Skocz do zawartości

Robot sterowany wizyjnie - zadawanie trajektorii ruchu na obrazie z kamery


Pomocna odpowiedź

Potrzebuję wsparcia informacyjnego odnośnie projektu robota sterowanego wizyjnie.

Na ten moment, mam robota który jeździ, nie ma osi skrętnej, skręcanie odbywa się różnicowo, czyli zmiana kierunków obrotu w silnikach. To sprawia że jest w stanie chociażby obrócić się o 180 stopni w miejscu, w praktyce wchodzi bezwładność i tak nie jest.

Jest do niego dobrze zrobione sterowanie za pomocą akcelerometru w telefonie, dane wysyłane przez BlueTooth, kręcimy telefonem, robot jeździ skręca opuszcza pisak gdy wciśniemy przycisk jest ok.

Wersja finalna ma umożliwić rysowanie jakichś prostych figur. Można to już zaimplementować w tym momencie, w sensie wgrać program który będzie rysował na przykład prostokąt i zobaczyć co z tego wyjdzie ( nie próbowałem ). Wówczas mamy otwarty układ regulacji, nie mamy informacji zwrotnej na temat sygnału wyjściowego ( czy już trzeba skręcić, podnieść pisak, zatrzymać się itp).

No więc jeśli zamkniemy układ, to informacja wizyjna z obrazu będzie pełnić rolę ujemnego sprzężenia zwrotnego co przełoży się na lepszą dokładność sterowania i rysowania.

Mam kamerkę dedykowaną do Raspbbery Pi, zawieszoną na suficie nad przestrzenią roboczą robota, dwa znaczniki wygenerowane za pomocą funkcji biblioteki OpenCV. Jeden na robocie drugi gdzieś w rogu przestrzeni roboczej. Znam wymiary jednego i drugiego. Położenie ich środków i wierzchołków.

1.Jestem w stanie policzyć odległość w linii prostej od środka jednego znacznika do drugiego znacznika, w pikselach na obrazie. Jak obliczyć ją w jednostkach odległości ? Znam wysokość na jakiej zawieszona jest kamera.

2. Jak obliczyć rotację układu współrzędnych związanych z robotem a układem który jest związany ze znacznikiem odniesienia? Mamy płaszczyznę 2D a więc, tylko współrzędną x i y no i potrzebowałbym jakoś obliczyć kąt o jaki obrócił się jeden układ względem drugiego dookoła osi z .

3. No i potrzebowałbym to jakoś połączyć w programie tak aby zadając punkt na obrazie z kamery robot poruszał się w linii prostej do niego, tyle by na początek wystarczyło. Nie pytam o implementację tylko o funkcjonalności jakie powinien posiadać program.

Będę wdzięczny za wszelkie pomysły 🙂

Link to post
Share on other sites

1. Najprościej jest zmierzyć. Żeby policzyć, musiałbyś znać parametry obiektywu.

2. Poszukaj w algebrze liniowej o macierzy przejścia między bazami.

3. Nie rozumiem tego pytania.

Link to post
Share on other sites

1. Mam model matematyczny kamery, w sensie kalibruje kamerę za pomocą odpowiedniej funkcji w OpenCV używając do tego szachownicy.( współczynniki zniekształcenia, ogniskową, oraz centra optyczne(?) zapisane w postaci macierzy i wektorów) Może to jakoś wykorzystać ?

2. Ok

3. Na razie to pomińmy

Link to post
Share on other sites
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.