Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Nawyk

3 nowe alternatywne prawa robotów

Pomocna odpowiedź

Pomyślałem, że to może być temat do ciekawej dyskusji 😉

W najnowszym numerze czasopisma IEEE Intelligent Systems, dwaj inżynierowie z USA proponują alternatywne prawa robotów.

David Woods, profesor z Uniwersytetu Stanu Ohio, USA, wraz ze swoim kolegą z Uniwersytetu A&M w Teksasie, Robinem Murphy'm, stworzyli 3 nowe alternatywne prawa dotyczące robotów, aby nareszcie zmienić tradycyjne postrzeganie relacji człowiek-robot. Twierdzą, że ludzie zawsze byli pokrzywdzeni w tej relacji - jako ci, którzy popełniają błędy.

Woods kieruje laboratorium systemów kognitywnych i jest ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa w automatyce przemysłowej. Murphy jest profesorem inżynierii komputerowej i ekspertem w dziedzinie robotyki ratunkowej i interakcji człowiek-robot.

Razem stworzyli 3 prawa robotów, które mają dotyczyć przede wszystkim organizacji projektujących i wdrażających roboty i mogących zapewnić wyższe standardy bezpieczeństwa, zarówno dla ludzi jak i dla robotów w środowisku pracy.

Oto te 3 prawa:

* Człowiekowi nie wolno wdrożyć robota do pracy bez jednoczesnego wdrożenia systemu zabezpieczeń spełniającego wszelkie prawne i przemysłowe standardy etyki i bezpieczeństwa.

* Robot musi reagować na ludzi w zależności od ich ról.

* Robot musi być obdarzony pewną autonomią, na tyle, by móc chronić swoją egzystencję, ale pod warunkiem, że ta ochrona zakłada ewentualne przejęcie części kontroli przez ludzi i nie stoi w sprzeczności z pierwszym i drugim prawem.

W roku 1942 Isaac Asimov stworzył trzy prawa robotów i przedstawił je w fantastycznym opowiadaniu Zabawa w berka (Runaround). Celem tych praw było uregulowanie kwestii stosunków pomiędzy przyszłymi myślącymi maszynami a ludźmi. Przedstawiały się one następująco :

1. Robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy.

2. Robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że stoją one w sprzeczności z Pierwszym Prawem.

3. Robot musi chronić sam siebie, jeśli tylko nie stoi to w sprzeczności z Pierwszym lub Drugim Prawem.

Następnie w opowiadaniu Roboty i Imperium (Robots and Empire) Asimov dodał prawo zerowe, które stało się nadrzędne wobec trzech pozostałych:

0. Robot nie może skrzywdzić ludzkości, lub poprzez zaniechanie działania doprowadzić do uszczerbku dla ludzkości.

Współcześni specjaliści z dziedziny robotyki twierdzą, że cztery prawa robotyki Asimova dobre są do zastosowania w opowieściach fantastycznych, bezużyteczne natomiast w rzeczywistości. Niektórzy argumentują, że niemożliwym jest, aby zakazać robotowi krzywdzić ludzi, gdy główną instytucją finansującą badania nad robotami jest wojsko, przede wszystkim zainteresowane wykorzystaniem maszyn myślących do walki.

źródło: www.robotyka.com

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...