Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi - #15 - czujnik temperatury DS18B20


Pomocna odpowiedź

Diagnoza trafna, chodziło o brak dostępu do internetu, ponieważ żona odłączyła wtyczkę z routera 😅. Mimo wszystko pobieranie powinno odbyć się przez WiFi, bo konfiguracja była wg 6. części kursu. Gdy przerabiałem 6. część również nie udało mi się połączyć przez WiFi, tylko przez kabel ethernet. Poradziłem sobie wpisując w shella: "sudo nano /etc/network/interfaces" i wpisałem takie coś jak załączonym obrazku.

wlan config RPi.png

Link do komentarza
Share on other sites

Cieszę się, że problem rozwiązany i sobie poradziłeś. Mam jednak wrażenie, że w kwestii połączenia przez WiFi musiałeś po prostu popełnić jakiś błąd podczas wykonywania kolejnych kroków z naszej instrukcji. Połączenie powinno działać po umieszczeniu odpowiedniego pliku na karcie SD - nie ma potrzeby, aby ręcznie dopisywać informację do wskazanego przez Ciebie pliku. Do tej pory tamta instrukcja była czytana kilka tysięcy razy i nikt nie zgłosił jeszcze takiego problemu. Najważniejsze, że jednak wszystko ostatecznie działa 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

A ja mam tutaj inny problem, przy lsmod |grep w1

Daje wyniki:

w1_gpio                16384  0
w1_therm               16384  0
wire                   40960  2 w1_gpio,w1_therm

Czyli rozumiem, że widzi, natomiast ls /sys/bus/w1/devices/ daje tylko:

w1_bus_master1

Czym to może być spowodowane?

Edytowano przez Treker
Poprawiłem formatowanie.
Link do komentarza
Share on other sites

Standardowo:

  1. Czy restart nie rozwiązał problemu?
  2. Czy jest to czysta instalacja Raspbiana, czy może wcześniej już coś z termometrem tam robiłeś?
  3. Czy po wypięciu czujnika wyniki powyższych poleceń jakoś się zmieniają?
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

39 minut temu, Treker napisał:

Standardowo:

  1. Czy restart nie rozwiązał problemu?
  2. Czy jest to czysta instalacja Raspbiana, czy może wcześniej już coś z termometrem tam robiłeś?
  3. Czy po wypięciu czujnika wyniki powyższych poleceń jakoś się zmieniają?

Z termometrem w poradniku działa, z DHT22 nie. Restart nie pomaga. Instalacja nie jest czysta ale wczesniej nic z 1wire nie robiłem.

Edytowano przez Treker
Poprawiłem formatowanie.
Link do komentarza
Share on other sites

A to mnie zaskoczyłeś, że taki doświadczony użytkownik pyta w komentarzach do kursu o sprzęt, którego nie opisujemy w poradniku... A dwa, nic dziwnego, że Ci nie działa. Czujniki DHT22 nie są czujnikami korzystającymi z protokołu 1-wire. Tzn. fizycznie wykorzystują jeden przewód do komunikacji, ale to nie jest 1-wire, taki jaki w DS18B20. DHT22 ma "swój własny" protokół. Nie dziw się więc, że to nie działa 😉

PS wielka prośba - zamiast klikać enter po każdym zdaniu, lepiej stawiać kropkę i zaczynać dalej od wielkiej litery. Poprawiłem Twoje powyższe posty, będę wdzięczny jak w kolejnych już się będziesz tego trzymał. Łatwiej się wtedy czyta 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, Treker napisał:

A to mnie zaskoczyłeś, że taki doświadczony użytkownik pyta w komentarzach do kursu o sprzęt, którego nie opisujemy w poradniku... A dwa, nic dziwnego, że Ci nie działa. Czujniki DHT22 nie są czujnikami korzystającymi z protokołu 1-wire. Tzn. fizycznie wykorzystują jeden przewód do komunikacji, ale to nie jest 1-wire, taki jaki w DS18B20. DHT22 ma "swój własny" protokół. Nie dziw się więc, że to nie działa 😉

PS wielka prośba - zamiast klikać enter po każdym zdaniu, lepiej stawiać kropkę i zaczynać dalej od wielkiej litery. Poprawiłem Twoje powyższe posty, będę wdzięczny jak w kolejnych już się będziesz tego trzymał. Łatwiej się wtedy czyta 😉

uznałem, że czujnik to czujnik - jeśli chodzi o sprzęt, podłączanie i czujniki to ja laik cały czas. No i wszystko jasne! dzięki za pomoc. Przepraszam za złe formatowanie tekstu, poprawię się 🙂 Poza tym jeszcze jedno pytanie: jak chce tam podłączyć na przykład dwa czujniki, to muszą być podłączone wszystkie do tego samego zasilania, gnd i 1wire czy tylko 1wire wszystkie?

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, Inari napisał:

Poza tym jeszcze jedno pytanie: jak chce tam podłączyć na przykład dwa czujniki, to muszą być podłączone wszystkie do tego samego zasilania, gnd i 1wire czy tylko 1wire wszystkie?

Masa (GND) i 1-wire muszę być takie same 😉

3 minuty temu, Inari napisał:

Przepraszam za złe formatowanie tekstu, poprawię się 🙂

Dziękuję 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@LukiD, złóż proszę reklamację u sprzedawcy tj. w Botlandzie (reklamacje@botland.com.pl) na pewno szybko doślą brakujący element. Mam nadzieję, że dalej obejdzie się już bez problemów, bo jeśli dobrze pamiętam to pierwsza taka sytuacja, aby w zestawie brakowało jakiś elementów elektronicznych. W między czasie możesz spokojnie iść dalej i zająć się kolejnym artykułem lub serią o projektach 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Przeszukałem jeszcze raz całe pudło i się znalazł wraz z rezystorami 4,7k. Ale będę się z nimi kontaktował w sprawie wyświetlacza, którego sobie u nich do Malinki dokupiłem (3,2 cala, TFT dotykowy). Wyświetlacz wyświetla całkiem ładnie, ale funkcja dotykowa jest zupełnie nie używalna - nie mogę nawet skalibrować

Link do komentarza
Share on other sites

Witam serdecznie

Dotyczy Kurs Raspberry Pi – #15 – czujnik temperatury DS18B20. Mam zestaw zakupiony na forbocie ponieważ od lat staram się z wami rozwijać zainteresowania. Najpierw były kursy Ardiuno, następnie budowa robotów a teraz  Kurs Raspberry Pi. Obecnie przebrnąłem do #15 i mam problem ponieważ podłączam zgodnie z instrukcją czujnik temperatury DS18B20 /i nawet zmieniłem czujnik DS18B20 na inny ze wcześniejszych zestawów/

Ale nie jest widoczny  - zmieniałem rezystory, przewody ale nic. Jak wcześniej opisałem testowałem na dwóch czujnik temperatury DS18B20. Czy GPIO4 może być uszkodzone tylko na nim próbowałem?

Po wywołaniu polecenia  lsmod  na  wyświetlanej liście znajduje się  moduł sterownika  w1_gpio ale brak jest w1_therm Nie wiem dlaczego system nie wykrywa czujnika. Sprawdzałem wielokrotnie sposób podłączenia. Jak inaczej sprawdzić czujnik temperatury DS18B20 na Raspberry Pi?

problem_czujnikTemperatury.png

Edytowano przez Treker
Poprawiłem formatowanie.
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.