Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi, poziom II (projekty) - #1 - wstęp, spis treści


Komentator

Pomocna odpowiedź

Dnia 14.01.2019 o 08:52, Treker napisał:

@franek84, pojawi się w tym tygodniu 🙂

A jednak się nie pojawi, bo od kilku ostatnich dni walczę głównie z gorączką... Nadrabiam teraz zaległości, więc na dniach usiądę również do tego tematu. Postaram się, aby teraz ten kurs przyspieszył.

Link do komentarza
Share on other sites

@marcowy, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

51 minut temu, marcowy napisał:

Pytanie mam, czy powyższy kurs oraz pozostałe dot. RPi da się zastosować do Raspberry Pi Zero W?

Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ kurs nie był pisały z myślą o Zero i nie testowaliśmy przykładów na tej platformie. Część rzeczy pewnie zadziała, a inne nie, do tego w przypadku niektórych przykładów może się okazać, że Zero ma zbyt mała moc obliczeniową. Reasumując na pewno pojawią się jakieś problemy. Jeśli chcesz typowo wykonywać ćwiczenia z kursu to radziłbym jednak zaopatrzyć się w zestaw dedykowany do tego kursu, unikniesz najczęstszych problemów osób początkujących, które utykają w różnych miejscach przez problemy sprzętowe. Tak czy inaczej, zwykła malinka na pewno Ci się przyda w przyszłości - nie jest to jednorazowy zakup 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@marcowy, to chyba błędne założenie. Jeśli dobrze pamiętam to ostatnio ktoś pisał na forum, że ten model nie jest obsługiwany przez biblioteki od GPIO. Naprawdę jeszcze raz podkreślam, że aby "bezboleśnie" przejść kurs powinno się dysponować takimi sami elementami, jak te opisane w kursie (w końcu po coś opieramy się na konkretnych elementach) 😉 Inaczej prędzej czy później napotkasz problemy. To, że sprzęt jest podobny, nie oznacza, że oprogramowanie będzie (bo biblioteki nie będą np. w stanie zidentyfikować modelu 3A+).

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 23.01.2019 o 11:26, marcowy napisał:

Dzień dobry 🙂

Pytanie mam, czy powyższy kurs oraz pozostałe dot. RPi da się zastosować do Raspberry Pi Zero W?

większość powinna zadziałać ale możesz mieć problemy jeśli bedziesz pracował na wersji z pulpitem graficznym(rpi zero ma gorsze parametry). Robiąc wszystko przez konsolke powinno być w miare git. Troche rzeczy robiłem na rpi 0 z tego kursu i problemów nie było

Edytowano przez Inari
Link do komentarza
Share on other sites

20 minut temu, Inari napisał:

Troche rzeczy robiłem na rpi 0

Tak jak pisałem, część zadziała, a część nie i może nie być prostych rozwiązań powstałych problemów. Kurs dotyczy platform Raspberry Pi B3 oraz Raspberry Pi B3+ i tego proszę się trzymajmy 🙂  

Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie, znalazłem wspomniany przez Trekera post opisujący jeden z problemów, którzy pojawił się na modelu 3A+, wydawałoby się niemal identycznej konstrukcji jak 3B+

I dopóki autor biblioteki wiringPi nie dokonana poprawki, trzeba sobie samemu ręcznie poprawić i skompilować lub czekać jeszcze na jakiegoś forka.

Podobne problemy mogą zapewne wystąpić z innymi bibliotekami...

 

Link do komentarza
Share on other sites

@marcowy, dokładnie tak, a jak sam widzisz np. pytanie na Forbocie o ten problem pojawiło się znacznie wcześniej, zanim na forum RPi pojawiała się jakaś prowizoryczna odpowiedź. Ogólnie jest to więc droga, która może przynieść wiele niespodziewanych problemów.

Link do komentarza
Share on other sites

@Bielmek witam na forum 🙂 Czy pod hasłem "porty" masz na myśli tylko USB? Jeśli chodzi o udostępnienie pamięci USB to jest to realne i tym się pewnie kiedyś zajmiemy. Stworzenie czegoś uniwersalnego co pozwoli na dostęp do dowolnego urządzenia podłączonego przez USB to już znacznie bardziej rozbudowany temat.

Link do komentarza
Share on other sites

@Tobitobiasz44 na ten moment skupiamy się na odświeżeniu i zaktualizowaniu dostępnych już materiałów (aktualnie pracujemy nad nową wersję kursu techniki cyfrowej). Jeśli przeszedłeś już przez wszystkie 13 kursów, które dostępne są na tej stronie: http://forbot.pl/blog/kursy to niestety na razie nie będziemy mieli dla Ciebie nic nowego, ale oczywiście nowe kursy też są w planach (tylko trochę bardziej odległych) 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.