Skocz do zawartości

Odroid c1/c2 - czy nada się do domowego zastosowania?


kamdz

Pomocna odpowiedź

Pozwolę dorzucić do dyskusji swoje "trzy grosze"

1. ARM to RISC a Intel to SISC czyli ten pierwszy potrzebuje mniej cykli procesora na wykonanie instrukcji, co daje mu przewagę szybkości w niektórych zastosowaniach.

2. ARM-y nie mają tak rozbudowanej architektury jak x86 więc przy wielu obliczeniach nie radzą sobie tak dobrze, za to pobierają mniej prądu.

3. Przy przeglądaniu internetu nawet dwurdzeniowy Intel z 2 GB RAM potrafi mocno zwolnić.

4. Kompilacja jądra linuksa i softu nie jest taka trudna tylko czasochłonna, gorzej jak twórcy oprogramowania do C wrzucili np. kod asm natywny dla architektury x86.

Ad. 1 Tak odwrotnie to napisałem.

Ad. 2. Ad3. Pełna zgoda.

[ Dodano: 22-04-2017, 10:43 ]

4. Jak do zastosowań ewidentnie serwerowych, to pamiętaj, że P4 ma pewnie kilka SATA na podpięcie dysków, których tu brak, a dyski na USB2.0 to też nie pośmigają - USB3.0 jest dopiero w XU4. Pamiętaj jednak o energożerności takiego kompa na P4 - myślę, że kilkanaście do kilkudziesięciu razy więcej prądu zje P4 niż SBC - tu może być "schowane" te 80 pln które musiałbyś wydać więcej. I to pewnie jeszcze większa różnica wyjdzie niż te 80 PLN w skali roku jak porównasz serwer chodzący 24/7 w oparciu o P4 z Odroidem...

5. Oszczędność miejsca oczywista na korzyść Odroida 🙂

Zwróć uwagę również na aspekt prądożerności, sa kalkulatory na androida, które to liczą (miesięczne zużycie)

Jeszcze jedno na elty.pl znalazłem:

http://elty.pl/pl/p/Odroid-C2-z-Amlogic-S905-quadcore-64-bit/1767

http://elty.pl/pl/p/ODROID-XU4/1641

to jest niewiele ponad 100 różnicy:)

Jeśli już Chcesz Odroida poczekałbym - dozbierał funduszy i zakupił XU-4:) Porównaj sobie parametry z obu linków obu komputerków. 🙂

Cholera pomyliłem ARM - RISC z Intel - CISC - ehhh starość nie radość....

Link do komentarza
Share on other sites

P4 to ma 2 ATA i jedno złącze na dyskietki 😉 Internet mam i tak 10Mb/s więc ni jest mi chyba potrzebne ani SATA ani USB 3.0... myślę więc, że kupię albo C2 albo C1+ i tylko do serwera NAS... w sumie czy te wszystkie różnice wpłyną na wydajność OMV? C1+ nadal mieści się w jego wymaganiach...

- ATA 66 lub 133 MB/s (zależy co masz na płycie od P4) no i konieczność stosowania przejściówek do dysków SATA.

- USB2.0 według specyfikacji 60MB/s ale ze względu na transmisję half-duplex po jednej parze przewodów realnie uzyskasz 30-40MB/s w zapisie i tak samo przejściówki do dysków.

- karta microSD typu UHS-3 (np. SanDisk Extreme) w Odroidzie to realnie ok. 20MB/s zapis, 50MB/s odczyt

- pamięć eMMC HS400 Odroid C2 - ok. 120 MB/s odczyt i 120 MB/s zapis

- pamięć eMMC HS200 Odroid C1 - ok. 25 MB/s zapis i 60 MB/s odczyt.

Sam widzisz co działa najszybciej i dlaczego C2.

A co do prędkości internetu.... 10Mbitów/s = ok. 1Mbajta/s ale to jest prędkość do połączenia ze światem zewnętrznym... W domu masz pewnie jakiś router/modem do którego łączysz się komputerem/laptopem po kablu lub po Wifi i do niego podłączasz Odroida (znowu po kablu lub po wifi). No i tu sprawa wygląda następująco:

- ethernet po kablu - z reguły 100Mbit/s czyli ok. 10Mbajtów/s. Odroidy C1+/C2 mają port ethernet 100MBajtów/s (Giga Ethernet), więc to byłby najlepszy sposób podłączenia do SIECI DOMOWEJ. GigaEthernet znany jest od dłuższego czasu (u mnie w 2004 roku w starym P4 2.8HT już był), więc jeśli miałbyś tylko router z gigowymi portami, to kompem stacjonarnym również dobrze byłoby do NASa podłączyć się po kablu, bo wtedy w sieci domowej miałbyś naprawdę niezłe transfery (ograniczone tylko tym co byś wybrał z listy powyżej do podłączenia dysków), no a kwestia tej szybkości internetu to tak jakbyś miał duży przekrój rury kanalizacyjnej (1000Mbit/s), a płynęłaby tam tylko strużka wody na dnie, bo dostawca netu więcej nie daje (10Mbit/s). Za to pomiędzy odroidem a komputerem mógłbyś te rurę zapełnić samemu puszczając duży strumień conajmniej do połowy objętości 🙂

[ Dodano: 22-04-2017, 11:31 ]

Jeszcze jedno na elty.pl znalazłem:

http://elty.pl/pl/p/Odroid-C2-z-Amlogic-S905-quadcore-64-bit/1767

http://elty.pl/pl/p/ODROID-XU4/1641

to jest niewiele ponad 100 różnicy:)

Jeśli już Chcesz Odroida poczekałbym - dozbierał funduszy i zakupił XU-4:) Porównaj sobie parametry z obu linków obu komputerków. 🙂

Chyba jest jakaś promocja na C2, bo Kamami też ma w tej cenie (do nich mam bliżej i sam często coś osobiście odbieram 🙂 ).

A co do tej różnicy to faktycznie robi się już 200 pln (C1+ - 198pln w kamami taniej troszkę, XU4 - 395 pln ta sama cena u obu dostawców). Czy ta cena usprawiedliwia różnice? XU4 ogólnie o ok. 20-30% szybszy, USB3.0 (dwa porty ale na jednym hubie powieszone w XU4) ?

Jak na początek to ja bym się zastanowił jednak realnie nad C2 tym bardziej, że patrząc na chęć używania GPIO to w C1+/C2 jest logika 3.3V (taka jak w RPI, Arduino, STM32F7XX) a w XU-4 masz 1.8V, więc bez konwertera poziomów logicznych i zasilacza 3.3V nie podłączysz żadnego czujnika, układu itp. których jest mnóstwo na 3.3V....

Link do komentarza
Share on other sites

Porównywanie XU4 z C2 to jak porównywać pełny Pentium z Celeronem. Wybierając platformę radziłbym popatrzeć chociaż chwilę na rdzeń:

* C1 ma na pokładzie Cortex-A5, to najmniej wydajny rdzeń z rodziny Cortex-A - i cudów nie oferuje

* C2 jest oparty o Cortex-A53, to układ 64-bitowy, ale znowu najniższa półka

* XU4 ma 4 rdzenie A15 i 4 x A7. A7 to nic specjalnego, ale A15 to do niedawna najwyższa półka jak chodzi o wydajność

Z mojego doświadczenia powiem tylko, że uruchamiałem Androida na XU4 i C2. Na C2 cierpliwości starczyło mi tylko na moment - to działało po prostu kiepsko. Natomiast na XU4 można było pobawić się systemem prawie jak na telefonie, czy tablecie.

Link do komentarza
Share on other sites

Porównywanie XU4 z C2 to jak porównywać pełny Pentium z Celeronem. Wybierając platformę radziłbym popatrzeć chociaż chwilę na rdzeń:

* C1 ma na pokładzie Cortex-A5, to najmniej wydajny rdzeń z rodziny Cortex-A - i cudów nie oferuje

* C2 jest oparty o Cortex-A53, to układ 64-bitowy, ale znowu najniższa półka

* XU4 ma 4 rdzenie A15 i 4 x A7. A7 to nic specjalnego, ale A15 to do niedawna najwyższa półka jak chodzi o wydajność

Z mojego doświadczenia powiem tylko, że uruchamiałem Androida na XU4 i C2. Na C2 cierpliwości starczyło mi tylko na moment - to działało po prostu kiepsko. Natomiast na XU4 można było pobawić się systemem prawie jak na telefonie, czy tablecie.

Nie zrozumiałeś chyba do końca mojej wypowiedzi.... Ja nie neguję przewagi XU4 nad C2 bo sam mam obydwa i wiem co mogą zaoferować.... Realnie jednak patrząc DLA POCZĄTKUJĄCEGO użytkownika nie będzie to miało żadnego znaczenia co piszesz jeśli różnica w cenie C2 i XU4 to 100% ceny tego tańszego.... używając KODI do multimediów NIE ZAUWAŻYSZ różnicy w ogóle, a może nawet C2 będzie lepszy bo ma 4K. Uruchamiałem na obydwu Androida i Debiana i Ubuntu i też nie ma tak wielce zauważalnej różnicy. Systemy musiałyby naprawdę ciężko pracować żeby w stresie dostrzec ewidentne zalety jednego czy drugiego. Do doraźnego używania DOMOWEGO XU4 jest lepszy, owszem, ale wtedy kiedy wiesz DOKŁADNIE jak go wykorzystać. Jeżeli nie wiesz tak do końca co Ci jest potrzebne to zaczynasz ... od tańszego...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja nie wiem co jest lepsze dla początkującego, nie podejmuję się również decydować za kogoś i wybierać co dla niego lepsze. Z mojego doświadczenia C2 dość słabo sobie radziło, ale wiele osób pewnie używa i jest zadowolone. Czysto technicznie chciałem zwrócić uwagę na podział procesorów ARM na kilka zupełnie różnych grup i stąd porównywanie Cortex-A5 z Cortex-A15 uważam za nieco bezcelowe - to jakby dyskutować co lepsze: Porsche, czy dostawczak... C1 i C2 to grupa najtańszych układów, w pewnych zastosowaniach są w zupełności wystarczające. Sam pracuję teraz przy Cortex-A5 i procesor jest po prostu za mocny do tego co robimy. Ale jeśli chcemy porównywać układy ARM z procesorami Intela, trzeba raczej myśleć o topowych rozwiązaniach jak Cortex-A15, czy Cortex-A72.

Link do komentarza
Share on other sites

Systemy musiałyby naprawdę ciężko pracować żeby w stresie dostrzec ewidentne zalety jednego czy drugiego. Do doraźnego używania DOMOWEGO XU4 jest lepszy, owszem, ale wtedy kiedy wiesz DOKŁADNIE jak go wykorzystać. Jeżeli nie wiesz tak do końca co Ci jest potrzebne to zaczynasz ... od tańszego...

Rzeczywiście - kolega pytał nas o NAS 🙂 plus zastosowania domowe: video, office i surfowanie. Ja napisałem moje doświadczenia z xu-4 bo taki sprzęt mam i jak to mówią "u mnie działa":)

Nie narzucałbym tu niczego ani C1 ani C2 ani xu4.

Mam tylko nadzieję, że Kolega zacznie się rozwijać i pokaże nam chociaż na co się zdecydował plus może kilka testów wydajnościowych np. spod ubuntu - nieważne jaka platforma to by była:)

Link do komentarza
Share on other sites

Mam tylko nadzieję, że Kolega zacznie się rozwijać i pokaże nam chociaż na co się zdecydował plus może kilka testów wydajnościowych np. spod ubuntu - nieważne jaka platforma to by była:)

Nie rozumiem w jakim sensie rozwijać... Wybrałem Odroid C2 gdyż nie potrzebuję USB 3.0 (i tak ogranicza mnie łącze 10 MB/s) a posiada on pasywne chłodzenie. Testów jednak narazie nie wrzucę ponieważ kupię go najpewniej dopiero na Wakacje.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie rozumiem w jakim sensie rozwijać... Wybrałem Odroid C2 gdyż nie potrzebuję USB 3.0 (i tak ogranicza mnie łącze 10 MB/s) a posiada on pasywne chłodzenie. Testów jednak narazie nie wrzucę ponieważ kupię go najpewniej dopiero na Wakacje.

Rozwijać w takim sensie, że Masz już zapewne jakieś mniej lub bardziej sprecyzowane jego zastosowanie, plany zastosowania - Sam o tym Napisałeś. Więc pomyślałem, że jak coś fajnego na nim uczynisz to może będziesz chciał o tym napisać. Tak się człowiek rozwija w robotyce, informatyce i innych: wymieniając doświadczenia, ścieżkę dojścia do czegoś, rozwój z innymi np. poprzez to forum.

Nie napisałem, że już, teraz zaraz, od razu Masz to zrobić....

Napisałem tak ponieważ, Pytałeś o możliwości zastosowania tych (tego) komputerka do swoich potrzeb zatem jak myślę kiedy go tam Nabędziesz opowiesz może o jego zastosowaniu, jak się sprawuje w zadaniach, które mu Zadałeś, czy jak działa na nim to o czym tu wcześniej napisałeś, Twoje założenia.

Link do komentarza
Share on other sites

No tak to tak 😉 ale dopiero za dłuuuuuugi czas 😉

Napiszę całkiem poważnie ale nie chcę wyjść na wapniaka - rozumiem barierę finansową tu w Polsce, niemniej jeśli Masz zapał do nauki, tworzenia Korzystaj póki możesz i pakuj w naukę każde oszczędności.

Ja nie miałem warunków i możliwości takiego kształcenia choćbym zdechł, jak teraz mają młodzi ludzie i żebym mógł pozwolić sobie na te zabawki które mam muszę niestety ciężko pracować fizycznie.

Tyle w temacie....

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

HAH tylko ja się na medycynę wybieram 😃

W medycynie robotyka też się przyda bo ma coraz to większe znaczenie, do tego implantologia oparta o nowe sterowniki, mikroprocesory.

Warto umieć takie rzeczy, mieć podstawy.

Powodzenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko, że zanim rzeczy które dzisiaj są już działające i sprawdzone wejdą do zastosowania w medycynie, to minie jakieś 10 lat, a 15 zanim staną się ogólnie przyjęte. Do tego czasu o Androidzie to będą pamiętać tylko archeolodzy i takie staruszki, jak my.

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko, że zanim rzeczy które dzisiaj są już działające i sprawdzone wejdą do zastosowania w medycynie, to minie jakieś 10 lat, a 15 zanim staną się ogólnie przyjęte. Do tego czasu o Androidzie to będą pamiętać tylko archeolodzy i takie staruszki, jak my.

No jeśli dalej tak "intensywnie" będzie rozwijana u nas innowacyjność to trudno się nie zgodzić. Takie komputerki jednopłytkowe i procesorki do nich też powinno się produkować tu na miejscu, żeby człek nie szukał nie wiadomo gdzie Odroidów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.