Skocz do zawartości
dominikbrandon

ATmega328P - jednoczesne zasilanie z baterii oraz USBasp

Pomocna odpowiedź

Planuję swój pierwszy projekt w oparciu o mikrokontroler, który docelowo umieszczę na własnej roboty płytce drukowanej. Jestem na etapie projektowania układu i przejrzałem już wiele wątków na temat prawidłowego zasilania uC, jednak nie spotkałem się z sytuacją, w której ktoś korzystałby jednocześnie z zasilania z baterii oraz z USBasp. Zastanawiam się nad dwoma wariantami, przy czym preferowany jest ten pierwszy.

Wariant A:

Możliwość programowania urządzenia niezależnie od tego, czy jest włączone zasilanie z baterii, czy nie.

Wariant B:

Możliwość programowania urządzenia wyłącznie przy zasilaniu z baterii (po prostu pozostawienie Vcc z programatora niepodłączonego).

Stąd moje pytanie - który wariant uważacie za lepszy i, przede wszystkim, czy układ przedstawiony przeze mnie jest poprawny i, czy będzie odpowiednio realizował sytuację z wariantu pierwszego?

Wariant A jest na pewno wygodniejszy.

Jeżeli napięcie USB i na wyjściu regulatora wbudowanego będą dokładnie takie same to nie ma problemu. Jeśli nie, to jest problem.

Podobne zagadnienie występuje w płytkach Arduino ze złączem USB. Możesz spojrzeć jak tam to jest rozwiązane.

Zastanawiam się też, czy dwie diody Schottky'ego przy Vout regulatora i przy podłączeniu zasilania z USB nie rozwiązałyby problemu? Potrzebne byłoby tutaj potwierdzenie, bo nie jestem pewien.

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »