Skocz do zawartości

Arduino MEGA i BLYNK, LCD odchodzi do lamusa...


SOYER

Pomocna odpowiedź

phpmyadmin jest potrzebny (nie musisz się uczyć php aby go używać). php warto znać, nawet jeśli w życiu nie napiszesz nic poważniejszego niż "hello world".

python... fajna sprawa. jeśli masz trochę samozaparcia i przyzwyczaisz się do tego, że (przynajmniej na początku) działający program będziesz miał nie za pięć minut a pojutrze (dwa dni z nosem w dokumentacji) to jest coś dla ciebie.

wybierz sobie którąś drogę i jej się trzymaj.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, SOYER napisał:

ale myślałem, że PHP to coś co jest obowiązkowe, czyli phpmyadmin czy  tam adminer, niepotrzebny?

To zupełnie różne tematy. PHP to język, w którym "programujesz" stronę Internetową, a phpMyAdmin to narzędzie graficzne do łatwiejszej pracy z bazami danych. Z poziomu phpMyAdmina będziesz mógł np. skonfigurować bazę, z którą będzie komunikował się Twój skrypt w PHP i tyle. phpMyAdmin nie będzie potrzebny do dalszej pracy tego systemu.

Jeśli chcesz napisać coś swojego w PHP to właściwie możesz teraz odstawić RPi i Arduino na długo i usiąść do kursu/książki o PHP, MySQL, HTML i CSS. Nie rozwiążesz tego w jeden wieczór. Musisz napisać skrypt w PHP, który będzie się komunikował z bazą, później trzeba dorobić interfejs w HTML itd. 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Wydaje(?) mi się, że rozumiem o co chodzi w kodzie z tego tutoriala: https://majsterkowo.pl/solarna-stacja-meteo-z-wykorzystaniem-wemos-d1-mini-pro-oraz-raspberry-pi-3-b-czesc-1/

chyba mógłbym popróbować go przerobic na własne potrzeby...??...

jeszcze jedna sprawa, RPi to nie dogmat, jesli ktoś mi tu doradzi, że znacznie lepiej i łatwiej postawić takie cóś na np. używanym laptopie z "okienkami", to nie mam nic przeciw. Mnie wydaje się, że malinka byłaby ok ze względu na wymiary i prądożerność, ale jak mówię to jedna z opcji.

Byłbym wdzięczny za radę także w tym temacie

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

33 minuty temu, Elvis napisał:

nie musisz uczyć się wyjątkowo kiepskiego języka programowania tylko na potrzeby tworzenia stron.

Tylko, że to właśnie do tego celu PHP stworzono. Moim zdaniem to prosty język, świetnie udokumentowany, serwery HTTP wręcz w sposób naturalny się z PHP integrują, a do tego wsparcie dla baz danych.... Mając doświadczenie z Arduino IDE, do tego manual PHP szybko można stworzyć własną - dynamiczną stronę WWW. Co do wydajności to przecież z tego serwera nie będą korzystały miliony użytkowników lecz tylko Soyer więc obawy o niską wydajność systemu bym raczej uznał za bezzasadne.

Edytowano przez Belferek
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, Treker napisał:

Przy okazji zastanawiam się czy to nie sygnał, że na Forbocie jest też miejsce na krótki kurs podstaw html/php/mysql, bo to nie pierwszy raz, gdy przewija się taki temat. Oczywiście nie mówię o kursie całego php i mysql, ale coś na zasadzie jak od zera dojść do formularza, który zapisuje dane do bazy danych.

To byłby dobry pomysł. Zwłaszcza że ostatni artykuł o RPi rozpoczął ten temat.

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker 

9 minut temu, Treker napisał:

Nie rozwiążesz tego w jeden wieczór.

nie chcę, ale jak dam radę w trzy miesiące to będę content;-)

Co sądzicie o tym tutorialu przeze mnie przytoczonym wyżej, czego on używa, czy jest ok, chcę właśnie coś takiego prostego(?) na początek.

1 minutę temu, Treker napisał:

Przy okazji zastanawiam się czy to nie sygnał, że na Forbocie jest też miejsce na krótki kurs podstaw html/php/mysql, bo to nie pierwszy raz, gdy przewija się taki temat. Oczywiście nie mówię o kursie całego php i mysql, ale coś na zasadzie jak od zera dojść do formularza, który zapisuje dane do bazy danych.

świetny pomysł!! to kiedy?;-) to byłaby już moja druga inspiracja dla Ciebie po millis:-))

@Belferek 

40 minut temu, Belferek napisał:

To adres z puli adresów publicznych. W LAN, a w takiej sieci pewnie pracuje Twoje RPI powinieneś używać adresów prywatnych np. z puli 192.168.0.0 - 192.168.255.255 

To był przykład, nie chciałem wstawiać xxx;-))

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, pogadaliśmy sobie, a nikt nie napisał od czego konkretnie zacząć. 

Powiedzcie mi czy jak zrobię całą bazę danych w phpmy admin, połączę to z arduino i jakiś podstawowy look w html, to później można zmieniać ten wygląd strony na ładniejszy, czy wiąże się to ze zmianą wszystkich wcześniejszych kodów php itp?

Chyba nie, prawda?

Czyli najpierw baza danych i połączyć to z arduino, tak?

Potem?

Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, SOYER napisał:

Powiedzcie mi czy jak zrobię całą bazę danych w phpmy admin, połączę to z arduino i jakiś podstawowy look w html, to później można zmieniać ten wygląd strony na ładniejszy, czy wiąże się to ze zmianą wszystkich wcześniejszych kodów php itp?

Masz na myśli przerobienie html/css na ładnieszy? Nie powinno być problemu.

 

16 minut temu, SOYER napisał:

Potem?

Na przykład opcja sprawdzania danych z bazy z poziomu strony?

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, Aiden_Pearce napisał:

Masz na myśli przerobienie html/css na ładnieszy?

Tak dokładnie, ok dzięki. 

 

5 minut temu, Aiden_Pearce napisał:

Na przykład opcja sprawdzania danych z bazy z poziomu strony?

To zdaje się zapytania sql...tak?

Potem dopiero html/css/JavaScript? 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Ok, dziękuję. Czyli zupełnie odwrotnie niż myślałem. Wydawało mi się, że mi poradzicie właśnie odwrotnie, najsampierw nauczyć się wysyłać dane na serwer, a potem bawić się w wizualizację tego na www.

Wczoraj siedziałem do późna i obejrzałem kilka pierwszych odcinków kursów: MySQL, PHP oraz HTML u Mirka Zelenta. Zrobiłem też te ćwiczenia z zapytań do baz danych. Chociaż teraz mam pojęcie o co w tym chodzi i co jest do czego. Zainstalowałem oczywiście XAMPP-a, zrobiłem swoją pierwszą tabelę, wyświetlałem na stronie efekty swoich zapytań MySQL do tej tabeli. Nie wiem jeszcze jak wysłać do tej ( czy tam jakiejś innej ) tabeli dane z arduino. 

Czyli zostawić to na razie i wziąć się za HTML?

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.