Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi, poziom II (projekty) - #1 - wstęp, spis treści


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Za nami kurs zupełnych podstaw Raspberry Pi. Czas wykorzystać zdobytą wiedzę i przejść do ciekawych oraz użytecznych projektów.Podczas wykonywania ćwiczeń z tego kursu stworzymy wiele praktycznych urządzeń. Przed nami m.in. konsola do gier, własny Dropobox, serwer www oraz automatyka budynkowa.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Świetny pomysł z tymi projektami, nie mogę się doczekać.

Chociaż moim zdaniem kolejność mogłaby być inna. Moim zdaniem najlepiej zaczynać od projektów które wymagają tylko raspberryPi (centrum multimediów), a dopiero potem takie, które wymagają dodatkowego sprzętu (Domoticz). Obniżyłoby to nieco próg wejścia, gdzie na początku świeży majsterkowicz nie musi inwestować w dodatkowy sprzęt.

A tak poza tym to wydaje mi się, że więcej osób będzie zainteresowana konsolą gier retro/centrum multimediów, niż Domoticzem. (Piszę to z perspektywy osoby, która dopiero co powoli przestaje być laikiem)

Link do komentarza
Share on other sites

45 minut temu, telefonciek napisał:

Chociaż moim zdaniem kolejność mogłaby być inna.

W spisie treści jest adnotacja "Docelowo liczba projektów będzie jeszcze większa, zastrzegamy możliwość zmian kolejności..." 😎

Jeżeli ktoś posiada zestaw do kursu z poziomu 1 to ma elementy przydatne chociażby do Domoticza, ale uwaga warta rozpatrzenia.

Link do komentarza
Share on other sites

@telefonciek, kolejność ułożyłem w taki sposób, aby projekty pojawiały się mniej więcej na przemian (mniej i bardziej sprzętowe). Podczas kursu podstaw Raspberry Pi wiele osób "domagało się" większej liczby eksperymentów z elektroniką - stąd taki będzie start tej serii 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Było by mi niezmiernie miło gdybyś poruszył jeszcze kwestie współpracy Raspberry + Arduino + ESP na przykład ESP zbiera dane z czujników i zapisuje w MSQL na raspberce, rpi odczytuje dane z bazy i je dalej przetwarza itp itd

Projekt typu monitorning przez internet oraz bieżący zapis na dysku. domoticz fajna sprawa, ale np ja uważam że nie warto się ograniczać na gotowych systemach tylko tworzyć coś samemu. A mało jest tutoriali gdzie są opisane poszczególne możliwości i połączenia różnych platform.

Link do komentarza
Share on other sites

jest w planach coś o łączeniu malinki z przekaźnikami i sterowaniu czymś za pomocą takiego układu? na przykład taśmą led?
ostatnio próbuję coś w tym kierunku zrobić ale jako totalny laik jeśli chodzi o wszystko co nie dotyczy kodu to ciężko mi nawet dobry przekaźnik wybrać czy potem podłączyć.

Link do komentarza
Share on other sites

@sykmer, tak takie teksty są w planach, ale nie w ramach tego kursu - tutaj nie będziemy "mieszać światów" Arduino/RPi/ESP.

@Inari, jestem przekonany, że przykłady z Domoticzem będą dla Ciebie pomocne. Sterowanie paskiem LED nie różni się wiele od sterowania diodą przez GPIO. Wystarczy tylko zastąpić LEDa tranzystorem/przekaźnikiem i można działać. Te informacje były podane w kursie podstaw elektroniki. Teraz wystarczy połączyć te informacje 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, Treker napisał:

@sykmer, tak takie teksty są w planach, ale nie w ramach tego kursu - tutaj nie będziemy "mieszać światów" Arduino/RPi/ESP.

@Inari, jestem przekonany, że przykłady z Domoticzem będą dla Ciebie pomocne. Sterowanie paskiem LED nie różni się wiele od sterowania diodą przez GPIO. Wystarczy tylko zastąpić LEDa tranzystorem/przekaźnikiem i można działać. Te informacje były podane w kursie podstaw elektroniki. Teraz wystarczy połączyć te informacje 🙂

dzięki za odpowiedź! 🙂
muszę się zatem chyba też zabrać za kurs elektroniki

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, świetny kurs przerobiłem już wszystko. Może zrobicie jakiś odcinek o silnikach. Wiem że nie ma tego w zestawie, ale można dokupić, a fajnie byłoby zrobić kamerkę która się obraca. W jaki sposób RPI może nagrywać dźwięk?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

@michstian, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

Dnia 30.11.2018 o 13:01, michstian napisał:

Cześć, świetny kurs przerobiłem już wszystko. Może zrobicie jakiś odcinek o silnikach. Wiem że nie ma tego w zestawie, ale można dokupić, a fajnie byłoby zrobić kamerkę która się obraca. W jaki sposób RPI może nagrywać dźwięk?

Dzięki, miło słyszeć, że kurs się podoba 🙂 Jeśli chodzi o silniki to nie ma tutaj zbyt wiele filozofii. Wystarczy odpowiednie sterowanie GPIO i generowanie PWM, a to już było omawiane. Wystarczy tylko zamiast diody podłączyć sterownik silnika i można działać. Na pewno w przyszłości takie materiały też się pojawią, ale jestem przekonany, że już teraz można wywnioskować z kursów jak to zrobić. Potrzebny jest tylko sterownik i można działać - np. https://www.pololu.com/product/2761 Często producenci takich modułów udostępniają gotowe biblioteki do Pythona, które znacznie ułatwiają takie zabawy. 

Jeśli chodzi o nagrywanie dźwięku to najlepiej wykorzystać do tego mikrofon USB, kartę dźwiękową na USB lub specjalnego HATa 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 22.08.2018 o 14:08, sykmer napisał:

Było by mi niezmiernie miło gdybyś poruszył jeszcze kwestie współpracy Raspberry + Arduino + ESP na przykład ESP zbiera dane z czujników i zapisuje w MSQL na raspberce, rpi odczytuje dane z bazy i je dalej przetwarza itp itd

Popieram 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.