Skocz do zawartości
KuSTom95

STM32F3Discovery - które piny do obsługi przerwań (enkodery)?

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim 🙂

Bardzo proszę o pomoc. Przestudiowałem już datasheet mikrokontrolera STM32F3Discovery, ale nie potrafię w nim znaleźć potrzebnych informacji.

Chcę zbudować robota, w którym potrzebuję użyć 4 enkoderów. Do ich obsługi, z tego co się zorientowałem, potrzebuję wykorzystać piny obsługujące przerwania, czyli potrzebuję 8 pinów przerwań.

Czy we wspomnianej płytce discovery zrealizuję taki projekt? Nie rozumiem tych oznaczeń z datasheetu i nie wiem które piny to obsługują. Wygooglowałem, że to chodzi o piny z timerami. Ale tam w tych oznaczeniach jest TIM_ETR lub TIM_BLK albo zwyczajnie TIM_CH i nie wiem, który za co odpowiada.

Bardzo proszę o pomoc :<

Może szukałeś nie w tym dokumencie? Bo albo czytałeś datasheet mikrokontrolera, albo płytki Discovery. To dwie różne rzeczy. W tym pierwszym będzie wszystko o samym scalaku (obudowy, napięcia, częstotliwości, piny itp), w drugim wszystko o płytce (schematy, opisy złącz i sygnałów, jej zasilanie i programowanie itp). A tak naprawdę musisz przetrawić zupełnie inny dokument: Reference Manual do procesora którego chcesz użyć, czyli prawdopodobnie STM32F303VC:LINK

To naprawdę cegła i zapewniam Cię, że na 100% znajdziesz tam wszystko czego potrzebujesz. Opisów samych timerów, ich funkcji, trybów, sygnałów i rejestrów jest 250 stron.

No i zdecyduj się czy chcesz korzystać timerów (i tak za nie płacisz więc szkoda żeby się marnowały) czy z przerwań zewnętrznych.

• Pomogłeś! 1

Ja dodam tylko, że lepiej wykorzystać tryby do obsługi enkoderów niż przerwania zewnętrzne. Do obsługi czterech enkoderów potrzebujesz czterech timerów. Z tego co kojarzę to obsługę enkoderów umożliwiają tylko pierwsze 2 kanały danego timera.

Do sprawdzania dostępności peryferiów polecam też STM32CubeMX. Bardzo szybko można sprawdzić co na jakich pinach znajdziemy, a sam generator pokaże nam też czy wybrana funkcjonalność nie koliduje z czymś innym.

Sprawdziłem na szybko. Dostępnych jest 10 timerów z czego 5 może pracować w trybie enkoderowym.

• Pomogłeś! 1