Skocz do zawartości

Arduino MEGA i BLYNK, LCD odchodzi do lamusa...


SOYER

Pomocna odpowiedź

Dobra robota @SOYER. Teraz już wiesz czego mniej więcej spodziewa się przeglądarka. Kod HTML zawiera dane do wyświetlenia, a CSS opisuje ich wygląd. Są to pliki tekstowe, które jakoś trzeba tej przeglądarce dostarczyć.

Przy okazji mała dygresja. Wklejanie tak długiego kodu trochę jest bez sensu - wątpię, żeby ktoś miał chęć i czas na czytanie całości. Do przechowywania kodów źródłowych, w tym kodów stron najlepiej używać dedykowanego narzędzia - czyli systemu zarządzania wersjami. Ja polecam git, ale możesz wybrać co tylko Ci odpowiada, np. mercurial, SVN, SafeSource, Perforce, itd. Są również dostępne (darmowe) serwery do przechowywania kodu, przykładowo https://github.com/, albo https://bitbucket.org/. Dzięki temu będziesz miał dostępną historię zmian w projekcie, a dzielenie się kodem na forum sprowadzi się do wklejenia jednego linka.

Natomiast wracając do poznawania świata aplikacji internetowych. Jest jeszcze jedna technologia po stronie przeglądarki - mianowicie JavaScript. W tej chwili nie musisz się go uczyć, ale warto wiedzieć że istnieje oraz do czego służy. W największym uproszczeniu: HTML daje statyczną wersję strony, możesz pobrać z serwera treść i tyle. Natomiast wszystko co na stronie jest animowane, reaguje na działania użytkownika, wyświetla aktualne dane (bez konieczności odświeżania strony) to właśnie JavaScript. Kiedyś był kojarzony głównie z drażniącymi reklamami, ale teraz jest właściwie nieodłączną częścią HTML5.

Podobno to też już trochę przeżytek, ale popatrz na stronę jQuery: https://www.w3schools.com/jquery/default.asp oraz jQueryUI https://jqueryui.com/. Zobaczysz przykłady dodawania dynamicznej treści do strony. Chociaż uprzedzam, że moje dane są sprzed kilku lat - możliwe że teraz modne są inne biblioteki.

Teraz musisz się zdecydować w jakiej technologii będziesz chciał tworzyć swoją aplikację. Wybór jest spory i zachęcam Cię do poczytania trochę o dostępnych opcjach - ślepe podążanie za Apache+PHP+MySQL to niekoniecznie dobry pomysł. To fajna opcja, ale delikatnie powiedziałbym że niezbyt współczesna. Jeśli masz podręczny wehikuł czasu i nastawisz go na -20 lat, jak najbardziej będzie to warte uwagi. Ale od tego czasu internet trochę się zmienił, a wraz z nim i aplikacje sieciowe.

Ja nie pracuję teraz przy aplikacjach sieciowych, więc moje możliwości wyboru platformy są ograniczone - ale może inni użytkownicy forum podpowiedzą co warto poznać?

Mogę tylko wspomnieć o tym co znam, albo chociaż słyszałem:

  • JavaEE - raczej nie ten kierunek, ale znam parę osób pracujących przy dużych projektach i nie narzekających na pensje
  • Java, ale bez EE - to podobno znacznie bardziej strawne, kilka lat temu popularny był np. Spring. Nadal temat chyba za skomplikowany
  • Python / Django - podobno jedna z najpopularniejszych ostatnio opcji, która zastępuje Javę w zastraszającym tempie
  • Ruby on Rails - nie używałem, ale kilka lat temu było o tym bardzo głośno. Podobno genialnie proste w użyciu
  • Microsoft ASP .Net - nie jestem fanem firmy M$, ale słyszałem że ich rozwiązania działają całkiem dobrze
  • AngularJS - framework oparty o JavaScript. Działa zaskakująco szybko na Raspberry Pi.

Natomiast jeśli jednak uprzesz się na PHP, to proponuję poczytać o gotowych framework-ach. Bo takie klepanie przykładów od podstaw ma sens chyba tylko jeśli jesteśmy pasjonatami historii informatyki.

Edytowano przez Elvis
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
4 godziny temu, ethanak napisał:

Nie rozumiem, co za mania używania fontów od Googla bo się różnią jednym pikselem od np. Verdany i dlatego są ładniejsze...

Uczę się z kursu, tam były używane fonty właśnie z tej strony. Nie wiedziałam, o istnieniu innych takich stron. Rozumiem, że verdana to podobna strona z fontami tak? Dzięki za pomoc. 

@Elvis Dziękuję za dobre słowo. Trochę (prawie tydzień po 1-2 dziennie) nad tymi podstawami języka siedziałem. Za to samą stronę zrobiłem w 2 godziny. Niesamowita frajda 🙂 z takiego tworzenia strony, nawet większa niż pierwszy led blink na arduino ;-). 

Nad JavaScript już siedzę bo na początek chcę wstawić zegar do strony... 

Pisząc o stronach do przechowywania kodu, znam coś takiego jak pastebin, o to Ci chodzi? 

Co do dalszego kierunku, bardzo proszę o konkretniejsze wskazówki kolegów z forum, bo kompletnie nie wiem czym się kierować. 

Jak wcześniej pisałem, teraz tą stronę chcę połączyć z bazą danych do której arduino będzie wysyłać dane.

Rozumiem, że PHP i MySQL to przeżytek.... 

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

@SOYER nie, Verdana to czcionka którą masz w swoim komputerze[1] i w związku z tym nie musisz używać jakichś zewnętrznych zasobów.

Nie wiem co to za kurs, ale jeśli tego nie tłumaczy to jest jakiś podejrzany i starałbym się znaleźć jakiś lepszy.

Spróbuj wymienić w CSS-ie na:

font-family: Verdana, sans-serif;

i zobacz czy naprawdę będzie bardzo brzydko... a jako pracę domową zalecam wyjaśnienie ze szczegółami co oznacza ta linijka 🙂

@Elvis o ile się nie mylę AngularJS działa po stronie przeglądarki (chyba że coś się od zeszłego roku zmieniło), czyli nieważne czy to RPi, czy szesnastordzeniowy serwer z hyperthreadingiem czy jakiś Arduino z kartą SD. Natomiast wspomniany JQuery ma się dobrze i - jako że jest używany w wielu popularnych aplikacjach z WordPressem na czele - nie zanosi się, aby coś się w tym temacie zmieniło.

[1] Jakby ktoś oponował: SOYER ma Windowsa, ergo: ma Verdanę.

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak jak wcześniej pisałem, kurs Mirka Zelenta. Może to zostać uznane za reklamę, ale uważam że jest świetny. 

3 minuty temu, ethanak napisał:

a jako pracę domową zalecam wyjaśnienie ze szczegółami co oznacza ta linijka 🙂

ustawia czcionkę Verdana bez kreseczek na końcach znaków... :-))) who is the Best? 😉

Informacja była na kursie... 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie będę się upierał co do AngularJS. W każdym razie chodziło mi o użycie JavaScript-u po stronie serwera oraz po stronie klienta. Używałem tego kilka lat temu na RPi i bardzo fajnie działało. Dużo szybciej niż PHP ku mojemu zaskoczeniu. No i nie trzeba było uczyć się dodatkowego języka. Ale jak napisałem wcześniej - z aplikacjami internetowymi mam niewielki kontakt przez ostanie parę lat, więc mogłem coś pomylić, albo nie być na bieżąco z nowinkami.

Przykładowo ExpressJS - to chyba bardzo uproszczona opcja użycia Node.JS: https://www.tutorialspoint.com/expressjs/expressjs_hello_world.htm

Link do komentarza
Share on other sites

33 minuty temu, SOYER napisał:
38 minut temu, ethanak napisał:

a jako pracę domową zalecam wyjaśnienie ze szczegółami co oznacza ta linijka 🙂

ustawia czcionkę Verdana bez kreseczek na końcach znaków...

Niestety, nie.

To znaczy niby tak, bo ustawi Verdanę bez kreseczek ale tylko dlatego, że Verdana nie ma kreseczek. Ale już:

font-family: Verdana, serif;

nie ustawi Ci Verdany z kreseczkami...

Wróć do kursu i czytaj aż będziesz wiedział - niestety, to są podstawy podstaw i jeśli tego nie będziesz wiedział to nie ma szans abyś stworzył coś konkretnego.

@Elvis chodziło mi wyłącznie o Angulara - miałem w tym coś pisać więc się zainteresowałem co to za zwierzę, na szczęście udało mi się szefowi wybić to z głowy (do tej aplikacji nawet JQuery nie był potrzebny).

Link do komentarza
Share on other sites

Ja byłem bardzo sceptycznie nastawiony do Node.JS, ale spróbowałem i stwierdziłem, że nie jaki straszny jak się wydaje. Czasem warto poznać nowinki zamiast ciągle używać starych narzędzi.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@ethanak no jeśli Verdana jest bezszeryfowa to chyba oczywiste, że ogonków nie będzie 🤔... chodzi Cio to, że ta cała Verdana ma może wersję serif i Sans-serif, obie bezogonkowe? 

Na naprawdę nie będę robił stron internetowych na komercyjną skalę, ta jedna którą mam zamiar skończyć wystarczy na ten rok 😉

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Wciórności, nie wypowiem...

Będziesz dalej zgadywał czy może uprzejmie raczysz zajrzeć do odpowiedniego miejsca w kursie?

Bo na temat bezogonkowej wersji serif to ja się może już nie będę wypowiadać, słabe serce mam i nie chcę ryzykować wylądowania na kardiologii...

I nie gadaj mi tu że nie będziesz komercyjnych stron robił. Arduino komercyjnie też nie programujesz, a nie próbujesz wmawiać że operator odejmowania jest Ci niepotrzebny.

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

dobra, dobra, już się nie denerwuj, szkoda by było takiego nauczyciela do szpitala wywieźć. Choć chętnie bym się tam pojawił z czymś na rozszerzenie naczyń krwionośnych ;). 

Będę miał chwilę to zajrzę do neta... 

Może ktoś doradzi co dalej z tym robić? 

Link do komentarza
Share on other sites

Dalej proponowałbym umieścić strony html na serwerze. Ale w tym momencie wypadałoby wybrać jaki ma być ten serwer - bo inaczej używa się Node.JS, Django, czy PHP. Stąd była moja propozycja żebyś najpierw trochę poczytał i wybrał co Ci się podoba i w którym kierunku chcesz iść.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja tak jak wspominałem mam ostatnio przerwę od nowinek w świecie aplikacji webowych, więc nie jestem w stanie napisać o szczegółach zabawy z Django - jest na mojej liście do nauczenia się, ale jakoś brak czasu. Chociaż to może dobra okazja żeby zobaczyć z czym się to je.

Natomiast wracając do znajomych - słyszałem dużo dobrego o Django i coraz więcej osób coś z tym robi. Może mniejsze projekty niż JavaEE, ale na pewno nietrywialne 🙂

Tą bazą danych to się nie sugeruj. Skoro masz po stronie serwera Pythona, to możesz używać bazy, ale wcale nie musisz. No i na pewno nie musisz się ograniczać do bazy MySQL.

Link do komentarza
Share on other sites

Choć nie wiem czy to jest dobry pomysł. Może lepiej dla tej mojej prostej stronki zrobić to jak "Treker przykazał" w kursie RPi na PHP i MySQL... pewnie będzie łatwiej i zrobić i uzyskać pomoc... 

Jeśli Django jest "nietrywialne" to chyba jeszcze nie dla mnie... 

Link do komentarza
Share on other sites

Django jest proste jak wszystko w pythonie 😉 Nie poddawaj się. Możesz popatrzeć na tutorial: https://docs.djangoproject.com/en/2.1/intro/tutorial01/

A z tą nietrywialnością to miałem na myśli, że można w tym realizować prawdziwy portal, nie tylko małą stronkę. Chociaż w aplikacjach bankowych nadal króluje java podobno.

Możesz też na to popatrzeć inaczej. Ucząc się Django poznasz Pythona - a to się przyda nawet na ESP32 (micropython) i ogólnie do programowania. A uczenie PHP to sztuka dla sztuki.

Jeszcze link "na odwagę": https://medium.com/ristek-fasilkom/controlling-raspberry-pi-with-django-a91940fc3f4d

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.