płytce gdzie ułożenie części mechanicznych jest naprawdę bardzo istotne). To ten enkoder by nie zabrudzić to rozbieraliśmy go w kostiumach i czepkach dodatkowo kilka dni wcześniej cały pokój wyczyściliśmy z kurzu. Potem te malenie otworki obserwowaliśmy pod mikroskopem.

Link do komentarza
Share on other sites

Niedawno z Nauczycielem dorwaliśmy się do takiego bardzo dokładnego enkodera co liczył przesuw w um. (podejrzewam że był stosowany w fabryce do układania elementów na płytce gdzie ułożenie części mechanicznych jest naprawdę bardzo istotne). To ten enkoder by nie zabrudzić to rozbieraliśmy go w kostiumach i czepkach dodatkowo kilka dni wcześniej cały pokój wyczyściliśmy z kurzu. Potem te malenie otworki obserwowaliśmy pod mikroskopem.

I jakie wnioski? :>

Link do komentarza
Share on other sites

Niedawno z Nauczycielem dorwaliśmy się do takiego bardzo dokładnego enkodera co liczył przesuw w um. (podejrzewam że był stosowany w fabryce do układania elementów na płytce gdzie ułożenie części mechanicznych jest naprawdę bardzo istotne). To ten enkoder by nie zabrudzić to rozbieraliśmy go w kostiumach i czepkach dodatkowo kilka dni wcześniej cały pokój wyczyściliśmy z kurzu. Potem te malenie otworki obserwowaliśmy pod mikroskopem.

I jakie wnioski? :>

Że tego typu sprzęty nienadają się do DIY. ;] A tak naserio fajnie bylo poznac taki układ od środka

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.